R.U.R.

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

http://www.databazeknih.cz/images_books/52_/5204/r-u-r-y1H-5204.jpg 4.32695
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Artur

mišaša16

Velmi se mi líbila hlavní myšlenka díla. Vezmu – li v potaz, kdy bylo dílo napsáno, tak klobouk dolů před autorem. Je až neuvěřitelné jak dokázal vystihnout vývoj technického pokroku. Myslím si, že tohle téma je čím dál tím více aktuální, díky tomu, že technika postupuje stále dopředu. Kniha mě donutila zamyslet se nad budoucností a celkově nad životem. A nakonec to bude láska, která nás zachrání.

knihamouder

Moje první čtená divadelní hra. Zvolila jsem si knihu do čtenářské výzvy a tak trochu se bála, že si nebudeme rozumět. Mýlila jsem se, kniha mi sedla jako hrnec na pr... Za mě tedy doporučuji. Myslím, že se v budoucnu vrhnu i na další dílka od tohoto autora.

Ellissabeth

Tak ve své době rozhodně originální dílo. Určitě bude lepší jako hra než v knižní podobě.

Sylvanas

Na knížku jsem se těšila. Námět byl dobrý, zpracování mě ale zklamalo. Z toho důvodu bych u R.U.R. kladně hodnotila jen filozofické zamyšlení knihy a její konec.

maly1929

Myslel jsem, že to bude těžké, nezáživné čtení, ale děj a hlavně myšlenka celého příběhu je tak silná, a vezmu-li v potaz, kdy to bylo napsáno. Za mě velmi kvalitní dílo!

dancadragneel

Nějake tohle dílo nepotěšilo... Čapka jako autora mám ráda, ale tahle kniha se mi nějak nelíbila.... Jediný důvod proč jsem si ji přečetla byla maturita a nakonec si ji ani nevezmu...

Brunnetka

Přečetla jsem to kvůli maturitě, ale nakonec jsem si ji do seznamu děl nedala. Jsem jediná, kdo to tak nějak nepochopil? Hlavně ten konec... Matka je rozhodně lepší, i když se mi četla hůř.

Michalka98

Opět skvěle napsaný Čapkův příběh. Obdivuji jak dokázal předem analyzovat scénáře, které mohou vlivem techniky nastat. Obávám se, že jednou takto opravdu dopadneme, protože již dnes je spousta lidí otroky svých mobilních telefonů a jiných vymožeností. Další dílo, které nás má varovat před apokalypsou.

blonde_elis

Zase jedna povinná četba, u které nelituji, že jsem si ji poctivě přečetla.
Na to, před jakou dobou Čapek knihu psal, je fascinující, jak dokonale dokázal vystihnout vývoj technického pokroku. Opravdu mrazivá prognóza směřovaní naší civilizace.

fantasak

Asi je to ode mě debilní připomínka, ale opravdu by mě zajímalo, jak ten člověk přemýšlel, když ho v roce 1920 napadla myšlenka jako je tahle. Já nejsem až tak vzdělaný, abych odhadl, jestli tenkrát byly určité náznaky robotího povstání, ale podle mě ne. Nemám ani pocit, že by byli náznaky nějakého extrémního rozšíření strojů do všech sfér tehdejšího života. Čapek prostě věděl, jak to bude a věděl to už tenkrát. Tahle kniha prostě dokazuje jeho genialitu a výjimečnost.

mirektrubak

Brzy to bude rovná stovka let od sepsání téhle hry a stále nastoluje řadu otázek, která jsou aktuální i dnes. Čapek nás tady upozorňuje na to, že když lidé fyzicky a intelektuálně zleniví a předají práci a myšlení strojům, tak přestane mít člověk jako živočišný druh své opodstatnění a zanikne. To je velmi současné téma hned ve dvou rovinách. Jednak problémem umělé inteligence, která se může rozvíjet mimo lidskou kontrolu a pak je tu také naše nadměrná závislost na technologiích. Obojí Čapek docela geniálně předjímá – samozřejmě trochu přehání a zjednodušuje, ale to je dáno tím, že je omezen prostorem divadelní hry.
Já jsem sice optimista a nevidím to se světem tak černě (děsí mě spíš Bílá nemoc), přesto jsem dostal dost podnětů k zamyšlení.

