Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně... celý text

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně.
Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3182/obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4.33499

The Picture of Dorian Gray (1891)

Vydáno:, Alpress

cat5
včera

Plné hodnocení nedávám pouze kvůli několika pasážím, které se hrozně táhly. Jinak je příběh skvělý.

Baushka
předevčírem

Čekala jsem větší dekadenci. Chvíli mi i trvalo, přivyknout si na jazyk, kterým je kniha psaná. Kapitolu 11 doporučuji přeskočit, ta se číst nedá. Nejvíce se mi ale líbila samotná myšlenka, co všechno se podepisuje na lidské tváři.

coquus

Zajímavý námět, ale nějak jsem se nemohl začíst. Místy tu bylo na můj vkus moc aforismů či myšlenek, které mně byly dost vzdálené. Celkově jsem čekal víc.

75terka

Tahle knížka mi prostě nějak vůbec nesedla... A to jsem se opravdu snažila. Ale po přečtení cca 50 stránek jsem "čtení" vzdala. Myšlenka je skvělá to musím pochválit ale způsob, jakým je knížka napsaná mě osobně nesedí a u děl jako je tohle usínám...

Brunnetka

Dočteno, ale přeskakovala jsem stránky... Příběh jako takový je zajímavý, ale dalo by se to smrsknout na 60 stránek ;-) Znova se ke knížce asi nevrátím.

stastnyandel

Jak jsem se na ni těšila, tak mě nebavila.Dočtena s velkým úslilím

Nat1

Musím se přiznat,že mi trvalo tři měsíce než jsem to dočetla. Podle mého názoru obrovská nuda.

ThrisaManx

Krásný jazyk, krásný příběh, ovšem rozhodně jsem z toho nebyla tak nadšená jako všichni v (ne)okolí. Někde uprostřed mě to přestalo bavit, do čtení jsem se nutila a u toho se nudila. Potom se to zase maličko rozjelo, ale zkrátka ten vrchol byl na začátku a pak už to šlo z kopce. Kniha za přečtení stojí, ale....ale.

čika

kniha, ktoru treba vnimat v dobovom a biografickom kontexte.

Katyuše

Jsem ráda, že jsem knihu přečetla teď, ve 13. Kdybych ji četla dříve nechápala bych. A kdyby později tak by se mi to moc nelíbilo. Ale neskutečně mě štvala věta: Vrhnul se na pohovku...

Drgajda

Pro me tezko hodnotilne, protoze jsem si odvykla cist dila podobneho stylu. Takze to udelam nasledovne:
+: 1.) Napsano krasnym jazykem
2.) Zajimavy napad pribehu
3.) Dobre ponauceni, co si ctenar odnese, ze kazdy se musi se svym svedomim vyrovnat a
poprat sam
- : 1.) Dej plyne straaasne pomalu, autor se casto venuje popisu na nekolik stranek
2.) Neustale filozofovani, mnohdy v podstate o nicem, dialogy me kolirat nebavily

Simona02

Oceňujem štýl písania autora ktorý ma zaujal, teda o to lepšie sa mi príbeh čítal. Celkovo knižku hodnotím pozitívne.

Kee

Obraz Doriana Graye je skutečně dobře napsaná kniha s důležitým poselstvím, na než by si měl každý z nás přijít. Nemám co vytknout, inteligentní dialogy a celkově vysoká úroveň Wildeova psaní mi v tom brání.
Jediným důvodem, proč jsem nedala plný počet, je fakt, že Dorian Gray je z hlediska psychiky pro emočně senzitivní jedince (jako jsem já) tak trochu utrpením. Hlavně projevy lorda Henryho a manipulace, která ze stránek přímo prosakuje. A sledovat, jak to s Grayem jde z kopce, jak se stává prázdnou slupkou přetvořenou k obrazu svého zkaženého mentora, jak si ospravedlňuje své činy naučenými frázemi, to je vážně něco. :-)
Velmi působivá kniha. Jen pro mne, jakožto hodně citlivého člověka na psychický nápor (který se sám setkal s nebetyčnou manipulací), trochu silné kafe. :-)

PeťkaW.

Jedno z nejlepších děl, jaké jsem kdy četla. Wildeův styl psaní je úžasně čtivý, poutavý a obrazotvorný. Jeho vyprávěcí umění jen těžko někdo překoná. V díle se nezapřou jeho názory, osobnost a pohled na svět. Skvěle vykreslené postavy, propracované prostředí a neobyčejně originální zápletka z knihy tvoří něco neskutečného. Obvykle v knize najdete jednu, dvě myšlenky, které vás donutí se zamyslet. Tady člověk musí přemýšlet skoro 5x za stránku. Přečetla jsem knihu jedním dechem.

thirsty

"Ve vlastních výčitkách je kus přepychu. Když se obviňujeme sami, máme pocit, že už k tomu nemá právo nikdo jiný." Přála bych si mít svůj obraz Doriana Graye.

sioux

Krásný a bohatý jazyk, zajímavé myšlenky... ale pro mě tomu chyběl děj, který by mě zaujal a nutil číst dál. Takže nakonec nuda a nedočteno.

