Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1998 556

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

Darebačka
04.01.2017 5 z 5

Musím říct, že dlouho ve mně kniha nevyvolala tolik různorodých emocí jako tato kniha. U některých pasáží jsem se nahlas smála, což se mi u knih často nestává, u jiných si pobrečela. Neuvěřitelně zvláštní a kouzelný text. Jak tu psal někdo přede mnou, váhala jsem, jestli si vůbec tuto knihu koupit. Vlastně jsem tak učinila jen díky jedné čtenářské výzvě. Pár let zpátky jsem totiž četla Oveho a z toho jsem tak u vytržení nebyla. Dávám plný počet bodů!!! Knihu zařadím mezi ty, které budu číst opakovaně.

orson
03.01.2017 4 z 5

Dlouho jsem rozmýšlel, zda si tuto knihu koupit či ne (Ove byl super, ale Britt-Marie mě trochu zklamala), ale nakonec jsem si ji pořídil v některé slevové akci a nelituji. Dobře vymyšlené téma (ač místy trochu nudnější), které se postupně otevírá, takže čtenář dlouho netuší o co vlastně v knize půjde. A pro mě v tom byl malý bonus v podobě postavy Britt Marie, jejíž osudy jsem četl dříve :)

GaleW
31.12.2016 5 z 5

Co napsat? Opět skvostné! Tento Švéd napsal zatím pouhé 3 knihy, já četla 2 (ta třetí na mě už naštěstí čeká v knihovně) a stal se jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Aby člověk pochopil opravdové kouzlo této knihy, musí být pořád ještě trochu dítětem. A další plus této knížky je, že si při jejím čtení člověk zavzpomíná na vlastní babičku a i jenom za to by stačilo 5 hvězdiček, ale tahle knížka vám dá mnohem víc, jen jí dejte šanci.....

tweed
19.12.2016 4 z 5

Mám k této knížce asi milion výhrad.
ALE… ono to je všechno, tak krásně podáno. Backman je skutečně nadprůměrným vypravěčem. Miliony mých výhrad mě vůbec neobtěžovaly. Po dočtení jsem si pročítala názvy kapitol a měla jsem příjemně nostalgický pocit… KAFE… ach ano, to bylo tehdy, když jsme měli domovní schůzi! MÝDLO… ach, takhle vlastně voněl ten byt!
Je velice lehké se stát součástí této knihy, přehlédnout veškeré její nedostatky a mít ji rád.

stafbul
18.12.2016 5 z 5

Knížka mne dvakrát rozplakala a stokrát rozesmála....a po ní zůstala velmi dobrá nálada a úsměv na líci.

Marryzlis
17.12.2016 5 z 5

Tahle knížka mě prostě dostala. Zaujal mě název, dřív jsem od autora nic jiného nečetla. Je prostě kouzelná, stejně jako pohádky v ní. Kudy chodím, tudy doporučuju. Snad každé dítě by mělo mít takovou babičku!

Michaeles
11.12.2016 3 z 5

Kniha mě moc nezaujala. Pohádka se smutným začátkem a v celé knize se vše točí jen kolem předávání dopisu. Znovu se do knihy určitě nepustím, ale třetí knihu si určitě přečtu.

Alysa
03.12.2016 1 z 5

Po první skvělé knížce od Backmana je Babička hrozným zklamáním.
Žánr knihy jsem přehlídla a očekávala další skvělou knihu jako je Ove. Domíchat pohádky s románem se mi nezamlouvá ani trochu. Elsa je navíc hrozně nesympatické a otravné dítě.

Po celou dobu čtení jsem přemýšlela, pro koho je kniha určena. Děti ji zcela nepochopí a dospělé pohádkový svět tak úplně nezaujme.

May
29.11.2016 5 z 5

Prostě úžasné!!! Četla jsem Oveho a říkala si, že další kniha už nemůže být tak dobrá, ale je... Je stejně geniální.... rozesměje až k slzám a rozpláče tak, že nestačí kapesníky ... Moc se těším na další knihu pana Backmama, naštěstí už na mě čeká v knihovně :-)

sagasir
29.11.2016 5 z 5

Svérázná babička, zvláštní dívenka a svět plný fantazie

Tahle kniha je jasným důkazem, že v současné severské literatuře nenajdeme jen skvělé detektivky, ale i jiné výtečné příběhy jiného žánru.

