Černé světlo

Černé světlo https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326088/bmid_cerne-svetlo-hJz-326088.jpg 4 543 136

Akta Enzo série

Enzo Macleod, Skot vyučující biologii na univerzitě v Toulouse na jihozápadě Francie, se rozhodl, že s využitím svých znalostí vyřeší sedm nechvalně proslulých vražd popsaných v knize odložených případů pařížského novináře Rogera Raffina. Enzo už dokázal rozlousknout první dva zločiny, ale na třetí případ teď nemá ani pomyšlení. Právě mu diagnostikovali rakovinu, a navíc se objevil někdo, kdo má v plánu zničit jeho pověst i vztahy. Souvisí nějak Enzovy osobní strasti s šestnáct let starou brutální vraždou mladého prostituta v pařížském bytě? Dokáže najít alespoň nějaké zbytky důkazů — a zůstane naživu dost dlouho na to, aby dopadl vraha?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Blacklight Blue , 2008

konicekbily
30.05.2017 4 z 5

Nebezpečí na hlavního hrdinu číhá na každém kroku, zdá se, že léčky mu chystá profesionální zabiják, o němž ENZO neví vůbec nic. Aktivní obranou zjistí vše potřebné a čeká nás strhující závěr. Mně se zase zdá, že ENZO-série se postupně zlepšuje.

sagasir
29.05.2017 5 z 5

Série, z níž se stává další prvotřídní záležitost

Musím se přiznat, že jsem si úplně nedokázal představit, jak bude Enzo trpící rakovinou lovit zločince v tomto díle a v dalších dílech této skvělé série. Naštěstí tuto otázku za mě v Černém světlu brzy vyřešil sám autor a naštěstí ji vyřešil k mé spokojenosti. Jak přesně vám však neprozradím, jelikož by se jednalo o docela velký spoiler a tudíž se nechte překvapit stejně jako já. Opět na této knize musím pochválit samotný jazyk. Docela jsem si oblíbil to časté používání francouzských slovíček a francouzské názvy ulic, míst atd. Chválit musím i to, že jsme si v příběhu společně s postavami udělali cestu i do Anglie a Španělska a nezůstali jsme jen ve Francii. Samotnému prostředí rozhodně také nemohu nic vytknout ba jen připsat, že bylo napsáno velice přesvědčivě a k příběhu skvěle pasuje. Když už tu byla řeč o postavách, tak i ty si zaslouží jen slova chvály. Enzo je alespoň mně velice sympatický a líbí se mi jeho energie a zápal při řešení případů. Nechybí tu ani jeho dcery Sophie a Kirsty či jeho studentka a asistentka Nicole. I jejich postavy jsou velice dobře sepsané a plus si u mě autor vysloužil také sepsáním samotného vraha. Příběh jako takový pak nijak nedrhne, napínavý je za mě tak akorát a mnohdy i zajímavě překvapí. Například brzkým odhalením vraha, vztahy v Enzově rodině a jeho milostném životě atd. Rozsahově je Černé světlo o pár stran kratší oproti ostatním detektivkám. Konkrétně nás v tomto případě čeká 343 stran ke čtení. Další chválu si pak ještě zaslouží za mě i tak trochu otevřený konec celého příběhu. Ten tu však také nebudu vyzrazovat, jelikož bych vám vyzradil důležitou věc ze samotného děje knihy. Naopak jedno malé mínus si u mě autor vysloužil tím, že jsme se vlastně nedozvěděli, z jakého důvodu onen mladý prostitut musel být zavražděn, ale tak třeba se to ještě někdy dozvíme. Já bych se to každopádně dozvěděl velice rád a stejně tak velice rád této knize pak uděluji plných 100 %.

Série Akta Enzo je pro mě vždy takovým vítaným detektivním odskokem od kriminálek ze Skandinávie a zatím mě nikdy nezklamala. Doporučuji ji všem milovníkům detektivek jako takových a ne jen těm, kteří hledají nějakou případnou alternativu k detektivkám ze Skandinávie. Doporučuji ji i milovníkům Francie a všem, kteří chtějí od tohoto autora zkusit další knihy.

orson
23.05.2017 4 z 5

Docela dobrá Mayovka, ale nijak výjimečná. Kniha má spád, na konci o dost zrychlí, když se ukáže, že něco je jinak, ale trochu mi vadí, že je případ tak nějak nedořešen, že vše souvisí s předchozími a nejspíše i následujícími díly.

vekune
18.05.2017 2 z 5

Začíná mi u něj trochu vadit, že je to takové nedořešené a násilné. Jak se nakonec vysvětlilo zablokování kreditek? Na začátku nám představil vraha, jeho příběh. Nic moc nevysvětleno, co ho vedlo ke kariéře nájemního vraha, ale motiv, na ten člověk celou knihu, aby se dozvěděl, že se ho nedozví. ¨takže takové nijaké, spíš rodinné drama než detektivka.

Marcela52
15.05.2017 5 z 5

Také tento román mého oblíbeného autora Petera Maye mě bavil od začátku do konce. Autor umí správně dávkovat napětí, psychologii postav i zajímavou erotiku tak, že si i náročnější čtenář přijde na své. Jen těch posledních pár stránek mi připadalo zbytečně moc "akčních", ale nevadilo. Opět jsem si moc dobře početla...

