Anděl smrti

Anděl smrti
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532996/bmid_andel-smrti-65ddb6ad8ef23.jpg 4 213 213

Proč zmizel zeman Smil z Tubože? Oldřich z Chlumu znovu pátrá v tajemných lesích Kokořínska. Na počátku je zmizení zemana Smila z Tubože. Tím to ale zdaleka nekončí. Jaký smysl má erb s harpyjí, kde se nachází Čertova rokle a proč se zjevuje anděl smrti? S Oldřichem z Chlumu, panošem Otou a Divišem se ocitneme na Bezdězu a v jeho okolí. Neprostupné lesy a skalní strže, které se táhnou od Housky ke Kokořínu, skrývají mnohá tajemství. Pohanství jako by z této pochmurné krajiny nikdy neodešlo, je-li sem přidělen kněz, pak pouze za trest. Jednoho dne se z lesa nevrátí zeman Smil z Tubože. Zdá se, že jde o banální záležitost, nikdo o tom nechce mluvit. Kdyby neměl povinnosti zemana, na Bezdězu by se to snad ani nedozvěděli. Nepochopitelné události se však začnou vršit. Jaký smysl má erb s harpyjí, kde se nachází Čertova rokle a proč se zjevuje anděl smrti?... celý text

MirrorIsis
03.11.2022 5 z 5

V knize nová místa, nová jména, zajímavá zápletka. Tentokrát už Ota nemá nakadeřené vlasy, což je báječné. Fajn změna. Jako vždy se p. Vondruška výborně čte...

Alex.rrr
29.10.2022 3 z 5

Jubilejní vydání, ale přiznám se, že ač celou sérii zbožňuju, je pro mě tento díl slabší. Je čtivý, příběh se mi líbí, ale postavy se mi pletly víc jak jindy a celkově je to takové divotvorně nedotažené. Všechno mi přišlo jak nakouslé. Po dočtení jsem měla ještě spoustu otázek. Nevím, určitě se budu těšit na další díly, protože Oldřich pořád baví, ale za mě tentokrát jen 3 hvězdičky.

kuruteku
25.10.2022 4 z 5

Co bych ubral na trablech se jmény, to přidávám za krajinu - už se těším na vandry, kdy budu hledat, kde je která jeskyně, půrva, reliéf. Takže hvězdička dolů za to, že k příběhu není přiložena mapa.

martin9929
23.10.2022 4 z 5

Za mě jeden ze slabších příběhů. Celkem rozvleklý děj. Věčné upozorňování na Otovu prostopášnost.

Ignis
21.10.2022 3 z 5

No mělo to potenciál, mělo. To by to ovšem nesměl být Vondruška, aby to nakonec nezabil.
Že má konce většinou dost na sílu a useknuté je vlastně jeho trademark, takže bych se neměla divit, ale tentokrát mě to fakt mrzí, protože to mohla být hodně dobrá věc.
A jsem ráda, že nejsem jediná, komu se ti manové pletli.

Madelisi
19.10.2022 3 z 5

Po předchozích třech dílech byl příběh slabší. Souhlasím s jedním vyslýchaným kameníkem - rytíři se jmenují všichni stejně, takže je nerozlišuje. Takový pocit jsem měla po celou dobu příběhu. Nedařilo se mi jednotlivé postavy od sebe rozlišit.
Hlavní padouch a vyústění zápletky je klasická vondruškovina, Oldřich Chlum se s podobným případem potkal již mnohokrát.
Nicméně jeho, Divišovy a Otovy příhody se tak dobře čtou, vše rychle plyne, že jsem ráda za toto pokračování. V tomto si byli všichni hlavní hrdinové rovnocenní, žádný nevyčníval. Navíc mě zaujalo prostředí skal, ve kterém se příběh odehrával.

Ulala
14.10.2022 4 z 5

Oproti ostatním mi nepřipadá tento díl jako nejslabší, prostě Vondruškovská klasika. Komplikovanost možná vyplývá z toho, že v této části je děj zasazen mezi zemany, kteří odvádějí povinnosti mana na Bezdězu, a to je o stupínek níž v hierarchii, než obvykle. O manech se autor zmiňuje, pokud se nepletu, poprvé a proto nová jména a nové sídelní "hrady" a nová místa. Mně kniha docela pobavila.

