Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stá...celý text

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně.
Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3182/obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4.33114
Originální název:

The Picture of Dorian Gray

Žánr:
Literatura světová, Romány
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1891 ...více
Nahrávám...

Komentáře (303)

Přidat komentář
romčiks
včera

Dekadentní autor, ještě víc dekadentní kniha. Můžu říct, že super :)

LNaught
předevčírem

Tuto knihu jsem si zamilovala už pro její téma, které vždy bude nadčasové a stojí za zamyšlení. Lehce čtivá a chytlavá, až na jednu pasáž, prostě jasná volba , jsem ráda ,že jsem před x lety dala přednost této knize před jinými,rozhodně stojí za přečtení.

Ovšem o filmovém provedení se nedá říct to samé,je škoda ,že z tak úžasného díla dokážou udělat tak děsný film,hold máme každý jiné představy o člověku zkaženém vlivem společnosti

Ilca011
předevčírem

Skvělá kniha od skvělého autora. Knihu jsem četla jedním dechem, a určitě si jí ještě několikrát přečtu. Zajímavý příběh, který jsem si zamilovala..

Jaehyun
24. října

Konec mě zklamal. Cela kniha je napsaná zdlouhavě a vše je podrobně popisováno a konec na který jsem čekala a zajímalo mě to, tak byl popsaný ani ne na stránce.
Kdybych měla říct kdo byl v knize nejhorší, řekla bych že Lord Hanry, byl otravný a povahově mi nesedl. Zřejmě proto że se s ním autor stotožňoval.

MartinkaSl
23. října

Kniha se mi četla dobře až na některé nudné popisové části o ničem. Super příběh, super konec na zamyšlení.

cincina
09. října

Srdeční autor, srdeční záležitost:) Víc slov netřeba.

IchLiebeLesen
26. září

Tato kniha má velice dobrý příběh. V rychlosti : Dorianův obraz uvadá v kráse a Dorian, i přes všechny svoje hříchy, je krásný. Když potom unikne smrti, rozhodne se žít lepší život a zničí obraz, a tak se zabije.
Kniha obsahuje také dobrý popis myšlenek, které jsou takovou filozofií na zamyšlení. Většinou tady jde o to, jak podle pana Wilda myslela vyšší vrstva. Sama kniha je v podstatě o tom, že krása není všechno.
Lze poznat že sám autor sem dal kus sama sebe (jako malíř Basil). Tato kniha je vlastně sbírka umělcových názorů. Oscar Wilde se toho prostě nebál, a tak jeho román byl mnohokrát odsuzován, ale ted si získal svůj ohlas.
Ještě mě nečeká maturita, tuto knihu jsem si začal číst dobrovolně a nejsem zklamán.Takže až na část, kde autor popisuje Dorianovy koníčky (což mě vážně vůbec nebavilo, proto musím dát 4 hvězdy), je tahle knižka úžasná. Doporučuji všem ! Ale pozor knížka je poněkud náročnější :)

homat
23. září

Román jsem četl asi před třemi lety, ovšem ty komentáře zde mě trochu nadzdvihly. Autor se řadí k dekadentním spisovatelům, a tudíž já musím říci, že pan Wilde si dle mého zaslouží metál In memoriam. Už jenom jak pana Henryho Wottona dokázal vypodobnit. Čtenář ho musí zkrátka nenávidět. Opravdu nechutný frivolní cynik. Nebo ten způsob, jak se Dorian Gray "zbaví" Sibyly Vaneové. Pro mě zkrátka jednoznačně pět hvězd!

Horselen
15. září

Jak již zmínili ostatní čtenáři, až na některé poměrně nudné pasáže, které bylo radno přeskočit, mě kniha celkem bavila. Nicméně do čtení jsem se pustila s tím, že ji opravdu CHCI přečíst.
Pokud se zamyslíme nad některými výroky a umíme hledat mezi řádky, můžeme se v této knize dopátrat i zajímavých myšlenek a názorů. Filozofii v díle najdeme od začátku po konec. Avšak ne všechny informace pro mě byly dokonale srozumitelné.

Nikki.Jukki
01. září

Malinko těžší čtení už podle očekávání. Trochu to připomíná takovou tu klasickou povinnou školní četbu, proto do toho člověk musí jít zcela dobrovolně s tím, že si ji chce užít a ne s donucením, protože v tom případě chápu, že se člověku snadno zprotiví.

