Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stá...celý text

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně.
Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3182/obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4.33363
Originální název:

The Picture of Dorian Gray (1891)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Alpress
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (328)

Přidat komentář
globetrotter
20. února

Poslech knihy Obraz Doriana Graye zdarma online: https://www.youtube.com/watch?v=u7-7I7bFmHg

ziriant
19. února

Kniha, kde děj je spíše prostorem k rozvíjení myšlenek. Což nemusí být vždycky na škodu, esteticky je příběh krásný, opojný jako jaro, jako šeříky, ke kterým můžeme čichat spolu s Dorianem. Objevila jsem tam spoustu omamných pasáží, až poetických, které plynou přes člověka a šimrají ho na patře. Které se mihnout koutkem oka. Pravda, příběh by mohl být méně kostrbatý a více plynulý, kniha by se určitě dala trochu více natáhnout a rozvinout, ale i tak hodnotím vysoko a ráda se k ní někdy vrátím.

-Lucinda-
13. února

Kniha o propojení duše a fyzické krásy. Mladý, krásný a hříchem neposkvrněný Dorian Gray se ocitá pod vlivem lorda Henryho, který mu plní hlavu jedem svých myšlenek. Mladík se oddává rozkoším života. Stává se čím dál krutějším a rozvrací životy všech okolo. Tíhu jeho prohřešků však nenese jeho tvář, ale obraz s jeho podobiznou, který slouží jako zrcadlo jeho duše. Později si uvědomí své špatné skutky, ale na nápravu je již pozdě.
Příběh obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a hlavní postavy jsou dobře zpracované. Vytkla bych, že některé pasáže jsou až příliš zdlouhavé.
Knihu rozhodně doporučuji.

BubuRybova
12. února

Musím říct, že se mi kniha nelíbila. Dala bych hvězdy 2, ale nechci kazit knize průměr, nýbrž jsem jedna z mála, které nesedla. Postavy neskutečně nesympatické, a na mě moc "okecané", děj by se dal stáhnout tak do poloviny.

macek8
07. února

Jak pravdivé a nadčasové...

Pazďa
31. ledna

I když se knížka zdánlivě ubírá pomalým tempem dialogy a celkové dění zaručuje, že i ty nejpomalejší sekvence knihy si užijete. Samozřejmě míra morálního poselství knihy je nezvratná, o tom ani nemá cenu se bavit.

Lessana
31. ledna

Obraz Doriana Graya mi úplne vyrazil dych! Priznávam, že som dávno nečítala niečo, po čom mi ostal tak intenzívny pocit a rozvibrovaná hruď, že som nielen v hlave, ale i nahlas ešte dlho po prečítaní uvažovala, či skôr rozjímala o svedomí, čistote človeka, pózach, manipulácii, sile rozhodnutí, ktoré dokážu zmeniť celý život, láske a oddanosti, krutosti a samoľúbosti... Bol to nesmierne silný čitateľský zážitok!

cantona
23. ledna

Byl jsem zvědavý jaký bude tento román. Hodnocení má vysoké a je to jedna z nejčtenějších knih vůbec. A tak jsem ji musel také přečíst abych si udělal vlastní názor. Na svojí dobu to musela být bomba, ale v jednadvacátém století jsem musel místy otáčet oči v sloup. Některé pasáže byly tak nudné, že jsem to chtěl vzdát, ale dal jsem to. Týpek (Dorian Gray) je sice krásný, ale naprosto tupý, když snad ani na jednu věc nemá pořádně svůj vlastní názor a je ovlivněn jistým lordem, který je snad cynik století. Jinak bych řekl, že pointa románu je dobrá na to jak je starý. Styl psaní mi trochu lezl na nervy, ale dalo se to vydržet. Takže taková slušná jednohubka z konce devatenáctého století.

cukrovka
18. ledna

Kniha, kterou jsem se chystala už dlouho přečíst, ale neměla k tomu dříve odvahu. Je to ponurý příběh o mladíkovi z hezkou tváří a čistou duší, který postupně podléhá vlivu ďábeského a cynického lorda Henryho. Ač sám zůstává stále mlád, jeho zlé skutky se promítají do jeho podobizny na obraze. Nápad obrazu coby zrcadla vlastní duše a svědomí je zajímavý. Kniha určitě stojí za přečtení.