HaHa11
12.05.2017 4 z 5

Enzo se lepší - tenhle příběh se mi prostě líbil! Trochu bych zkritizovala konec - ani ne tak rozuzlení, jako zbytečný úprk na posledních zhruba dvaceti stranách. Asi už měl autor nás, čtenářů, plné zuby a v hlavě zase jiné hrdiny ...
Culíkatý Skot si ani v tomto případě neodpustí nutnou dávku erotického vyžití, co mu to přinese, nechť si každý přečte sám. Líbilo se mi přesouvání v čase i putování mezi Franciií a Španělskem, proložené odskoky do Londýna. Motiv únosu dítěte (a dopad tohoto skutku na zainteresované osoby) byl zpracován mistrně - to byl May ve své nejlepší formě. Konec (jak jinak) částečně otevřený, čtenář lákán na další knihu ze série.
P.S. A stejně si myslím, že dojde ještě k nějakému zvratu ohledně otcovství ....

JAnD
05.05.2017 3 z 5

Lepší průměr. První přečtená kniha od tohoto autora.
Četné matoucí retrospektivy (poněkud nevýhoda při čtení elektronické knihy, hůře se vrací zpět), různé náhody a když už se zdá, že se blížíme k cíli, tak najednou zlom a...
(pokračování příště)

Ulala
02.05.2017 4 z 5

Jednotlivé série příběhů autora nelze srovnávat. Trilogie z ostrova Levis je bezkonkurenční. Čínské thrillery s doktorkou Margaret a čínským detektivem Li poodhalují politické i lidské „zákoutí“ Číny. Akta Enzo jsou příběhem jedné rodiny, kde hlava rodiny, bývalý patolog Macleod se pustil do řešení nevyřešených vražd. Teď nevím, zda prvoplánovým měl být příběh rodiny nebo řešení vražd. Oboje autor prolíná v jeden celek, a to celek velmi čtivý. Osudy členů rodiny jsou předzvěstí dalších dílů. Nemluvě o tom, že několik vražd je nutné ještě dořešit. Určitě si nenechám ujít další pokračování.

IvaKo
02.05.2017 4 z 5

Rozhodně nejlepší díl za série Akta Enzo, která se mi doposud zdála být ve srovnání s příběhy z ostrova Lewis a s čínskou sérií, poněkud slabší, ale tato kniha můj dojem trochu napravila. Je to čtivé a napínavé. Těším se na pokračování.

happy-smile
02.05.2017 3 z 5

Nenadchne ani neurazí. Jedná se o nenáročnou detektivku, která rozhodně díru do světa neudělá. Pokud už máte Akta Enzo rozečtena, tak si tento díl přečtěte. Doplníte si tak obrázek o životě Enza. Nudit se nebudete, ale na zadek si z toho taky nesednete. Pokud jste zatím zkoušeli jiné Mayovo dílo nebo s ním chcete teprve začít, držte se od této série dál. Jinak byste se mohli tak trochu divit, čím si Peter May zasloužil pověst tak dobrého spisovatele.

TeaPeter
01.05.2017 3 z 5

Ostrov Lewis ani čínskou sérii, se kterými tuto řadu mnoho komentujicíich srovnává, jsem nečetl. Proto si myslím, že se na Akta Enzo mohu dívat nezaujatě. Podle mého není vůbec špatná a je v ní dost zajímavých nápadů. Z tohoto dílu mám trochu rozporuplné pocity. Na rozdíl od předchozích dvou knih je tady až příliš neskutečných náhod a nadhozených a nevysvětlených volných konců. A to mi nesedlo. Proto jen ty tři hvězdičky. Doufám, že česky vyjde i další díl série - ten se mi líbil o hodně víc; zatím jen v originále.

iška
24.04.2017 3 z 5

Peter May patří k mým oblíbeným autorům. Série Akta Enzo pro mne prozatím znamená jeho nejslabší sérii. Ale zase musím uznat, že "Černé světlo" se mi z těch tří u nás zatím vydaných četlo nejlépe.

lubosh
23.04.2017 3 z 5

Spíš než klasická detektivka je to příběh s detektivními prvky. Nenadchne, neurazí. A samozřejmě: srovnání s ostrovem Lewis nevyznívá pro Černé světlo vůbec dobře.

hs777
20.04.2017 3 z 5

Je pravda, že trilogie ostrova Lewis i čínské thrillery jsou nejméně o třídu výš než tato série. Přesto mně tenhle napínavý příběh, trochu naivní a lehce romantický zpříjemnil dva studené dubnové večery.

astroweb
18.04.2017 2 z 5

V podstatě zklamání, jakmile čtu autorovu francouzskou řadu, tato kniha je v pořadí třetí, nikdy příběhy nedosahují ostrovní trilogie, ani čínské série.

Noctua8
16.04.2017 3 z 5

Peter May je skvělý autor. Jeho trilogie z ostrova Lewis je legendární. Ale každý autor se musí ke svým "legendám" nějak propracovat. A to cestou skrze méně propracované, působivé a vymazlené příběhy. Takovým příběhem je i třetí případ Lorenza-Enza Macleoda, ze série Akta Enzo. Příběh vyšetřování letité vraždy, atentátu na člena rodiny, vraždy milenky a řešení dalších nepříjemností v dobách zimních plískanic, jen taková romanticko-sociální sonda do života detektiva Macleoda. Vrahoun se představí sám, hned na začátku a místo složitého skládání střípků důkazů, pravd a polopravd Vás čeká pohodlné, svižně odsýpající vyšetřování, kdy vše pěkně zapadá jedno do druhého. Překvapení čeká až na úplném konci knihy, ale je tam jen tak, aby se neřeklo, že to bylo tak jednoduché. Knihu jsem přečetla ráda, rychle, ale troufám si říct, že to Peter umí líp...