Lehce manipulovatelný, sebestředný, snobský narcis Dorian a cynický Henry s kupou intelektuálních řečí se mi protivili už od začátku, Basil byl sympaťák. Myslím si, že se jedná o dobře zvládnutý psychologický román, mně se líbil, až na tu dlouhou část popisu Dorianových krámů, kamínků, látek a jejich historické souvislosti. Konec byl předvídatelný, ale patřil tam, bez něho by to nebylo ono. Jsem ráda, že to nebylo zanecháno otevřené nebo zakončeno nějakou nevysvětlenou záhadou.

Shannon
20. srpna

Kniha se mi hodně líbila a bavila mě, tedy až na tu část kde byly popisovány všemožné záliby a sbírky Doriana. To pro mě byla hodně nudná část, protože jsem se nemohla dočkat jak děj dopadne. Jinak se zde objevuje spoustu zajímavých psychologických a filozofických myšlenek a otázek, což hodnotím velice kladně.

Antares
11. srpna

Nečakala som, že sa mi táto knižka bude tak páčiť. Chytilo ma to od prvej stránky a až na pár pomalších pasáží to slušne odsýpalo. Miestami ponuré, miestami filozofické s hodne dobrou atmosférou a otázkami, ktoré sú aktuálne aj dnes. Myslím si, že kniha určite dáva priestor na opakované čítanie. Skvelý koniec!

28614
10. srpna

Kniha a její námět je velice zajímavá a chci se dozvědět jak skončí a co s Dorianem nakonec bude, ale musím se do toho nutit. Sice nejsem vyloženě feministka, ale pojetí žen mě tak rozčiluje... vážně nenávidím sira Hanryho i Doriana Graye! Souhlasím s nudnými pasážemi a musím dodat, že jsem dlouho čekala, až se něco stane... až se konečně začne něco dít, až přejdu od úvodu k nějakému ději.

sarekaslukova
09. srpna

Tato knížka se mi líbila, až na scény v klubech a dýcháncích, které byly trochu nudné, asi jsem přeci jen raději měla Doriana celého pro sebe. Námět příběhu je použitelný v každý době, občas by každý člověk potřeboval vidět obraz svého svědomí, aby si uvědomil jak se chová a mohl se nad sebou a nad svými činy více maličko zamyslet.

Felsenberg
06. srpna

Krásná kniha. Věčný rozpor mezi tělem a duchem. To je téma blízké každému a každý to buď řešil nebo viděl v okolí. Velmi zajímavé, působivě popsáno. Já jsem ten obraz a duševní muka mladého a krásného Doriana přímo viděl. A to v barvách. Místy temný horor. Místo chladné a cynické. Plné filosofie. Když se zamyslíte nad jednotlivými názory, tam mají často neuvěřitelnou moudrost a esprit. Slovo esprit zařazuji do svého slovníku. Ženy z některých vět nebudou mít radost. Z knihy je cítit autorova homosexualita. Je neuvěřitelné, jak se muži chovají tak samozřejmě intimně. Ale ten slovník a pestrost ... Nádhera ...

Ajrad1981
22. července

Přibližně 100 stránek jsem čekala, kdy, kdo a jak "začaruje" ten obraz, abych zjistila, že se tak stalo mnohem dřív a tak nějak samovolně. Další asi třetina knihy naprosto nudně sděluje, jaký život Dorian vedl, aniž by to bylo nějak blíže popsáno - a přitom by to rozhodně bylo zajímavější než řeči o tom, že jeden rok se zbláznil do gobelínů a jindy do něčeho jiného. Pak se začal objevovat náznak akce, něčeho zajímavého, ale na můj vkus to byla dost krátká pasáž. No a konec jsem znala předem, nevýhoda získaná ve školních lavicích, takže mě to připravilo o ten požitek ze závěrečného odhalení.

Alisce
19. července

Kniha měla maličko nudnější části, ale jako celek se mi líbila. Rozhodně patří k těm lepším v povinné četbě.

barus1526
18. července

Ach, Doriane, Doriane ... Moje první knížka od Wilda, na kterou jsem se dlouho těšila a která mě hnedka zaujala svým námětem. Bohužel musím hodnotit jako zklamání - obrovské množství nudných, naprosto nedůležitých pasáží se spoustou bezvýznamných jmen a informací, které jsem měla chuť přeskakovat po odstavcích (což jsem taky párkrát udělala). Kniha mě místy úmorně nudila a musela jsem se přemlouvat k tomu, abych ji dokončila, když už je to tedy povinná četba. Ovšem nemůžu zapřít skvělej nápad a velice dobře zpracovaný konec - ale sáhodlouhé detailní popisy a rádoby filozofické bláboly (neberte mě špatně, filozofické bláboly jsou super, ale v tomhle případě mi to vůbec nic nedalo), které tam jsou velice časté, nejsou nic pro mě. Možná přece jen do Oscara Wilda musím dospět, abych jeho díla plně pochopila a bavily mě.

