R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5588 519

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Velmi silné a v současnosti velmi aktuální dílo. Mohou roboti nahradit lidi ? Co se stane s lidmi, kteří už nemusí pracovat ? Kromě zcela očividného tématu výroby, rozvoje a vzpoury robotů tahle hra předkládá i o něco skrytější otázky na téma náboženství, kapitalismu, sociální rovnosti a dalších. Je úžasné, kolik toho Čapek dokáže sdělit velmi malým počtem slov a až neuvěřitelné, že tohle dílo spatřilo světlo světa před více, než 100 lety a ovlivnilo nejen literární žánr, ale celý vědní obor.
První dvě dějství byla naprosto fantastická a vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha končila úspěšnou vzpourou robotů. Třetí dějství mi připadalo trochu odpojené od předchozích a jen mírně natahovalo hru k samotnému závěru. Možná trochu škoda, že dílo Čapek napsal jako hru a ne třeba jako román, který by dával ještě více prostoru témata rozvinout.

marketa3281
marketa3281
23.02.2024 3 z 5

Na dobu zajímavý koncept, který byl pro svou dobu inovativní. Jen jsem u sebe zjistila, že mě nebaví číst "scénáře".

Nikusha
Nikusha
09.02.2024 3 z 5

Budu hodnotit knihu a ta mě moc nebavila. Je to ale k mému údivu sepsáno jako "scénář" k divadelní hře. Abych se přiznala já to jako povinnou četbu nečetla a nějak mi to uniklo. Nicméně vidět to na divadelních prknech, to musí být určitě zase jiný zážitek a určitě lepší než ze stránek knihy. Ale rozhodně na svou dobu přelomové dílo, to je jasné.

boticelli
boticelli
03.02.2024 5 z 5

Velice aktuální téma když pomyslím na umělou inteligenci co na nás číhá pomalu ale jistě na každém kroku. Možná bude na naší planetě ještě veselo jako ve hře Karla Čapka z roku 1920!

Péťa.Š
Péťa.Š
18.01.2024 2 z 5

Kniha čtená kvůli maturitě. Velmi dobrá myšlenka, ale tim, že to je drama, tak mě to nebavilo. Nebavily mě ty promluvy postav. Kniha není špatná, jen to není můj vkus.

LuckaH2
LuckaH2
13.01.2024 5 z 5

Četla jsem prvně. Skvělé, děsivé, jak lidstvo ovládnou roboti...jak se z pokroku stane zneužitelna zkaza. A stale aktualni, ac knihu K. Čapek napsal v r. 1920

SoňkaSoník
SoňkaSoník
07.01.2024 4 z 5

Konečně jsem se k ní dostala. :-) Čapek byl génius, dějiny se, jak se říká, opakují, tohle doufám nenastane, i když umělá inteligence a jí podobné... Nebudu malovat čerta na zeď.
Ke knize – některé pasáže byly někdy příliš zdlouhavé, až jsem si říkala „Konečeně se vymáčkněte,“ ale patřilo to do příběhu a k Čapkovi samotnému. Velmi příjemné čtení.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
26.12.2023 4 z 5

Ráda si jednou za čas "prolistuji" nějakou knihu z maturitní četby, obzvlášť takovou, která se jeví stále aktuálně a je pro čtenáře nějakým způsobem přínosná. Těch, jež splňují nejméně tyto dva požadavky mi prošlo pod rukama už nesčetně a po dnešním dnu se k ním zajisté zařadí i Čapkovo R.U.R. V této knize mě zaujala především alarmující vize týkající se robotů a také neméně důležité filozofické úvahy.

Madelisi
Madelisi
19.12.2023 3 z 5

Jedno z nejznámějších Čapkových děl kvůli robotům. Je vidět, že mu na R.U.R. velmi záleželo. Bohužel na čtení moc není, spousta filozofických promluv postav. R.U.R. by se mělo vidět na divadle. Mužské postavy se velmi pletou, divadlo by je pomohlo rozlišit.
Jinak jsem ráda, že jsem se s tímto Čapkovým dílem seznámila. Podobenství o tom, jak pyšné lidstvo pojde na své vynálezy. Dílo by mohlo být napsané kdykoliv, nejenom v době Čapka. To svědčí o jeho genialitě.

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 4 z 5

Dobrá kniha 68%

Štěpán88
Štěpán88
17.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Uvidíme zda-li Elon Musk začne makat na vytvoření "ráje na Zemi" poté co ho Twitter přestane bavit. Bílá nemoc je o mnoho čtivější a R.U.R. (nebo taky od Největší firmy všech dob po Adama a Evu) je spíš nuda. Na to, že Kája vymyslel dílo v šalině, tak to celkem šlo. Sláva umělé inteligenci se smysluplnými regulacemi. 47/52

Nathally
Nathally
06.11.2023 5 z 5

Tato kniha se mi od Čapka líbila. Příběh byl zajímavý a postavy jsem si také oblíbila Celkově se mi kniha četla s potěšením a čtení jsem si užila. Karel Čapek skvěle kombinuje vědeckou fantastiku s filozofií a etickými otázkami, což dělá z "R.U.R." nejen literární klenot, ale i důležitý text k zamyšlení.

bohejsova
bohejsova
10.10.2023 3 z 5

K maturitní četbě, je kniha určitě dobrá, ale normálně bych si ji sama od sebe nepřečetla. Četla se dobře, děj se dal lehce pochopit, ale jinak mě to moc nezaujalo.

Jarmila97
Jarmila97
30.09.2023 3 z 5

Na to že mám Karla Čapka jako spisovatele velmi ráda a už jsem četla od něj pár knih a líbily se mi tak tahle mi nesedla. Kniha je strašně špatně pochopitelná a vlastně doteď mi určitý části nedávají smysl takže tuhle Knihu bych znovu nečetla Raději bych si od něj přečetla znovu válku Smoky třeba která mi sedla více.

Jirka430
Jirka430
28.09.2023 5 z 5

Zbožňuji tyto Čapkovo varující hry, které často ve scifi kontextu odkrývají společenské hrozby. Parádní!

MartinaCh27
MartinaCh27
18.09.2023 3 z 5

Skvělá maturitní četba.

karel2700
karel2700
16.09.2023 5 z 5

Pár robotů by se mi na práci kolem domu hodilo. Hlavně jim nedávat duši. Děkuji.

SirenKa
SirenKa
02.09.2023 5 z 5

Vracím se s dcerou k maturitní četbě, kterou jsem nikdy nečetla :-) Čapek nezklame, Pan spisovatel. Chtěla bych vidět hru.

Čand@
Čand@
24.08.2023 4 z 5

Asi sa hanbím, že som to čítala až teraz, aj keď samozrejme povedomie , o čo ide, som mala už od základky. A priznávam, že jediné dramatické diela, čo som doteraz bola ochotná čítať, sú hry Divadla Járy Cimrmana :)). No zdá sa, že na Čapka si budem musieť posvietiť viac. Svetoznáme R.U.R. je svetoznámym zaslúžene, vo svojej dobe prevratný námet.

666Jitka
666Jitka
12.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Další z alarmujících Čapkových SCI-FI dramat, kde se autor zabývá otázkou člověka hrajícího si na Boha tím, že stvoří Roboty - tedy stroje bez emocí, které jsou určeny pouze k tomu, aby člověku sloužily a "Pán tvorstva" tak mohl lépe vytvořit ráj na Zemi, ale ... Nic není jen tak, experimentování a vylepšování Robotů, kteří už zdaleka nejsou tak tupé schrány, jejich zneužívání nejenom pro vojenské účely, dovedou lidstvo na pokraj vyhynutí a Roboti nakonec získávají vládu nad světem. Velice aktuální dílo v naší době, kdy chytrá síť zaplavuje svět, roboti se vyrábí ve všech odvětvích, ať si je představíme jako třídičku na lahve, nebo mechanické ruce v továrnách, a nebo sluhu, který vypadá téměř jako člověk - berou lidem práci, jsou pořád chytřejší a chytřejší, až jednou dojde na to, co se odehrávalo ve filmu Terminátor a nebo Já, Robot, kdy Roboti lidi vyhodnotí jako obrovské nebezpečí, což bez pochyby jsou, jak dokazují celou svou bídnou existenci, a začnou je likvidovat. Člověk tímto naplní proroctví o tom, že lidstvo ve své nadutosti nakonec zničí a vyhubí samo sebe.