R.U.R.

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

http://www.databazeknih.cz/images_books/52_/5204/r-u-r-y1H-5204.jpg 4.32534
Žánr:
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Artur
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (197)

Přidat komentář
fantasak
18. dubna

Asi je to ode mě debilní připomínka, ale opravdu by mě zajímalo, jak ten člověk přemýšlel, když ho v roce 1920 napadla myšlenka jako je tahle. Já nejsem až tak vzdělaný, abych odhadl, jestli tenkrát byly určité náznaky robotího povstání, ale podle mě ne. Nemám ani pocit, že by byli náznaky nějakého extrémního rozšíření strojů do všech sfér tehdejšího života. Čapek prostě věděl, jak to bude a věděl to už tenkrát. Tahle kniha prostě dokazuje jeho genialitu a výjimečnost.

mirektrubak
09. dubna

Brzy to bude rovná stovka let od sepsání téhle hry a stále nastoluje řadu otázek, která jsou aktuální i dnes. Čapek nás tady upozorňuje na to, že když lidé fyzicky a intelektuálně zleniví a předají práci a myšlení strojům, tak přestane mít člověk jako živočišný druh své opodstatnění a zanikne. To je velmi současné téma hned ve dvou rovinách. Jednak problémem umělé inteligence, která se může rozvíjet mimo lidskou kontrolu a pak je tu také naše nadměrná závislost na technologiích. Obojí Čapek docela geniálně předjímá – samozřejmě trochu přehání a zjednodušuje, ale to je dáno tím, že je omezen prostorem divadelní hry.
Já jsem sice optimista a nevidím to se světem tak černě (děsí mě spíš Bílá nemoc), přesto jsem dostal dost podnětů k zamyšlení.

Bohužel ani zde Karel Čapek svůj příběh nezaplnil živými postavami, muži i ženy jsou velmi archetypální. To není kritika, Čapek to dělá záměrně (to je už dáno třeba jmény postav, která jsou symbolická) a má na to právo, ale mě to trochu zabraňuje více si tuhle hru prožít a R.U.R. je tak pro mě vlastně filozofická esej podaná formou dramatu.

ZuzziŠ
06. dubna

Bála jsem se, nemůže to skončit špatně, katastrofou, totlní apokalypsou...nemůže to tak skončit a neskončilo.
Spasení přichází skze lásku. Jeho oči to viděly a já odevzdávám, co jsem takto přijala.

Msourkova
04. dubna

Upřímně, od Čapka jsem si celou dobu slibovala pouze a jen překonané moralizování a dnes již tisíckrát ohraná témata, která čtenáři 21. století nejsou schopna ukázat nové úhly pohledu na společnost a její problémy. Mýlila jsem se, drama R.U.R. mě docela mile překvapilo některými myšlenkami, i když konec byl příliš hektický a na mě možná zrychlený až do té míry, že mi přišel méně autentický a uvěřitelný (budiž, na prknech to ve výsledku asi vypadá jinak...). Čapka tedy rozhodně nezavrhnu a do budoucna šáhnu ještě třeba po Bílé nemoci nebo po Věc Makropulos.

Samery
02. dubna

Velmi zajímavý příběh, ale nerozvinutý a celkem suchý. Přesto ale je to dílo hodné zamyšlení a myslím, že každý Čech by si měl přečíst nebo alespoň znát tohle dílo.

venacava
31. března

Nemůžu si pomoct, ale tato kniha má obrovský náboj...podle mně se stala obrovskou předlohou pro mnoho knih a i filmů, které vznikli po tomto neskutečném díle.

Zednář
29. března

Orwellovský Čapek, tak jako je Čapkovský Orwell, v roce 1920 si představit roboty tak jak je chápeme doteď je naprosto úžasné, geniální a vizionářské. Tato výtečná pátečníkova anti-utopie je skvělou žalobou ale také obhajobou lidství, jeho existence, víry i vědy. Časový posun je zcela logický, neboť drama má předávat myšlenku a vyvolat katarzi (vnitřní uvědomění a duševní očista), nikoliv děj samotný, který je pouhým zprostředkovatelem/komunikačním kanálem. Kdo nechápe rozdíl drama - próza nemá tu co dělat a hodnotit. Nejlepší Čapkovo drama!

ElissAnn
21. března

Co říci k tomuto velkému dílu, které proslavili české jméno. Tato kniha se Vám musí líbit i kdyby jste nechtěli.
Rychle se to přečte, ale musím říct, ze jinak je to příběh o ničem. Da se vůbec říct, aby se Vám kniha líbila, ale zároveň Vás nebavila... Čapek nám mohl příběh více rozebrat (ale samozřejmě by to poté byl jiný zanr)... Každopádně najdete si dole komentář od "pana" rohlika, který náramně vypsal to co napadne (skoro) každého z nás. Aneb Helena a 5 chlapů...

cukrovka
18. března

Nadčasová klasika, která má opravdu co říct i v dnešní době.

MichaelaBooks
13. března

Dle mého velice nadčasový motiv, avšak nelíbil se mi způsob, kterým byl podaný. Od K. Čapka u mě stále vedou Povídky z jedné a z druhé kapsy, i přesto je to ale knížka, kterou bych každému doporučovala si přečíst.

Peťulka8
09. března

R.U.R je nádherná kniha, kterou jsem přečetla několikrát. Je to nadčasové dílo - sice kratší, ale vůbec to nevadí. Všem plně doporučuji.

Michaelka29
11. února

Čapek mě opět nezklamal. Skvělá divadelní hra. Doporučuji.

Janie26
08. února

Moje první kniha od Karla Čapka a rozhodně jsem nadšená! Kniha mě velmi zaujala příběhem. Četla se opravdu rychle a zajímavost určitě nechyběla!
Pokud si vybíráte knihy pro povinou četbu k matruitě, URČITĚ DOPORUČUJI!

