Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1999 1999

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

Myrha
24.08.2020 5 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora. Po Britt-Marie. Dějově předchází. Mám ráda seriály, uvítala jsem možnost opět být se známou postavou. Pohádkový svět hlavní hrdinky sice atmosféru knihy tak zvláštně rozvrací, ale vzhledem k tomu, že doma mám také jednoho chytrého podivína, celé mi to sedlo.
Vlastně více než Muž jménem Ove, kde jsem se začátkem prokousávala na 3x (a nakonec to stálo za to). Britt - Marie se mi líbila ještě více.
Ale 5 hvězd za to, že je to prostě Backman.

Amifa
21.08.2020 5 z 5

Smutny a zaroven zabavny pribeh. Moc hezka kniha.

asam
24.07.2020 2 z 5

Nadšení nesdílím. Bylo to hodně překombinované, místy nesrozumitelné.
Elsa byla sice vtipná, babička lásky plná, Britt- Marie jako vždy úzkostlivá, panovačná - /chyběla mi u ní tentokrát soda/. Ale jakoby se autor už v předešlých knihách vyčerpal.

Kerolka_P.
20.07.2020 3 z 5

Za mě vede Ove a Britt-Marie. Babička mi přišla jako slabý odvar, i když za přítomnost Britt-Marie zvedám o jednu hvězdu výš. Nezastírám, že zde byla řada hezkých míst a i silných momentů, zamilovala jsem si worse a jejich vztah s Elsou. Avšak míst, která mi připadala jaksi nadbytečná, bylo na mě příliš mnoho.

Lenka51
17.07.2020 4 z 5

Moje druhá zkušenost s autorem. První byla Muž jménem Ove, ze které jsem byla absolutně nadšená, a tak byla laťka nastavena hodně vysoko.

Babička pro mě byla ze začátku trošku slabší, vyprávěné pohádky pro mě nebyly tolik důležité, nedávaly smysl, ale s přibývajícími stránkami do sebe vše začalo zapadat.

Hrozně mě baví styl, jakým jsou Backmanovy knihy napsané. Lehce, vtipně, dojemně.

Bauriska
16.07.2020 5 z 5

Autor mě opět velmi překvapil. Po úžasném Muži jménem Ove, přišla na řadu babička. Musím říct, že Backman umí. Nicméně.. začnu negativy, které musím chtě nechtě zmínit.

1. Knihu jsem četla strašně dlouho. Hrozně jsem si přála ji zhltnout, vědět co a jak, znát ji celou. Ale přesto se mi autorovy knihy čtou hrozně pomalu.
2. Nemám ráda přechytralé děti, které se chovají příliš dospěle. To mi na Else vadilo. Přesto.. když ji poznáte, víte, že je jiná a že s tím bojuje každý den. A že je vlastně i fajn.
3. Babička - Měla hodně kladů. Skrytějších. Byla dobrý člověk. A přestože mám ráda originální lidi, který se umí ozvat a nenechají si nic líbit, babičky povaha na mě byla už trochu moc. Příliš hlasitá, příliš vulgární, absolutně nerespektující pravidla a ostatní lidi.

Ale jinak byla kniha skvělá. Možná trochu překombinovaná, ale když si na konci uvědomíte celek, všechno do sebe zapadalo. A i když to z pohledu malé slečny vypadalo jako velké dobrodružství, z mého dospělého pohledu to byla velmi smutná kniha, přesto plná víry a naděje.

Ticiana
12.07.2020 3 z 5

Jedna z mala knih, u který jsem se nutila ke čtení. Ale docetla. Hodně mi tam vadilo, ze Elsa byla tak vnímava na svůj věk a ze si dělala, co se ji zachtelo a kdyz se ji něco nebo někdo nelíbil, hned to bylo nenávidím...A pak Britt-Marie a její smitka a to, ze všem rozkazovala... no snad Ove bude lepsi...

zuzik03
08.07.2020 5 z 5

Právě jsem ji dočetla... na začátku jsem ji chtěla odložit, rozptyloval mě příliš velký podíl pohádkových úryvků, ale jsem rada, ze jsem to neudělala. Backman nakonec opět nezklamal a napsal krásný lidský příběh plný rozličných osudů, který se postupně rozplétá a vše do sebe zapadá. Je to jiná kniha než Owe nebo Medvědín, ale pocit z ni nakonec má člověk podobný - laskavý nadhled a pochopení.

