A každé ráno je cesta domů delší a delší

A každé ráno je cesta domů delší a delší https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366045/bmid_a-kazde-rano-je-cesta-domu-delsi-a--YKQ-366045.jpeg 4 1362 400

I loučení bolí méně, když na něj nejste sami. Děda a Noah si povídají na lavičce. Pod lavičkou roste hyacint, stejný si děda kdysi pěstoval i na zahrádce. Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách života, závažných i nicotných. Při rozhovorech s vnukem si děda vždycky vzpomene, jak se zamiloval do babičky a jak o ni pak přišel. Zatím ji pořád vidí před sebou, a děsí se dne, kdy si ji už nebude schopný vybavit. Cítí, že jeho svět se mění. Proto by rád zůstal tady na lavičce, kde je stále ještě obklopuje silná vůně hyacintu. Jenže zachytit vzpomínky je čím dál těžší a oba se musejí naučit to nejtěžší: rozloučit se. Fredrik Backman v knize líčí boj stárnoucího muže o zachování nejdražších vzpomínek. Činí tak něžně a způsobem, jak to dovede jen on.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Host

Och varje morgon blir vägen hem längre och längre , 2016

teeyinka
27.01.2021 5 z 5

Meditace, která je pohlazením po duši, ačkoli se týká velmi smutného tématu. Rozhodně doporučuji - raději za melancholického zimního večera než v létě na pláži.

kurama45
21.01.2021 5 z 5

„Noah sedí na lavičce a pohupuje nohama, kterýma ani nedosáhne na zem, zato hlavou dosáhne až do vesmíru, protože ještě nežil dost dlouho na to, aby někdo jeho myšlenky spoutal na zemi.“

Celú knihu som mala akési tušenie, že mi to niečo pripomína. A potom mi to došlo! Rozprávku Up, Vzhůru do oblak, či Hore, ak chcete. Ak si spomeniete na úvodnú montáž o živote staručkého pána z tej rozprávky, tak to je presne atmosféra a pocity, ktoré vo mne táto kniha vyvolala. Nádherné, citlivé, aj slzička vykĺzla.

„Nejhorší na stárnutí je to, že už vás nic nového nenapadá. … Takže fantazie to také někdy vzdá dřív než tělo.“

DericCaster
18.01.2021 5 z 5

Ačkoliv je knížečka velmi útlá, dojem zanechala jako leckerá o mnoho stránek vydatnější... Nezbývá než jen doporučit...

Čičolina
08.01.2021 5 z 5

Věděla jsem, že mě to rozseká a rozsekalo. Obdivuhodné, na tak malém prostoru tolik lásky, porozumění, bolesti i úlevy. Není co dodat

plutoking
23.12.2020 4 z 5

Smutné

Vlado84
20.12.2020 5 z 5

Príbeh plný empatie, lásky, porozumenia a áno, smútku.. a všetko to smutné je tak krásne vyjadrené a opísané..s citom a láskou.

1v8na
08.12.2020 5 z 5

Kniha má v sobě hlubokou myšlenku na strašně málo stranách. Ne každý té myšlence pochopí a dá mu smysl. Knihu jsem zhltla během dne a našla jsem v ní moudro, dojemné chvilky a umocnila ve mně, abych si vážila každé chvíle v životě s těmi, které mám ráda a na kterých mí záleží.

Wasylka79
28.10.2020 5 z 5

Kniha která dává smysl teprve až duševně vyzrajete.Dokonalá kniha která vás obejme.

bashca
27.10.2020 3 z 5

Pekne, ale na mna pomale tempo.

JP
25.10.2020 3 z 5

Jednohubka, kterou jsem si pustil během rutinního uklízení bytu namísto soundtracku k DOOM Eternal. Civilní a lidské, ale taky s notnou dávkou kýče. Pokud jste viděli svoje starší lidi odcházet, oceníte tenhle krátký text asi o trochu víc. Jinak spíš průměr, co nenabízí nic víc, ale ani nic míň, než od něj očekáváte.

irskádívka
25.10.2020 5 z 5

Něžný spisek plný lásky a porozumnění pro lidi, kterým se paměť a s ní i život, který znali pomalu vytrácí v mlze.

Jass
23.10.2020 5 z 5

Chtěla jsem si pustit nějakou oddechovější audioknihu... A přestože jsem věděla, že tahle kniha v žádném případě lehčí není, přesto jsem po ní sáhla... (Nedává to smysl, já vím...)
Takže je pravda, že mi tahle knihy nepadla na sto procent do nálady a taky je pravda, že si rozhodně zasloužila víc pozornosti, než jsem jí dala (to je dost dané tou formou audioknihy...). Ale je naprosto nádherně napsaná, mám ráda chytře napsané knihy a tahle je rozvržená mistrovsky. A taky z ní tak krásně bolí srdce...
Rozhodně kniha ke které se ještě někdy vrátím...

Enolain
17.10.2020 5 z 5

Dalsi jeho knizka, kterou jsem cetla s knedlikem v krku a se slzama na tvari.. Dojemne, krasne...

kikidok
04.10.2020 5 z 5

Sice krátká knížečka, která vám pravděpodobně nedá a vy ji zhltnete najednou, ale s velmi zajímavými myšlenkami. Skvěle zpracovaná jak graficky, tak obsahově

Zuzvil
04.10.2020 4 z 5

Útlá knížečka s náročným tématem. Tato novela je velmi emotivní a dotkne se každého z nás, protože se také každého z nás týká nebo týkat může. Obsah se může být depresivní (a někdy i je), ale u mě spíš převládalo to převzetí si ponaučení, toho moudra co se snaží sdělit. Od autora je to moje první knížka a už teď se těším na další, protože Backman ví co píše, jak to píše a jak přenést co potřebuje na čtenáře.

temna.vila
01.10.2020 5 z 5

Přestože je kniha opravdu tenoučká, považuji jí za jednu z knih, které mě opravdu zasáhly a na nějakou dobu "vyřadily z běžného provozu", jak se tak říká. Nejenže se autor věnuje tématům, která jsou často zlehčována nebo přehlížena, cením si také zpracování knihy samotné a vyobrazení celého procesu, který čtenáři velmi přiblížil a zhmotnil, o čem vlastně mluví. Tento titul by si měl přečíst minimálně jednou za život snad každý.

Dida86
30.09.2020 5 z 5

Úžasné.

ujira
29.09.2020

Stárnutí je smutné, ještě smutnější je přicházet o vzpomínky. Přesto se autorovi podařilo s něhou vyprávět o způsobu loučení starého muže s vnukem, synem a manželkou. Pan Backman je opravdu laskavý člověk a spisovatel.

Katka2382
28.09.2020 5 z 5

Taková milá jednohubka,která zahřeje u srdce a dá spoustu podnětů k zamyšlení.

Aymira
27.09.2020 3 z 5

Velmi krátká kniha o tom, jaké to je, když vám ve stáří přestává fungovat mozek a vzpomínky se více a více pletou. Zde znázorněno na rozhovoru dědy s vnukem. Místy se do jejich rozhovoru připlétá zemřelá babička, na kterou děda vzpomíná. Občas se připojí dědy syn, díky kterému se příběh vrací do reálného času. Kniha je milá a nesmírně pravdivá. Báječné počtení na hodinku k odpolední kávě.