Privda
16. července

Tato kniha se mi četla dobře, sice se v knize nachází nudná část, kterou se prostě člověk musí prokousat, ale jinak je to velice pěkná kniha se zajímavým dějem.

czarba
11. července

Velice zajímavá kniha. Motiv obrazu coby zrcadla vlastní duše a svědomí mě velmi zaujal. Na druhou stranu mi přijde, že autor mohl některé myšlenky a okamžiky děje více rozvinout a propracovat. To, že Dorian svou povahou a chováním ničí životy ostatních, je v knize pouze letmo zmiňováno jako holý fakt, ačkoliv je to pro děj a pro pochopení samotného Doriana podstatné. Právě tato dějová linka by si podle mě zasloužila pečlivější zpracování, které bych uvítala rozhodně víc, než popisy, které jsou na několika místech knihy tak rozvláčné, že než dojdete na jejich konec, zapomenete, proč s nimi autor vlastně začal. I přes výhrady však kniha určitě stojí za přečtení a já sama se k ní rozhodně ještě vrátím.
Co mě mrzí, je, že ve vydání, které jsem četla (nakladatelství Fortuna Libri, 2016), je obrovské množství překlepů. Jednak to při čtení ruší a jednak mi to přijde jako neúcta jak k autorovi knihy, tak ke čtenářům.

Obuvník
30. června

Ať se na mě fanoušci této knihy nezlobí, ale četlo se to velice bídně.
Prvních pár desítek stran se dva pánové rozplývají nad Dorianovou krásou způsobem, který připomíná platonické lásky z předškolních let.
Poté převezme opratě lord Henry - jedna z nejotravnějších a nejuslintanějších postav v dějinách literatury, která si o sobě zřejmě myslí, že spapala Šalamounovo... Pokud se skrze tuto postavu pan Wilde trefoval do tehdejší smetánky, tak mu budiž odpuštěno. Spíše mám však pocit, že přes slintala Henryho profiloval svůj pohled na svět. Text je tak prošpikovaný do sebe zahleděnými žvásty s rádoby hlubokým významem. Pobuřující? Ale kdepak, nudné...
Je dobrým zvykem, že alespoň hlavní postava je jaksi psychologicky prokreslena. Dorian je bohužel pouze prázdná nádoba, která celou dobu buď jen vzdychá, nebo pro změnu kňourá.
Jako čtenáře mě nejvíce mrzí ta promarněná šance, protože námět knihy je jako stavební kámen velice kvalitní.
Co s tím? Je to přeci Oscar Wilde. Nemůžu dát špatné hodnocení... ale jo, budou to dekadentní dvě hvězdičky.

DorianPavus
20. června

Vývoj jedince v 200+ stranách je naprosto neuvěřitelný. Ten skok v Dorianově osobnosti. Kniha sice není příliš akcí nabytá, ale zato jde do hloubky lidského myšlení. Oscar Wilde propůjčuje lordu Henrymu své názory ohledně umění a lord Henry je předává dál mladému Dorianovi, kterému Henryho řeči jen stoupnou do hlavy. Krása nebo nic.
Nápad překrásný.

Jury
16. června

190 stran plnych nekonecne dlouhych a nudnych konverzacnich dialogu...nuda jakou sem necekal...postava D.Greye mela sileny potencial, na kterem se dal vystavet neuveritelny pribeh diky jeho nesmrtelnosti a mimo to se spachala tahle sracka...pro me osobne tezke zklamani kdyz ve filmovych predlohach je to takovy borec a kniha nuda nejvyssiho kalibru...ztrata casu tohle cist !

HannaFuchs
15. června

Úžasná kniha!
Akorát uprostřed knihy byla kapitola, jak plynul čas a Dorian vůbec nezestárl. Byla moc dlouhá, tak jsem ji přeskočila :d

petra2973
13. června

Zajímavá kniha, mohu doporučit.