Satninka
06. února

Stejně jako Bílá nemoc, výborné. :) Nemůžu se zlobit, že je drama krátké, říká všechno a ještě něco navíc.

-Pečivo-
29. ledna

Helena sama na robotím ostrově s několika chlapama. Deset let. Myslim, že Čapáro vynechává dost zásadní detaily.

Až zbytečně moc podobnej motiv jako Válka s mloky. Na konci navíc celý zabitý biblí. Místo aby radši napsal, kdo všechno na ostrově zdrandil Helenu. 6/10

Alilka
22. ledna

Plně souhlasím s názorem, že Karel Čapek byl génius a zaslouženě se tímto dílem stal celosvětově známým dramatikem. Já si tuto divadelní hru vychutnala v podobě audioknihy, kterou namluvilo jako hru několik našich známých herců. Přestože tato Čapkova hra je v současnosti na divadelních prknech uváděna jen výjimečně, její poselství je v dnešní době až mrazivě aktuální, a proto si zaslouží čtenářovu i posluchačovu pozornost.
audiokniha: http://audioteka.com/cz/audiobook/rur
recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/r-u-r

bakjo95
20. ledna

Čapek při vymýšlení slova robot nezapomněl ani vysvětlit jeho pravý význam. Přístroj, který člověku může pomoci a stejně tak uškodit. Pamatoval a zapsal ve svém legendárním díle i jednu z častých lidských vlastností, která se často vyskytuje při žití v přepychu: nenasytnost.
V tomto díle vidím podobně jako v 1984 předpověď budoucnosti, až na to že ta “budoucnost“ se teprve blíží a snad nebude tak úplně přesná... Doporučuji - 100%

PS: S přebytkem robotů mi to připomíná přemnožení mloků.

tester
13. ledna

R.U.R ...skryté poselství je likvidace ekonomiky státu. Roboti přeberou práci všem lidem, nebude výběr daní, protože roboti státu daně neodvádějí. Nebudou peníze na provoz státu a stát se ekonomicky zhroutí. To Čapek nedomyslel. Ani v žádných jiných SCIFI se o této věci nepíše, protože SCIFI je odtržené od života Dílo by potřebovalo upgradovat na dnešní poměry, aby se čtenáři nevznášeli v bludných představách, že jim roboti zajistí blahobyt.

angloumene
13. ledna

V této době již kultovní Čapkovo dílo, které uvedlo slovo robot do mezinárodního slovníku, postavilo základ pro sci-fi literaturu nebo možná i inspirovalo některého z vědců, jež se následně začal zabývat robotikou. Ať už jsou konkrétní dopady jakékoliv, je nesporné, že se jedná o přelomové dílo.

Ačkoliv nechci nijak zlehčovat Čapkovi zásluhy, mám trochu pocit, že z literárního hlediska je R.U.R. poněkud zastaralé. Jedná se sice o převratnou myšlenku, ale děj samotný je extrémně jednoduchý a všechny hlavní charaktery zcela ploché. Zdá se, že ve snaze názorně představit hlavní myšlenku knihy, totiž obavu z konzumní společnosti, autor osekal vše ostatní. Což je určitě škoda, vnímavý čtenář by jistě ocenil více skryté poselství.

Welinie
10. ledna

Jedním dechem, naprostá paráda. Ale trochu škoda, že to bylo tak krátké.

IchLiebeLesen
04. ledna

Jsem hodně překvapen. Na to, že mě obvykle dramata nebaví, mě toto drama ohromě bavilo. Bylo to hlavně tím, že mám rád sci-fi. Také ten příběh mě překvapil. Na tu dobu, kdy kniha vznikala, je přímo nadčasový ! Akorát, často my to přišlo takové prosté. Páni poslali slečnu pryč a začali se bavit úplně jinak. To mi také přišlo maličko komediální.
Ta myšlenka je v dnešní době častá. Na taková témata vznikají nové knihy i filmy. Ale nebýt bratří Čapků, není ani slovo robot.
Vážně R.U.R. je výborná kniha a všem ji doporučuji přečíst.

Yarwen
13.12.2016

Přiznám se, že jsem při půjčování čekal tlustý román a zatím se mi v rukou ocitla malá útlá knížka divadelní hry. A musím přiznat, že příběh mi přišel příliš jednoduchý a nezábavný, ani pointa mě nijak zvlášť neoslovila. Přesto dávám pozitivní hodnocení, a to za patrně nejslavnější průnik českého jazyka do světa se slovem robot.

paja5
10.12.2016

Bylo to naprosto skvělé! Myslím si, že nebýt povinné četby, ani bych se ke knize nedostala, ale rozhodně toho nelituji :)

kacenka7206
07.12.2016

Zklamání. Čapek mi asi nesedí. Nápad jistě dobrý, ale prostě se mi to nelíbilo.

Lenka1386
23.11.2016

Z R.U.R. mrazí. Karel Čapek byl génius!

Hopicek495
26.10.2016

Jedno z x skvělých dramat z čapkova pera.

ela111111111
17.10.2016

Moc pěkná kniha, velmi čtivá

VercaV
17.10.2016

Po prvním čtením jsem skončila cca 2/3. Po dvou letech jsem ji znovu otevřela a přečetla celou. Velmi rychle přečtená, zajímavé postavy, zajímavá kniha.

michaela5726
16.10.2016

Krásná kniha stejně jako ostatní díla. V době Čapka to byla utopie a za pár desítek let to bude realita.

KatChiss
08.10.2016

Knihy od Karla Čapka se čtou samy. Během pár hodinek jsem knihu přečetla a velice se mi líbila.