451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita

Guy Montag, hrdina románu žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistick...celý text

Guy Montag, hrdina románu žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistické civilizace, tj. ještě vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je předepsáno myslet, kdo se pokouší uvažovat samostatně. Tohoto „zločinu“ se právě dopustí Montag. A o příšerné, hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie ve svých helikoptérách, o zmechanizovaném děsu, který je mu v patách v podobě mechanického ohaře s prokainovou jehlou v čelisti, o úděsné televizní reportáži z této honičky a o konečném zániku onoho odlidštěného světa vypráví tento příběh. Je to jedno z nejlepších Bradburyho děl, v němž nastavil křivé zrcadlo fantastiky civilizaci moderního světa, jež člověku nepřinese skutečné štěstí, dusí-li v něm to nejcennější – lidskou myšlenku. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/51_/5192/fahrenheita-5192.jpg 4.31367
Originální název:

Fahrenheit 451 (1953)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (186)

Přidat komentář
Monyčí
15. března

Kniha se mi vážně moc líbila. Jen úplně nedokážu říct proč, prostě ve mně něco zanechala a nikdy se mě nepustí. Jediné, co mi vadilo byly občas poměrně dlouhé a podrobné popisy, proto 4*

stopni
14. března

Kniha byla opravdu velmi zajímavým zamyšlením nad hodnotami světa. I přestože byla napsána před více než 60 lety, má stále co říct - tehdejší ochladnutí vztahů mezi Západem a Východem se dnes mění na boj uchování vědomostí se stále rychlejším technickým pokrokem. Vřele doporučuji.

Likandros
11. března

Skvělý námět, ale kniha samotná se mi špatně četla. Nemělo to takovou šťávu a asi mi nesedne styl psaní autora. Sečteno podtrženo, stále se jedná o velmi kvalitní dílo a můj pohled je spíše subjektivní.

Ema22
07. března

Fascinující a zároveň naprosto děsivá myšlenka. Požárníci zakládají požáry a pálí knihy. Mnohdy i s jejich majiteli. Lidé se baví ničením a prostoduchými televizními pořady (jak prozřetelné). V románu je tolik motivů jako vystřižených z Orwellova 1984. Kvalitní čtení, ale Marťanská kronika mě svým stylem oslovila víc.

Metroušek
06. března

Zásadní knížka, nejen jako sci-fi. Jsou dva druhy lidí: ti, kteří čtou, a ti, kteří nečtou. Jsem rád, že patřím tam, kam patřím.

ji7967
28. února

Ondřej84...přesně!

hlina
28. února

Člověka mrazí, jak je kniha nadčasová.

Ondřej84
27. února

451 stupňů Fahrenheita je velkým varováním nejen pro budoucí generace. Podle mého názoru je pouze otázkou času, než politika různých zákazů a cenzury zaútočí ve větším měřítku taktéž na knihy – i na dříve uznávané –, jež se znelíbí některým kruhům ve společnosti. Už se objevují první útoky na umělecká díla, např. na báseň Maminka od Jiřího Žáčka. Jsem opravdu zvědavý, kdy začne vadit třeba Deset malých černoušků od Agathy Christie nebo další díla. Očekávám, že se Bradburyho román jednoho dne vrátí na první příčky prodejnosti a znovu zazáří v aktuální parádě. Každopádně doporučuji.

Riccia
23. února

Skvěle napsaná kniha, u které mne občas až mrazilo, jak některé prvky pseudocivilizace dálné budoucnosti se naplňují již teď - 64 let po prvním vydání této temné vize.

ji7967
22. února

Skvělá kniha...až mrazí.

hanak_v_exilu
19. února

Dystopií jsem četl víc než jenom pár, ale tahle je výjimečná i mezi těmi nejlepšími. Popisuje společnost, která se dostala do područí totality tak pozvolna a nenápadně, že si toho ani nevšimla. Z důvodu pohodlnosti, pro dobro všech a ve jménu morálky se lidé vzdali svobody a možnosti ovládat svůj osud. Přečtěte knihu, rozhlédněte se a přemýšlejte, jestli něco podobného nevidíte kolem sebe. A dělejte to každých pár let.

jarabr
18. února

Nejen Orwell se svým 1984 a Farmou zvířat, ale i Bradbury v této knize vidí daleko do budoucnosti - téměř 70 let od napsání se v podstatě dnes dostáváme do stavu, který je zde popsaný.

"Nejsou všichni zrozeni svobodní a sobě rovní, jak říká Ústava, ale dá se dosáhnout toho, že jsou všichni srovnaní."
"...náš civilizovaný svět je tak rozlehlý, že si nemůžeme dovolit, aby menšiny byly nespokojené a neklidné."