SeverusSnape

Úžasné,člověk se úplně vcítí do děje a neodtrhnete se až dokonce.Velmi zajímavé myšlenky jsou v této knize vloženy a geniální předmluva autora

Živa23

Kniha je nadčasová. Velmi mě zaujala.

dancadragneel

Krásné poutavé dílo, které rozhodně doporučuji. Myšlenka této knihy se hodí do jakékoliv doby a rozhodně vás donutí se nad vším tím zamyslet.

nikola8775

Nadčasové dílo. Kniha mě upoutala hned od začátku. Ukazuje a lidskou morálku a narcismus, který je v dnešní době dost aktuální téma, dle mého názoru. Určitě doporučuji každému!

Henry_1986

Kniha jejíž myšlenka mě občas straší v určitých životních chvílích...Každý by si jí měl přečíst.

globetrotter

Poslech knihy Obraz Doriana Graye zdarma online: https://www.youtube.com/watch?v=u7-7I7bFmHg

ziriant

Kniha, kde děj je spíše prostorem k rozvíjení myšlenek. Což nemusí být vždycky na škodu, esteticky je příběh krásný, opojný jako jaro, jako šeříky, ke kterým můžeme čichat spolu s Dorianem. Objevila jsem tam spoustu omamných pasáží, až poetických, které plynou přes člověka a šimrají ho na patře. Které se mihnout koutkem oka. Pravda, příběh by mohl být méně kostrbatý a více plynulý, kniha by se určitě dala trochu více natáhnout a rozvinout, ale i tak hodnotím vysoko a ráda se k ní někdy vrátím.

-Lucinda-

Kniha o propojení duše a fyzické krásy. Mladý, krásný a hříchem neposkvrněný Dorian Gray se ocitá pod vlivem lorda Henryho, který mu plní hlavu jedem svých myšlenek. Mladík se oddává rozkoším života. Stává se čím dál krutějším a rozvrací životy všech okolo. Tíhu jeho prohřešků však nenese jeho tvář, ale obraz s jeho podobiznou, který slouží jako zrcadlo jeho duše. Později si uvědomí své špatné skutky, ale na nápravu je již pozdě.
Příběh obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a hlavní postavy jsou dobře zpracované. Vytkla bych, že některé pasáže jsou až příliš zdlouhavé.
Knihu rozhodně doporučuji.

BubuRybova

Musím říct, že se mi kniha nelíbila. Dala bych hvězdy 2, ale nechci kazit knize průměr, nýbrž jsem jedna z mála, které nesedla. Postavy neskutečně nesympatické, a na mě moc "okecané", děj by se dal stáhnout tak do poloviny.

macek8

Jak pravdivé a nadčasové...

Pazďa

I když se knížka zdánlivě ubírá pomalým tempem dialogy a celkové dění zaručuje, že i ty nejpomalejší sekvence knihy si užijete. Samozřejmě míra morálního poselství knihy je nezvratná, o tom ani nemá cenu se bavit.

Lessana

Obraz Doriana Graya mi úplne vyrazil dych! Priznávam, že som dávno nečítala niečo, po čom mi ostal taký silný pocit a rozvibrovaná hruď, že som nielen v hlave, ale i nahlas ešte dlho po prečítaní uvažovala, či skôr rozjímala o svedomí, čistote človeka, pózach, manipulácii, sile rozhodnutí, ktoré dokážu zmeniť celý život, láske a oddanosti, krutosti a samoľúbosti... Bol to nesmierne sugestívny čitateľský zážitok!

cantona

Byl jsem zvědavý jaký bude tento román. Hodnocení má vysoké a je to jedna z nejčtenějších knih vůbec. A tak jsem ji musel také přečíst abych si udělal vlastní názor. Na svojí dobu to musela být bomba, ale v jednadvacátém století jsem musel místy otáčet oči v sloup. Některé pasáže byly tak nudné, že jsem to chtěl vzdát, ale dal jsem to. Týpek (Dorian Gray) je sice krásný, ale naprosto tupý, když snad ani na jednu věc nemá pořádně svůj vlastní názor a je ovlivněn jistým lordem, který je snad cynik století. Jinak bych řekl, že pointa románu je dobrá na to jak je starý. Styl psaní mi trochu lezl na nervy, ale dalo se to vydržet. Takže taková slušná jednohubka z konce devatenáctého století.

cukrovka

Kniha, kterou jsem se chystala už dlouho přečíst, ale neměla k tomu dříve odvahu. Je to ponurý příběh o mladíkovi z hezkou tváří a čistou duší, který postupně podléhá vlivu ďábeského a cynického lorda Henryho. Ač sám zůstává stále mlád, jeho zlé skutky se promítají do jeho podobizny na obraze. Nápad obrazu coby zrcadla vlastní duše a svědomí je zajímavý. Kniha určitě stojí za přečtení.