Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Obraz Doriana Graye

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stá...celý text

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně.
Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3182/obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4.32950

The Picture of Dorian Gray

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1891 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Ajrad198122.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Přibližně 100 stránek jsem čekala, kdy, kdo a jak "začaruje" ten obraz, abych zjistila, že se tak stalo mnohem dřív a tak nějak samovolně. Další asi třetina knihy naprosto nudně sděluje, jaký život Dorian vedl, aniž by to bylo nějak blíže popsáno - a přitom by to rozhodně bylo zajímavější než řeči o tom, že jeden rok se zbláznil do gobelínů a jindy do něčeho jiného. Pak se začal objevovat náznak akce, něčeho zajímavého, ale na můj vkus to byla dost krátká pasáž. No a konec jsem znala předem, nevýhoda získaná ve školních lavicích, takže mě to připravilo o ten požitek ze závěrečného odhalení.

Alisce19.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha měla maličko nudnější části, ale jako celek se mi líbila. Rozhodně patří k těm lepším v povinné četbě.

barus152618.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Ach, Doriane, Doriane ... Moje první knížka od Wilda, na kterou jsem se dlouho těšila a která mě okamžitě zaujala svým námětem. Bohužel musím tento příběh hodnotit jako zklamání - obrovské množství nudných, naprosto nedůležitých pasáží se spoustou bezvýznamných jmen a informací, které jsem měla chuť přeskakovat po odstavcích (což jsem taky párkrát udělala, ale pššt). Kniha mě místy úmorně nudila a musela jsem se přemlouvat k tomu, abych ji dokončila, když už je to tedy povinná četba. Ovšem nemůžu jí zapřít úžasný nápad a velice dobře zpracovaný konec - bohužel sáhodlouhé detailní popisy a rádoby filozofické bláboly (neberte mě špatně, filozofické bláboly jsou super, ale v tomhle případě mi to vůbec nic nedalo), které tam jsou velice časté, nejsou nic pro mě. Možná přece jen do Oscara Wilda musím dospět, abych jeho díla plně pochopila a bavily mě.

Privda16.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tato kniha se mi četla dobře, sice se v knize nachází nudná část, kterou se prostě člověk musí prokousat, ale jinak je to velice pěkná kniha se zajímavým dějem.

czarba11.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Motiv obrazu coby zrcadla vlastní duše a svědomí mě velmi zaujal. Na druhou stranu mi přijde, že autor mohl některé myšlenky a okamžiky děje více rozvinout a propracovat. To, že Dorian svou povahou a chováním ničí životy ostatních, je v knize pouze letmo zmiňováno jako holý fakt, ačkoliv je to pro děj a pro pochopení samotného Doriana podstatné. Právě tato dějová linka by si podle mě zasloužila pečlivější zpracování, které bych uvítala rozhodně víc, než popisy, které jsou na několika místech knihy tak rozvláčné, že než dojdete na jejich konec, zapomenete, proč s nimi autor vlastně začal. I přes výhrady však kniha určitě stojí za přečtení a já sama se k ní rozhodně ještě vrátím.
Co mě mrzí, je, že ve vydání, které jsem četla (nakladatelství Fortuna Libri, 2016), je obrovské množství překlepů. Jednak to při čtení ruší a jednak mi to přijde jako neúcta jak k autorovi knihy, tak ke čtenářům.

Obuvník30.06.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Ať se na mě fanoušci této knihy nezlobí, ale četlo se to velice bídně.
Prvních pár desítek stran se dva pánové rozplývají nad Dorianovou krásou způsobem, který připomíná platonické lásky z předškolních let.
Poté převezme opratě lord Henry - jedna z nejotravnějších a nejuslintanějších postav v dějinách literatury, která si o sobě zřejmě myslí, že spapala Šalamounovo... Pokud se skrze tuto postavu pan Wilde trefoval do tehdejší smetánky, tak mu budiž odpuštěno. Spíše mám však pocit, že přes slintala Henryho profiloval svůj pohled na svět. Text je tak prošpikovaný do sebe zahleděnými žvásty s rádoby hlubokým významem. Pobuřující? Ale kdepak, nudné...
Je dobrým zvykem, že alespoň hlavní postava je jaksi psychologicky prokreslena. Dorian je bohužel pouze prázdná nádoba, která celou dobu buď jen vzdychá, nebo pro změnu kňourá.
Jako čtenáře mě nejvíce mrzí ta promarněná šance, protože námět knihy je jako stavební kámen velice kvalitní.
Co s tím? Je to přeci Oscar Wilde. Nemůžu dát špatné hodnocení... ale jo, budou to dekadentní dvě hvězdičky.

DorianPavus20.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vývoj jedince v 200+ stranách je naprosto neuvěřitelný. Ten skok v Dorianově osobnosti. Kniha sice není příliš akcí nabytá, ale zato jde do hloubky lidského myšlení. Oscar Wilde propůjčuje lordu Henrymu své názory ohledně umění a lord Henry je předává dál mladému Dorianovi, kterému Henryho řeči jen stoupnou do hlavy. Krása nebo nic.
Nápad překrásný.

Jury16.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

190 stran plnych nekonecne dlouhych a nudnych konverzacnich dialogu...nuda jakou sem necekal...postava D.Greye mela sileny potencial, na kterem se dal vystavet neuveritelny pribeh diky jeho nesmrtelnosti a mimo to se spachala tahle sracka...pro me osobne tezke zklamani kdyz ve filmovych predlohach je to takovy borec a kniha nuda nejvyssiho kalibru...ztrata casu tohle cist !

HannaFuchs15.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha!
Akorát uprostřed knihy byla kapitola, jak plynul čas a Dorian vůbec nezestárl. Byla moc dlouhá, tak jsem ji přeskočila :d

petra297313.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zajímavá kniha, mohu doporučit.

Terezie.Viki26.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasný příběh, skvěle napsaný. Umělecký nádech knize jen přidal. Nadčasovost celého díla mě až děsí. Každému, kdo má rád napínavé příběhy s trochou fantazie, a spoustou filosofických myšlenek a rozdílných pohledů na společnost, tuto knihu vřele doporučuji. Navíc je to povinná četba, co víc si přát? :)

allebra18.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá, skvělý příběh, mělo to atmosféru, určitě doporučuji! Ráda bych se ke knize po čase vrátila a pokud se přenesu přes pár zdlouhavých pasáží, předpokládám dorovnání hodnocení do plného počtu.

elfinkaa9714.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha se mi moc líbila, jen tam občas jedna z postav měla tendenci mluvit hrooozně dlouho, až čtenář pomalu zapomněl, proč něco takového říká. Taky mi trvalo se do knihy začíst, ale po překousnutí první půlky knihy jsem se jakž takž do děje dostala. Ač byl smutný, konec se mi líbil moc. Byl neobvyklý, smutný , ale přesto vás moc nerozesmutňoval.

endyamon13.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Bohatý jazyk, skvelé spoločenské aj filozofické postrehy, má to svoju hĺbku, chápem odkiaľ pramení všeobecné nadšenie pre toto dielo. Osobne mi však až tak nesedí, mám radšej temnotu Londýna vo svete Sherlocka Holmesa než Doriana Graya :)

prospero08.05.2016

Když jsem knihu přečetl, pocítil jsem hrůzu. Jako vážně.. Okamžitě jsem začal vnímat stáří podstatně odlišným způsobem, než předtím. Cítil jsem nepříjemné, doslova panické zděšení ze stárnutí. Já prostě nikdy nezapomenu na pasáž, kde se Dorian navrátil do Londýna. Ta představa.. Ta představa, když jsem se vcítil do pocitu Lorda Henryho. Zestárnout, být vrásčitý, vypadané vlasy, zapáchat starobinou, bez závratných známek vitality a bez perspektivnějšího pohledu na budoucí život. Od posledního setkání s Dorianem prostě chřadl a najednou se vrátil. Najednou Henry narazil na někoho, kdo podvedl čas. Muže, který se vůbec nezměnil a nedává poznat svého tajemství. Je to děsivé. Úplně vidím ten šokovaný pohled, který mi dokonale zprostředkoval Colin Firth, když jsem dostal příležitost shlédnout film z roku 2009. Naprosto úchvatné, dokonalé, fenomenální, nádherně vykreslené, úžasně mrazivé. Jak může mít něco tak jednoduchého a prostého tak silný dopad. Podle mého nejsilnější a nejděsivější moment příběhu.

Pokud mluvíme o nějakém hlubším významu, román vlastně ukazuje, jak může být zdánlivě čistá duše poškozena, pokud je vystavena strádání, nebo špatnému vedení. Dorian připomíná muže, který je zosobněním ideálu dokonalého společenského obrazu. Člověk musí být slušný za všech okolností a musí mít všechno příslušné afektované chování a milost, přestože za pomyslnou oponou skrývá cokoliv, věnuje se čemukoliv a bude vlastně jakýkoliv. Dorian je konstruktem, který připomíná všechna ze skrytých zel viktoriánské společnosti. Společnosti za maskou, skrývající mnoho temných míst. Například imperialismus a kolonialismus, reprezentuje viktoriánskou společnost postavenou na bohatství a strukturovanosti, ačkoliv byla ve skutečnosti ničitelkou kultury a podrobovala lidi k otroctví. To všechno lze napsat o dětské práci, vykořisťování žen a strašných pracovních podmínkách, které tehdy byly na denním pořádku. Tohle všechno existovalo za závojem vznešenosti. A tohle všechno platí pro Doriana. Nemluvě o neopomenutelných homosexuálních návrzích, které jsou prakticky průlomové. Wilde nebyl jediný viktoriánský autor, jež předestřel takovéto věci. Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda od Roberta Louise Stevensona lze interpretovat v podobném duchu, přestože Wilde psal mnohem přímočařeji.

Ačkoliv mluvíme o jediném románu Oscara Wilde, který kdy napsal, myslím, že se zdaleka jedná o jeden z nejpůsobivějších a nejkrásnějších klasických románů všech dob. A závěrečné vykoupení a konec samotný byl dokonalost, která má velký alegorický význam.

P.S. Někdy si říkáte, jak může žena milovat takovou zrůdu.

Mujda29.04.2016

S knihou Obraz Doriana Graye jsem se matně setkala již na základní škole. Bylo to dílo, které jsem znala velmi povrchně- ať už z různých přirovnání, popisů nebo přísloví. Přečíst si tuto klasiku jsem se odhodlala až nedávno, kvůli školním požadavkům. A musím říci, že ani trochu nelituji. Zamilovala jsem si ji od začátku do konce. Podškrtala jsem si snad všechny řádky a odnesla si mnoho. Pokud se někdo rozmýšlí, jestli stojí za to po ní sahnout- Tak rozhodně ano!

applause22.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha celkově i od mého oblíbeného autora. Když jsem ji četla česky, tak mě tak dostala, že jsem ji pak četla i v angličtině. Je to fakt velmi zajímavé, co je člověk schopný udělat pro věčnou krásu a mládí, je to až děsivé...

FlexiMZ16.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvela kniha! Pribeh na me udelal jeste vetsi dojem nez jsem si myslela ze na me udela. Doporucuju precist.

Eliška_P12.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Myšlenky, obsah, děj dobré, ale bohužel příliš zdlouhavé, filosofické, nudící.

Ivanule07.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak...co říct:) Ze začátku jsem se do knížky nemohla a nemohla začíst,ale pak jsem se od ní zase nemohla odtrhnout a chtěla vědět jak to vlastně skončí...Skvěle napsaná kniha pana Spisovatele,a můžu říct že se k ní určitě zase vrátím,a rozhodně si knížku pořídím i do své vlastní knihovničky:)

Malin01.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Oh dear. Dorian Gray mi připomněl, proč mám tak ráda Wildeovy divadelní hry. Vtipné, provokativní, fascinující, a přitom nutí k zamyšlení. Co věta, to perla.
Víc než postava Doriana mě zaujal Henry Wotton. Svým naoko lehkovážným, a přitom paradoxně mnohdy moudrým přístupem k životu. A jako varování, že na to, abychom někomu fatálně změnili život, někdy stačí jen nešťastně mířená slova.

Anka.26.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Opravdu krásné čtení. I když byl příběh Doriana zajímavý, nezlobila bych se, kdyby Oscar napsal knihu o Henrym Wottonovy a o jeho názorech... Často mě až zaráželo, jaké má filosofické a hlubokomyslné myšlenky

Devil-Ivet13.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem vzala do rukou s velkými rozpaky. I při prvních několika stránkách jsem přemýšlela, jestli má cenu číst dál. Ale nedala jsem se a četla. Až jsem byla překvapena, jakým směrem se děj ubíral a co všechno se zde stalo. Skvělé čtení, ke kterému se budu vracet a co mě obohatilo. Jen bych vynechala soupis gobelínů a drahokamů. Tato kapitola byla velice nudná.

Lauralex08.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jsem naprosto zmatená. Nevím, vůbec nevím, co si o knize mám myslet.
Na jednu stranu jsem okouzlena a ohromena, Dorian (i Oscar) mě fascinoval a zcela pohltil, ale na druhou stranu jsem zklamaná a otrávená. Příběh je geniální, při jeho četbě jsem se vyžívala a měla jsem opravdu pocit něčeho neskutečného a fantastického, ale zdlouhavé a nudné pasáže a popisy nepodstatných detailů mě ubíjely. Oscarův styl psaní mi asi nebude nejbližší.

Obraz Doriana Graye je jedna z těch knih, která ve mně bude doznívat dlouho, ba možná stále. Musím ji nejdříve plně vstřebat, pochopit a přijmout. Nicméně je to jedno z těch zásadních děl, které mi něco dalo, ať už špatného, nebo dobrého.

Manyna06.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Geniální kniha, nad kterou musí člověk přemýšlet. Ať hodí kamenem, kdo je bez viny a má svědomí čisté. Dorian byl zkažený manipulativní krasaveček, který si až pozdě uvědomil to, co v životě napáchal a zaplatil za to vysokou cenou. Malinko víc se mi hnusila postava Henryho, který si z Doriana udělal hračku, kterou ovládal k obrazu svému.
Líbí se mi podobnost s běžným životem, kdy si také přijímáme myšlenky a názory jiných lidí a je jen na nás, jak s nimi naložíme.
Nalezla jsem v této knize spoustu zajímavých myšlenek, které si odnesu do dalšího (lepšího) života.

petra408022.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Super příběh nutící člověka k zamyšlení, děj je však dle mého názoru poněkud rozvláčný. Nemám ráda zbytečně detailní popisy, nicméně někomu může právě toto vyhovovat. Přesto hodnotím velmi pozitivně, kniha ve mě zanechala hlubokou stopu. Člověku běhá mráz po zádech, když si uvědomí, jak lze někoho zmanipulovat, změnit.

Krysa_131318.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dlouho jsem si tuhle knížku chtěla přečíst, ale nějak jsem se k ní dlouho nedostala. Když se objevila v knížkách k maturitě byla to jasné volba. Jsem ráda, že mě konečně něco donutilo si ji přečíst.

b_boccacci18.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Četla jsem Obraz Doriana Graye někdy na prvním stupni základní školy. Tenkrát jsem moc nepochopila, oč v té knize vlastně šlo, takže jsem po dotčení měla podivně smíšené pocity. Pamatuji si ale, že ve mně zanechal náznak okouzlení, možná to bylo tím, že má poněkud hororový nádech. Vrátila jsem se k němu až nyní, v sedmnácti letech. Jsem za to ráda, protože po druhém přečtení této knihy jsem si jista tím, že (přestože se mi zdála kniha místy velice mělká a fádní) tento příběh není zařazován do povinné četby zbytečně (narozdíl od mnoha jiných titulů, které měly být, dle mého názoru, dávno zapomenuty).

NiNo11.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Oscar Wilde je jeden z těch autorů, kteří se opravdu UMÍ vyjádřit. Pokud se něco skrývá za napsanými slovy, pochopíte to. Pokud mluví přímo, nevyjadřuje se dvojsmysly. Na malém prostoru popíše proměnlivost lidského charakteru i osudové zvraty, navíc to svede tak, že při čtení proklínáte světce a litujete hříšníky. Obraz Doriana Graye je toho příkladem.

knihomolka0109.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Fantastická kniha! Perfektní postavy, příběh, styl psaní...prostě všechno. Jedna z nejlepších, co jsem četla.