Bohužel ani zde Karel Čapek svůj příběh nezaplnil živými postavami, muži i ženy jsou velmi archetypální. To není kritika, Čapek to dělá záměrně (to je už dáno třeba jmény postav, která jsou symbolická) a má na to právo, ale mě to trochu zabraňuje více si tuhle hru prožít a R.U.R. je tak pro mě vlastně filozofická esej podaná formou dramatu.

ZuzziŠ

Bála jsem se, nemůže to skončit špatně, katastrofou, totlní apokalypsou...nemůže to tak skončit a neskončilo.
Spasení přichází skze lásku. Jeho oči to viděly a já odevzdávám, co jsem takto přijala.

Msourkova

Upřímně, od Čapka jsem si celou dobu slibovala pouze a jen překonané moralizování a dnes již tisíckrát ohraná témata, která čtenáři 21. století nejsou schopna ukázat nové úhly pohledu na společnost a její problémy. Mýlila jsem se, drama R.U.R. mě docela mile překvapilo některými myšlenkami, i když konec byl příliš hektický a na mě možná zrychlený až do té míry, že mi přišel méně autentický a uvěřitelný (budiž, na prknech to ve výsledku asi vypadá jinak...). Čapka tedy rozhodně nezavrhnu a do budoucna šáhnu ještě třeba po Bílé nemoci nebo po Věc Makropulos.

Samery

Velmi zajímavý příběh, ale nerozvinutý a celkem suchý. Přesto ale je to dílo hodné zamyšlení a myslím, že každý Čech by si měl přečíst nebo alespoň znát tohle dílo.

venacava

Nemůžu si pomoct, ale tato kniha má obrovský náboj...podle mně se stala obrovskou předlohou pro mnoho knih a i filmů, které vznikli po tomto neskutečném díle.

Zednář

Orwellovský Čapek, tak jako je Čapkovský Orwell, v roce 1920 si představit roboty tak jak je chápeme doteď je naprosto úžasné, geniální a vizionářské. Tato výtečná pátečníkova anti-utopie je skvělou žalobou ale také obhajobou lidství, jeho existence, víry i vědy. Časový posun je zcela logický, neboť drama má předávat myšlenku a vyvolat katarzi (vnitřní uvědomění a duševní očista), nikoliv děj samotný, který je pouhým zprostředkovatelem/komunikačním kanálem. Kdo nechápe rozdíl drama - próza nemá tu co dělat a hodnotit. Nejlepší Čapkovo drama!

ElissAnn

Co říci k tomuto velkému dílu, které proslavili české jméno. Tato kniha se Vám musí líbit i kdyby jste nechtěli.
Rychle se to přečte, ale musím říct, ze jinak je to příběh o ničem. Da se vůbec říct, aby se Vám kniha líbila, ale zároveň Vás nebavila... Čapek nám mohl příběh více rozebrat (ale samozřejmě by to poté byl jiný zanr)... Každopádně najdete si dole komentář od "pana" rohlika, který náramně vypsal to co napadne (skoro) každého z nás. Aneb Helena a 5 chlapů...

cukrovka

Nadčasová klasika, která má opravdu co říct i v dnešní době.

MichaelaBooks

Dle mého velice nadčasový motiv, avšak nelíbil se mi způsob, kterým byl podaný. Od K. Čapka u mě stále vedou Povídky z jedné a z druhé kapsy, i přesto je to ale knížka, kterou bych každému doporučovala si přečíst.

Peťulka8

R.U.R je nádherná kniha, kterou jsem přečetla několikrát. Je to nadčasové dílo - sice kratší, ale vůbec to nevadí. Všem plně doporučuji.

Michaelka29

Čapek mě opět nezklamal. Skvělá divadelní hra. Doporučuji.

Janie26

Moje první kniha od Karla Čapka a rozhodně jsem nadšená! Kniha mě velmi zaujala příběhem. Četla se opravdu rychle a zajímavost určitě nechyběla!
Pokud si vybíráte knihy pro povinou četbu k matruitě, URČITĚ DOPORUČUJI!

