Koupit knihy

Michaela Klevisová

česká, 1976


Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (27)

…svazuje a zároveň povznáší vědomí, že ji někdo potřebuje. (Čekání na kocoura)


Aby byl člověk šťastný, měl by žít v souladu sám se sebou, s přírodou a s lidmi kolem sebe. (Dům na samotě)


Ale nic z toho nahlas neřekla. Byla zvyklá se přizpůsobovat, mělo to své výhody. Když se něco zvrtlo, nemusela si pak vyčítat, že se měla zachovat jinak. A Ron si zvykl rozhodovat za ni. (Štěstí je zadarmo)


Člověk se těší na dalekou cestu, romantizuje si ji, a pak je to jenom popojíždění v kolonách, špinavé záchodky u dálnice a špatné kafe u benzínek. (Ostrov Šedých mnichů)


Člověk se v pubertě složitě hledá, jen aby později zjistil, že to nejdůležitější o sobě stejně věděl už jako dítě.Čekání na kocoura


Člověk si vždycky idealizuje to, co nemá.Dům na samotě


Hele, nikdy by mě nenapadlo, jak úspěšnej jednou budu, nechal se kdysi slyšet Jura... Jura zrovna myl nádobí před chalupou ve vaně, která strýčkům slouží jako pračka i dřez. Napřímil se, otřel si ruce o tričko a dovysvětlil: V rádiu tuhle říkali, jak poznáš úspěch: máš úplně všechno, co potřebuješ. A hele, to na mě sedí! Kdyby navěky všechno zůstalo takovýhle, rozpřáhl ruce, jako by chtěl obejmout louku zarostlou kopřivami, chalupu a les, tak jsem šťastnej chlap.Prokletý kraj


I když už je skoro tma, střecha je pořád ještě teplá od slunce. Pootočím hlavu a dívám se na město pod kopcem, blikající semafor v dálce, šňůry světel podél silnic a tisíce žlutejch rozsvícenejch čtverečků až k obzoru. Za jedním z těch oken se dívá na televizi můj děda. Pořád ještě tam můžu jít a dotknout se ho.


Jaký paradox, že sám před sebou utekl na ostrov, na kterém před sebou nemá kam utéct. (Ostrov Šedých mnichů)


Je vlastně dost zvláštní, že se musel nejdřív rozvést a odstěhovat, aby se konečně rozhoupal a splnil jí dávné přání. Pořád na něco čekal: až bude mít víc času, víc peněz, větší klid na práci, lepší náladu, novější auto, až ho přestane bolet zub... Vždycky se našlo něco, na co se dalo čekat. (Štěstí je zadarmo)


Kočičí pravidla a rady: 1. Žij teď 2. Naslouchej přírodě. 3. Buď na sebe hodná. 4. Nepochybuj o sobě. 5. Jde o ten pocit. 6. Buď sama sebou. 7. Starej se o vlastní rajon.


Možná se jí přání přestávají plnit prostě proto, že už žádná nemá. (Štěstí je zadarmo)


Možnost volby je někdy strašná věc. (Čekání na kocoura)


Může být odvaha zároveň zbabělostí? Odvaha odejít, zbabělost zůstat. Anebo odvaha zůstat, zbabělost odejít? (Ostrov Šedých mnichů)


My přece nejsme stromy. Nemusíme trčet na jednom místě, ohýbat větve pořád stejným směrem, přizpůsobovat se okolí. Pokud cítíte, že je něco špatně, hned s tím něco udělejte! (Zmizela v mlze)


Nestvořil jsem ho, tak že nemám právo ho zabít. (Ostrov Šedých mnichů)


Nevíš co říct, a tak si vymyslíš sen. A on se na tebe přilepí. (Ostrov Šedých mnichů)


Nic je vlastně prostor pro cokoli.


Od dětství jsem miloval holku, který byla nejspíš ve skutečnosti lesba. (Ostrov Šedých mnichů)


Opravdový úspěch přece nemusí nutně být to, co vás nejvíc pozvedne v očích ostatních. Může to být něco, za co si sami sebe vážíte, co vás naplňuje. Jen vás samotné.


Rozhodl se žít stranou civilizace, nikoli civilizaci ignorovat. (Ostrov Šedých mnichů)


Rozlišuju lidi podle toho, jak dobře se mi s nima mlčí. (Ostrov Šedých mnichů)


Takhle málo jí důvěřujete? Hele, jestli si teď nezažije to, co by mohla, kdyby jí táta nedělal policajta, tak už to nikdy pozdějc nedožene. A já zatraceně vím, o čem mluvím. Taky mi bylo čtrnáct, i když už je to fakt dávno. (Štěstí je zadarmo)


Takhle se poznají praví přátelé. Pomůžou vám okamžitě, aniž by se vás ptali na důvody a hledali výmluvy, proč to nemůžou udělat.Dům na samotě


Ty ženské žijou teď, uvědomil si, když před ním přistálo další pivo. Na nic nečekají a žijou tak, jak zrovna můžou. Ne jako on, který dělá velká gesta s mnohaletým zpožděním, a ještě se diví, že už o ně nikdo nestojí. (Štěstí je zadarmo)


V takový krásný večer se přeci nemůže stát nic zlého. (Ostrov Šedých mnichů)


Ve třiceti už asi nemůže chodit ženská nenamalovaná. (Ostrov Šedých mnichů)