Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 2006 2006

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

wiix
18.01.2020 3 z 5

Kniha mala dlhý rozbeh, kým ma začala zaujímať. Chvíľu som nevedela odhadnúť, či je pre deti, mládež, lebo ho prerozprávalo malé dievča štýlom niekedy detským. No keď sa zistila pointu, o čom to celé je, nadchlo ma to a na konci som uronila aj slzu.

Daky
17.01.2020 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se první kniha od Backmana, která se mi dostala do rukou. A miluji jí. Miluji Else, Příšeru i Worxe, toho teda nejvíce páč má čtyři nohy. Příběh o Else, která žije tak trochu ve vlastním světě a Babičce, která jí ukázala, že není špatné mít ten svůj svět. Jenže když pak Elsa babičku ztratí, ztratí i jednoho člověka, kterého měla opravdu ráda.
Backman v knize předvedl postavy, i když dělají vedlejší role, co dýchají a žijí spolu se čtenářem. Protože co si budeme, Elsa je prostě to nechutně chytrý dítě, které byste ve škole nejspíše taky šikanovali.
Závěrem zkuste to. Za pokus nic nedáte. Není to kniha pro každého. Je to jen oddechová kniha, po které šáhnete, když se chcete trochu zasmát a odpočnout si.

LooneyCZ
15.01.2020 5 z 5

Při čtení Backmanových knih mi často spadne něco do oka... Já na tydlety emoce jako moc nejsem, ale on to prostě umí. Je to trošku menší doják než Ove, ale líbilo se mi to víc než Medvědín.
Čtěte pohádky a mějte rádi své osobní superhrdiny!

elleyne
15.01.2020 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih za několik posledních let. Od autora první dílo, které jsem od něj četla a určitě si budu chtít přečít další.
Ani se mi nechtělo se s knihou loučit, jak moc se mi to líbilo

Francesca14
07.01.2020 3 z 5

Nebyl to můj šálek kávy. Mělo to svůj potenciál v příbězích všech obyvatelů domů, ale všechno se to tak nějak ztrácelo v hromadě věcí, které mě nebavily. V první řadě pohádky, které mě ze začátku nezajímaly, až mi nakonec začaly lézt na nervy. Rozčilovala mě nejasná linie mezi světem pohádkovým a tím opravdovým, která mi zkrátka ubírala na vážnosti toho, co jsem měla v ruce. A nejvíc mi vadilo, že většina postav připomínala spíš karikatury než realistické lidi - hlavně Elsa a její babička. Upřímně to ve mně prostě nic moc nezanechalo a těšila jsem se, až příběh dočtu a budu moct jít na něco jiného.

Petronelka123
06.01.2020 5 z 5

Naprosto skvělé. Poutavě napsané a čtivé. Mojí srdcovkou zůstane sice "MUŽ JMÉNEM OWE", ale Babička je taky prima.

ennlady
04.01.2020 3 z 5

Tak já nevím... Jestli je to tím, že pan Ove nasadil laťku hodně moc vysoko nebo co, ale babička mě trochu zklamala. Nebo asi takhle: snad by se mi to líbilo víc, kdyby malá Elsa nebyla tak strašně přechytralá a kdyby se nechovala tak, jak se chovala, s lidmi teda jednala dost hrozně a to i tehdy, když se oni k ní chovali pěkně. Sice to byla holčička s obrovským a dobrým srdcem, které měla po kom zdědit, ale její sociální inteligence byla někdy dost na vážkách. A krmení psa sladkostmi... no taky celkem pakárna, jak zde již bylo zmíněno. Ale tak nějak mi připadá, jako by tak byla "udělaná" a ani za to nemůže. Nicméně i tak má knížka zvláštní kouzlo a patří mezi ty, které se Vám dostanou do hlavy a nemůžete na ně úplně zapomenout.

DK197
17.12.2019 4 z 5

AUDIOKNIHA: Nádherná knížka plná lehkého humoru, dojetí, bolesti, dětské radosti i zvídavostí, velkých přátelství a bezbřehé fantazie... Ale i plná zla, zloby a zatrpklosti. Směsice, která mě nejednou rozesmála, pohladila po duši, ale i roztrpčila a vehnala slzy do očí. Neuvěřitelné. Život není černobílý a pan autor umí obsáhnout spoustu jeho odstínů, co se odrážejí nejen v jeho literárních charakterech, nýbrž i v jejich osudech... Určitě půjdu do další knížky.

O to víc mě mrzí, že plný počet nedám, protože se mi to ke konci již zdálo natahované a samotný závěr zase zvláštně vybraný a useklý... klidně to mohlo plynout dál. Jako řeka, jako život.

PetrCepek
13.12.2019 5 z 5

Sice pět hvězd, ale až po druhém přečtení, protože při prvním mi řada věcí unikla. Není to vůbec lehká kniha.

