Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1998 556

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

Astraia
06.04.2021 5 z 5

Miluji knihy Fredrika Backmana.
Každá jeho kniha má svůj osobitý náboj. Ani tato kniha mě nezklamala!!! Dávám plný počet ..
Už se těším, až si přečtu další Backmanovy knihy.

DericCaster
03.04.2021 5 z 5

Stejně tak jako ostatní autorova díla, které jsem zatím četl, je i toto prostě krásné. Úžasný příběh o životních přáních a osudech, protknuté trochou té fantazie o kouzelné říši, která jak se později ukazuje vlastně ani není fantazie... Líbí se mi autorův styl a jeho způsob tvorby přirovnání a nadsázky.
Dovolim si uplně maličkatý spoiler. V příbehu vystupuje i postava Britt-Marie. Před časem jsem četl knížku Tady byla Britt-Marie a kdybych ji četl až po této knížce, asi bych si ji užil ještě o malinkatý kousíček více.

Lemurka
02.04.2021 1 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšila. Byla pro mě ale zklamáním, nemohla jsem se začít, neseděl mi styl psaní, dej ani příběhy ze snu me nebavily. Knihu jsem odložila po 100 stranách, dal už jsem se trápit nehodlala.

Kolombus
21.03.2021 5 z 5

"Jen odlišní lidé mají schopnost měnit svět"
Trochu som sa musela začítať, ale to iba z dôvodu že som to čítala po Oveem, kde som bola od začiatku vtiahnutá do príbehu. Príbeh, ako sme u pána Backmana zvyknutý je kvalitný, plný myšlienok na zamyslenie, vtipný, plný lásky, zábavy ale i smutku a ja som sa opäť neubránila slzičke.

Bláža9
16.03.2021 4 z 5

F. Backman dokáže psát jedinečné příběhy, které spojí nespojitelné :-) Přestože se mi ostatní knihy od autora líbily víc, byl to hezký příběh se zajímavou zápletkou. Jen mě trochu mrzí, že jsem první četla Tady byla Britt-Marie, protože teď bych měla na knihu zase trochu jiné pohled. Ale Backman je prostě jistota výborné knihy...

Mišátko
15.03.2021 2 z 5

Pohádkový svět a pohádkový vztah mezi babičkou a vnučkou.

Připomnělo mi to můj pohádkový vztah s dědou... podstatný rozdíl byl v tom, že jsme neměli potřebu vymýšlet si náš svět.

Místy se mi zdálo, že příběh od reality hodně ujíždí... od pohádky měl však také daleko. Knížka není zlá, ale mezi mé oblíbené rozhodně nepatří.

mrsterezz
10.03.2021 5 z 5

Kniha mě chytla od začátku. Všechny postavy měly svůj vlastní příběh, a všechny mi byly tak nějak sympatické. Příběh měl rychlý spád, žádné zbytečnosti kolem. Plno nečekaných přátelství a dobrodružství. Určitě si knihu přečtu znovu.

Lucie__
09.03.2021 2 z 5

Knihu jsem začala číst, dle velmi dobrého hodnocení na internetu. Autor byl pro mne neznámý. V hodnocení jsem četla, že se kniha později "rozjede" .... nic. Nebo jsem nevydržela číst dost dlouho. Neustálé vyprávění pohádek, různé prolínání. Babička až moc nereálně bláznivá. Tohle za mě opravdu ne. Kniha odložena, nedočtena.

Následně jsem, po delší pauze sáhla po další knize od stejného autora - A každé ráno je cesta domů delší a delší - tato kniha mne dostala hned na první stránce - tak malá, útlá a přitom tak velká.

mysa.cek
07.03.2021 4 z 5

začiatok bol nemastný-neslaný, akoby som čítala detskú knižku, z ktorej som už vyrástla...ale keďže je to Backman, vydržala som dokonca a zas sa mu podarilo ma rozplakať ...
kniha tak plná súcitu, empatie a pochopenia ľudskej nedokonalosti, že je naozaj viac rozprávková, ako ozajstná

Petras99
01.03.2021 5 z 5

Ještě o kousek lepší kniha než Tady byla Britt-Marie. Obdivuji autora, jak v jedné knize dokázal popsat osudy tolika lidí. Co je jeho knihám společné, je humor a zároveň soucit s lidmi, schopnost vystihnout je a snad nikoho neodsuzovat...

markinho962
01.03.2021 2 z 5

Tak tady se jako chlap nemůžu začíst, tohle není pro nás......

vmatusko
28.02.2021 5 z 5

Kniha perfektná ako všetky "Backmanovky". Zo začiatku možno trochu slabé, ale postupne to naberalo na obrátkach.
Takmer osemročne dievča má svoju babičku - ktorá zomrie. Vnučke zanecháva listy pre susedov, ktorý bývajú v tej istej bytovke. V listoch sa "malá" Elza dozvedá kvôli čomu sa im babička ospravedlňuje...

ava.s
28.02.2021 5 z 5

Můj první Backman. Od knihy jsem nic nečekala a ani se mi do ní moc nechtělo, ani nevím proč.
Po pár stranách mě vtipná a svérázná babička přesvědčila, že kniha nebude ztrátou času.
Přemýšlela jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček a nakonec hodnotím pěti.
Kniha se dobře čte, je plná humoru i lidskosti. Celkový dojem je výborný. Určitě brzy sáhnu po nějaké jiné od stejného autora.

