Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz. Tím, jak se ocitá plně pod Henryho vlivem a mění se jeho povaha, mění se portrét ve stvůru, která odráží ošklivost Dorianovy duše, avšak sám Dorian Gray nadále září půvabem a pelem mládí. Chová se už jako lord Henry. Pohrdne svou romantickou láskou, nezastaví se ani před zločinem. Nakonec zaútočí na podobiznu ohyzdného starce, ve kterou se původní portrét proměnil…
Přeložil J. Z. Novák. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34864/obraz-doriana-graye-34864.jpg 4.33636

The Picture of Dorian Gray (1891)

Vydáno:, Mladá fronta

maid

Vynikající knižní zážitek! Oscar Wilde je opravdový umělec, o tom žádná.

Emmadriel

Kniha, která vás donutí uvědomit si, co je v životě podstatné.

vladka1695

Za mě super! mám ráda podivnosti a tohle bylo opravdu zajímavé téma.

DeniseMarini

Zvláštní dílo, zvláštní autor, ale špatné to není. Možná se k tomu budu muset v budoucnu vrátit, abych si utvořila pevný názor, jestli se mi to líbilo nebo ne.

Tessina

V knize je bravurně popsaná degradace osobnosti člověka.

Belatris

Miluji bezpočet bonmotů, které jsou roztroušeny v dialozích, to je pro mě hlavní deviza románu. Morální poučení a kritika společnosti jsou pěkně zakomponovány do příběhu. Při každé četbě se nesmírně bavím, už teď se těším na další přečtení.

Kyta

Pro tuto knihu jsem se rozhodla proto, že mě velmi zaujalo téma knihy. A dílo mě v nejmenším nezklamalo. Kniha byla čtivá, až na pár popisných pasáží, u kterých jsem měla skoro tendenci je přeskočit.
Hned první stránky byly nesmírně zajímavé a čtivé; čtenář se tu seznámí se všemi třemi hlavními postavami. Každá z nich byla něčím výjimečná a jiná. Henry byl úplným opakem Basila a Dorian stál úplně mimo ně, ovšem jen do okamžiku, než se seznámil s Henrym. V knize byl zpočátku Dorian vykreslován jako úplný ideál dokonalého člověka, ale i on je jen člověk a dokáže být sveden na tu špatnou stranu. Pro Doriana bylo fatální událostí v životě právě ono setkání s Henrym, který pro něj představoval něco nového a lákavého, čehož se Dorian chytil a tím se vlastně nevědomě přivedl do záhuby. Tady je krásně vidět, jaký vliv může mít člověk na toho druhého a když ví, jak na něj působí a jaký vliv na něj má, může toho využívat, i ve svůj prospěch. Dorian se po nějaké době snažil chovat tak, jak si myslel, že je podle Henryho správné a řídil se hlavně jeho radami. Nemyslím si ale, že s ním Henry chtěl manipulovat ve špatném smyslu. Doriana ovlivňoval svými úvahami o životě a pomohl mu uvědomit si, že mládí nelze ničím nahradit a že stejně jednou pomine. Odkrýval mu postupně tajemství života. Také mu pomohl mít ze života potěšení a ve všem vidět to krásné. Závěr knihy mě byl nečekaný a hodně zajímavý.

Řešily se tu celkem složité životní otázky. Bylo vidět, že Oscar Wilde ví, o čem píše, a že životu rozumí. Skrze tohle dílo se lidem snaží přiblížit tajemství života a uvědomit si, co je v něm důležité. Krása a mládí pro něj byly vším. Obraz Doriana Graye je dílo plné úžasných filosofických úvah, které dávají smysl a čtenáři určitě mají co říct. Mimo jiné je to kniha o vlivu lidí na druhé a snadné manipulaci, jak v dobrém tak špatném smyslu, ale také o umění, kráse a jedinečnosti.

Dílo je rozhodně nadčasové a na mě hodně zapůsobilo. Považuji to jako takové varování před lidmi a co se může stát, když se jimi člověk nechá zmanipulovat (ve špatném smyslu). Kniha se mi vážně moc líbila, jak díky svému originálnímu námětu, tak díky postavám či myšlenkám. Oscar Wilde mi otevřel oči a způsobil, že se na svět teď dokážu dívat i z jiného úhlu pohledu.

marketa262

Prostě luxus. Na čtení této knihy jsem se moc těšila a i přes vysoká očekávání mě v nejmenším nezklamala. Příběh má zajímavý námět a děj až na pár pasáží plyne. Velmi se mi líbil starší jazyk a spousta filozofických dialogů. Knihu jsem četla v rámci maturitní četby, ale příběh znám už z filmu, který jsem viděla jako malá, a přečetla bych si ji i tak.

cat5

Plné hodnocení nedávám pouze kvůli několika pasážím, které se hrozně táhly. Jinak je příběh skvělý.

Baushka

Čekala jsem větší dekadenci. Chvíli mi i trvalo, přivyknout si na jazyk, kterým je kniha psaná. Kapitolu 11 doporučuji přeskočit, ta se číst nedá. Nejvíce se mi ale líbila samotná myšlenka, co všechno se podepisuje na lidské tváři.

coquus

Zajímavý námět, ale nějak jsem se nemohl začíst. Místy tu bylo na můj vkus moc aforismů či myšlenek, které mně byly dost vzdálené. Celkově jsem čekal víc.