Terezie.Viki
26. května

Úžasný příběh, skvěle napsaný. Umělecký nádech knize jen přidal. Nadčasovost celého díla mě až děsí. Každému, kdo má rád napínavé příběhy s trochou fantazie, a spoustou filosofických myšlenek a rozdílných pohledů na společnost, tuto knihu vřele doporučuji. Navíc je to povinná četba, co víc si přát? :)

allebra
18. května

Kniha byla velmi čtivá, skvělý příběh, mělo to atmosféru, určitě doporučuji! Ráda bych se ke knize po čase vrátila a pokud se přenesu přes pár zdlouhavých pasáží, předpokládám dorovnání hodnocení do plného počtu.

elfinkaa97
14. května

Kniha se mi moc líbila, jen tam občas jedna z postav měla tendenci mluvit hrooozně dlouho, až čtenář pomalu zapomněl, proč něco takového říká. Taky mi trvalo se do knihy začíst, ale po překousnutí první půlky knihy jsem se jakž takž do děje dostala. Ač byl smutný, konec se mi líbil moc. Byl neobvyklý, smutný , ale přesto vás moc nerozesmutňoval.

endyamon
13. května

Bohatý jazyk, skvelé spoločenské aj filozofické postrehy, má to svoju hĺbku, chápem odkiaľ pramení všeobecné nadšenie pre toto dielo. Osobne mi však až tak nesedí, mám radšej temnotu Londýna vo svete Sherlocka Holmesa než Doriana Graya :)

prospero
08. května

Když jsem knihu přečetl, pocítil jsem hrůzu. Jako vážně.. Okamžitě jsem začal vnímat stáří podstatně odlišným způsobem, než předtím. Cítil jsem nepříjemné, doslova panické zděšení ze stárnutí. Já prostě nikdy nezapomenu na pasáž, kde se Dorian navrátil do Londýna. Ta představa.. Ta představa, když jsem se vcítil do pocitu Lorda Henryho. Zestárnout, být vrásčitý, vypadané vlasy, zapáchat starobinou, bez závratných známek vitality a bez perspektivnějšího pohledu na budoucí život. Od posledního setkání s Dorianem prostě chřadl a najednou se vrátil. Najednou Henry narazil na někoho, kdo podvedl čas. Muže, který se vůbec nezměnil a nedává poznat svého tajemství. Je to děsivé. Úplně vidím ten šokovaný pohled, který mi dokonale zprostředkoval Colin Firth, když jsem dostal příležitost shlédnout film z roku 2009. Naprosto úchvatné, dokonalé, fenomenální, nádherně vykreslené, úžasně mrazivé. Jak může mít něco tak jednoduchého a prostého tak silný dopad. Podle mého nejsilnější a nejděsivější moment příběhu.

Pokud mluvíme o nějakém hlubším významu, román vlastně ukazuje, jak může být zdánlivě čistá duše poškozena, pokud je vystavena strádání, nebo špatnému vedení. Dorian připomíná muže, který je zosobněním ideálu dokonalého společenského obrazu. Člověk musí být slušný za všech okolností a musí mít všechno příslušné afektované chování a milost, přestože za pomyslnou oponou skrývá cokoliv, věnuje se čemukoliv a bude vlastně jakýkoliv. Dorian je konstruktem, který připomíná všechna ze skrytých zel viktoriánské společnosti. Společnosti za maskou, skrývající mnoho temných míst. Například imperialismus a kolonialismus, reprezentuje viktoriánskou společnost postavenou na bohatství a strukturovanosti, ačkoliv byla ve skutečnosti ničitelkou kultury a podrobovala lidi k otroctví. To všechno lze napsat o dětské práci, vykořisťování žen a strašných pracovních podmínkách, které tehdy byly na denním pořádku. Tohle všechno existovalo za závojem vznešenosti. A tohle všechno platí pro Doriana. Nemluvě o neopomenutelných homosexuálních návrzích, které jsou prakticky průlomové. Wilde nebyl jediný viktoriánský autor, jež předestřel takovéto věci. Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda od Roberta Louise Stevensona lze interpretovat v podobném duchu, přestože Wilde psal mnohem přímočařeji.

Ačkoliv mluvíme o jediném románu Oscara Wilde, který kdy napsal, myslím, že se zdaleka jedná o jeden z nejpůsobivějších a nejkrásnějších klasických románů všech dob. A závěrečné vykoupení a konec samotný byl dokonalost, která má velký alegorický význam.

P.S. Někdy si říkáte, jak může žena milovat takovou zrůdu.