Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1998 556

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

zuzanazuz
09.03.2017 5 z 5

Vy-ni-ka-jí-cné počteníčko! Ćtu si, čtu, bavím se! ... obočí skáče hore-dole, koutky cukají. Nejsem zdaleka ani v půlce knihy a přepadá mě neodbytná touha rychle rychle dočíst, vítězoslavně a s bouchnutím zavřít, obrátit, otevřít a začíst se znova. A pak znova a stokrát znova.
Měla jsem ji půjčenou a musela ji vrátit. Určitě si ji koupím!

Marika Vanova
28.02.2017 5 z 5

Tak to byla čtenářská lahůdka, kouzelná knížka plná moudrých věcí. Líbilo se mi, jak se to více a více celé pospojovalo.
Přečíst se mi to podařilo asi tak za deset tisíc pohádkových věčností a dost často jsem se s chutí zasmála i poplakala.
Doporučuji a komu se to nelíbí, ten musí bejt padlej na hlavu:-D

Barush64
23.02.2017 5 z 5

Každý potřebuje superhrdiny, to je přece nad slunce jasný a strašně super. Ještě o něco víc super je to, že úplně každý z nás má nějakou superschopnost, ikdyž si ji možná neuvědomuje. Jaká je ta vaše? Kniha ve mně mimo jiné znovu oživila vzpomínky na mou vlastní babičku, po které se mi nikdy nepřestane stýskat. Protože každý potřebuje někoho, kdo je vždy 100% na jeho straně. Zamilovala jsem si všechny postavy, jejich životní příběhy, trápení i to, jak se s tím vyrovnávají. Elsa říká, že každá správná pohádka musí mít šťastný konec. Já jsem si z knihy odnesla takový ten melancholický sladkobolný pocit a mnoho nových podnětů k přemýšlení. Moc doporučuju a chystám se na Oveho :).

hajrys
21.02.2017 5 z 5

Četla jsem ji jako první z těch tří. Nejdřív jsem se smála, nakonec plakala. Úžasný příběh.

ufounek173
18.02.2017 5 z 5

O knížce se mi zmínila kamarádka ,tak jsem si ji půjčila v knihovně a nadchla mě ,doporučuji všem co mají dítě ADHD.Četla jsem ji nahlas i své dceři,chtěla by takovou babičku.

allebra
14.02.2017 4 z 5

Ani já nemůžu jinak a srovnávám s "Mužem jménem Ove", který mě nadchl. "Babička pozdravuje a omlouvá se" je milá knížka s laskavým humorem, ale některé pasáže mi tam přišly nějak navíc. Líbil se mi příjemný humor i skrytá moudra, naopak neznalost pravopisu u babičky lékařky a Elsina přemoudřelost mi přišla občas dost přehnaná a těžko uvěřitelná. Když to tak shrnu, "Muž jménem Ove" se mi určitě líbil víc, ale i "Babička pozdravuje a omlouvá se" rozhodně stála za přečtení. A protože fantazie není nikdy dost, ty 4* jsou zasloužené. Těším se na Britt-Marii.

tatruszka
14.02.2017 5 z 5

Tohle byla jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla. Příběh ukazuje, jaké neuvěřitelné kouzlo mají pohádky ve světě dětí, jak se pomocí pohádek smiřují s realitou. Rozhodně doporučuji přečíst.

PetraMishka
13.02.2017 5 z 5

Další vynikající kniha od Fredrika Backmana, jehož postavy jsou živoucí a hlavně nejsou černobílé. Někdo se vám na začátku nelíbí, ale kniha je natolik dobře napsaná, že i přes všechna negativa tu postavu prostě musíte mít rádi nebo k ní alespoň cítit sympatie. A hlavní postavy má úžasně propracované. Už se těším na další knihu.

petra5585
12.02.2017 1 z 5

Po knize jsem sáhla na základě hodnocení. Bohužel jsem se do knihy nemohla začíst a vzdala jsem to.

Ajinka126
09.02.2017 3 z 5

Pro mě velké zklamání. Postavy mi přišly neuvěřitelné a děj uměle vybičovaný tak, aby to naplnilo nějaké životní poselství. Nebylo mi to velmi příjemné. A kniha mě spíš nudila.

Vierka_kikanika
08.02.2017 4 z 5

Veľmi nevšedná kniha, zaujímavý autorský štýl, prelínanie reálneho sveta videného detskou optikou so svetom fantázie a rozprávkových hrdinov. Zvláštny smutno-veselý príbeh, láskavý humor. Mnoho posolstiev zašifrovaných na viacerých rovinách, každý čitateľ odhalí v texte tie "svoje". Spočiatku čitateľ vôbec netuší, kam bude príbeh smerovať, ale od istého momentu je vývoj deja aj záver ľahko predpovedateľný, čo ale v tomto prípade nie je negatívom.
Na jednej strane oceňujem svojský prístup k téme, ktorý obaľuje (niekedy) tvrdú realitu do mäkkej detskej optiky, na strane druhej určite nesadne tento štýl každému čitateľovi.