Welinie
10. ledna

Tahle kniha mne přivedla k Oscarovi a jeho dalším knihám. Kniha mne bavila a nemam k
ní ani co vytknout.

Dinosaur
08. ledna

(10/10) Ač mě ve škole do téhle knihy nikdo nenutil, stejně jsem se k ní v příslušném věku dostal sám. Děj je celkem jednoduchý, ale to, na čem kniha stojí, je její filozofie. Oslavuje krásu a mládí, což mi je blízké, neb mám ze stárnutí tak trochu strach a hádám, že čím budu starší, tím hůř se mi bude toto dílo číst :D Ve zdejších komentářích mě zaujala častá nenávist k Henrymu. Ano, je to cynik, ale zároveň mě jeho postava bavila i v případech, kdy jsem s ním nesouhlasil.

Riccia
08. ledna

Působivá a velice moudrá kniha, které jsem se na SŠ (nevím proč) vyhnula obloukem, abych jí objevila až v dospěláckém věku, kdy mne vyloženě okouzlila. Počtem stran nepříliš rozsáhlá, zato silou myšlenek velkolepá.

angelice
02. ledna

Dokonale zachycený rozklad osobnosti...kniha sama o sobě neposkytovala žádné překvapivé scény, protože člověk vždy vycítí, když se schyluje k další ohavnosti, ale právě i proto, že naplňuje těmi předtuchami neodvratného, morálně poučujícího a zaslouženého konce, je tak čtivá.

ewkat
02. ledna

Zajímavá.

Eeli
01. ledna

Příběh mladíka Doriana obdarovaného nevídanou krásou a čistou duší, která se vlivem volnomyšlenkářského a cynického "přítele" Henryho změní v duši hříšnou a sobeckou. Není divu, že ve své době tato útlá dekadentní knížka s autobiografickými rysy autora vyvolala šok, neboť obsahuje zamyšlení nad vším, co bylo pro tehdejší společnost naprosto nepřijatelné (věci, které ani dnes nejsou správné, ale nad kterými se ani příliš nepozastavíme). Když se společensky úspěšný, oblíbený a naivní mladík setkává s pro společnost naprosto nevhodnými názory, které zastává jeho přítel Henry, a přijímá je za své, musí se čtenář pozastavit nad pasážemi vysvětlujícími a obhajujícími tato přesvědčení a uvědomit si, že tehdy muselo jít o dílo nadmíru pobuřující a propagující volnomyšlenkářství, nespořádanost života, nemluvě o prvcích homosexuality, jež byla naprosto tabuizována. Nápad portrétu jakožto vlastního svědomí, obrazu, do kterého se promítají veškeré Dorianovy hříchy, zatímco sám hrdina zůstává stále krásny, se mi nesmírně líbí. Nicméně v závěru nechybí poučení, že člověk sám, ať je sebevíc sebestředný a povrchní, neunese vždy tího svého svědomí.

kara
27.12.2016

Perfektní!

Mátová
22.12.2016

Užila jsem si to. Výborné dialogy, skvělý styl... prostě Wilde. Další z knih ve kterých jsem měla sto chutí si podtrhávat.