Satninka

Stejně jako Bílá nemoc, výborné. :) Nemůžu se zlobit, že je drama krátké, říká všechno a ještě něco navíc.

-Pečivo-

Helena sama na robotím ostrově s několika chlapama. Deset let. Myslim, že Čapáro vynechává dost zásadní detaily.

Až zbytečně moc podobnej motiv jako Válka s mloky. Na konci navíc celý zabitý biblí. Místo aby radši napsal, kdo všechno na ostrově zdrandil Helenu. 6/10

Alilka

Plně souhlasím s názorem, že Karel Čapek byl génius a zaslouženě se tímto dílem stal celosvětově známým dramatikem. Já si tuto divadelní hru vychutnala v podobě audioknihy, kterou namluvilo jako hru několik našich známých herců. Přestože tato Čapkova hra je v současnosti na divadelních prknech uváděna jen výjimečně, její poselství je v dnešní době až mrazivě aktuální, a proto si zaslouží čtenářovu i posluchačovu pozornost.
audiokniha: http://audioteka.com/cz/audiobook/rur
recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/r-u-r

bakjo95

Čapek při vymýšlení slova robot nezapomněl ani vysvětlit jeho pravý význam. Přístroj, který člověku může pomoci a stejně tak uškodit. Pamatoval a zapsal ve svém legendárním díle i jednu z častých lidských vlastností, která se často vyskytuje při žití v přepychu: nenasytnost.
V tomto díle vidím podobně jako v 1984 předpověď budoucnosti, až na to že ta “budoucnost“ se teprve blíží a snad nebude tak úplně přesná... Doporučuji - 100%

PS: S přebytkem robotů mi to připomíná přemnožení mloků.

tester

R.U.R ...skryté poselství je likvidace ekonomiky státu. Roboti přeberou práci všem lidem, nebude výběr daní, protože roboti státu daně neodvádějí. Nebudou peníze na provoz státu a stát se ekonomicky zhroutí. To Čapek nedomyslel. Ani v žádných jiných SCIFI se o této věci nepíše, protože SCIFI je odtržené od života Dílo by potřebovalo upgradovat na dnešní poměry, aby se čtenáři nevznášeli v bludných představách, že jim roboti zajistí blahobyt.

angloumene

V této době již kultovní Čapkovo dílo, které uvedlo slovo robot do mezinárodního slovníku, postavilo základ pro sci-fi literaturu nebo možná i inspirovalo některého z vědců, jež se následně začal zabývat robotikou. Ať už jsou konkrétní dopady jakékoliv, je nesporné, že se jedná o přelomové dílo.

Ačkoliv nechci nijak zlehčovat Čapkovi zásluhy, mám trochu pocit, že z literárního hlediska je R.U.R. poněkud zastaralé. Jedná se sice o převratnou myšlenku, ale děj samotný je extrémně jednoduchý a všechny hlavní charaktery zcela ploché. Zdá se, že ve snaze názorně představit hlavní myšlenku knihy, totiž obavu z konzumní společnosti, autor osekal vše ostatní. Což je určitě škoda, vnímavý čtenář by jistě ocenil více skryté poselství.

Welinie

Jedním dechem, naprostá paráda. Ale trochu škoda, že to bylo tak krátké.

IchLiebeLesen

Jsem hodně překvapen. Na to, že mě obvykle dramata nebaví, mě toto drama ohromě bavilo. Bylo to hlavně tím, že mám rád sci-fi. Také ten příběh mě překvapil. Na tu dobu, kdy kniha vznikala, je přímo nadčasový ! Akorát, často my to přišlo takové prosté. Páni poslali slečnu pryč a začali se bavit úplně jinak. To mi také přišlo maličko komediální.
Ta myšlenka je v dnešní době častá. Na taková témata vznikají nové knihy i filmy. Ale nebýt bratří Čapků, není ani slovo robot.
Vážně R.U.R. je výborná kniha a všem ji doporučuji přečíst.

roboti rozhlasové zpracování divadelní hry antiutopie

Karel Čapek

Karel Čapek