Ódinovo dítě

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovan... celý text

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy.

Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy… Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278987/odinovo-dite-boK-278987.jpg 4.3191

Havraní kruhy (1.)

Odinsbarn (2013)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Host

Aja2001
předevčírem

Zezačátku trochu zdlouhavé a těžko čtivé. Ale od prostředku, kdy to začalo grádovat, jsem ji těžko odkládala. No a na konec.. No potřebuju druhý díl. Je vidět, že to má autorka promyšlené. Knížka se mi moc líbila.

Andreanis

Nic takového jsem nikdy nečetla. Tato kniha se naprosto lišila od všech fantasy knih, které jsem doposud četla. Naprosto osobité a jedinečné dílo.
Uznávám, že přišli chvíle, kdy jsem se do čtení nutila a občas jsem knihu musela prostě na den odložit. Důvodem bylo, že jsem prostě potřebovala pořádně vstřebat a pochopit nové informace. A také jsem některá zjištění a rozhodnutí potřebovala rozdýchat :D
Upřímně, ze začátku mi Hirka trochu lezla na nervy. Občas působila jako majitelka nějaké psychické poruchy. Teď po dočtení, ale plně chápu veškeré její jednání a má můj obdiv.
Takže i přes zmíněné chvilkové nucení, byla pro mne tato kniha neskutečným zážitkem a rozhodně se těším na další díl.

stdriverlc

Po dočtení jsem pozitivně naladěn. Akorát si nejsem jist, zda díky dočtení knihy, nebo samotnému příběhu. První polovinu knihy jsem slupl jako malinu, následně jsem trošku tápal v mlze a hledal sílu v podobě několika dní na odpočinek. No a poté přemýšlel, zda mi už došlo, co vlastně znamená to přimknutí a k čemu má sloužit. Ehm, nedošlo. V závěru jsem se nutil do čtení, nicméně stejně mě zajímá, co je za tím kamenem do jiného světa. Kdyby šlo dát dvě a půl hvězdy, tahle kniha by je dostala.

Jaňalisé

Skvělá kniha!

Olga.S

Co rict? Nedocteno, 14 dni premlouvani se, zdolana polovina s vysledkem proc stracet cas, kdyz muzu cist lepsi knihy.

Bediczek

Autorka sice vytvořila zajimavý svět, ale mám spíš pocit že jsem z něj viděl jen záblesky a stejně tak to bylo i s magií "silou", která vlastně nebyla vůbec vysvětlena. Pochopil snad někdo co to vlastně znamená "přimknout" a k čemu to je dobré? Vzhledem k tomu že jsem magii nepochopil, tak mám pocit že závěr knížky byl tak trochu deus ex machina. Většinu stránek (je jich téměř 600) jsme se věnovali pocitům Hirky vůči Rimemu, což nebylo až tak zajmavé. Ale nechci jen hanit, kniha byla pěkně napsaná a myslím že autorka má před sebou světlé zítřky. Btw, měl někdo z Rimeho dojem že je silně inspirován Geraltem z Rivie? :-)

hellena1523

Zpočátku bylo dost těžké se začíst. Později to nebylo o moc lepší, ale dalo se to. Pro mne byla kniha velkým zklamáním. Navnadila mne obálka a řada pozitivních komentářů. A slibovaná mytologie, které v knize ale bylo takové minimum, že bych to možná do anotace raději ani necpala. Postavy mi přišly poněkud ploché.

Jednoduše řečeno: NEURAZÍ - NENADCHNE...Bez pozlátka prostě průměr.

Arya26

Úžasná kniha s originálním příběhem a milými postavami.

Zdenka21

Kniha mě opravdu nadchla, začátek se sice trochu vlekl, ale... Ale to nic nemění na tom, že mi Hirka učarovala. Trochu to zavání severskými mýty, ale nikde se to konkrétně nedozvíte :) Havrani, všude havrani a les a odvaha a taky láska, zrada a touha po moci. Jako všude jsou dobří lidé i špatní lidé, jen tihle mají ocasy. Proč vlastně? Nemohu se dočkat dalšího dílu.

lucie.8

Výborná kniha s krásným věnováním. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

InstanTia

Začátek Ódinova dítěte byl poměrně zdlouhavý, ničím mě moc nezaujal... dokonce jsem knihu na nějakou dobu odložila, ale nakonec jsem se k ní přeci jen vrátila. Bylo mi líto, nechat ji nedočtenou, když už jsem si ji koupila. Dala jsem jí ještě šanci. A čím víc jsem se příběhem prokousávala, tím to bylo lepší, zajímavější, až to nakonec vygradovalo do otevřeného konce, který vás vybízí ke koupi dalšího dílu. Jenže za mě je to prostě průměr. Ale dobře se četla... dokonce i hlavní hrdinka mi byla sympatická... tedy... jen škoda, že ke konci už trochu méně. Ale člověk se vyvíjí, s tím se dá počítat. I když to trošku zamrzí. Co mě ale příjemně překvapilo je, jak moc byl celý příběh promyšlený. Toho si rozhodně cením.