Hun
22.12.2016

Bylo by dobře, kdyby lidé nenesli důsledky svých chyb a hříchů? To je otázka, na niž Wilde hledá a nachází odpověď v tomto z nejpůsobivějších románů.

stelusha
20.12.2016

Toto bola proste tak NÁDHERNÁ knižka. Pre mňa rozhodne knižka, ktorú si ešte niekoľko krát prečítať musím, lebo som ju prečítala "jedným dychom" kvôli pútavému deju a nestihla som si natoľko užiť všetky krásne myšlienky, ktoré príbeh obsahuje, nestihla som si vychutnať tie krásne opisy a to ako nádherne je tá kniha napísaná... Och♥

Mia-13
13.12.2016

Velice zajímavý napad a povedené zpracování. Nadčasová klasika.

natkaf
27.11.2016

Dokonalost, dokonalost a ještě jednou dokonalost. Nevím, jaké jiné slovo by knížu lépe vystihlo. Strhující a čtivý děj, nečekané zvraty a spousta nádherných myšlenek. Ale hlavně ten konec!!! Dokazuje nám, že každý zemře na následky svých činů. Mnohokrát doporučuji

BlackFairy
24.11.2016

Dokonalá knížka. Našla jsem v ní víc, než jsem čekala. Seznamování Doriana s Henrym je pro mě nejkrásnější pasáž. Napsáno je toho dost, vyjádřeno ovšem ještě víc.
O filmovém zpracování s Colinem Firthem, které jsem potom shlédla raději nemluvit, protože že by Angličani dokázali takhle zprasit takové dílo, to bych nevěřila.

Asheen
22.11.2016

Je krásný, sladký, k pomilování. A tak trochu shnilý...

Hathor89
20.11.2016

Při výběru knih ze seznamu povinné četby jsem tuto vynechala … a asi jsem udělala dobře. Nejsem si jistá, že by mě zaujaly filosofické pasáže, asi bych je četla jen z povinnosti. Teď mohu s klidným svědomím (i když co je vlastně svědomí) napsat, že se jednalo vskutku o nadčasové dílo. Některé myšlenky jsem musela přečíst víckrát, aby mi neunikl jejich význam, ale takto stráveného času nelituji. Kniha mi dala hodně námětů k přemýšlení, a když ji přečtu znovu, objeví se další.

DasaN
01.11.2016

Moc pěkná nadčasová kniha, jen některé pasáže jsou trochu zdlouhavější, ale rozhodně stojí za přečtení.

Freedomova
31.10.2016

Knihu jsem po mnoha týdnech snahy sehnala v antikvariátu a její zašlý přebal s oprýskaným zlacením, skvěle ladil s dojmem, který ve mně tento ponurý příběh vyvolal. Rozhodně stojí za přečtení, už jen proto, jak mylně a zjednodušeně je často postava a role Doriana Graye interpretována, např. v novodobých filmech.

romčiks
26.10.2016

Dekadentní autor, ještě víc dekadentní kniha. Můžu říct, že super :)

LNaught
25.10.2016

Tuto knihu jsem si zamilovala už pro její téma, které vždy bude nadčasové a stojí za zamyšlení. Lehce čtivá a chytlavá, až na jednu pasáž, prostě jasná volba , jsem ráda ,že jsem před x lety dala přednost této knize před jinými,rozhodně stojí za přečtení.

Ovšem o filmovém provedení se nedá říct to samé,je škoda ,že z tak úžasného díla dokážou udělat tak děsný film,hold máme každý jiné představy o člověku zkaženém vlivem společnosti

Ilca011
25.10.2016

Skvělá kniha od skvělého autora. Knihu jsem četla jedním dechem, a určitě si jí ještě několikrát přečtu. Zajímavý příběh, který jsem si zamilovala..

Jaehyun
24.10.2016

Konec mě zklamal. Cela kniha je napsaná zdlouhavě a vše je podrobně popisováno a konec na který jsem čekala a zajímalo mě to, tak byl popsaný ani ne na stránce.
Kdybych měla říct kdo byl v knize nejhorší, řekla bych že Lord Hanry, byl otravný a povahově mi nesedl. Zřejmě proto że se s ním autor stotožňoval.