Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stá...celý text

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně.
Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3182/obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4.33178

The Picture of Dorian Gray

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1891 ...více

natkaf
27. listopadu

Dokonalost, dokonalost a ještě jednou dokonalost. Nevím, jaké jiné slovo by knížu lépe vystihlo. Strhující a čtivý děj, nečekané zvraty a spousta nádherných myšlenek. Ale hlavně ten konec!!! Dokazuje nám, že každý zemře na následky svých činů. Mnohokrát doporučuji

BlackFairy
24. listopadu

Dokonalá knížka. Našla jsem v ní víc, než jsem čekala. Seznamování Doriana s Henrym je pro mě nejkrásnější pasáž. Napsáno je toho dost, vyjádřeno ovšem ještě víc.
O filmovém zpracování s Colinem Firthem, které jsem potom shlédla raději nemluvit, protože že by Angličani dokázali takhle zprasit takové dílo, to bych nevěřila.

Asheen
22. listopadu

Je krásný, sladký, k pomilování. A tak trochu shnilý...

Hathor89
20. listopadu

Při výběru knih ze seznamu povinné četby jsem tuto vynechala … a asi jsem udělala dobře. Nejsem si jistá, že by mě zaujaly filosofické pasáže, asi bych je četla jen z povinnosti. Teď mohu s klidným svědomím (i když co je vlastně svědomí) napsat, že se jednalo vskutku o nadčasové dílo. Některé myšlenky jsem musela přečíst víckrát, aby mi neunikl jejich význam, ale takto stráveného času nelituji. Kniha mi dala hodně námětů k přemýšlení, a když ji přečtu znovu, objeví se další.

DasaN
01. listopadu

Moc pěkná nadčasová kniha, jen některé pasáže jsou trochu zdlouhavější, ale rozhodně stojí za přečtení.

Freedomova

Knihu jsem po mnoha týdnech snahy sehnala v antikvariátu a její zašlý přebal s oprýskaným zlacením, skvěle ladil s dojmem, který ve mně tento ponurý příběh vyvolal. Rozhodně stojí za přečtení, už jen proto, jak mylně a zjednodušeně je často postava a role Doriana Graye interpretována, např. v novodobých filmech.

romčiks

Dekadentní autor, ještě víc dekadentní kniha. Můžu říct, že super :)

LNaught

Tuto knihu jsem si zamilovala už pro její téma, které vždy bude nadčasové a stojí za zamyšlení. Lehce čtivá a chytlavá, až na jednu pasáž, prostě jasná volba , jsem ráda ,že jsem před x lety dala přednost této knize před jinými,rozhodně stojí za přečtení.

Ovšem o filmovém provedení se nedá říct to samé,je škoda ,že z tak úžasného díla dokážou udělat tak děsný film,hold máme každý jiné představy o člověku zkaženém vlivem společnosti

Ilca011

Skvělá kniha od skvělého autora. Knihu jsem četla jedním dechem, a určitě si jí ještě několikrát přečtu. Zajímavý příběh, který jsem si zamilovala..

Jaehyun

Konec mě zklamal. Cela kniha je napsaná zdlouhavě a vše je podrobně popisováno a konec na který jsem čekala a zajímalo mě to, tak byl popsaný ani ne na stránce.
Kdybych měla říct kdo byl v knize nejhorší, řekla bych že Lord Hanry, byl otravný a povahově mi nesedl. Zřejmě proto że se s ním autor stotožňoval.

MartinkaSl

Kniha se mi četla dobře až na některé nudné popisové části o ničem. Super příběh, super konec na zamyšlení.

cincina

Srdeční autor, srdeční záležitost:) Víc slov netřeba.

IchLiebeLesen

Tato kniha má velice dobrý příběh. V rychlosti : Dorianův obraz uvadá v kráse a Dorian, i přes všechny svoje hříchy, je krásný. Když potom unikne smrti, rozhodne se žít lepší život a zničí obraz, a tak se zabije.
Kniha obsahuje také dobrý popis myšlenek, které jsou takovou filozofií na zamyšlení. Většinou tady jde o to, jak podle pana Wilda myslela vyšší vrstva. Sama kniha je v podstatě o tom, že krása není všechno.
Lze poznat že sám autor sem dal kus sama sebe (jako malíř Basil). Tato kniha je vlastně sbírka umělcových názorů. Oscar Wilde se toho prostě nebál, a tak jeho román byl mnohokrát odsuzován, ale ted si získal svůj ohlas.
Ještě mě nečeká maturita, tuto knihu jsem si začal číst dobrovolně a nejsem zklamán.Takže až na část, kde autor popisuje Dorianovy koníčky (což mě vážně vůbec nebavilo, proto musím dát 4 hvězdy), je tahle knižka úžasná. Doporučuji všem ! Ale pozor knížka je poněkud náročnější :)