Truck3
07.02.2017

Po knize jsem sáhla, protože se mi velmi líbil Ove. Musím říci, že zklamaná jsem opravdu nebyla. Tato kniha sice nemá tolik vtipných pasáží, ale zase je plná silných příběhů a osudů. Můžu opět jen doporučit

hellena1523
05.02.2017 3 z 5

Autorova prvotina mě uchvátila, a tak jsem čekala, že tomu s Babičkou nebude jinak. Bohužel...asi jsem až příliš čekala, že babiččin charakter bude podoben Ovemu, což byla ta největší chyba. Že Backman skvěle píše, o tom se již mnozí přesvědčili právě díky Ovemu, a zřejmě je zbytečné rozebírat, jak skvělé tempo jeho knihy mají a jak bezvadně se čtou.
Kniha je opět vtipná i dojemná současně, čtenář z ní nasaje zvláštně pozitivní dojem, nicméně mohu-li srovnávat, pak bych řekla, že je slabší, než předchozí titul...Takže takový moc hezký, lepší průměr.

ZuzaZam
03.02.2017 5 z 5

Ze začátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, nakonec začetla a nelituji! Nádherný dojemný příběh plný laskavého humoru a smutku na straně druhé, pohled sedmileté (vlastně skoro osmlileté) holčičky na svět dospělých, který není vždy úplně pohádkou.

LusSyNDA
28.01.2017 5 z 5

Království Miamas, přála bych si mít také svoje království :-) Moc krásný příběh, už se těším na knihu o Britt-Marie :-)

martina1199
28.01.2017 5 z 5

Nádherný, dojemný příběh, u kterého zažijete i spoustu legrace :) Vyprávění o lásce a hlavně o odpuštění. O tom, že je naprosto v pořádku být jiný.

O tom, že život není vždy pohádka a že ne každá pohádka musí skončit hned dobře. Ne hned.

Nakonec ale bude dobře. Bude líp.

Dagmar9
24.01.2017

Je to první kniha, kterou jsem od autora přečetla. Určitě sáhnu i po další. Moc se mi Babička.. líbila. Vše ostatní vystihují i komentáře přede mnou.

pikoa
19.01.2017 5 z 5

Kniha v níž se snoubí smutek s radostí ze života. Stává se mi málo kdy, že mě ta samá věta, odstavec, kapitola rozesměje i rozbrečí najednou. Hlavní postavy se, jako i v jiných Backmanových knihách, vymykají normálu. Jsou z části nesympatické, z části sociálně neobratné a podivínské...jenže není to v tom skutečném životě také tak? Každý jsme přece svým způsobem divný, zvláštní a toužíme po tom, aby nás měl někdo rád, abychom někomu scházeli, hledáme si přátele, na které se lze v životě spolehnout...přesně to jsem v knize našla...všechno...za mě prostě palec hore. Doporučuji!

narcisonanis
11.01.2017 2 z 5

Bohužel se nepřidám k nadšeným zástupům, kterým babička učarovala. Čekal jsem román ve stylu Backmanovy prvotiny, ale severský autor se vydal trochu jiným směrem, než se mně pozdávalo. Možná to bylo tím, že hlavní postavy mi byly hrozně nesympatické, neustálé vyzdvihování „nenormálnosti“ Elsy mi bylo protivné (to chce snad autor říct, že žádné děti nečtou Harryho Pottera, nemají rády gramatiku a nejsou odmalička zvídavé a hltají informace i jiné než určené pro svůj věk?) a glorifikování jakési nezávislosti babičky mi připadalo takové poplatné dnešní době – všichni chtějí být svobodní, dělat si co chtějí, nestarat se o závazky a pravidla, jen si užívat... a hádejte co? No nakonec to dohnalo i babičku a všem se musí omlouvat. Hm... ze zvědavosti zkusím ještě třetí knihu, třeba si Backman spraví reputaci :)

aruba
09.01.2017 5 z 5

Z těch tří knížek, které zatím od autora vyšly, se mi líbí nejvíc. Je to vlastně pořád na stejné téma jako další dvě knížky, o osamělosti, ztrátě, smrti, odpuštění a objevování přátel tam, kde by je člověk nečekal. A i tahle kniha v sobě mísí humor a smutek, takže se člověk chvíli směje, a chvíli se mu zase chce brečet. Jen hlavní hrdinka je tentokrát malá holčička, a celý příběh se odehrává kromě reálného světa i ve světě pohádkovém, který pro holčičku vytvořila její babička. Doporučuji knížku přečíst před "Tady byla Britt-Marie" protože se tu Britt-Marie vyskytuje také, a čtenář se tak může dozvědět jak celý její příběh začal.
(Pro zajímavost - googlila jsem si z jakého jazyka pocházejí názvy těch království a vyšlo mi Esperanto. :-))

přátelství humor švédská literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy metafory babička stereotypy

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je v

Přečtených2 721x