Kllara Kllara komentáře u knih

Eristická dialektika Eristická dialektika Arthur Schopenhauer

Přemýšlím, jestli je vůbec na místě hodnotit filosofické knihy - vždyť se vždy jedná o subjektivní názor autora. To samé by se ale nejspíše dalo říct i u románů, takže... :D

Ke knize. Tento autor mi jako člověk není sympatický (extrémní kritika k ženám, údajná namyšlenost), takže jsem četla trochu se sebezapřením. Ale kniha obsahuje přesně to, co má. Je na ní tedy dost výrazně cítit zub času a neustálé cizojazyčné vložky doprostřed věty můžou být pro někoho otravné... Ale jedná se o pěkné shrnutí argumentačních taktik. Pár z nich mě dokonce i pobavilo, např.:

"Zálud 14: Nestydatým kouskem jest, jestliže po řadě otázek, na které odpůrce odpověděl, avšak nikoliv ve prospěch závěru, který jsme zamýšleli, vystavíme přece jen závěrečné tvrzení, které jsme chtěli z jeho odpovědi vyvoditi, ač z nich naprosto nevyplynulo, jako kdyby jimi bylo dokázáno, a s triumfem je vyřkneme. Je-li odpůrce plachý nebo hloupý, a máme-li my sami dosti nestydatosti a dobrý hlas, může to docela dobře dopadnout."

Takže pokud máte zájem o podobné techniky, víte, kam se obrátit... :D

17.11.2020 4 z 5

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

Proč jsme tak v klidu, když životy nás a našich budoucích generací směřují k nevyhnutelné katastrofě? Co nás takhle znecitlivělo vůči životu? Proč aktivně nepracujeme na odstranění tohoto problému a místo toho si dál žijeme svými poklidnými životy?

Tato kniha je skvělá a v mnoha oblastech mi otevřela oči. I na sobě pozoruji důsledky konzumní materialistické společnosti, která se mi také nevyhnula. Jako lidé jsme se již natolik odcizili sami sobě, že velká část populace začala trpět depresemi a úzkostmi... Ze všeho ale existuje cesta ven. Jde jen o to, najít sílu vzdát se toho, co nás zabíjí, což někdy není příliš jednoduché. Ale stojí to za to.

Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou a vřele ji doporučuji každému, kdo stojí o nějaké vnitřní obohacení.

15.11.2020 5 z 5

Úvod do filosofie: Dvanáct rozhlasových přednášek Úvod do filosofie: Dvanáct rozhlasových přednášek Karl Jaspers

Přemýšlela jsem, zda dát 4, nebo 5 hvězd. Nakonec jsem se rozhodla pro 5, protože jde vidět, že Jaspers je velice chytrý člověk, který to má v hlavě srovnané, jak to jen jde. A ačkoliv je potřeba mít neustále "zaplý mozek", tak za mě ve většině částech srozumitelný počin. Myslím, že v 1-2 kapitolách jsem se trochu ztrácela (jedna z nich byla kapitola o nepodmíněnosti), protože byly na můj vkus napsány až příliš abstraktně, ale možná bych je pochopila lépe, kdybych je nečetla unavená těsně před spaním. No... určitě bych je pochopila lépe :D Takže ve výsledku - ano, dobrá kniha. Hlavně ta metafora, kde autor přirovnal filosofa k motýlovi, se mi velice líbila.

15.10.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Ani druhý díl mě nezklamal. Celý příběh je skvěle promyšlený až do těch nejmenších detailů a za to autorce patří můj obdiv. Nejsem si jistá, zda bych někdy zvládla vykreslit tak věrohodný svět a ještě k tomu udržet čtenářovu pozornost zábavnými akčními pasážemi, i když nejraději mám na této knize stejně ty chvíle, kdy se Ilan jen tak baví se členy pětadvacítky a navzájem si mezi sebou pěstují pouto, které se už nejspíš jen tak nepřetrhne. Není to však zcela oddechové čtení, v knize je stejně jako v prvním díle spousta poučných pasáží o tom, jak co funguje, až mi to chvílemi přerůstalo přes hlavu... Ale přesto se mi to opět moc líbilo. Charaktery členů pětadvacítky se mnohem lépe vykreslily (hlavně kapitánův), stejně tak celý svět dostává mnohem srozumitelnější obrys. Škoda, že třetí díl ještě nevyšel, hned bych se do něj pustila.