Agatha84
05.07.2020 2 z 5

Kde začít, počet hvězdiček klesal úměrně počtu přečtenych stran, až zakotvil na výslednych dvou - jedna za nápad s metaforickým vyprávěním pohádek, druhá za babičku,což byla má jediná oblíbená postava, ač byla pouhou vzpomínkou... Jinak, autor to má těžké, četla jsem od něho zatím pouze Medvědín a bylo by urážkou se o srovnání těchto dvou knih jen pokusit. Příběh v tomto případě byl velmi nijaký, odosobněný, osoby žijící v domě naprosto nesympatické, podivné, těžce uchopitelné - nechovající se jako dospělí, obzvláště naprosto emočně tupí rodiče. Příběhové linie fantazijního světa byly spíše rušivé, opakující se vyjadřování o "kafi", "vajičkách", "dózách s dřímánky", "neexistujícím smítku" více než otravné. Jako psí mámu mě vytáčelo krmení "worse" svařákem a čokoládou... Největší tragédii pro mě představovala malá Elsa, ať jsem se snažila sebevíc, osmiletou holčičku jsem v ní prostě nenašla. A to jsem se snažila opravdu hodně...
Možná však jen nejsem cílovou skupinou této knihy. Možná jsem to nakonec vůbec nepochopila.

BarBarBar
26.06.2020 5 z 5

Kdyby to nevyprávělo dítě byla by to velmi smutná kniha. Ale Elsa je fajn a prostě jiná. Mě se příběh moc líbil! Rozhodně si přečtu i další autorovo knihy.

capar
21.06.2020 4 z 5

Mě se líbila a četla dobře. To, že je předvídatelné, co se odehraje mi tady nevadilo. I přesto mi vykouzlila nejeden úsměv, aj slzu :D oddechové čtení

Madluska
14.06.2020 5 z 5

K téhe knize mám specifický vztah - manžel mi z ní četl při začínajícím porodu. :-) Možná za to mohly poporodní hormony, ale fakt mě to pak chytlo - hlavně ten fantazijní svět Elsy a její babičky. A tak Backmanovi odpouštím ten překombinovaný příběh i Elsinu frackovitost a vzpomínám na babiččiny rady do života a mrakoně a je mi hezky.

Ivan F
03.06.2020 2 z 5

Nemám rád prvoplánové knihy (napríklad Zlodejka kníh je typickým prvoplánovým produktom), kde sa autor podlizuje všetkým, ako aj tu - kydne do príbehu malé dieťa (tentoraz našťastie nie sirotu), rozvedených rodičov, protivnú susedku, milého taxikára, zlé deti v škole, bezdomovca, vojaka vo výslužbe, pani, ktorej zahynuli deti, atď. Osoby okorení vlnou cunami a alkoholom (čierna sukňa), nesmelosťou a nevýrečnosťou (otec), podrezaným jazykom a tajnou rečou (babička), atď. K tomu miš-maš povolaní od riaditeľky nemocnice, cez chirurgičku (samo sebou, že najlepšou na svete), psychologičku, dôchodkyňu, poberateľov sociálnych dávok, podnikateľa, a tak by sa dalo pokračovať dlho. K tomu, aby bol guláš úplný (ale guláš uplácaný s priveľa ingrediencií je nechutný), autor pridáva osudy, ktorých je zas kvantum a toto všetko pomieša ešte s rozprávkovými bytosťami (mrakone a pod.), pridá tajnú reč - to je úplný des. Skrátka je to podlízavý a prvoplánový útok na čitateľskú obec, pretože takto pomiešané by to malo fungovať a hrať na city - podľa hodnotení tomu tak aj je. K tomu neuveriteľná a premúdrelá postava sedemročného decka (až sa mi chce napísať spratka), kde ani v delíriu neuverím, že v jej veku prečítala komplet Harryho Pottera a knihy od Agathy Christie plus "kvalitnú literatúru" ako sú komixy. Lenže takýto guláš nemôže dobre chutiť a ani nechutí. Ako celok je kniha protivná, podlízavá a vnucujúca sa. Som sklamaný a od ďalších kníh FB (už jeho iniciály mi pripomínajú niečo nechutné, však Mark?) si dám pohov.