Možná nejsme daleko od toho, kdy požárníci nebudou hasit požáry. Až z toho mrazí.

ModráLaboratoř
12. února

Literární jednohubka nasáklá petrolejem i sirka připravená přivést k životu sžíravý plamen. Skvělé!

roso.mak
06. února

Slavná není jenom tak. Spíš než o nějaký propracovaný svět a příběh se jedná o varování. Ne o světě bez knih, ty jsou jen symbolem, ale o světě, kde se dobrovolně přestalo přemýšlet. Přečetla jsem jí během jednoho odpoledne a možná se k ní ještě jednou vrátím.

Scathia
03. února

Geniální kniha, ze které jde mráz po zádech a kterou je těžké odložit. Aneb dnešní doba dovedená do absurdních rozměrů.

qerki
26. ledna

Dobrá kniha je podle mě ta, kterou nemohu odložit dřív, než ji dočtu. Výborná kniha je ta, o které ještě několik dnů po přečtení přemýšlím a v myšlenkách se k ní vracím. Takhle kniha splnila vše. Už před mnoha desetiletími autor popsal svět, ve kterém vítězí pozlátko nad vzájemnou komunikací a namáháním vlastního mozku. A světě div se, člověk jen s tím pozlátkem není šťastný (ač tvrdí něco jiného). Nebyl od pravdy daleko..

Kopretina
18. ledna

Tuto knihu by si měl přečíst každý knihomol! Obdivuji, jak se autor přiblížil současné realitě a jak (víc jak před 60 lety) dokázal odhalit rizika a tendence moderní společnosti.

Hellrampage
16. ledna

"S pomoci Boží zapálíme téhodne v Anglii svíci, ktorá bohdá nikdy nebude zhašena".

451° Fahrenheita je fascinujúca útla kniha, ktorú skôr považujem za dlhšiu poviedku, keďže Bradbury je ich majstrom. Čítal som jeho Kaleidoskop a neskutočne sa teším na Marťanskú kroniku a Ilustrovanú ženu, ktoré som ešte nečítal. 451° mi len potvrdilo, že Bradbury nie je len ďalším obyčajným spisovateľom, on je Pánom spisovateľom, ktorý sa snaží knihami ľuďom otvoriť oči (ale aj ich zabaviť). Ja som si vďaka tejto knihe uvedomil mnohé a aj mne sa otvorili oči nielen na náš svet ale aj na náš štát a v akom storočí žijeme.

Počas čítania som si mnohokrát hovoril: "To je geniálne", alebo ma mrazilo, keď som si uvedomil, ako blízko sa k tejto realite nachádzame. Najlepšia časť knihy bol záver - najviac sa mi páčilo Grangerové rozprávanie o jeho dedovi. Tým nám dáva Bradbury jasné posolstvo a nielen tým. Netreba viac písať, budem hlavne citovať z knihy:

"Z hloubi noci, přes celé město, nejslabší, sotva postřehnutelné zašelestění otáčené stránky. "Kniha Jobova.""

"V příštím týdnu, měsíci, roce potkáme spoustu osamělých lidí. A když se nás zeptají, co děláme, múžeme jim říci: Pamatujeme si. Tímhle nakonec zvítězíme. A jednoho dne si toho budeme pamatovat tolik, že zkonstuujeme největší bagr v dějinách, vyhrabeme největší hrob všech časú a hodíme do něho válku."

Ľudia, čítajte viac kníh!

Fenomenal
12. ledna

Autorův zběsilý rukopis na mne působil poněkud rušivým dojmem, nicméně myšlenka knihy byla natolik silná a poutavá, že všechny ostatní nedokonalosti rázně umlčela. Rozhodně to není typ knížky, kde by příběh hrál takzvaný prím a čtenář s napětím čekal, co se bude dít. Dějová linie se rozvíjí velice pomalu, důraz je kladen především na pocity, vnitřní boj hlavní postavy, případně dialogy. Teprve ke konci díla se dočkáme napětí. Velice mi to připomnělo knihu George Orwella "1984", která patří mezi mé oblíbené, stylem vyprávění se však oba tituly značně liší.

B.Baru
09. ledna

Strhující, překrásný děj. Citovat by šla každá druhá věta. Miluju ten způsob, jakým autor na obraze zkažené společnosti kontrastuje pozitivní hodnoty. Příběh se neodehrává jen na povrchu, autor jde naopak zcela nenásilným způsobem do hloubky. Zásadní myšlenky jsou vyjádřeny v prostých obrazech a jednoduchých větách tak, že člověku až vyrazí dech. Tato kniha pro mě byla zcela zásadní. Bradbury si mě absolutně získal.

Melic
29.12.2016

Je až neuvěřitelné, jakou předvídavost Bradbury měl. Čtivost nebyla (pro mě) na 5 hvězd, ale myšlenka výborná.