Olivie12
12.12.2019 5 z 5

Krásné čtení

standa67
07.12.2019 5 z 5

Tohle je prostě krásná knížka.
Taky mi připadá, že někdo kdo jí dokáže dočíst až do konce, nemůže být špatný člověk...

asteion73
19.11.2019 4 z 5

Příběh o sedmileté, skoro osmileté dívce, které její babička (co má o kolečko víc ) vypráví pohádky z Říše před procitnutím inspirované skutečnými postavami a událostmi, které však s pohádkou nemají nic společného....
Poslouchal jsem jako audioknihu v podání skvělé Valerie Zawadské.

Anet2106
09.11.2019 3 z 5

Od knihy jsem očekávala něco jiného. Vzhledem k tomu, že jsem četla nejdřív Oveho, myslela jsem, že to bude příběh holčičky a její střeštěné babičky. Docela mě tedy zklamal hned začátek knihy a nějak dobu trvalo, než jsem se s tím popasovala. Postupně jsem se do toho ale více začetla a konec byl prostě úžasný! Autor velmi zajímavě popsal příběhy lidí jednoho obyčejného domu.....které jsou tak odlišné, ale na konci jsou všichni skoro jako rodina. Úžasné vyprávění, ale Ove je pro mě o stupínek lepší :)

Arwen777
09.10.2019 5 z 5

Pro mě je Fredrik Backman pan spisovatel. Obdivuji především jeho fantazii a schopnost vytvořit příběh, který v sobě vždy skrývá nějakou hlubokou myšlenku, poselství, ať už znepokojivé a varující, nebo milé a láskyplné.
Tato kniha je z mého pohledu velmi smutná, pojednává o ztrátě milovaného člověka a o nutnosti se s tím vyrovnat, o poznávání druhých a odhalování minulosti, o tom, jak je složité posuzovat jiné lidi, když neznáme jejich příběh a o tom, že kamarády můžeme najít i na neočekávaných místech.
Pohádkový svět, do kterého je příběh zahalen, je úžasný a komplikovaný. Prolínáním pohádkového světa a reality Backman vytvořil nádherné dílo, které se dotkne každého empatického člověka. Chápu, že se kniha nelíbí všem, ale pro mě bylo její čtení zážitkem.

Mi-šu-le
08.10.2019 5 z 5

Knihu jsem četla jako autorovu první, okamžitě se vrhám na další..několikrát mi tekly slzy a nejednou jsem se upřímně zasmála, je to oddechový příběh, který má hodně do sebe a ukazuje, že za každým člověkem je skrytý příběh a zranění...doporučuji

surikata246
05.10.2019 4 z 5

Ze začátku trošku trvalo se začíst, později jsem si s dojetím užívala každou stránku a i pár slz ukáplo.Četla jsem před náročnou operací a byla příjemně naladěna.

Ella_85
03.10.2019 5 z 5

Uzasna kniha, moc dojemna.

pajuu
29.09.2019 4 z 5

Moje prvni a urcite ne posledni kniha autora. Je jasne, ze ne vsichni chytraci knihu pochopi. Je ale urcite super mit babicku, ktera umi realitu premenit na pohadkova vypraveni, ktera se odehravaji v Risi pred procitnutim. Bylo vazne skvele postupne zjistovat kdo je kdo v pohadce a ve skutecnem svete. Zamackla jsem nejednu slzu, at uz smichu, nebo tu jinou.

BarboraZ
28.09.2019 3 z 5

Knížka mě moc nebavila, bylo v ní příliš mnoho divných postav a pohádkový svět mě nenadchl. Chudáka psa ta holka pořád krmila čokoládou, sušenkami a těstem na dort! Do jejího dočtení jsem se musela nutit. Líbil se mi konec, kdy jsem pochopila proč byly tak obsáhle popisovány osudy všech postav. Autorův Ove a Britt-Marie byly rozhodně lepší knihy.

nicolettkaa
27.09.2019 4 z 5

Babička byla moje autorova prvotina. Vlastně jsem ani nevěděla, co si to v knihovně půjčuji. Líbila se mi obálka a název. Jak jsem se na knížku těšila, tak jsem asi prvních 80 stran byla dost rozpačitá a přemýšlela, zda poprvé nevrátím knihu rozečtenou. To bych ale nebyla já a četla jsem dál a rozhodně jsem vůbec neprohloupila! U knížku jsem několikrát musela setřít slzu a zároveň se od srdce zasmát. Také byste chtěli mít babičku, která by po policistech házela "hovínka"? Já asi ne, i když by to asi mohla být docela prča.....

Ke knížce se jednou ráda vrátím a určitě si přečtu i další Backmanovi knihy.

Zařazeno do čtenářské výzvy 2019 jako kniha, která mě zaujala obálkou.