Kllara Kllara komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Opravdu žasnu nad propracovaností Strany, vlastně celého systému, který dokázal Orwell tak geniálně vymyslet a všechno naprosto logicky podložit.

Stručně řečeno - zajímavá nadčasová kniha, která se až překvapujícím způsobem podobá dnešním románům o budoucnosti na podobné bázi, které se určitě v mnoha případech nechaly inspirovat právě 1984. Spoustu zkušených čtenářů, kteří už přečetli spoustu podobných knih, zřejmě ničím moc nepřekvapí, snad jen datem svého vydání, ale to neznamená, že nestojí za to přečíst.

Člověka úplně donutí zamyslet se nad současnou společností, hledat nějaké shody se systémem, který je v knize a současným systémem, zároveň pocítit vděk za to, jakou svobodu máme a ani si ji kolikrát neuvědomujeme a to, jak si neustále stěžujeme na naprosté banality, protože zapomínáme, co je důležité. To, že máme vždycky svobodu volby.

07.02.2018 5 z 5

Písečná žena Písečná žena Kóbó Abe

Rozhodně zajímavé a netradiční dílo. Líbilo se mi, že autor nedělal z muže, jehož jméno se dozvíme asi až na 60. stránce žádného hlupáka a opravdu se snažil jednat za pomocí zdravého rozumu a dělal všechno proto, aby se z jámy dostal. Nemám ráda, když autoři tvoří až přiblblé hlavní postavy s IQ houpacího koně, jenom aby jim náhodou čistý zdravý rozum předčasně neukončil příběh.

Dílo je hodně zaměřené na vnitřní svět hrdiny, ale nechybí mu ani děj, u kterého vás upřímně bude zajímat, jak to všechno nakonec skončí. V tomto směru nemám co vytknout.

Konec mi však přišel napsán jaksi nemotorně, skoro mi až přišlo, že autor chtěl knihu co nejdříve dopsat a trochu to odfláknul... ale kdybych měla Písečnou ženu zhodnotit jako celek, určitě bych ji doporučila, protože vím, že mi ještě dlouho zůstane v paměti.

01.01.2018 5 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Docela mě překvapil jednoduchý a přímočarý styl, jakým je kniha napsaná. Díky tomu má příběh opravdu pekelně rychlý spád, nezabíjí napětí zbytečným popisováním a odskakováním od tématu. Zkráceně,
příjemně čtivý, na můj vkus místy až moc za vlasy přitažený příběh.

Nevím, jestli je to mou bohatou (nebo alespoň ne zrovna chudou) čtenářskou minulostí, ale (M)Učednice pro mě postrádala něco nového, moment překvapení, na který jsem celou dobu čekala a který by mi vyrazil dech, což mě celkem mrzí. Mám takové tušení, že podobně bude v tomto směru zklamán snad každý, kdo už má trochu načteno... a to je hlavní důvod, proč dávám průměrné hodnocení. Tento bod má u mě v psychothrillerech poměrně velkou váhu.

Chvílemi mě děsilo to, jak moc se občas s Annie alias Milly ztotožňuji a jak moc jí rozumím. Víc, než bych si přála. A budu se snažit, aby ten dobrý vlk v mém srdci nikdy nebyl ten, který trpí hlady.

28.12.2017 3 z 5

To To Stephen King

Jedna z těch lepších knih, která vás po celou dobu nepřestane udivovat svou nápaditostí a propracovaností, má hlavu a patu a dokáže si i přes svou divokou explozi fantazie udržet smysl pro realitu... Ano, vyskytuje se zde řada klasických klišé prvků, ale musíme samozřejmě brát v potaz, před jakou dobou byla kniha napsána. V té době to musel být opravdu neuvěřitelný BOOM.

Líbí se mi, že Stephen King píše úplně bez zábran a nebojí se i těch největších extrémů a svých s prominutím temných zvrácených myšlenek, které by se spousta autorů možná mohla bát vypustit do světa. A tak to má být, myslím si, že je to jeden z klíčů úspěchu a dodává dílu šmrnc - "Pište tak, jako kdyby to nikdo neměl číst."

Důvod, proč odebírám hvězdu je značná rozvláčnost na některých místech. King občas popisoval věci, které mě absolutně vůbec nezajímaly, byla tam spousta dějových odboček (ale to neberu jako špatnou věc, jen v tomto případě mi to přišlo jako zbytečné natahování) a to mi občas zkrátka vadilo. Nějaké části mě vůbec nebavily a nijak neoslovily. To však asi bude otázka vkusu.

Co se týče samotného příběhu - líbil se mi, měl takovou jednoduchou zápletku a složitý děj zároveň, hlavní postavy mi byly sympatické a působily jako živé. Konec na mně zanechal jakýsi zvláštní jemný smutek...

Takže ano. Knihu doporučuji. Hlavně je důležité překlenout se přes ten lehce zmatený začátek a dát knize šanci, kdykoliv ji budete chtít s případným zklamáním odložit, jako jsem to jednou udělala já. Ale dejte jí druhou šanci, protože tohle je dle mého názoru opravdu dílo, nad kterým neztratíte čas a které vás donutí svým způsobem k zamyšlení.