homat

Román jsem četl asi před třemi lety, ovšem ty komentáře zde mě trochu nadzdvihly. Autor se řadí k dekadentním spisovatelům, a tudíž já musím říci, že pan Wilde si dle mého zaslouží metál In memoriam. Už jenom jak pana Henryho Wottona dokázal vypodobnit. Čtenář ho musí zkrátka nenávidět. Opravdu nechutný frivolní cynik. Nebo ten způsob, jak se Dorian Gray "zbaví" Sibyly Vaneové. Pro mě zkrátka jednoznačně pět hvězd!

Horselen

Jak již zmínili ostatní čtenáři, až na některé poměrně nudné pasáže, které bylo radno přeskočit, mě kniha celkem bavila. Nicméně do čtení jsem se pustila s tím, že ji opravdu CHCI přečíst.
Pokud se zamyslíme nad některými výroky a umíme hledat mezi řádky, můžeme se v této knize dopátrat i zajímavých myšlenek a názorů. Filozofii v díle najdeme od začátku po konec. Avšak ne všechny informace pro mě byly dokonale srozumitelné.

Nikki.Jukki

Malinko těžší čtení už podle očekávání. Trochu to připomíná takovou tu klasickou povinnou školní četbu, proto do toho člověk musí jít zcela dobrovolně s tím, že si ji chce užít a ne s donucením, protože v tom případě chápu, že se člověku snadno zprotiví.

Lehce manipulovatelný, sebestředný, snobský narcis Dorian a cynický Henry s kupou intelektuálních řečí se mi protivili už od začátku, Basil byl sympaťák. Myslím si, že se jedná o dobře zvládnutý psychologický román, mně se líbil, až na tu dlouhou část popisu Dorianových krámů, kamínků, látek a jejich historické souvislosti. Konec byl předvídatelný, ale patřil tam, bez něho by to nebylo ono. Jsem ráda, že to nebylo zanecháno otevřené nebo zakončeno nějakou nevysvětlenou záhadou.

Shannon

Kniha se mi hodně líbila a bavila mě, tedy až na tu část kde byly popisovány všemožné záliby a sbírky Doriana. To pro mě byla hodně nudná část, protože jsem se nemohla dočkat jak děj dopadne. Jinak se zde objevuje spoustu zajímavých psychologických a filozofických myšlenek a otázek, což hodnotím velice kladně.

Antares

Nečakala som, že sa mi táto knižka bude tak páčiť. Chytilo ma to od prvej stránky a až na pár pomalších pasáží to slušne odsýpalo. Miestami ponuré, miestami filozofické s hodne dobrou atmosférou a otázkami, ktoré sú aktuálne aj dnes. Myslím si, že kniha určite dáva priestor na opakované čítanie. Skvelý koniec!

Kniha a její námět je velice zajímavá a chci se dozvědět jak skončí a co s Dorianem nakonec bude, ale musím se do toho nutit. Sice nejsem vyloženě feministka, ale pojetí žen mě tak rozčiluje... vážně nenávidím sira Hanryho i Doriana Graye! Souhlasím s nudnými pasážemi a musím dodat, že jsem dlouho čekala, až se něco stane... až se konečně začne něco dít, až přejdu od úvodu k nějakému ději.

sarekaslukova

Tato knížka se mi líbila, až na scény v klubech a dýcháncích, které byly trochu nudné, asi jsem přeci jen raději měla Doriana celého pro sebe. Námět příběhu je použitelný v každý době, občas by každý člověk potřeboval vidět obraz svého svědomí, aby si uvědomil jak se chová a mohl se nad sebou a nad svými činy více maličko zamyslet.

Felsenberg

Krásná kniha. Věčný rozpor mezi tělem a duchem. To je téma blízké každému a každý to buď řešil nebo viděl v okolí. Velmi zajímavé, působivě popsáno. Já jsem ten obraz a duševní muka mladého a krásného Doriana přímo viděl. A to v barvách. Místy temný horor. Místo chladné a cynické. Plné filosofie. Když se zamyslíte nad jednotlivými názory, tam mají často neuvěřitelnou moudrost a esprit. Slovo esprit zařazuji do svého slovníku. Ženy z některých vět nebudou mít radost. Z knihy je cítit autorova homosexualita. Je neuvěřitelné, jak se muži chovají tak samozřejmě intimně. Ale ten slovník a pestrost ... Nádhera ...