Verrrunka

Musím se přiznat, že jsem na začátku byla trochu na pochybách a dokonce jsem i uvažovala, že knížku odložím. Ale jaká by to byla chyba!
Rozjezd je náročný, spousta jmen, jiné světy, než se člověk zorientuje, uběhne skoro 200 stran. Ale pak příběh začíná nabírat na síle, všechno se zamotává, napětí stoupá. Měla jsem upřímný strach z patnáctileté hrdinky, ale Hirka mě nádherně vyvedla z omylu. Styl vyprávění mi nakonec výborně sedl, střídání příběhu z pohledu různých postav bylo také ku prospěchu. Dlouho jsem fantasy nečetla a jsem ráda, že jsem se do těch jiných světů vrátila právě s touhle knihou. Vstříc dalším dílům!

Alma-Nacida

Velmi dobrá a promyšlená fantasy s některými trochu pomalejšími částmi, kde patnáctiletá hrdinka kupodivu není příšerně nesnesitelná pipka. Po knize jsem sáhla pro to, že je věnovaná mimo jiné "Tobě, co jsi vždycky četl knížky, o kterých nikdo jiný neslyšel. Tobě, co jsi trochu zvláštní a sedíš v zadní lavici. Tobě, co jsi vyrůstal v temném sklepě, kde osud určovaly hody kostkou. Tobě, co si pořád ještě hraješ na hrdiny. Tobě, co jsi nikdy úplně nezapadal a často měl pocit, že jsi na špatném místě, ve špatnou dobu." Takže je to i moje kniha. ;-) Dík za ni.

martina1199

5 hvězd je málo!
Koupila jsem si Ódinovo dítě jako e-book, ale po jeho přečtení jsem se rozhodla, že si ho, a potažmo celou sérii, koupím v tištěné podobě, jelikož za to opravdu stojí :)

Tohle je jiná fantasy a jak je jiná, tak je naprosto skvělá :)

Alex.Barunka
26.12.2016

Po všech nadšených ohlasech jsem čekala rozhodně více. Zmatený a zdlouhavý úvod ústí do poněkud průměrné zápletky a více méně tu chybí jakékoliv napětí. Jako by autorka nevěděla kam pořádně vkročit a jaké motivy k jednání hrdinům podsunout.
Svět, který má kořeny v severské mytologii je zajímavý, ale během celé knihy se o něm nic moc nedozvídáme.
Přesto si druhý díl přečtu, protože mě zajímá, co po tomto závěru může nastat, a jestli se autorka někam posune.

kalache
19.12.2016

...zajímavé,jen nechápu,k čemu ty ocasy....že by nějaké komplexy....

mitsucz
14.12.2016

Příběh Hirky se odehrává ve skvěle propracovaném fantasy světě, inspirovaném severskou mytologií. Od začátku jste vtaženi do děje, sedlo mi i střídání vypravěčů, například pohled hlavního záporňáka Urda byl zajímavý. Po delší době jsem narazil na originální fantasy knihu, navíc skvěle odvyprávěnou. Už vyhlížím další díly trilogie :)

andrea4315
08.12.2016

Docela dlouho trvalo zorientovat se v tomto novém světě, plném podivných názvů lámajících mi téměř jazyk. Střídání z pohledu Hirky, Rimeho a Urda, to nijak neurychlovalo.
Graduje velmi pozvolna, často jsem se přichytila u toho, že čekám na nějaký zvrat, který to rozjede. Zvratů v knize hned několik, ale nějaké extra rozjetí po nich nenastalo.

Ale teď po dočtení mohu říci jen: Chci víc, MUSÍM MÍT VÍC, P O T Ř E B U J I V Í C !!!

