Hana

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.9227
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Host

adriane9
předevčírem

Po velikém zklamání z predešlých knih této spisovatelky se skláním před touto knihou a troufám si říct, že je to skvost mezi českými knihami a hodně dobrá konkurence v celosvětové literaruře o holocaustu. Velký zážitek z knihy a mrazit mě bude ještě týden.

Titi

Jedinečná, výjimečná, nádherná, dojemná, lidská....SKVOST v mé knihovně. Díky paní Mornštajnová.

dagmar7365

Nevím, jestli se hodí k této knize napsat nádherná, protože příběh, který vypravuje takový rozhodně není. Ale ona je. Velmi čtivá, po dlouhé době kniha, která mě pohltila a musela jsem číst a číst. Výborně vystavěný příběh, který ač byl vyprávěn ze vzpomínek, tak si do poslední chvíle uchoval překvapivá zjištění. Drobné každodenní lži a polopravdy mohou ovlivnit náš život víc, než si myslíme.

Ronny

Velmi čtivá kniha a působivý příběh díky němuž jsem se mimo jiné dozvěděla o událostech ve vedlejším městě, epidemii tyfu. Po přečtení mi ten příběh chyběl a bylo mi líto, že skončil. Byl smutný, ale působil pravdivě. Prostě život je někdy krutý.

Zorka

Hanu si člověk musí zamilovat. Byla dlouho tak silná...a přece ji dokázaly válečné události zlomit. Kolik takových Han tehdy běhalo po světě???

Čičolina

Velice poutavý příběh o náhodách, velkých dějinách a lidské malosti. Pro mě bonus, že jsem z Valašského Meziříčí, takže mě bavilo domýšlet, který dům, která ulice je v příběhu. Už dříve při procházkách kolem Památníku holocaustu jsem uvažovala, proč nikomu ty dvě stovky lidí nechybí, proč se lidé neděsí dodnes, že se městu ztratily celé rodiny atd...na hodně otázek mi tento výborný román odpověděl. Silné čtení, krásná čeština, důležité téma.

Majdule

Na počátku tohoto nádherného příběhu stojí tragédie, za níž cítíme další, smutek, v jehož středu je zlo svévolně zasahující do lidských životů. Ocitáme se v tvrdé době bez naděje, uprostřed přerusených životů. A přeci je tu krása a čte se to lehounce, slova odsýpají jako písek, ale stopu nechávají hlubokou, spíš jako neúprosná voda. Povahy obou vypravěček jsou rozdílné i podobné současně, jejich příběhy se doplňují.
Líbí se mi, jak věcně Mira vypráví svůj příběh, bez patosu, bez ufňukanosti, na kterou by právě ona měla nárok. Soucítím s Hanou a její velkou vnitřní vinou, kterou nic nemůže umenšit, protože se stala hybnou silou jejího života. Vím, že já bych tak daleko nedošla. Jsem ráda, že nám ji Hana odhaluje cudně a v náznacích. Spolu s tou spíš bezděce popsanou malostí okolo nás to bylo stejně skoro moc.
A je mi líto, že o hrdinkách nevím víc. Budu na ně často myslet.

evvva

Přečteno za jeden den, dokonce jsem dala přednost čtení před zahrádkou, což v sezonu nedělám. Jsem od Valmezu, takže se mně kniha dotkla ještě víc, než jen příběhem, vstřebávám ještě nyní. Jedním slovem super příběh...děkuji

Clea6P

To bylo krásné. Strašné a krásné.