17.08.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

(SPOILER) Moje očekávání na začátku byla dá se říct na nule. Na světě je mnoho a mnoho (na první pohled) podobných fantasy knih s podobnou tématikou a říkala jsem si, co mě ještě může překvapit? Ale čím více jsem četla, tím více mi Naslouchač přirůstal k srdci. Ten příběh je zdánlivě tak temný, záhadný, a to, jak se zachází se sklenáři tak hnusné a neodpustitelné... Ale je napsaný s takovou něhou, až je to kouzelné. Navíc si ani nepamatuji takové množství sympatických postav (hlavně sympaťáků) pohromadě, což je příjemná změna. V několika úsecích knihy (hlavně Ilan začleňující se do společnosti - puding na vepřovém, pití mýdla a podobně) jsem se dokonce i zasmála, k čemuž mě běžná kniha jen tak nepřiměje... A to ani nemluvím o té hlavní přednosti díla - spousta skvělých nápadů a fantazie! Jsem si vědomá, že mluvím možná až moc v superlativech, asi to bude tím, že jsem knize ze začátku moc nevěřila a nakonec jsem byla příjemně překvapena... Každopádně jsem pevně rozhodnutá, že do tohoto světa vstoupím minimálně ještě jednou. A těším se.

12.08.2020 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Strašně se mi líbí, jak realisticky a uvěřitelně je kniha napsaná, i když má takovou fantastickou zápletku. V originálních příbězích jednotlivých obyvatel městečka jsem se vyloženě vyžívala, a to jsem normálně zastánce knih, které se točí pouze okolo jedné hlavní postavy. Nemohu však říci, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, ale to je pouze otázka vkusu... Je to rozhodně vysoce kvalitní dílo, které vás nechá v pořádném napětí a zvědavosti, jak to všechno nakonec dopadne. A ten závěr... To je jízda.

05.08.2020 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Něco tak atmosferického jsem snad nikdy nečetla. Při čtení jsem měla pocit, jako kdyby jedna část mozku, která běžně u čtení pracuje, pracovat přestala a já snila sen v bdělém stavu. Kniha, kterou jen tak nezapomenete, ať už se vám líbí, nebo ne.

29.03.2020 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Kniha má rozhodně moc pěknou a čistou myšlenku, některé dialogy jsou napsány tak jednoduše a lehce, až se člověk občas podiví, proč se vlastně tak srozumitelně mezi sebou nebavíme taky? Ano, pravda bolí... ale lež dokáže zranit mnohem více.

Abych nějakým způsobem obhájila 3 hvězdy, které jsem knize udělila: Až na myšlenku tygra jsem v knize nenašla nic moc dalšího k zamyšlení, a proto mi dílo přišlo takové plytké, i když nemohu upřít fakt, že někdy stačí k dobré knize málo. Možná jsem však měla číst pozorněji, kdo ví?

19.03.2020 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Za mě nesmírně čtivé a strhující. Zajímavé. Avšak nemohu si pomoci, dílo musím neustále srovnávat s geniálním 1984, které na mě působilo o něco promyšleněji a tak nějak uceleněji. Ale přesto... Velice silné 4*.

18.03.2020 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Nesouhlasím. Werher není přecitlivělý. To jen my jsme se stali necitlivými... Miluji eleganci, která prostupuje celou knihu a vůbec bych se nezlobila, kdybych si tohle dílo vytáhla u maturity.

16.03.2020 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Každý si z této knihy vezme to, co si vzít chce. Za mě rozhodně krásný příběh, který stojí za to ne jen přečíst, ale i zamyslet se nad tím, co se skrývá mezi řádky.

02.02.2020 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Tato kniha je důkazem, že ať už žijete tím nejnesmysluplnějším způsobem, nebo ať už stvoříte tu nejnesmysluplnější věc... Nakonec to vždycky nějaký smysl bude mít.

Výjimečná kniha. Během čtení jsem měla pocit, jako kdybych byla někde v limbu mezi životem a smrtí... Ze začátku má sice člověk nutkání četbu vzdát, ale postupně ho kniha natolik chytne, až je mu nakonec líto, jak to bylo krátké.

08.12.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Tento soubor povídek je především zajímavý tím, jak vtipný a smutný dokáže být zároveň. Zajímavé, čtivé, nápadité. Povídky, které to u mě vyhrály, byly Ve službách Švédska a samozřejmě Smrt krásných srnců. Služby Švédska hýřily vtipem a nápaditostí, Smrt srnců mě zaujala krásným, až dojemným poselstvím. Doporučuji.

26.11.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Velice podobné dílu 1984 a stejně úžasné, čtivé a promyšlené.

SPOILER: Nejvíce mě z celé knihy zasáhl asi osud Boxera, protože takhle krutý konec si opravdu nezasloužil... Něco mi říká, že náš soudruh Napoleon by taky potřeboval menší odvoz... KONEC SPOILERU.

Nejhorší však na tom je, jak bolestně pravdivá a aktuální tato kniha je a to přitom pochází z roku 1945! Neuvěřitelné, jak se nic nezměnilo. A neuvěřitelné, jak dokáže jeden člověk napsat tak úžasné dílo, s tak bohatou obsahovou stránkou a to všechno vměstná do sta stránek. Určitě doporučuji přečíst.

