Kllara Kllara komentáře u knih

Řeč emocí Řeč emocí Karla McLaren

Skvělá knížka. Zapomínáme na to, že všechny problémy na světě se nedají vyřešit pouze prostřednictvím analytického myšlení. Někdy mohu racionálně rozumět tomu, proč se cítím smutně, naštvaně nebo úzkostlivě, ale to mnohdy nestačí k tomu, abych s těmito pocity dokázala adekvátně nakládat, zbytečně neprodlužovat jejich trvání a ani je nepotlačovat, což postupem času vede k velkému výbuchu a ještě většímu nepořádku. Kniha obsahuje praktický návod, jak nakládat s celou škálou emocí a hlavně, což je podle mě nejdůležitější, představuje i negativní emoce jako něco, co nám má pomáhat, a nikoliv jako něco, co je překážkou k naší cestě za štěstím. Myslím si, že tuhle knihu by si měl přečíst každý, protože autorčin náhled na emoce je velkým balzámem pro duši a nabízí zcela jiný osvěžující přístup k našemu vnitřnímu světu. Tím, že si autorka sama prošla dlouhodobým sexuálním obtěžováním, dokázala se z toho dostat a dnes pomáhá druhým, už něco svědčí o kvalitě jejího přístupu. Za mě určitě doporučuji přečíst, protože tahle kniha mi velmi pomohla a přinesla mi zase o něco hlubší pochopení sebe sama.

17.03.2023 5 z 5

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Velmi čtivá kniha, která často narážela na věci, o kterých jsem delší dobu přemýšlela a nikde jsem dosud nenalezla odpověď. Moc se mi líbilo, že se nejedná pouze o suchý popis 12 ti pravidel, ale každá kapitola obsahuje vlastní příběh a plno zajímavých odboček. Mrzí mě, co se dnes okolo Jordana Petersona děje, jak jsou jeho slova často vytrhávána z kontextu a nesmyslně překrucována. Peterson také často bývá kritizován, že sám trpí depresemi a dovoluje si radit ostatním... Jenže jenom člověk, který sám prožil v životě peklo, dokáže nejlépe pochopit peklo, ve kterém se nachází druzí, a neexistuje nikdo na světě, kdo by měl vyřešené všechny svoje problémy. Z toho, co jsem viděla na videích, se jedná o člověka, který je nesmírně empatický a svou práci dělá srdcem. V kostce - za mě skvělá knížka, která (až na zbytečně dlouhou předmluvu) stojí za to.

07.03.2023 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Obdivuji všechny, kteří se dokáží vzpamatovat z něčeho tak hrozného, jako je pobyt v koncentračním táboře... Nedovedu si ani představit, kolik síly v sobě člověk musí mít. Moc hezká ukázka toho, že někteří lidé dokáží ustát opravdu všechno a ještě u toho pomáhat ostatním... Pěkná, ale místy opravdu velmi krutá kniha, která si nebere servítky.

15.02.2023 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Nekompromisní, realistické, smutné. Émile Zola zkrátka dokázal jednotlivým postavám opravdu vdechnout život, až jsem skoro měla pocit, že se jedná o reálnou autobiografii a ne o smyšlené dílo. Občas tedy bylo chování některých postav mimo mé chápání a přišlo mi hloupé a nelogické, ale i to je samozřejmě realita. Pokud mám svou myšlenku tedy nějak shrnout, kniha se mi až na přílišnou popisnost některých pasáží líbila. Musela jsem si sice chvíli zvykat na styl autorova psaní, ale později jsem už četla jedním dechem a kniha ve mně dovedla vyvolat emoce, které sice nebyly pozitivní (jednalo se převážně o smutek, vztek a trochu frustrace nad situací Gervaisiny rodiny), ale byly tam, což beru jako jedno z mnoha znamení, že se jedná o dobrou knihu.

15.02.2023 4 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

(SPOILER) To, že ve mně kniha zanechala stopu, jsem si uvědomila až několik týdnů po jejím přečtení. Během četby samotné jsem příliš nechápala, proč je hodnocená tak vysoce, protože údajná duchovní moudrost byla často utopena v moři slov a místy mě příběh zase tolik nebavil. Nejlepší mi přišla asi poslední třetina knihy, která v sobě měla podnětných myšlenek více. Pozor, následují spoilery! Na knize se mi však nejvíce líbilo, jaké osudy autor postavám zajistil. Nejvíce duchovní lidé a hledači věčné pravdy skončili povětšinou tragicky, a ti, kteří tolik nehledali, žili více při zemi a vnímali sebe sama více, než to, co je přesahuje, nakonec dopadli mnohem lépe. Jedná se o velmi dobré poukázání na to, že v životě je důležitá rovnováha a pokud budeme příliš ponořeni v duchovním světě, budeme tím zanedbávat svět fyzický. Svět fyzický je s duchovním úzce propojený a je stejně tak důležitý. Jedno bez druhého nikdy nemůže správně fungovat.