75terka

Tahle knížka mi prostě nějak vůbec nesedla... A to jsem se opravdu snažila. Ale po přečtení cca 50 stránek jsem "čtení" vzdala. Myšlenka je skvělá to musím pochválit ale způsob, jakým je knížka napsaná mě osobně nesedí a u děl jako je tohle usínám...

Brunnetka

Dočteno, ale přeskakovala jsem stránky... Příběh jako takový je zajímavý, ale dalo by se to smrsknout na 60 stránek ;-) Znova se ke knížce asi nevrátím.

stastnyandel

Jak jsem se na ni těšila, tak mě nebavila.Dočtena s velkým úslilím

Nat1

Musím se přiznat,že mi trvalo tři měsíce než jsem to dočetla. Podle mého názoru obrovská nuda.

ThrisaManx

Krásný jazyk, krásný příběh, ovšem rozhodně jsem z toho nebyla tak nadšená jako všichni v (ne)okolí. Někde uprostřed mě to přestalo bavit, do čtení jsem se nutila a u toho se nudila. Potom se to zase maličko rozjelo, ale zkrátka ten vrchol byl na začátku a pak už to šlo z kopce. Kniha za přečtení stojí, ale....ale.

čika

kniha, ktoru treba vnimat v dobovom a biografickom kontexte.

Katyuše

Jsem ráda, že jsem knihu přečetla teď, ve 13. Kdybych ji četla dříve nechápala bych. A kdyby později tak by se mi to moc nelíbilo. Ale neskutečně mě štvala věta: Vrhnul se na pohovku...

Drgajda

Pro me tezko hodnotilne, protoze jsem si odvykla cist dila podobneho stylu. Takze to udelam nasledovne:
+: 1.) Napsano krasnym jazykem
2.) Zajimavy napad pribehu
3.) Dobre ponauceni, co si ctenar odnese, ze kazdy se musi se svym svedomim vyrovnat a
poprat sam
- : 1.) Dej plyne straaasne pomalu, autor se casto venuje popisu na nekolik stranek
2.) Neustale filozofovani, mnohdy v podstate o nicem, dialogy me kolirat nebavily

Simona02

Oceňujem štýl písania autora ktorý ma zaujal, teda o to lepšie sa mi príbeh čítal. Celkovo knižku hodnotím pozitívne.

Kee

Obraz Doriana Graye je skutečně dobře napsaná kniha s důležitým poselstvím, na než by si měl každý z nás přijít. Nemám co vytknout, inteligentní dialogy a celkově vysoká úroveň Wildeova psaní mi v tom brání.
Jediným důvodem, proč jsem nedala plný počet, je fakt, že Dorian Gray je z hlediska psychiky pro emočně senzitivní jedince (jako jsem já) tak trochu utrpením. Hlavně projevy lorda Henryho a manipulace, která ze stránek přímo prosakuje. A sledovat, jak to s Grayem jde z kopce, jak se stává prázdnou slupkou přetvořenou k obrazu svého zkaženého mentora, jak si ospravedlňuje své činy naučenými frázemi, to je vážně něco. :-)
Velmi působivá kniha. Jen pro mne, jakožto hodně citlivého člověka na psychický nápor (který se sám setkal s nebetyčnou manipulací), trochu silné kafe. :-)

PeťkaW.

Jedno z nejlepších děl, jaké jsem kdy četla. Wildeův styl psaní je úžasně čtivý, poutavý a obrazotvorný. Jeho vyprávěcí umění jen těžko někdo překoná. V díle se nezapřou jeho názory, osobnost a pohled na svět. Skvěle vykreslené postavy, propracované prostředí a neobyčejně originální zápletka z knihy tvoří něco neskutečného. Obvykle v knize najdete jednu, dvě myšlenky, které vás donutí se zamyslet. Tady člověk musí přemýšlet skoro 5x za stránku. Přečetla jsem knihu jedním dechem.

thirsty

"Ve vlastních výčitkách je kus přepychu. Když se obviňujeme sami, máme pocit, že už k tomu nemá právo nikdo jiný." Přála bych si mít svůj obraz Doriana Graye.

sioux

Krásný a bohatý jazyk, zajímavé myšlenky... ale pro mě tomu chyběl děj, který by mě zaujal a nutil číst dál. Takže nakonec nuda a nedočteno.

SeverusSnape

Úžasné,člověk se úplně vcítí do děje a neodtrhnete se až dokonce.Velmi zajímavé myšlenky jsou v této knize vloženy a geniální předmluva autora

Živa23

Kniha je nadčasová. Velmi mě zaujala.

dancadragneel

Krásné poutavé dílo, které rozhodně doporučuji. Myšlenka této knihy se hodí do jakékoliv doby a rozhodně vás donutí se nad vším tím zamyslet.

nikola8775

Nadčasové dílo. Kniha mě upoutala hned od začátku. Ukazuje a lidskou morálku a narcismus, který je v dnešní době dost aktuální téma, dle mého názoru. Určitě doporučuji každému!

Henry_1986

Kniha jejíž myšlenka mě občas straší v určitých životních chvílích...Každý by si jí měl přečíst.

globetrotter

Poslech knihy Obraz Doriana Graye zdarma online: https://www.youtube.com/watch?v=u7-7I7bFmHg