03.10.2019 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Nečekala jsem, že mi místy při čtení této knihy o dětech bude tak nepříjemně. Čekala jsem určitou drsnost, ale přesto mě to zasáhlo, protože všechno, co se na ostrově událo, je vlastně naprosto zbytečné a nic z toho by se stát nemuselo. Je smutné vědět, že za tolik let naší civilizace... Lidé sklouznou hned zpět na začátek evoluce, jakmile nad nimi zmizí pevná ruka zákona, či jiných autorit. A je jedno, zda se jedná o dospělého, nebo o dítě.

Co se týče samotné knihy, musím říct, že občas jsem měla problém pochopit, kdo zrovna mluví, nebo co se děje... Někdy celý děj jaksi zvláštně vyšumí do ztracena a myslím si, že trošku větší srozumitelnost by knize neuškodila... Avšak musím uznat, že celý příběh rozhodně má něco do sebe a nějakou stopu na mně zanechal.

01.10.2019 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Myslím si, že zde v komentářích bylo nejspíš řečeno už úplně všechno. Ale přesto si nemohu odpustit i svůj komentář, protože tohle je jednoznačně jedna z nejkrásnějších knih, která kdy byla na této planetě napsaná. Myslím si, že nic dalšího dodávat nemusím,
protože kdo četl, pochopí, kdo nečetl, nepochopí a kdo četl a nechápe, tak pochopí, až bude chtít chápat...

19.06.2019 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Tato kniha sice není krásná. Ale je napsaná tak upřímně a poutavě, že náhle dokážete pochopit způsob uvažování člověka, kterého byste v běžném životě odsoudili bez možnosti přehodnocení názoru.

Alex je opravdu strašný antihrdina, který vás potrápí v mnoha částech knihy a to hlavně na začátku, který osobně považuji za nejslabší, avšak podstatnou část. Možná to bylo hlavně tím, že jsem si stále ještě zvykala na týnskou mluvu, která člověka opravdu hojně provází po celou dobu čtení a musela jsem děkovat za svou znalost angličtiny, která mi její pochopení trochu ulehčila. Na druhou stranu bych řekla, že právě tento Alexův "argot" je tou nejpodstatnější věcí, která vám tak rychle umožní splynout s jeho způsobem myšlení.

Jednou větou - velice zajímavé dílo s přesvědčivě vykresleným hlavním hrdinou a možná trochu kontroverzní myšlenkou o tom, že každý člověk má právo na svobodu volby bez ohledu na to, ať už se rozhodne pro dobro, či zlo.

23.03.2019 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Mrzí mě, že ačkoliv už v dávných dobách lidé věděli, kam všechny tyto vynálezy povedou, stále se nic neděje a stále se tu zvesela držíme ve svých starých vyjetých kolejích, které nemohou skončit ničím jiným, než zkázou celého lidstva.

Čapek v R.U.R. dokonale vystihl naši budoucnost. Naším smyslem života opravdu bohužel je a vždycky bylo, vytvořit si co největší pohodlí na úkor všeho ostatního. Kde se v nás vzala, tahle vlastnost? Je to nějaký nebezpečný parazit, který infikoval miliony, ne-li miliardy lidí, nebo je to něco, co v nás bylo zakořeněno od samotných počátků?

Alquistův projev na konci byl nesmírně krásný a celkovou pointu díla jsem si také zamilovala. Vůbec se nedivím, že bylo R.U.R. přeloženo do 30 ti jazyků, protože je to dílo napsáno s neuvěřitelnou lehkostí a zároveň obsahuje velice důležité a v dnešní době aktuální varování, které bychom rozhodně neměli opomíjet. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří o tom uvažují. I když je kniha psána formou rychlých dialogů a určena pro hraní v divadle, rozhodně jí to neubírá na půvabu.

12.03.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tento román má hloubku a je to přesně ten typ knihy, který vás po jejím přečtení nějakým způsobem obohatí. Myšlenky Lorda Henryho byly prostě úžasné a stejně tak strhující byl osud samotného Doriana, který nám ukazuje, že i ta nejmenší maličkost nás nakonec může zavést až do samotného pekla... Tragické, ale krásné.

Fascinuje mě, jak moc hlubokomyslní lidé typu Oscar Wilde žili v tak "dávné" době...

16.07.2018 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Rozhodně to mělo své kouzlo, to knize nemohu odepřít. Líbily se mi obohacující informace z prostředí psychologa, kněze a zdravotní sestry, které byly hezky bez obalu a upřímně podané.

Ale přesto raději zůstanu u klasických knih, protože povídky a ani tento žánr opravdu nejsou můj styl... Vlastně mě překvapuje, že jsem něco takového vůbec četla. Avšak nelituji. Čtivost a poučnost jsou nejsilnějšími stránkami této knihy. Bohužel mě ale samotné příběhy už tolik nezaujaly a v každém jsem si našla aspoň jednoho člověka, který mě neuvěřitelně vytáčel. I když to asi byl účel.

17.06.2018 3 z 5