03.10.2022

Všímavost a soucit se sebou Všímavost a soucit se sebou Jan Benda

Úžasná kniha se solidním vědeckým základem. Moc se mi líbila praktická meditační cvičení téměř za každou kapitolou, která si doteď postupně procházím! Dělá mi radost, že se mezi psychology najdou i tací, kteří si uvědomují důležitost i "duchovní" sféry našich životů (ne pouze psychologické), která je dle mého názoru nesmírně podstatná. Jediné však, co mě napadá - opravdu je stud tím jádrem našich problémů? Proč zažíváme stud? Není to kvůli tomu, že se bojíme, že nás ostatní odmítnou a my tím pádem zemřeme? Není tedy tím hlavním problémem strach ze smrti (který je předpokladem pro vznik studu)?

08.05.2022 5 z 5

Cesta ven ze šíleného světa Cesta ven ze šíleného světa Jan Menděl

Knížka je hezky všestranná a probírá širokou škálu témat. Autor sice občas předkládá poměrně radikální tvrzení, se kterými nemusí leckdo souhlasit, ale kdyby se všichni snažili řídit tím, co je v knize, svět by byl mnohem lepším místem.

24.04.2022 4 z 5

Kniha, která má moc opravdu výrazně změnit váš vnitřní svět, pokud jí to dovolíte. Sama se snažím na sobě metody autora testovat a musím říct, že to, co píše, opravdu dává smysl. Všechny problémy opravdu vytváří naše mysl a vytváří je právě proto, že s ní neumíme dostatečně dobře zacházet. Doporučuji.

23.03.2022 5 z 5

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

(SPOILER) Z této knihy mám smíšené pocity. Romantická linka mi nepřipadala tolik uvěřitelná, spíše falešná a divná. Nevěřím osobnostní proměně Bena v rádoby dokonalého partnera a ani v to, že by takový partnerský vztah, jaký spolu Cody a Ben mají, mohl vydržet.

Návštěva All_BS byla zvláštní a nicneříkající. Navštívit člověka pomáhajícího páchat lidem sebevraždy, jet za ním tisíce kilometrů a vlézt mu sama do domu s tím, že mu asi vynadám a morálně ho tím vychovám, je silně naivní představa. I když chápu, že si Cody možná jen chtěla emočně ulevit, stále to byl hodně zcestný čin.

Celá kniha byla napsaná hodně jednotvárně, některé pasáže se často opakovaly, příliš se toho nedělo. Ale přesto ji nechci jen kritizovat. I přes všechny mínusy, které zde uvádím, to nebylo špatné odreagování. Hodně se mi líbil doslov autorky na konci knihy, kde vysvětluje, jak román vznikl a které okolnosti ji inspirovaly. Rady jak postupovat v případě podezření na depresi zde byly také na místě. Nakonec uděluji 3 hvězdy.

20.01.2022 3 z 5

Jak na veganství Jak na veganství Pavel Houdek

Velice objektivní příručka pro vegany, kterou opravdu doporučuji! Autor se nesnažil veganství vykreslit jako dokonalou formu života, ale naprosto střízlivě zde probral úskalí, které jsou součástí tohoto stravování také. Přesto jednoznačně převažují benefity a veganství je dle mého názoru opravdu krásný životní styl. Spoustu věcí mne zde překvapilo i přes to, že jsem vegankou již pár měsíců. Celkově mi tedy kniha přinesla užitečné a nové informace, čímž splnila má očekávání.

28.12.2021 5 z 5

Paměti mystika Paměti mystika Eduard Tomáš

Jedna z nejlepších duchovních knížek, co jsem četla. Jde totiž cítit, že je napsaná s dobrým úmyslem a autor zde kromě svého zajímavého života probírá i jeho nejvyšší cíl. Velice dobře se mi na základě této knihy dostávalo do jakéhosi meditativního rozpoložení, které z knihy přímo vyzařuje a jedná se o skvělou pomůcku na duchovní cestě. Těším se, až si přečtu další knihy od tohoto autora!