Ajrad1981

Přibližně 100 stránek jsem čekala, kdy, kdo a jak "začaruje" ten obraz, abych zjistila, že se tak stalo mnohem dřív a tak nějak samovolně. Další asi třetina knihy naprosto nudně sděluje, jaký život Dorian vedl, aniž by to bylo nějak blíže popsáno - a přitom by to rozhodně bylo zajímavější než řeči o tom, že jeden rok se zbláznil do gobelínů a jindy do něčeho jiného. Pak se začal objevovat náznak akce, něčeho zajímavého, ale na můj vkus to byla dost krátká pasáž. No a konec jsem znala předem, nevýhoda získaná ve školních lavicích, takže mě to připravilo o ten požitek ze závěrečného odhalení.

Alisce

Kniha měla maličko nudnější části, ale jako celek se mi líbila. Rozhodně patří k těm lepším v povinné četbě.

Privda

Tato kniha se mi četla dobře, sice se v knize nachází nudná část, kterou se prostě člověk musí prokousat, ale jinak je to velice pěkná kniha se zajímavým dějem.

czarba

Velice zajímavá kniha. Motiv obrazu coby zrcadla vlastní duše a svědomí mě velmi zaujal. Na druhou stranu mi přijde, že autor mohl některé myšlenky a okamžiky děje více rozvinout a propracovat. To, že Dorian svou povahou a chováním ničí životy ostatních, je v knize pouze letmo zmiňováno jako holý fakt, ačkoliv je to pro děj a pro pochopení samotného Doriana podstatné. Právě tato dějová linka by si podle mě zasloužila pečlivější zpracování, které bych uvítala rozhodně víc, než popisy, které jsou na několika místech knihy tak rozvláčné, že než dojdete na jejich konec, zapomenete, proč s nimi autor vlastně začal. I přes výhrady však kniha určitě stojí za přečtení a já sama se k ní rozhodně ještě vrátím.
Co mě mrzí, je, že ve vydání, které jsem četla (nakladatelství Fortuna Libri, 2016), je obrovské množství překlepů. Jednak to při čtení ruší a jednak mi to přijde jako neúcta jak k autorovi knihy, tak ke čtenářům.

Obuvník

Ať se na mě fanoušci této knihy nezlobí, ale četlo se to velice bídně.
Prvních pár desítek stran se dva pánové rozplývají nad Dorianovou krásou způsobem, který připomíná platonické lásky z předškolních let.
Poté převezme opratě lord Henry - jedna z nejotravnějších a nejuslintanějších postav v dějinách literatury, která si o sobě zřejmě myslí, že spapala Šalamounovo... Pokud se skrze tuto postavu pan Wilde trefoval do tehdejší smetánky, tak mu budiž odpuštěno. Spíše mám však pocit, že přes slintala Henryho profiloval svůj pohled na svět. Text je tak prošpikovaný do sebe zahleděnými žvásty s rádoby hlubokým významem. Pobuřující? Ale kdepak, nudné...
Je dobrým zvykem, že alespoň hlavní postava je jaksi psychologicky prokreslena. Dorian je bohužel pouze prázdná nádoba, která celou dobu buď jen vzdychá, nebo pro změnu kňourá.
Jako čtenáře mě nejvíce mrzí ta promarněná šance, protože námět knihy je jako stavební kámen velice kvalitní.
Co s tím? Je to přeci Oscar Wilde. Nemůžu dát špatné hodnocení... ale jo, budou to dekadentní dvě hvězdičky.

DorianPavus

Vývoj jedince v 200+ stranách je naprosto neuvěřitelný. Ten skok v Dorianově osobnosti. Kniha sice není příliš akcí nabytá, ale zato jde do hloubky lidského myšlení. Oscar Wilde propůjčuje lordu Henrymu své názory ohledně umění a lord Henry je předává dál mladému Dorianovi, kterému Henryho řeči jen stoupnou do hlavy. Krása nebo nic.
Nápad překrásný.

Jury

190 stran plnych nekonecne dlouhych a nudnych konverzacnich dialogu...nuda jakou sem necekal...postava D.Greye mela sileny potencial, na kterem se dal vystavet neuveritelny pribeh diky jeho nesmrtelnosti a mimo to se spachala tahle sracka...pro me osobne tezke zklamani kdyz ve filmovych predlohach je to takovy borec a kniha nuda nejvyssiho kalibru...ztrata casu tohle cist !

HannaFuchs

Úžasná kniha!
Akorát uprostřed knihy byla kapitola, jak plynul čas a Dorian vůbec nezestárl. Byla moc dlouhá, tak jsem ji přeskočila :d

petra2973

Zajímavá kniha, mohu doporučit.