Sjuzz
28.02.2021 3 z 5

Začiatok knihy nebol moc čítavý, nevedela som prísť príbehu na chuť. Vadilo mi striedanie prítomnosti s príbehom rozprávkovej krajiny.
Neskôr však všetko do seba začalo zapadať a na konci už to dávalo zmysel.
Príbeh je to smutný, no zároveň veľmi pekný.

Ladislav73
22.02.2021 5 z 5

Úžasná kniha, miluji Backmanův styl psaní. Nejprve velké neporozumění, potom velké poznávání a nakonec velké porozumění.
Zamiloval jsem si také Worse: "Jsi nejlepší první kamarád, jakého jsem si mohla přát".
A samozřejmě i babičku: "Podle babičky spočívá vtip v tom, že nikdo na světě není úplnej blbec, a není ani nikdo, kdo by blbcem nebyl aspoň trošku. A člověk by se měl snažit žít tak, aby se na téhle pomyslné stupnici co nejvíce přiblížil k pólu neblbců."
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Valérie Zawadské v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, ve které hraje důležitou roli dopis.
Doporučuji.

nai.ivka
17.02.2021 3 z 5

Dočetla jsem to na sílu, protože mám knihu ve čtenářské výzvě. Přišlo mi to moc dlouhé, střídal se ve mě pocit "to je nuda" a "to je hezký" ... Knížka není špatná, jen mi nesedla.
Potěšilo mě, že pohádkové země jsou v Esperantu, i když nejsou ty názvy všechny dobře přeložené, nevím jestli autor nebo překladatel.

anysekhel
16.02.2021 4 z 5

Nádherná. Vtělit se do dítěte a popsat tak krásně vztah k babičce, rodičům a celému okolí. Nejsou rozvětvená jiná témata na které narážíme každý. Ale svět který dokáže vytvořit babička pro svoji vnučku je překrásný a smutný zároveň.

Anniee
03.02.2021 5 z 5

Rozhodovala jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. No nakonec jsem si ještě četla zalepíkované stránky a bylo to jasných pět.
Nutně potřebuju takovou babičku! A nutně potřebuju do Miamasu.
Fredrik Backman má ty knížky úžasně spletené a propletené a po dobu čtení se to tak krásně spojuje až vás z toho hřeje u srdce. A je v tom tolik lásky a něžnýho smutku jak nikde jinde. Zprvu jsem byla z knížky zmatená (jako ostatně i u dvou jeho dalších knih, co jsem zatím četla), ale postupně mě to pohádkové ladění připoutalo. Už snad ani nemusím psát jaký má Backman cit pro jazyk, vtip a pro lásku. Lásku mezi lidmi. Neskutečné.

“Bude dobře. Bude líp.”

maryska09
01.02.2021 4 z 5

Další skvělá kniha mistra Backmana, i když mi tentokrát dalo větší práci se začíst. V knize je snad až přílišný popis říše fantazie, všech království a vymyšlených postav. Srovnání se skutečnými postavami občas drhne. I tak byla kniha skvělá a velmi jí doporučuju i vzhledem k další knize o Britt-Marii. Bude dobře, bude líp

Lucyiel
24.01.2021 4 z 5

Má třetí kniha od Backmana a na tomtéž místě i v hodnocení (1. Ove, 2. Britt-Marie). Opět laťka hodně vysoko, ale v porovnání s výše zmíněnými pro mě skvělými počiny nedosahuje sláva až hvězd. Všechny postavy za srdce beroucí, příběh dojemný, zábavný, poučný a na duši hladící. Přesto mi tam scházela ta přidána hodnota, která způsobí, že oželím spánek a budu číst do úmoru. Zajímavé pro mne bylo srovnání postavy Brit-Marie. Lépe jsem si poskládala její příběh z další knihy. To, že pohádky vychází z reality života v obytném domě jsem pochopila rychle, ale ne vždy mi ty příběhy k sobě seděly. Možná jsem byla jen málo vnimavá, nevím. Hodnotit knihu samu o sobě, dám jí pět hvězd. Avšak v porovnání s jinými díly od Backmana jsem nucena jednu hvězdu srazit. Přesto doporučuji nezaváhat a na knihu se vrhnout! =)

přátelství humor švédská literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy metafory babička stereotypy

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je v

Přečtených2 719x