28.12.2021 5 z 5

Genové klíče Genové klíče Richard Rudd

Tato kniha vyžaduje velké množství času a nezáleží na tom, zda ji přečtete celou, ale co si z ní odnesete. I kdybyste si měli přečíst pouze jeden odstavec a ten vám pomohl k jistému uvědomění, splnila svůj účel. Klíče však rozhodně nejsou vhodné pro každého. Někdo ve svém životě přemítá až příliš a k osobnímu seberozvoji mu spíše prospěje osobní zkušenost v podobě nějakého činu. Pokud se však chcete do Genových klíčů opravdu opřít, doporučuji si pořídit minimálně 3 další průvodce (Zlatá cesta - Prosperita, Zlatá cesta - Láska, Zlatá cesta - Génius). Sama je vlastním a říkám si, o jak podstatné informace jsou ochuzeni lidé, kteří mají pouze základní knihu.

18.12.2021

Kooperace s přírodou v harmonii s přírodními bytostmi Kooperace s přírodou v harmonii s přírodními bytostmi Eike Braunroth

Kniha, která by měla být zařazena do povinné literatury na školách. Nejsem žádná velká zahradnice, ale rozhodně mě tohle dílo vnitřně obohatilo a výrazně mi změnilo pohled na přírodu a zvířátka, která považujeme za škůdce. Zkrátka úžasný milující přístup ke světu kolem nás a tímto komentářem se oficiálně zavazuji, že se budu odteď snažit více respektovat a ctít všechny organismy a tvory nejen na mé zahradě!

15.08.2021 5 z 5

Základní kniha o čakrách Základní kniha o čakrách Shalila Sharamon

Za mě naprosto dostačující kniha základních informací o čakrách. Má sloužit jako takové prvotní seznámení a na nic si zbytečně nehraje, zbytečně nezahlcuje vedlejšími informacemi. Dokonce obsahuje přehledné tabulky všech informací na konci, což jsem zvlášť ocenila :) Za mě jako vstup do této "problematiky" doporučuji.

10.08.2021 5 z 5

Moudrost psychopatů: Praktická lekce od svatých, špionů a sériových vrahů Moudrost psychopatů: Praktická lekce od svatých, špionů a sériových vrahů Kevin Dutton

Zatím snad jedna z nejčtivějších psychologických knih, která se mi dostala do ruky. Autor píše takovým příjemně lidským neformálním stylem a už podle tloušťky samotné knihy lze usuzovat, že má co předat. Celá problematika s psychopaty je skvěle zpracovaná, má to hlavu a patu a sama jsem ani nečekala, jak obohacující a zábavná kniha bude. Má však jedno úskalí - po přečtení budete okolo sebe hledat známé či neznámé a budete hodnotit, na jaké škále psychopatie se asi tak můžou nacházet... A uvědomíte si, že s novými znalostmi zde náhle můžete zařadit mnohem víc lidí, než jste čekali! Jenže svět není tak černobílý a ačkoliv vás kniha k podobnému hodnocení může poté svádět, nevím, jestli to není trochu zjednodušený pohled na svět. Každopádně v Moudrosti psychopatů najdete také plno zajímavých výzkumů z psychologické oblasti a opravdu se jedná o kvalitní knihu, žádnou nepodloženou slátaninu. Určitě doporučuji.

01.07.2021 5 z 5

Asertivita aneb jak ze slepé uličky v mezilidských vztazích Asertivita aneb jak ze slepé uličky v mezilidských vztazích Miroslav Pospíšil

(SPOILER) Dříve jsem si myslela, že vím, co to znamená manipulace a jak ji rozpoznat, ale tato kniha mě vyvedla z omylu. Až teď mi došlo, že manipulujeme lidmi kolem sebe často každý den, a to aniž bychom si to plně uvědomovali, a že taková manipulace jde kolikrát rozeznat velmi těžko.

Také mi přišlo skvělé rozdělení lidí na 3 skupiny: 1. ti nejbližší, 2. ti, se kterými chceme vycházet a 3. ti ostatní. Je zajímavé, že 3. skupina bývá mnohdy opomíjena a neuvědomována, ačkoliv by ji každý zdravý člověk měl mít. Nikdy totiž nemůžete potěšit všechny, ani vyjít se všemi. Občas je nutný určitý odstup a lhostejnost vůči lidem, kteří se nám snaží ublížit nebo na nás také neberou ohledy.

Když knihu čtete, dojde vám, že asertivita vlastně není nic jiného než jednoduchá upřímnost a pravdomluvnost. Přesto se však jedná o způsob mluvy, který vyžaduje cvik a sebevědomí. Dílo hezky shrnuje několik argumentačních taktik a neopomíjí ani úplné základy pro naprosté začátečníky v komunikaci, takže ji všem zájemcům doporučuji. Během četby můžete mít pocit, že spoustu věcí již víte, ale je velký rozdíl mezi věděním a plným uvědoměním si, o tom jsem se sama přesvědčila.

22.06.2021 5 z 5

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) Viktor Emil Frankl

(SPOILER) Hodně bolestné, ale silné čtení od Viktora Frankla. Obdivuji ho za to, že si na tak hrůzném zážitku dokázal najít něco pozitivního - to, že i utrpení má smysl a umožňuje člověku překonat sebe sama, stát se lepším. A to, že Viktor ani po takovém zážitku neskončil v pozici, kdy nenáviděl celý svět, nýbrž kolem sebe šířil mír a ještě se zastával některých dozorců v táboře, svědčí o jeho velikosti.

Doufám, že všechny oběti této hrůzy najdou v životě svůj vnitřní mír a ti, kdo jsou již po smrti, dosáhnou věčného pokoje. A my musíme udělat vše, co bude v našich silách, aby se minulost již nikdy neopakovala.

19.06.2021 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Knihu jsem začala číst především kvůli tomu, abych se dozvěděla něco o autismu a více se dokázala vcítit do lidí, kteří jím trpí. Rozhodně se nejedná o nějakou profi učebnici psychologie a nějaké přelomové poznatky o této poruše zde rozhodně nehledejte, ale jestli něco získáte, pak jsou to poznatky ne ve směru vědeckém, ale obyčejně lidském. Tato kniha vám ukáže, že i když to tak mnohdy nevypadá, autisté jsou úplně stejní lidé jako jsme my, ale tak nějak více spontánní a bezprostřední.

Moc mi však nesedl autorův humor a neustálé opakující se zmínky o vínu, bez kterého autor nemůže žít. To mi začalo po chvíli lézt krkem. Ale budiž. Martin se k dětem chová hezky a dělá obdivuhodnou práci, což je asi to nejdůležitější. Já sama si nejsem jistá, jak dlouho bych vydržela na jeho místě.

07.02.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nemám ráda četbu o koncentračních táborech. Tohle téma je pro mě nesmírně náročné a vzbouzí ve mně takový vztek, žal a bezmoc, že podobné knihy často ani nejsem schopná dočíst, protože nemůžu uvěřit, že lidská zrůdnost je schopná dosáhnout až takových rozměrů. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o druhou nejlepší knihu na databázi, jsem se rozhodla dát jí šanci. A musím říct, že je to opravdu silný příběh, který mě místy dojímal k slzám. Je však pravdou, že vzhledem k mé žánrové orientaci tato kniha nepoputuje na můj seznam oblíbených knih, ale to ani není účelem. Tohle je kniha, kterou je důležité přečíst minimálně kvůli rozšíření obzorů ohledně toho, co se na světě děje. A to zde bylo zachyceno opravdu výborně a takovým způsobem, že na celý příběh jen tak nezapomenete.

03.02.2021 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Knížka je velice pěkná a doporučila bych ji rozhodně i dalším lidem, které alespoň trochu zajímá filosofie. Je však zajímavé, jak na jednu stranu umí poskytnout velký pocit útěchy, který pramení z toho, že všechno je na světě vlastně v pořádku a všechny útrapy jsou v souladu s lidskou přirozeností. Na druhou stranu kniha může být i zdrojem velké frustrace, jelikož je otázkou, zda je vůbec možné dosáhnout takového ideálního, pokorného, shovívavého a skromného chování, ke kterému vybízí. Nejlepší je dle mého brát knihu jako určitý zdroj inspirace a k tomuto chování se snažit během života alespoň přiblížit, ale zároveň nezapomínat, že člověk je nedokonalá bytost a je naprosto přirozené a správné, že má své nedostatky.

Zajímalo by mě však, co by Marcus řekl na to, že si dnes jeho soukromé zápisky pročítá celý svět.

18.12.2020 5 z 5