Sobotikova

Nádherně napsaná kniha o strašných věcech.

valinka222

Skvělé, čtivé, smutné, šokující, depresivní i nadějné.

iprochazkov

Já na českou literaturu moc nejsem a přiznávám bez mučení, že k ní přistupuji s despektem, ale tato kniha je dokonalou ukázkou toho, že umíme psát a dokonce zatraceně dobře! Hana je od začátku až do konce perfektně vystavěný román, který nenechá nikoho na pochybách o své kvalitě. O úroveň lepší než tolik opěvované Žítkovské bohyně. Mám chuť si přečíst další autorčiny knihy a Hanu doporučuji všem, až jsem s tím trochu otravná (ještě si nikdo nestěžoval :D). Zatím jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok četla. A Mornštajnová společně se Stančíkem je podle mého názoru jednou z nadějí současné populární české literatury.

novecento

Hana je dobře napsaná kniha, za kterou by se určitě nestyděl ani slavný americký spisovatel Chaim Potok. Příběh a osudy několika generací židovské rodiny z Moravy mne natolik zaujal, že to bylo čtení na jeden den a kousek noci. V té jsem měl možnost ještě v tichu přemýšlet nad krutým osudem Hany, který nejdříve spisovatelka mistrně skryla pod maskou ,,bláznivé,, ženy, aby ho v závěru představila na strastiplné cestě, na které ztratila své příbuzné i svoji duši. ,,Duše, která dělá člověka člověkem ve mně nebyla. Odjela s mou rodinou na východ, ztratila se v ulicích terezínského ghetta, uvízla v dobytčím vagonu mířícím na východ, rozpustila se v táborovém bahně a shořela v osvětimských pecích,,. Knihu doporučuji všem, zejména jako povinnou školní četbu. Pokud se dá tento žánr hodnotit počtem hvězd, určitě bych neubíral v hodnocení za snahu o fabulaci děje viz. zara. Alena Mornštajnová nás touto knihou jen chvíli provedla na strastiplné cestě lidí s našitou Davidovou hvězdou, která končila v místě, které si dnes již nikdo z nás nedovede představit.

Zara

Ubírám jednu hvězdu z maximálního ohodnocení kvůli prvoplánově tragicky vyfabulovanému ději, který se mi jeví jako autorčin záměr zahrát na strunu cílové skupině čtenářstva (v tomto případě ženám středního a vyššího věku).Mornštajnová je dobrá vypravěčka, takže tuto podbízivou taktiku nemá zapotřebí.

leny.wood

Jeden malý žloutkový věneček dokáže změnit život nejednoho člověka. Nevěříte? Pak si rozhodně přečtěte Hanu. Silné pocity zanechá vstup do minulosti do období nástupu nacismu a holocaustu. Autorka píše živě, vtáhne vás do děje, jako byste seděli na náměstí a hlavní postavy zpovzdálí pozorovali. Vlastně se ani nenadějete a jste na konci, hlavu plnou událostí, které se udály.

Frakira

Už od přečtení Slepé mapy se těším na další knihy této autorky...a i když, nebo právě proto, její knihy zrovna veselé nejsou, jsou pro mě již zárukou kvality po všech stránkách, teď už tuto autorku nejde ignorovat a zaslouženě! Příběhy jejích knih jsou silné, dostanou se pod kůži a jen tak na ně nezapomenete...nejinak je tomu i tady...protože jsou to děti, co nás nutí zůstat naživu a jít dopředu...

cori

Životní příběh sester Hany a Rosy přináší nečekané životní zvraty a boj o přežití během holocaustu. Kvůli zákuskové tragédii (na níž odkazuje i velice vydařená obálka, která doslova nutí čtenáře, aby se do knihy začetl a zjistil, jaké tajemství skrývá namalovaný žloutkový věneček) se Hana musí ujmout své neteře Miry. Autorka rozehrává osudové propojení tří rodin Helerových, Karáskových a Horáčkových a postupně odhaluje nečekané souvislosti. Těším se na další román, který paní Alena napíše.

Hella

Číst knihy Aleny Mornštajnové je neskutečný zážitek!
I Hana byla mimořádně povedená kniha, byť tedy člověk nemohl zadržet slzy a nemohl pochopit to strašlivé zlo. Jenže nemůžete jinak a pláčete pro ztracené a zničené životy, abyste pak přece jen v knize našli nějakou tu naději a důvod proč žít dál.

