R.U.R.

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

http://www.databazeknih.cz/images_books/52_/5204/r-u-r-y1H-5204.jpg 4.32491
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Artur
Více informací...

ElissAnn

Co říci k tomuto velkému dílu, které proslavili české jméno. Tato kniha se Vám musí líbit i kdyby jste nechtěli.
Rychle se to přečte, ale musím říct, ze jinak je to příběh o ničem. Da se vůbec říct, aby se Vám kniha líbila, ale zároveň Vás nebavila... Čapek nám mohl příběh více rozebrat (ale samozřejmě by to poté byl jiný zanr)... Každopádně najdete si dole komentář od "pana" rohlika, který náramně vypsal to co napadne (skoro) každého z nás. Aneb Helena a 5 chlapů...

cukrovka

Nadčasová klasika, která má opravdu co říct i v dnešní době.

MichaelaBooks

Dle mého velice nadčasový motiv, avšak nelíbil se mi způsob, kterým byl podaný. Od K. Čapka u mě stále vedou Povídky z jedné a z druhé kapsy, i přesto je to ale knížka, kterou bych každému doporučovala si přečíst.

Peťulka8

R.U.R je nádherná kniha, kterou jsem přečetla několikrát. Je to nadčasové dílo - sice kratší, ale vůbec to nevadí. Všem plně doporučuji.

Michaelka29

Čapek mě opět nezklamal. Skvělá divadelní hra. Doporučuji.

Janie26

Moje první kniha od Karla Čapka a rozhodně jsem nadšená! Kniha mě velmi zaujala příběhem. Četla se opravdu rychle a zajímavost určitě nechyběla!
Pokud si vybíráte knihy pro povinou četbu k matruitě, URČITĚ DOPORUČUJI!

Satninka

Stejně jako Bílá nemoc, výborné. :) Nemůžu se zlobit, že je drama krátké, říká všechno a ještě něco navíc.

-Pečivo-

Helena sama na robotím ostrově s několika chlapama. Deset let. Myslim, že Čapáro vynechává dost zásadní detaily.

Až zbytečně moc podobnej motiv jako Válka s mloky. Na konci navíc celý zabitý biblí. Místo aby radši napsal, kdo všechno na ostrově zdrandil Helenu. 6/10

Alilka

Plně souhlasím s názorem, že Karel Čapek byl génius a zaslouženě se tímto dílem stal celosvětově známým dramatikem. Já si tuto divadelní hru vychutnala v podobě audioknihy, kterou namluvilo jako hru několik našich známých herců. Přestože tato Čapkova hra je v současnosti na divadelních prknech uváděna jen výjimečně, její poselství je v dnešní době až mrazivě aktuální, a proto si zaslouží čtenářovu i posluchačovu pozornost.
audiokniha: http://audioteka.com/cz/audiobook/rur
recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/r-u-r

bakjo95

Čapek při vymýšlení slova robot nezapomněl ani vysvětlit jeho pravý význam. Přístroj, který člověku může pomoci a stejně tak uškodit. Pamatoval a zapsal ve svém legendárním díle i jednu z častých lidských vlastností, která se často vyskytuje při žití v přepychu: nenasytnost.
V tomto díle vidím podobně jako v 1984 předpověď budoucnosti, až na to že ta “budoucnost“ se teprve blíží a snad nebude tak úplně přesná... Doporučuji - 100%

PS: S přebytkem robotů mi to připomíná přemnožení mloků.

tester

R.U.R ...skryté poselství je likvidace ekonomiky státu. Roboti přeberou práci všem lidem, nebude výběr daní, protože roboti státu daně neodvádějí. Nebudou peníze na provoz státu a stát se ekonomicky zhroutí. To Čapek nedomyslel. Ani v žádných jiných SCIFI se o této věci nepíše, protože SCIFI je odtržené od života Dílo by potřebovalo upgradovat na dnešní poměry, aby se čtenáři nevznášeli v bludných představách, že jim roboti zajistí blahobyt.

angloumene

V této době již kultovní Čapkovo dílo, které uvedlo slovo robot do mezinárodního slovníku, postavilo základ pro sci-fi literaturu nebo možná i inspirovalo některého z vědců, jež se následně začal zabývat robotikou. Ať už jsou konkrétní dopady jakékoliv, je nesporné, že se jedná o přelomové dílo.

Ačkoliv nechci nijak zlehčovat Čapkovi zásluhy, mám trochu pocit, že z literárního hlediska je R.U.R. poněkud zastaralé. Jedná se sice o převratnou myšlenku, ale děj samotný je extrémně jednoduchý a všechny hlavní charaktery zcela ploché. Zdá se, že ve snaze názorně představit hlavní myšlenku knihy, totiž obavu z konzumní společnosti, autor osekal vše ostatní. Což je určitě škoda, vnímavý čtenář by jistě ocenil více skryté poselství.

Welinie

Jedním dechem, naprostá paráda. Ale trochu škoda, že to bylo tak krátké.

IchLiebeLesen

Jsem hodně překvapen. Na to, že mě obvykle dramata nebaví, mě toto drama ohromě bavilo. Bylo to hlavně tím, že mám rád sci-fi. Také ten příběh mě překvapil. Na tu dobu, kdy kniha vznikala, je přímo nadčasový ! Akorát, často my to přišlo takové prosté. Páni poslali slečnu pryč a začali se bavit úplně jinak. To mi také přišlo maličko komediální.
Ta myšlenka je v dnešní době častá. Na taková témata vznikají nové knihy i filmy. Ale nebýt bratří Čapků, není ani slovo robot.
Vážně R.U.R. je výborná kniha a všem ji doporučuji přečíst.

Yarwen
13.12.2016

Přiznám se, že jsem při půjčování čekal tlustý román a zatím se mi v rukou ocitla malá útlá knížka divadelní hry. A musím přiznat, že příběh mi přišel příliš jednoduchý a nezábavný, ani pointa mě nijak zvlášť neoslovila. Přesto dávám pozitivní hodnocení, a to za patrně nejslavnější průnik českého jazyka do světa se slovem robot.

paja5
10.12.2016

Bylo to naprosto skvělé! Myslím si, že nebýt povinné četby, ani bych se ke knize nedostala, ale rozhodně toho nelituji :)

kacenka7206
07.12.2016

Zklamání. Čapek mi asi nesedí. Nápad jistě dobrý, ale prostě se mi to nelíbilo.

Lenka1386
23.11.2016

Z R.U.R. mrazí. Karel Čapek byl génius!

Hopicek495
26.10.2016

Jedno z x skvělých dramat z čapkova pera.

ela111111111
17.10.2016

Moc pěkná kniha, velmi čtivá

VercaV
17.10.2016

Po prvním čtením jsem skončila cca 2/3. Po dvou letech jsem ji znovu otevřela a přečetla celou. Velmi rychle přečtená, zajímavé postavy, zajímavá kniha.

michaela5726
16.10.2016

Krásná kniha stejně jako ostatní díla. V době Čapka to byla utopie a za pár desítek let to bude realita.

KatChiss
08.10.2016

Knihy od Karla Čapka se čtou samy. Během pár hodinek jsem knihu přečetla a velice se mi líbila.

Esko*
21.09.2016

První dílko od Čapka, ke kterému jsem se dostala skrz seznam povinné četby a musím říct, že jsem byla s knihou velice spokojená. Moc dobře se mi to četlo :)

ManželéMannovi
08.09.2016

Výborná a nadčasová kniha.

divakor
04.09.2016

Čapka si vždy rád přečtu

TheMelorry
20.08.2016

Slovo robot zná každý, a každý také ví, že je právě z téhle knihy. Čapek je velká osobnost, ale mě osobně kniha nijak zvlášť neuchvátila ...děj se mi zdál nedopracovaný a celkově je kniha velmi krátká.

Taj-ka
14.08.2016

myslim ze jde o nejznamejsi knihu K.C. a pravem - kratka ale vystizna, uderna, gradujici a neuveritelne impresivni. kazde mezinarodni slovo by si zaslouzilo tak velkolepy vznik jako robot :)

spackova.p
13.08.2016

Obdivuhodná myšlenka celého dramatu. Hlavně, když se vezme v úvahu, že byla napsána v roce 1920. Bohužel mě ale celkově neuchvátila a čtení mě (až na některé pasáže) opravdu nebavilo. Ale vzhledem k nadčasové myšlence dávám tři hvězdičky.

Schullerka
06.08.2016

Nejvíce mě na celé knížce bavila předehra. Helena, která přemýšlí o robotech jako o lidech a chce aby si byli rovni. Jakmile jsem ale začala číst první dějství pomalu mé nadšení opadlo. Příběh jakoby stál na místě. Rozhodně zajímavá myšlenka, ale více by mě bavilo číst průběh těch předchozích deseti let postupně, než co se dělo až po nich.