Není to typická fantasy, kdy extra hrdina nakope zadky extrapadouchům, ale celkově ve vás příběh zanechává dobrý pocit, že i když vás skoro všichni odsoudí, neznamená to že jste špatní, že i když uděláte spoustu chyb, může vám být odpuštěno, a můžete začít jednat lépe, a že i jednotlivec může docílit velkých změn.

Za těch 550 stran se mi nenápadně ale jistě dostalo pod kůži, hlavní hrdiny si oblíbila natolik, že se s nimi ještě nechci rozloučit. Takže, kde je další díl???

zuzca.h
05.12.2016

Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem se začetla, ale zhruba od 2/3 super. Autorka hezky rozvedla jednotlivé postavy a stvořila zajímavou zápletku ve světě vycházejícím ze severské mytoligie. Líbil se mi boj mezi tím co Hirka cítí K Rimemu a tím čím si myslí že sama je. Konec jsem tak trochu čekala jen mě překvapilo kdo Hirce nakonec pomohl Havraní kruhy otevřít. A jsem zvědavá do jakého světa pocestuje. Podle Havraních kruhů by to mohl být svět lidí :) Už se těším na další díl z plánované trilogie.

Aaron Lewis
22.11.2016

Dobré. Bylo to opravdu dobré. Nevím proč, přišlo mi to trochu pohádkové, možná proto, že hlavní hrdince bylo 15. Trošku jiný svět, jsem zvědavá, jestli Hirka cestuje do našeho světa, to by bylo super. Takže všechno fajn. Nápad i svět. Je sice trošku malý, ale na druhou stranu jsou tam přece jiné světy. Jen proč zrovna Ódinovo dítě? Hirka, jako jedna z mála teen hrdinek, byla sympatická a v pohodě, nebylo to tele typu mouchy snězte si mě a všechno zvořu, tak kdo mě zachrání... Vztah mezi Hirkou a Rimem taky ok. Ocasy? Haha. Proč ne. Těším se na další díly:). Příjemná oddychovka.

Channach
15.11.2016

Úžasný nápad, vynikající zpracování. A moc se mi líbila jména. Více v mé recenzi v záložkách. (Chrudimka.cz)

TerkaHor
04.11.2016

Už při otevření knihy mě dostalo věnování. Říkala jsem si, že je to kniha přímo pro mě, a měla jsem pravdu. I přesto, že autorka hodila čtenáře přímo do děje bylo to super. Dovedla bych to číst znovu a znovu dokola. Nemůžu se dočkat až vyjde druhý díl.

Deni136
01.11.2016

Kniha se mi hrozně moc líbila, přečetla jsem ji během dvou dní a rozhodně to byla jedna z těch knih, u kterých mi byla líto každá stránka, kterou jsem přečetla, protože byl konec blíž a blíž. Tato knížka je taky propletená kritikou, která by se dala považovat, že je směrovaná na náš svět. Jde hlavně o xenofobii. Hirka je totiž jiná a už od začátku se jí buď posmívají, nebo se jí bojí a považují ji za bytost z nočních můr. Už se hrozně moc těším až si přečtu další díl, který už i se třetím dílem dávno vyšel, ale do Česka se ještě nedostal. Dokonce jsem se dočetla, že bude Ódinovo dítě zfilmováno a jestli je to pravda, tak se na film rozhodně podívám.

Laputika_3
16.10.2016

No tak já nevím. Na knížku jsem slyšela spoustu chvály, jak je to příběh o síle vůle a že je to něco, co si navždy vryji do paměti a na co nezapomenu. Možná nebyla správná doba, kdy jsem to četla, nebo to ještě nemůžu chápat, ale nic takového jsem necítila. Co se ale postav a prostředí týče - kouzelné. Přesně tenhle styl zbožňuji. Popis krajiny, ztvárnění osob, emoce... To všechno bylo tak dobře popsané, že jsem měla celý příběh před očima.

Jůšo
16.09.2016

Na tuto knihu jsem slyšela spoustu chvály, a tak jsem si ji koupila, protože jsem očekávala nějaký příběh, který se mi vyryje do paměti. Bohužel jsem byla zklamaná. Například Hirčino rozhodování ohledně Obřadu se velmi táhlo a nakonec se nerozhodla zrovna nejlíp. Navíc slovo ,,havran" se vyskytovalo snad na každé stránce a to mě dost iritovalo. Příběh mi taky přišel dost inspirovaný Hrou o trůny. Ale abych jen nekritizovala: Líbil se mi nápad ætlingů, neboli bytostí s ocásky. I Rimeho postava mě dost oslovila, zvláště jeho vlčí oči. Celkově knihu hodnotím jako průměrnou, ale další díly si přečtu, protože jsem zvědavá jak se soudy hrdinů budou dál vyvíjet. ;)

EngliTer
09.09.2016

Popravdě, ani jsem knihu nedočetla. Nenadchla mě.