23.11.2017 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Marina Chapman

Neuvěřitelný příběh plný bolesti a zklamání, ale také naděje a obrovské síly, kterou v sobě člověk vůbec může mít. Nechápu, že se takové věci v dnešním světě stále dějí... je to nesmírně smutné.

Jsem moc ráda, že jsem si mohla přečíst tento příběh a doporučuji ho všem, kteří podobné typy knih podle skutečných událostí vyhledávají. Opět jsem si uvědomila, jaké štěstí vlastně mám, že jsem se narodila právě zde. Protože narodit se v milující rodině, to bohužel nebude taková samozřejmost, jak se na první pohled může zdát.

17.08.2017 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Začátek Ódinova dítěte byl poměrně zdlouhavý, ničím mě moc nezaujal... dokonce jsem knihu na nějakou dobu odložila, ale nakonec jsem se k ní přeci jen vrátila. Bylo mi líto, nechat ji nedočtenou, když už jsem si ji koupila. Dala jsem jí ještě šanci. A čím víc jsem se příběhem prokousávala, tím to bylo lepší, zajímavější, až to nakonec vygradovalo do otevřeného konce, který vás vybízí ke koupi dalšího dílu. Jenže za mě je to prostě průměr. Ale dobře se četla... dokonce i hlavní hrdinka mi byla sympatická... tedy... jen škoda, že ke konci už trochu méně. Ale člověk se vyvíjí, s tím se dá počítat. I když to trošku zamrzí. Co mě ale příjemně překvapilo je, jak moc byl celý příběh promyšlený. Toho si rozhodně cením.

08.02.2017 3 z 5

Křišťálový meč Křišťálový meč Victoria Aveyard

I když se mi první díl líbil více, ani ten druhý nebyl špatný. Nejvíce mě však dopředu hnala zvědavost, jak to celé dopadne, než že by mě čtení tohoto příběhu nějak extra bavilo... na můj vkus v něm bylo až příliš mnoho akce. Už mě to postupem času začínalo unavovat a nudit.

22.01.2017 3 z 5

Očarovaná Očarovaná Hana Hindráková

Není to zrovna literární žánr knih, který běžně čtu, ale když už jsem Očarovanou dostala, rozhodla jsem se, že to zkusím... a musím bohužel říct, že mě kniha příliš neoslovila.

Hlavní hrdinka mi nebyla vůbec sympatická, samotný příběh mi připadal velice jednoduchý, až téměř bez pointy; do takové knihy, která je určena spíše pro starší čtenáře, mi neseděla kouzla a magie. Jediné, co mě zaujalo, bylo neobvyklé prostředí Keni, které autorka dokázala barvitě a velice živě popsat.

Ale bylo dobré si jednou za čas zase něco přečíst od české autorky. Člověk občas potřebuje zpestření.

10.01.2017 2 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha plná smutku, nenávisti, ale i lásky a síly v lidech, kteří zažili pravé peklo. Člověk si po přečtení knihy náhle uvědomí, jaké má štěstí a jak jsou jeho problémy malé a nepodstatné. Je to neskutečné, kam až jsou schopní někteří jedinci zajít. Tato kniha si zaslouží víc, než pět hvězd. Obsahuje informace, které nejsou hodny toho, aby byly nějak opomíjeny či zapomenuty. Naopak by měly být šířeny dál, protože spousta lidí nemá ani ponětí o tom, co se na tomto světě všechno děje.

01.01.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Poměrně dobrá kniha, lehce se četla a líbilo se mi, jak postupem času zapadaly všechny souvislosti pěkně do sebe, až to nakonec začalo dávat smysl. Je to rozhodně příjemné počtení na pozdní večer a určitě bych Dívku ve vlaku doporučila všem lidem, kteří zajímají se o tento žánr.

Co mě ale třeba docela zklamalo, byl konec, který zkušené čtenáře nijak neoslní.

08.10.2016 4 z 5

Násobky sedmi Násobky sedmi Holly Goldberg Sloan

Bohužel mě Násobky sedmi nebavily a to ani nebyly o matice... Sice jsem je nakonec tak nějak dočetla, ale no... zřejmě to nebude můj šálek kávy. Celý příběh mi připadal tak nějak nudný a nezajímavý. Bez náboje. Ale obdivuji autorku, musí být opravdu chytrá, což jde poznat z vědomostí, kterými oplývá Willow. Ale to je opravdu tak všechno.

07.08.2016 2 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Kniha má skvělou myšlenku, ale bohužel, špatného autora. Po celé 3/4 knihy se téměř nic neděje, vše se jen točí okolo nechutně dokonalého Dareho a okolo lítosti vůči matce a Finnovi. A opravdu, celou tuhle knihu u mě nezachránil ani překvapivý konec, na který kniha od začátku sází. Sice ji vylepšil - za něj jedna hvězda navrch - ale rozhodně nezachránil, té nudy na mě bylo prostě až moc. Neříkám, že kniha má být akční, ale měla by být alespoň poutavá, nebo něčím zajímavá. Což Nocte prostě není.