Tak tenhle příběh se povedl na výbornou. Byť se jedná o mé první seznámení s autorem, tak po dočtení tohoto díla se z něj hned stává můj oblíbený spisovatel. Velice oceňuji mnohovrstevnatost celého děje a přemíru emocí, které v čtenáři vyvolává. Chvíli se u této knihy čtenář zasměje, chvíli si užívá jak je to vlastně celé takové jednoduše milé a místy je to i opravdu smutné. Celý příběh je pak velice čtivý a velice rychle vás vtáhne do děje, který je jinak krásně plynulý. Líbilo se mi i to, že jednotlivé epizody na sebe navazovali a autor nepřecházel od jedné věci k věci druhé. Užití retrospektivy kdy autor vypráví o životě někoho, se také povedlo na výbornou. Místy je možná děj z části předvídatelný, ale nijak to neubírá na kráse textu a celkového požitku ze čtení tohoto díla. Prostředí v knize se dá rozdělit na dvě části. Na reálnou část a na pohádkový snový svět Miamas. Obě tyto části do sebe výborně zapadají a jsou výtečně zvládnuté. Obzvlášť pak oceňuji autorovu fantazii, kterou použil při popisu Miamasu. Celkově je vlastně autorova fantazie skvělá a vy se tak těšíte, s čím přijde na dalších stranách. Líbil se mi i autorův jazyk. Ten je krásně květnatý, plný zajímavých výrazů. Výrazným prvkem je i opakování vět. Autor vám napíše větu na začátku kapitoly, avšak vy jí možná moc neporozumíte. Ke konci kapitoly se věta objeví znovu a tentokrát už vám je jasné, co tím autor chtěl říct. Myslím, že se jedná o zajímavý prvek. Plusové body si autor zaslouží i za zpracování postav. Jeho zpracování je velice propracované, osobité a k samotným postavám si velice rychle vytvoříte vztah. Zpočátku postavy vypadají jen jako obyčejní nájemníci v domě, ve kterém bydlí Elsa, ale postupem času čtenář začíná odhalovat, že každá z nich má svůj charakter, vlastní osobitý příběh a navzájem se úžasně propojují. Zajímavé je i pojmenování velkého množství postav z příběhu. Autor si moc nepotrpí na jména a místo toho často používá obecná pojmenování (Příšera, Černá sukně, chlapec se syndromem a další). Nejsympatičtější jsou pak postavy dvou hlavních hrdinek Elsy a Babičky. Hlavně babička je tu vykreslena jako opravdový svéráz (lozí přes ploty, vloupává se do Zoo, utíká z nemocnice nebo hází na policistu hovínka). Rozsahově se pak znovu nejedná o žádnou divočinu. Kniha má 424 stran.

Babička pozdravuje a omlouvá se je veselá i dojemná kniha s úžasným příběhem, v němž se dohromady skloubí svět reality a svět pohádky a nutno dodat, že se skloubí velice povedeně. Fredrik Backman má užasnou fantazii, umí skvěle vyprávět a já už se těším, až si přečtu další jeho knihu. Z této jsem vyloženě nadšený a s radostí jí uděluji 100 %.

atevi4
28.11.2016 5 z 5

Po přečtení Muž jménem Ove, který se zařadil mezi moje nejoblíbenější knihy, jsem se bála, co přijde. Ale zbytečně. Je to NÁDHERA! Backman je výjimečný vypravěč obyčejně neobyčejných příběhů. Tohle, stejně jako Oveho budu číst znovu a znovu... a znovu...

reader11
26.11.2016 3 z 5

Na můj vkus tak trochu moc pohádek a dětských příběhů, díky kterým jsem málem knihu odložila, druhá část, kde začíná více „příběh pro dospělé" mě bavila mnohem víc...nejsem si ale moc jistá, komu je kniha vlastně určená, jestli dětem a mládeži (tomu by odpovídal ten začátek), nebo dospělým (protože myslím, že děti ještě moc nepochopí množství narážek a vážnějších témat, která jsou součástí rozuzlení celého příběhu...nebo jestli je první část na čtení dětem před spaním...a druhá pro rodiče, když děti usnou...

babsi66
22.11.2016 5 z 5

Nádherný příběh. Jako mávnutím kouzelného proutku se přenesete do světa osmileté Elsy, který na první pohled vypadá jako běžný svět dospěláků. Jenže díky babičce má vše i jinou, pohádkovou rovinu, která se ve vnímání malé Elsy prolíná s realitou s tak přirozenou samozřejmostí, až tomu málem také věříte.

Káča2015
31.10.2016 5 z 5

Úžasné!

M100
30.10.2016 5 z 5

Nádherná kniha, která se čte jedním dechem. Určitě si ji ještě jednou přečtu společně s dcerou.

Zorka
24.10.2016 5 z 5

Domnívám se, že tuto knihu by lidé měli číst v životě dvakrát, stejně jako Malého prince. Jednou v dětství, aby si užili té "pohádkovosti". Podruhé pak v dospělosti, aby skutečně pochopili hodnoty, o nichž se v knize hovoří. Babička pozdravuje a omlouvá se je skvělým dílkem, po jehož přečtení mám pocit, že bych se měla "snažit žít tak, abych se na té pomyslné stupnici co nejvíce přiblížila k pólu neblbců."

Miška.Miška
24.10.2016 4 z 5

Tato kniha mě nejednou rozplakala ale i rozesmála. Kniha je určena pro děti a mládež, dle mého názoru by si ji měl přečíst i každý dospělák. V knize jsou krásně vydět emoce, láska, strach a i neštěstí dítěte, které se potýká s běžným životem v hravé formě. Cesta za dobrodružstvím se mi moc líbila, stejně tak osudy nájemníků.

Veronty
08.10.2016 5 z 5

Nevím, jestli je to tím, že mám mlíko na mozku, ale našla jsem právě mou (svou?) nejzamilovanější knížku!

laepus
05.10.2016 5 z 5

Touhle knihou si mě Backman definitivně získal. Měl jsem trochu strach, jestli dokáže udržet laťku tak vysoko, jako v Ovem - a nejenže udržel, podle mě ji ještě trochu zvedl. Jde o neskonale hluboký příběh plný zejména mezigeneračních vztahů nejen v rámci rodiny, ale i v rámci celého domu. Ani nejde říct, která postava mě zasáhla nejvíc, pokaždé dojdou k nějaké jiné. Ove byla dokonalost, Babička je ještě lepší. Jde to? Jde to!

Privda
29.09.2016 4 z 5

Tato kniha se četla velice pěkně. Jedná se o velice pěkný příběh, který je napsaný humorně, ale zároveň dokáže člověka i dojmout a přivést téměř k slzám :) ...

přátelství humor švédská literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy metafory babička stereotypy

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je v

Přečtených2 721x