iLuciferie
25.05.2020 4 z 5

Krásná, milá pohádka (člověk příběh musí brát jako pohádku, jinak by mu samozřejmě musel připadat naivní a prvoplánový) o cestě za pokladem a světě očima netradiční vypravěčky.
Ve výsledku za mě asi i povedenější než Ove. Pohlazení na duši.

sabca1520
25.05.2020 5 z 5

U Backmana mi vždy chvilku trvá se začíst, ale po pár stánkách to přijde..
Totální vtažení do děje, dojetí, smích a na konci zase dojetí.
Elsa a její babička měly tak krásný vztah - úplně mi to připomnělo mé dětství, když mi babička vyprávěla a četla. Prostě nádhera! :)
Už se těším až se začtu do Britt Marie - jen se musím dát chvíli pauzu, ať furt nebulím. :))

Hakl54
24.05.2020 1 z 5

Přečetla jsem pouze pár stránek. Kniha mi vůbec nesedla, asi mám jiný vkus.

Stani95
23.05.2020 1 z 5

Druhý pokus s tímto autorem (první jsem od něho četla Medvědín a asi jako jediné se mi nelíbil) a dávám si od něj dlouhou pauzu. My si prostě nesedneme. Všechny postavy mi lezly na nervy a pokaždé, když jsem přečetla, že si "Britt-Marie smetla neexistující smítko ze sukně", myslela jsem, že vyletím z kůže. Postava babičky mi bohužel nepřišla vůbec vtipná, ale ani laskavá, hladící, chápavá- jaké by správné babičky měly být. Hlavní hrdinku Elsu bych propleskla v skoro každé situaci. To samé bych udělala Britt-Marii. Ty pohádkové příběhy mě vůbec nezaujaly a přeskakovala jsem. Chtěla jsem dát dvě hvězdy, ale to bych měla zmínit něco, co se mi aspoň trochu líbilo, ale nemužu na nic přijít. Neustálé krmení psa čokoládou a sladkým pečivem je vedlejší ;-), ale jedna z věcí, která mi lezla krkem. Neodkládám knihy nedočtené, ale tady jsem tomu byla opravdu blízko.

trudoš
23.05.2020 3 z 5

Zatímco Muž jménem Ove mě dokázal rozebrat na prvočinitele, u románu Babička pozdravuje a omlouvá se jsem nedokázal vnímat víc, než prvoplánovou stavbu děje s jasně určenými rolemi jednotlivých protagonistů. Je to bezesporu krásné a smutné vyprávění, ale svým způsobem taky trochu idealistické, jdoucí na ruku autorským potřebám. Ovšem když přijde na závěrečné polemizování o skutečném světě, v němž se umírání nevyhne ani hodným lidem, nedává příběh jinou možnost, než jít ostentativně bulit nad cibulí, aby si z vás drahá polovička neutahovala.
V rámci určeného sdělení mi však přišla zápletka zbytečně nafouknutá, uměle vytvářející životní osudy a souvislosti, aby mohlo být předestřeno několikero morálních ponaučení. Jenže já si prostě nemyslím, že držet se nastavených pravidel automaticky znamená být tupá ovce, stejně jako že myslet vlastní hlavou z vás hned udělá obdivuhodného anarchistu. A pravdou je, že i když byla Elsina babička nezávislá až na půdu, omluvit se dokázala až po smrti.

zandu
14.05.2020 5 z 5

Krásný, milý příběh. Pobaví i dojme. Moc mě bavilo propojení pohádek a reálného života.

domihruzkova
20.04.2020 5 z 5

Moc se mi líbil koncept knihy - propojení pohádek s reálným životem. Vřele doporučuji, příběh vás pohladí po duši.