14.06.2016 2 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Pro mě to byla spíš taková drsnější pohádka, než nějaký román, ale šlo to. Ilustrace byly krásné, obsah knihy velice dobře napsaný. Muselo dát strašnou práci vymyslet tolik souvislostí a příběhů. Kolikrát mi sice dělalo problém, představit si prostředí, ve kterém se Tobias pohyboval - což u mě není příliš obvyklé, ale to je samozřejmě můj problém. Sice mě kniha chvílemi nudila... ale prostě není možné, aby se autor strefil do vkusu všem.

14.05.2016 3 z 5

Farma smrti Farma smrti Luca Veste

Popravdě mě kniha moc nezaujala, ani nebavila. To ale neznamená, že není dobrá... myslím, že fanouškům klasických detektivek by se mohla líbit.

09.04.2016 2 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Dobrá kniha, určitě nelituji času, který jsem jí věnovala. Sice mě ze začátku příliš nebavila, ale pak jsem už nemohla přestat číst. Nutně jsem potřebovala co nejdříve zjistit, o co vlastně jde a něco málo jsem dokonce i odhadla. Přesto mě pak konec ještě překvapil a tak to má být. Navíc se mi líbilo, jak do sebe na závěr vše zapadlo a autorka nezapomněla vysvětlit žádný detail, který mi příliš nedával smysl.

Vážně dobrá práce. Ale do pěti hvězd tomu stále něco chybělo...

20.03.2016 4 z 5

Ani si nepamatuji, kdy by nějaká kniha tolik předčila má očekávání. Nejenže se lehce četla, měla i krásný příběh, který se ubral pro mě trochu nečekaným směrem. Ale to není vůbec špatně, ba naopak.

Celou dobu jsem si čtení užívala a dokonce mě i mrzelo, že to nemohlo být alespoň o kapku delší. Přesto však doufám, že nebude druhý díl, který by mohl tento krásný příběh pokazit.

Opravdu smekám, jak před autorem, tak i před hlavními hrdiny a všemi dalšími postavami v této knize, které působily téměř jako živé.

14.03.2016 5 z 5

Ztracené Ztracené Eva Urbaníková

Musím říct, vážně dobrá kniha. Styl psaní mi sedl, dokonce jsem nenašla jedinou tiskovou chybu. Příběhy ze života těchto žen byly velice zajímavé a to i přesto, že šlo o stále stejný námět. Klobouk dolů autorce, jak dobře vše dokázala sepsat. I délka knihy je na tohle téma tak akorát.

11.03.2016 4 z 5

Rudá královna Rudá královna Victoria Aveyard

Zase jedna z těch lepších knih. Sice... co se týče postav v knize, nejdřív jsem si myslela, že jsem konečně našla nějakou knihu, kde nikdo není čistě zlý a hodný, ale že každá postava má něco v čem se chová dobře a v čem zle... no, bohužel. Další věc, kterou bych vytkla, je už okoukané téma o nadvládě jedné společnosti vůči druhé, přičemž ta druhá se pak vzbouří. Taky by se už trošku měl změnit tento neustále omílaný námět knih. Další věc. Říkala jsem si: Super! Konečně kniha, kde se všichni nezamilují do hlavní hrdinky! Ehm. Tak ne. A poslední věc co vytknu, je ta hromada chyb, co se objevuje asi za polovinou knížky. Dlouho jsem jich tolik pohromadě v jedné knize nespatřila.

Možná jste se teď ale zarazili, proč jsem vlastně dala tak vysoké hodnocení. Kniha mě prostě bavila. Líbilo se mi, že to nebylo čistě jen akční nebo bez akce. Už je to nějaká doba, co jsem se při čtení knihy tak... nezačetla. Takže i přes to všechno... dobrá práce.

10.03.2016 4 z 5

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

Kniha mě bohužel nebavila, byla to opět jedna z mnoha průměrných knih, které jsem za svůj život přečetla. Neříkám, že byla špatná, každého baví něco jiného... ale pro mě Smrtná zima postrádala smysluplný děj. Ano, nějací Ztracení, zamilovaný příběh, ale... pak se zarazím a řeknu si... tohle bylo celé? Ani hlavní postava mi nebyla příliš sympatická, vlastně nikdo z celé knihy mě příliš nezaujal.

Aby však můj komentář nebyl tak negativní, musím pochválit alespoň tu krásnou obálku... jak atmosferické.

05.03.2016 2 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Ze začátku mě kniha moc nebavila a musela jsem se do čtení opravdu nutit. Dokonce jsem od ní měla asi měsíční pauzu... ale nakonec jsem vytrvala a musím říct, že toho nelituji.

Je to moc příjemná, oddechová, prostě pěkná kniha pro dívky. Po přečtení se mi dokonce stýskalo po některých postavách... hlavně po Cath a Levim.

Sice mě moc nebavily vsuvky o Simonu Snowovi (alias Harrym Potterovi), ale i tak jsem si je přečetla. To k této knize prostě patří.

I když nakonec nedávám knize pět hvězd ale čtyři, nebála bych se ji doporučit. Sice nesedne každému, ale mně se líbila.

25.02.2016 4 z 5