Lessana
25.12.2016

Pozorujúc a bytostne vnímajúc všetko vôkol Bradbury dokonalo predvídal, kam sa ľudia a svet, ktorý si tvoria, môžu jedného dňa dostať, pokiaľ... a to je kľúčové, pokiaľ sa opäť neprinavrátia sami k sebe a ku svojej podstate.
Silné memento pre tých, čo sa spoznávajú v nasledovnom parafrázovanom opise: vlasy spálené chemikáliami, telo vychudnuté odtučňovacími kúrami, uši večne počúvajúce kakofónie zo slúchadiel, rozhovory s druhými o ničom, nevšímajúc si krásy Zeme vôkol, súc zavretí vo svojich bublinách virtuálneho sveta všakovakých "telestien", neprepúšťajúcich ni trochu svetla, ni trochu poznania... s mysľou roztočenou tak rýchlo, že do nej neprenikne nijaká potrebná myšlienka, žijúc zo dňa na deň, starajúc sa len o "výhodnú" prácu a zábavu po nej, ženúc sa vždy niekam, niekam, nikam... majúc v hlave nemožné hromady "faktov" (budiac dojem, že priam sršia vedomosťami), no nič podstatného, aby si náhodou nedali dokopy 2 a 2.

Jupijow
19.12.2016

Počáteční zajímavý start byl brzy přepálen. Kniha postupně ztrácela náboj a ke konci jsem ji už vyloženě jen dočetla, Nicméně respect k autorovi, některé vize napsané téměř před 60 lety zaslouží obdiv.

amaenium
16.12.2016

Kniha byla skvělá. Myšlenka je úžasná a nadčasová, krom toho, že požárníci stále hasí oheň jsme se opravdu dostali do doby, kdy jsme závislý na zábavě a na naší chytré elektronice. Když jsem četla řádky této knihy, a uvědomila jsem si tento fakt, daleko víc jsem si užívala to, že sedím a čtu, kniha v ruce a slova zapisující se mi do hlavy.
Čtyři hvězdy, protože se mi někdy stalo, že jsem se musela vracet, představa hlavního hrdiny se mi mnohdy pletla se skutečností.

Serja
10.12.2016

Pozor na knihy, je v nich moudrost světa!

Mona Vasquez
08.12.2016

Z knížky mám podobné pocity jako mmasterr - neměla jsem sice problém knížku přečíst, přišla mi i docela čtivá, ale bohužel mě zklamalo pojetí hlavní nosné myšlenky knihy. Jedná se o skvělé téma, se kterým by se dala udělat spousta věcí, autor ale bohužel tuto příležitost značně promrhal.

mmasterr
08.12.2016

Myšlenka dobrá, co dobrá - výborná. ALE! Je to tak strašně nečtivé a prokousával jsem se tím strašně dlouho.....

Janek
04.12.2016

Nesmrtelná klasika, knížka, kterou si buď zamilujete, nebo vás úplně mine. Pro mě platí ten první případ.

Verrrunka
04.12.2016

I když mi přišlo, že knížka chvílemi ztrácí dech, pořád to bylo 100% lepší, pravdivější a přínosnější než všechny ty dnešní YA dystopie, se kterými se v poslední době roztrhl pytel.
Škoda, že jsou tato klasická díla někdy ve škole podána tak monotónně, určitě by to mělo mnohem více čtenářů a konkrétně i takhle kniha by mohla zaujmout i ty méně zdatné, už jen díky počtu stran. Mrazivé.

katyka
25.11.2016

To, či vás kniha zaujme, asi závisí od vkusu. Pre mňa to bola záležitosť na 5 hviezdičiek. Ani trochu som sa nenudila, iba som si chvíľu musela zvykať na štýl, ale potom šlo čítanie samo. Je neuveriteľné, ako sa Bradburymu podarilo napísať dielo, ktoré je snáď ešte aktuálnejšie, ako v dobe vzniku. Kniha nie je dokonalá, ten lyrický štýl nemusí byť pre každého, sú tam dlhé vysvetľujúce monológy a dej by inému autorovi v súčastnosti vystačil tak na začiatok prvého dielu série. Ale vadilo mi to? Ani omylom. Táto kniha je totiž o inom. Je o doležitých myšlienkach a obrazoch, ktoré v človeku brnknú na citlivú strunu a prinútia ho premýšľať o živote - o tom svojom, aj tak všeobecne. Všetky tie paralely so súčasnosťou sú mrazivé a ja som sa iba stále uisťovala - hádam ešte žijeme taký život, že po nás zostane prázdne miesto, keď zomrieme. (Morbídne, ja viem:) ) A že to s nami ako s ľudstvom snáď ešte nie je také zlé. Rozhodne stojí za prečítanie.