Modrina
12.10.2022 4 z 5

Výtky, které tu zaznívají, nejsou od věci. Přesto se mi příběh líbil, i když byla zamotaný, že jsem málem začala podezírat sama sebe. :) Postav opravdu bylo jak ve špičce v metru, ještě lehce matoucí jména, ale já jsem se neztratila. Kokořínsko je krásné, těším se na příští výlet, jak budu hledat, kudy se ti lidi toulali. :) Zkrátka já jsem docela spokojená.

PH273048
08.10.2022 1 z 5

Zatím nejslabší kniha a to jsem přečetl všechny. Zdlouhavé, zmatečné, jako by to ani nenapsal Vondruška .

zazvorka
08.10.2022 3 z 5

Přečteno. Kdybych však měla být z obsahu knihy přezkoušena, ostudně bych propadla! Na oddechové čtení to byl příliš velký nápor na mé unavené šedé buňky mozkové. Mnoho postav, ovšem bez nějaké výstižné charakteristiky, tudíž špatně zapamatovatelných. Chaoticky působící pátrání, prolínání v čase dost matoucí. Základní myšlenka zápletky dobrá. Chtělo by to však z oříšku odstranit skořápku a vyloupnout chutné jádro.

Le Chat
03.10.2022 5 z 5

Pro případy Oldřicha z Chlumu mám slabost a tuto novinku jsem si užila, i když k těm úplně nejlepším případům královského prokurátora ji neřadím. Přesto mi tato detektivka opravdu zpříjemnila první říjnový víkend, proto uděluji i 5. hvězdičku. Panoš Ota se tentokrát jako vyšetřovatel skutečně vyznamenal!

kolacky
29.09.2022 3 z 5

Hm. Podle mě trochu moc ukecané, hodně zmatené, minimálně do tří čtvrtin... Moc chaotických postav. Tentokrát mě pan Vondruška nenadchl.

hanzmb
29.09.2022 4 z 5

Další resuscitace mladého Oldřicha. Ani při započítání toho, že kniha se odehrává v mém oblíbeném regionu, který mám za humny, mě k velkému nadšení nedonutí. Doby, kdy autorovy romány byly skutečně historické, tj. zrcadlila se v nich doba jsou zjevně pryč. Tohle se mohlo odehrávat vlastně kdykoliv. Takže spíš jen další dílko v soutěži s Bauerem, kdo toho vydá co nejvíc. Nejzoufalejší je pak závěr. Připadá mi, že autor volně fabuloval, až zjistil, že je dost stránek. Pak si hodil korunou, kdo bude vrah a pak k tomu dopsal zdůvodnění.

jurass1976
25.09.2022 4 z 5

Strašné komplikovaný příběh. Mám pocit že s každou knihou je příběh zamotanější a zamotanější....

RogiS
21.09.2022 2 z 5

Mám dojem, že je to první příběh, kdy Ota ze Zástřizlí nesvedl žádnou děvu. (Ty, co svedl před vlastním dějem se nepočítají). Naopak všem nástrahám opačného pohlaví odolal a vlastně celý případ vyřešil. Škoda, že kniha nevyšla v době, kdy jsem v té oblasti pracovně pobýval (Lobeč, Nosálov, Bezdědice...). Pravda, v té době byl ještě pan Vondruška zcela neznámý.

Kerberos
20.09.2022 3 z 5

Občas mi dělá problém to skákání v čase,kdy se vlastně tento díl odehrává.Plno zvláštních jmen,v ženských postavách jsem se taky těžce orientovala.Na závěr se všechno vysvětlí,ale víc prozrazovat nebudu.

tittanie
17.09.2022

Co mě překvapilo bylo věnování. Myslím, že je to první kniha, kterou autor nevěnoval své ženě.
Ale jinak asi nic pozitivního říct nemůžu, leda že jsme se zase shledali s Otou, Divišem a Oldřichem.
Jinak zápletka byla taková podivně zamotaná, postavy měly divné nezapamatovatelné jména a celkově nic moc.
Kdyby to nebyla tato série, tak to snad ani nedočítám. Snad se přikláním k názoru, že by to mohl být poslední díl nebo že by si autor měl dát pauzu od této série.