Danae001

Skvělým stylem psaná kniha, která Vás vezme za srdíčko...alespoň u mne se to stalo...Hana a její životní příběh, tak silný, tragický, zůstane asi navždy ve mně. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, je psána tak dobře, že Vás pohltí, vtáhne do sebe, do nitra postav, prožijete s nimi vše citelně až do morku kostí, jejich chvilkové štěstí, lásku, bolest, strach....Děkuji paní spisovatelce Mornštajnové, že tak krásně píše, je jedna z mála,co to opravdu umí...mezi těmi rádoby spisovatelkami, co se v současné době rojí jako houby po dešti se svými plytkými románky...

Marcela52

Tento příběh mě velmi zaujal, a přestože to nebylo moc optimistické čtení, jsem ráda, že jsem tuto knihu na radu kamarádky přečetla. Autorce se podařilo napsat bez sentimentu příběh mladé ženy, ke které byl osud hodně nespravedlivý, takže si na konci čtenář určitě kladl otázku, zda bylo pro Hanu dobře, že jako jedna z mála holocaust přežila. Měla to ale asi napsáno ve svém osudu, který byl v jejím případě neuvěřitelně krutý. Knih na toto téma vyšlo už hodně, ale takových jako byl tento poutavý a velmi dobře napsaný román moc není.

Jana283

Krásně a citlivě napsaný příběh. V dětství jsem si představovala šťastné návraty, lásku a štěstí těch, kteří přežili. Nyní i díky četbě knih pamětníků holacaustu vím, že utrpení a bolest těch, kterým bylo dáno přežít nikdy neskončily. Co víc, svůj otisk si nesou i další generace. I proto jsou tak důležité knihy jako Hana.

yetti74

Všechny knihy paní Mornštajnové jsou skutečně krásně napsané, Hanu nevyjímaje. Takže určitě doporučuji přečíst. A těším se na další knihu od této autorky. Zatím nikdy nezklamala.

vysokaa

Wow! Knížka je velice čtivá, styl kterým autorka píše je moc zajímavý. Děj byl smutný, ale tak zájímavý, že jste to museli dočíst až do konce.

Sorrow

Dokonalost, víc nemám co dodat. Přenádherný styl, silný příběh a hlavní hrdinka, která Vám zaleze hodně hluboko pod kůži. Alena Mornštajnová je navíc neskutečně milá osoba a setkání s ní řadím k jedněm z nejsilnějších zážitků za poslední dobu (vedle dočtení Hany) :)

cérka

Souhlasím ze všemi kladnými komentáři. Od přečtení poslední věty: "..., kvůli kterým chci ještě žít." uplynulo pár hodina a já pořád nevím co říct. Snad jen, že pláču radostí, smutkem, nadějí, štěstím,...., protože se mám moc dobře!
Snad jen, že se v poslední době s válečnou tématikou roztrhl pytel :-)
Snad jen, že já takové knihy přeci nečtu (už asi čtu) :-)
Hlavně, paní Mornštajnová píšete neskutečně dobře!!!

Jitaku

Neskutečná kniha!!! Kdyby to šlo, dám více než pět hvězd. Velmi emocionální příběh, na který jen tak nezapomenu.

Arella

Silný příběh o dívce a její rodině, která chtěla jenom žít obyčejným spokojeným životem, ale dějiny to celé zašmodrchali. Paní Morštajnová píše krásnou češtinou, barvitou a barevnou, že jsem se nemohla od knihy skoro odtrhnout a příběh mě hned pohltil a vydechla jsem až s poslenim slovem. S pomyšlením, že Hana chtěla znovu chtěla žít, se mi dobře usínalo.

rodak

To bylo neskutečně napsáno.Co si člověk v sobě nese životem aniž kdokoliv ví nebo tuší.Autorka lehce pospojovala hlavní děje příběhu k vrcholnému konci knihy.Jedna z knih na kterou dlouho nezapomenu.A napsala ji česká autorka.

monte

Nádherně napsaný velmi smutný a silný příběh

Alternative

Velice silný příběh.

holokaust poválečná doba tyfus osudy žen

Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová