Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stá...celý text

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně.
Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3182/obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4.33416

The Picture of Dorian Gray (1891)

Vydáno:, Alpress
Více informací...

PeťkaW.

Jedno z nejlepších děl, jaké jsem kdy četla. Wildeův styl psaní je úžasně čtivý, poutavý a obrazotvorný. Jeho vyprávěcí umění jen těžko někdo překoná. V díle se nezapřou jeho názory, osobnost a pohled na svět. Skvěle vykreslené postavy, propracované prostředí a neobyčejně originální zápletka z knihy tvoří něco neskutečného. Obvykle v knize najdete jednu, dvě myšlenky, které vás donutí se zamyslet. Tady člověk musí přemýšlet skoro 5x za stránku. Přečetla jsem knihu jedním dechem.

thirsty

"Ve vlastních výčitkách je kus přepychu. Když se obviňujeme sami, máme pocit, že už k tomu nemá právo nikdo jiný." Přála bych si mít svůj obraz Doriana Graye.

sioux

Krásný a bohatý jazyk, zajímavé myšlenky... ale pro mě tomu chyběl děj, který by mě zaujal a nutil číst dál. Takže nakonec nuda a nedočteno.

SeverusSnape

Úžasné,člověk se úplně vcítí do děje a neodtrhnete se až dokonce.Velmi zajímavé myšlenky jsou v této knize vloženy a geniální předmluva autora

Živa23

Kniha je nadčasová. Velmi mě zaujala.

dancadragneel

Krásné poutavé dílo, které rozhodně doporučuji. Myšlenka této knihy se hodí do jakékoliv doby a rozhodně vás donutí se nad vším tím zamyslet.

nikola8775

Nadčasové dílo. Kniha mě upoutala hned od začátku. Ukazuje a lidskou morálku a narcismus, který je v dnešní době dost aktuální téma, dle mého názoru. Určitě doporučuji každému!

Henry_1986

Kniha jejíž myšlenka mě občas straší v určitých životních chvílích...Každý by si jí měl přečíst.

globetrotter

Poslech knihy Obraz Doriana Graye zdarma online: https://www.youtube.com/watch?v=u7-7I7bFmHg

ziriant

Kniha, kde děj je spíše prostorem k rozvíjení myšlenek. Což nemusí být vždycky na škodu, esteticky je příběh krásný, opojný jako jaro, jako šeříky, ke kterým můžeme čichat spolu s Dorianem. Objevila jsem tam spoustu omamných pasáží, až poetických, které plynou přes člověka a šimrají ho na patře. Které se mihnout koutkem oka. Pravda, příběh by mohl být méně kostrbatý a více plynulý, kniha by se určitě dala trochu více natáhnout a rozvinout, ale i tak hodnotím vysoko a ráda se k ní někdy vrátím.

-Lucinda-

Kniha o propojení duše a fyzické krásy. Mladý, krásný a hříchem neposkvrněný Dorian Gray se ocitá pod vlivem lorda Henryho, který mu plní hlavu jedem svých myšlenek. Mladík se oddává rozkoším života. Stává se čím dál krutějším a rozvrací životy všech okolo. Tíhu jeho prohřešků však nenese jeho tvář, ale obraz s jeho podobiznou, který slouží jako zrcadlo jeho duše. Později si uvědomí své špatné skutky, ale na nápravu je již pozdě.
Příběh obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a hlavní postavy jsou dobře zpracované. Vytkla bych, že některé pasáže jsou až příliš zdlouhavé.
Knihu rozhodně doporučuji.

BubuRybova

Musím říct, že se mi kniha nelíbila. Dala bych hvězdy 2, ale nechci kazit knize průměr, nýbrž jsem jedna z mála, které nesedla. Postavy neskutečně nesympatické, a na mě moc "okecané", děj by se dal stáhnout tak do poloviny.

macek8

Jak pravdivé a nadčasové...

Pazďa

I když se knížka zdánlivě ubírá pomalým tempem dialogy a celkové dění zaručuje, že i ty nejpomalejší sekvence knihy si užijete. Samozřejmě míra morálního poselství knihy je nezvratná, o tom ani nemá cenu se bavit.

Lessana

Obraz Doriana Graya mi úplne vyrazil dych! Priznávam, že som dávno nečítala niečo, po čom mi ostal tak intenzívny pocit a rozvibrovaná hruď, že som nielen v hlave, ale i nahlas ešte dlho po prečítaní uvažovala, či skôr rozjímala o svedomí, čistote človeka, pózach, manipulácii, sile rozhodnutí, ktoré dokážu zmeniť celý život, láske a oddanosti, krutosti a samoľúbosti... Bol to nesmierne silný čitateľský zážitok!

cantona

Byl jsem zvědavý jaký bude tento román. Hodnocení má vysoké a je to jedna z nejčtenějších knih vůbec. A tak jsem ji musel také přečíst abych si udělal vlastní názor. Na svojí dobu to musela být bomba, ale v jednadvacátém století jsem musel místy otáčet oči v sloup. Některé pasáže byly tak nudné, že jsem to chtěl vzdát, ale dal jsem to. Týpek (Dorian Gray) je sice krásný, ale naprosto tupý, když snad ani na jednu věc nemá pořádně svůj vlastní názor a je ovlivněn jistým lordem, který je snad cynik století. Jinak bych řekl, že pointa románu je dobrá na to jak je starý. Styl psaní mi trochu lezl na nervy, ale dalo se to vydržet. Takže taková slušná jednohubka z konce devatenáctého století.

cukrovka

Kniha, kterou jsem se chystala už dlouho přečíst, ale neměla k tomu dříve odvahu. Je to ponurý příběh o mladíkovi z hezkou tváří a čistou duší, který postupně podléhá vlivu ďábeského a cynického lorda Henryho. Ač sám zůstává stále mlád, jeho zlé skutky se promítají do jeho podobizny na obraze. Nápad obrazu coby zrcadla vlastní duše a svědomí je zajímavý. Kniha určitě stojí za přečtení.

Welinie

Tahle kniha mne přivedla k Oscarovi a jeho dalším knihám. Kniha mne bavila a nemam k
ní ani co vytknout.

Dinosaur

(10/10) Ač mě ve škole do téhle knihy nikdo nenutil, stejně jsem se k ní v příslušném věku dostal sám. Děj je celkem jednoduchý, ale to, na čem kniha stojí, je její filozofie. Oslavuje krásu a mládí, což mi je blízké, neb mám ze stárnutí tak trochu strach a hádám, že čím budu starší, tím hůř se mi bude toto dílo číst :D Ve zdejších komentářích mě zaujala častá nenávist k Henrymu. Ano, je to cynik, ale zároveň mě jeho postava bavila i v případech, kdy jsem s ním nesouhlasil.

Riccia

Působivá a velice moudrá kniha, které jsem se na SŠ (nevím proč) vyhnula obloukem, abych jí objevila až v dospěláckém věku, kdy mne vyloženě okouzlila. Počtem stran nepříliš rozsáhlá, zato silou myšlenek velkolepá.

angelice

Dokonale zachycený rozklad osobnosti...kniha sama o sobě neposkytovala žádné překvapivé scény, protože člověk vždy vycítí, když se schyluje k další ohavnosti, ale právě i proto, že naplňuje těmi předtuchami neodvratného, morálně poučujícího a zaslouženého konce, je tak čtivá.

ewkat

Zajímavá.

Eeli

Příběh mladíka Doriana obdarovaného nevídanou krásou a čistou duší, která se vlivem volnomyšlenkářského a cynického "přítele" Henryho změní v duši hříšnou a sobeckou. Není divu, že ve své době tato útlá dekadentní knížka s autobiografickými rysy autora vyvolala šok, neboť obsahuje zamyšlení nad vším, co bylo pro tehdejší společnost naprosto nepřijatelné (věci, které ani dnes nejsou správné, ale nad kterými se ani příliš nepozastavíme). Když se společensky úspěšný, oblíbený a naivní mladík setkává s pro společnost naprosto nevhodnými názory, které zastává jeho přítel Henry, a přijímá je za své, musí se čtenář pozastavit nad pasážemi vysvětlujícími a obhajujícími tato přesvědčení a uvědomit si, že tehdy muselo jít o dílo nadmíru pobuřující a propagující volnomyšlenkářství, nespořádanost života, nemluvě o prvcích homosexuality, jež byla naprosto tabuizována. Nápad portrétu jakožto vlastního svědomí, obrazu, do kterého se promítají veškeré Dorianovy hříchy, zatímco sám hrdina zůstává stále krásny, se mi nesmírně líbí. Nicméně v závěru nechybí poučení, že člověk sám, ať je sebevíc sebestředný a povrchní, neunese vždy tího svého svědomí.

kara
27.12.2016

Perfektní!

Mátová
22.12.2016

Užila jsem si to. Výborné dialogy, skvělý styl... prostě Wilde. Další z knih ve kterých jsem měla sto chutí si podtrhávat.

Hun
22.12.2016

Bylo by dobře, kdyby lidé nenesli důsledky svých chyb a hříchů? To je otázka, na niž Wilde hledá a nachází odpověď v tomto z nejpůsobivějších románů.

stelusha
20.12.2016

Toto bola proste tak NÁDHERNÁ knižka. Pre mňa rozhodne knižka, ktorú si ešte niekoľko krát prečítať musím, lebo som ju prečítala "jedným dychom" kvôli pútavému deju a nestihla som si natoľko užiť všetky krásne myšlienky, ktoré príbeh obsahuje, nestihla som si vychutnať tie krásne opisy a to ako nádherne je tá kniha napísaná... Och♥

Mia-13
13.12.2016

Velice zajímavý napad a povedené zpracování. Nadčasová klasika.

natkaf
27.11.2016

Dokonalost, dokonalost a ještě jednou dokonalost. Nevím, jaké jiné slovo by knížu lépe vystihlo. Strhující a čtivý děj, nečekané zvraty a spousta nádherných myšlenek. Ale hlavně ten konec!!! Dokazuje nám, že každý zemře na následky svých činů. Mnohokrát doporučuji

BlackFairy
24.11.2016

Dokonalá knížka. Našla jsem v ní víc, než jsem čekala. Seznamování Doriana s Henrym je pro mě nejkrásnější pasáž. Napsáno je toho dost, vyjádřeno ovšem ještě víc.
O filmovém zpracování s Colinem Firthem, které jsem potom shlédla raději nemluvit, protože že by Angličani dokázali takhle zprasit takové dílo, to bych nevěřila.