Pudink
09.09.2016

skvělá kniha, co víc říct :) doufám, že si od autorky přečtu ještě něco

Dryáda
07.09.2016

Při hledání oddechové literatury jsem v knihovně narazila na Ódinovo dítě a nevěda, co mne čeká (kniha se honosila titulem "nejlepší norské fantasy roku 2014") jsem si knihu půjčila. Záhy jsem zjistila, že se jedná o Young Adult dílko, tedy čtení pro náctileté (a žánr, který není zrovna můj šálek kávy).
Svůj účel ovšem splnila, děj byl zajímavý, měl celkem spád a většinu času nenudil, ovšem místy byl trošku naivní jako hlavní hrdinka. Velkou část děje jsem přečetla vcelku rychle a zaujatě, ale ke konci začal drhnout a bezradně se plácat (hlavně posledních cca 50 stran).
Hlavní hrdinka už tak moc originalitou nesršela a její osud mi připadal místy vyhnaný do extrému. Její sebestřednost pobavila, neustálé "sebemrskačství" poněkud lezlo na nervy.
Docela mne zklamal i jazyk, jednoduchý a repetitivní (myslím, že po slově síla vedla v počtu použití plíseň).
Celkově shrnuto knihu určitě doporučuji fanouškům žánru Young Adult Fantasy. Já osobně se již bez dalších dílů obejdu.

kklepkaa
06.09.2016

Opravdu netradiční fantasy. Trochu mi to připomnělo sérii "Pod nekonečnou oblohou", ale opravdu jen trochu a to hlavně co se týče poměrů mezi hlavními hrdiny. Severská mytologie mě láká a to hodně. Dnešní fantasy už jen málokdy přinese něco opravdu nového a nečekaného a severská mytologie je dosud nevyčerpaným tématem.

Ze začátku jsem měla rozporuplné dojmy. Autorka vhodila čtenáře pod kola svého světa a jen postupně se o tomto světě něco dozvídáme. Po zhruba 15% se ale konečně "ryba chytí na udičku a už nepustí". Prostě nemůžete přestat číst dokud nezjistíte jak to s tou bezocasou vlastně dopadlo. Opravdu barvitě vylíčený bájný svět s bytostmi s ocasem co ovládají neznámou sílu. Hlavní hrdinka Hirka působí vyloženě vyzrálým dojmem, občas ale autorka připomene, že je dívce přeci jen 15. Rozhodně si mě ale získala. Z hlavního hrdiny jsem malinko rozpačitá, co ale musím autorce přičíst k dobru, že nepoužila klišé milostného trojúhelníku. Příběh funguje skvěle a jde hlavně o akci. Romantika se ke slovu dostává opravdu jen zřídka. Ke konci knihy člověk pomalu nedýchá. Líbil se mi i styl vyprávění a střídání různých pohledů. Dýchala z toho hutná severská atmosféra. To asi ta zima a dlouhé období bez slunečních paprsků...

Severská krimi už si mě stihla získat, fantasy pro mě bylo milou novinkou. Snad těch knih ze severu bude u nás přibývat přibývat.

adelaska
29.08.2016

Ódinovo dítě se mi velmi líbilo. Ani bych neřekla, že to patří do YA žánru. Nicméně autorka nás vhodila přímo do děje plného neznámých názvů a všeho možného, že jsem opravdu měla problém ze začátku se do toho naplno vžít. Jednoduše, vy, co jste četli Kostičas, tak co se týče názvů, apod. je Ódinovo dítě asi tak 2x horší. Tedy alespoň pro mě. Ale postupem jsem se do toho dostala a kniha byla přečtena neskutečně rychle.
Jinak romantika mezi hlavními hrdiny je popsána opravdu decentně, žádné klišé, takže nemáte pocit, že se vše točí jen okolo hlavních hrdinů.
Celkově hodnotím pozitivně, kniha se mi líbila, ale pátou hvězdičku si schovávám pro další díly, na které se neskutečně těším :-)

norská literatura

Siri Pettersen