Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se ... celý text

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.

Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946 méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.64969
Originální název:

Animal Farm (1945)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Aurora
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (461)

Přidat komentář
Dorazilka
23. května

Ohromná knížka, určitě stojí za přečtení!

cat5
23. května

Jedno velké ANO!

fojtikjirik
22. května

Po knize 1984 jsem musel sáhnout i po autorově dalším slavném díle.
Nejdříve musím říct, že mi těch zvířat bylo vyloženě líto. Chtěla získat svobodu, vyhnala proto své lidské pány z farmy. Bohužel příliš věřila prasatům, takže stav před vyhnáním lidí se stejně nakonec vrátil zpět.
Farma zvířat skvěle popisuje, jak končí snahy o nastolení společenských změn, když se iniciativy chopí jen úzká skupina lidí.
K závěru musím ovšem zmínit, že dpor zvířat k lidem rozhodně nebyl bezdůvodný. To nemusím zdůrazňovat. Dělejme vše, aby k povstání celé živočišné říše proto člověku jednou nedošlo i v realitě.

lil_monster
15. května

Farma zvířat je klasika, samozřejmě. Jedno z těch univerzálních, nadčasových děl. Orwellovi všechna čest. Jenomže..
Jenomže to mi nestačí. Nestačí mi mít všechno poselství naservírované přímo pod nosem na talíři. Chci o něm přemýšlet, chci ho hledat. Zkrátka chci víc.
Farma zvířat je klasika, samozřejmě. Jedno z těch univerzálních, nadčasových děl. Děl pro pomalejší. Děl pro masy.

Vesmich
08. května

Čas od času se k Orwellovi vracím, aby mi snad nehrozilo zapomnění. Tentokrát jsem zkusila audioknihu čtenou Josefem Vinklářem a je to ještě mrazivější, než když si to čte člověk sám. Od toho radostného začátku plného naděje a víry v lepší svět, po postupnou devalvaci všeho až k naprostému hnusu a deziluzi v závěru. Do toho úderné písně a soustavné bečení ovcí, pitomých, jak necky. Nervy drásající zážitek ve výtečném provedení!

Briv
05. května

Na to jak je tato kniha malá, tak má v sobě neuvěřitelně velké a silné poselství. Je až znepokojivé, jak je geniální a nadčasová.
Ono totiž ať je u moci kdokoliv (levice, pravice, křestané, islamisté, atd.) začnou se časem chovat všichni stejně. (A to je vždycky slibů, že když "nás" zvolíte už bude jen lépe). Ostatně historie už to mnohokrát ukázala a zřejmě ještě ukáže. No, moc dobrý pocit z toho nemám.
Smekám před Orwellem, nad tím, jak skvěle zná lidskou psychiku, uvažování a bravurně se mi umí dostat pod kůži.
... Ale nebojte se, jsme si přece všichni rovni ne?!

Katela
02. května

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."
Čím víc se ze zvířat stávají lidé, tím jsou proradnější.
Orwell (stejně jako v 1984) dokázal, že je špičkový spisovatel.

14makusa26
30. dubna

většinou se o tyto věci nezajímám, ale tohle mě bavilo.... plyne z toho i ponaučení a zasahuje do historie... moc pěkná knížka

Charin
29. dubna

Dobrý večer. Prosím vás, mohl bych Vás poprosit o vysvětlení tohoto díla nějak podrobněji úplně pro blbca? O historii se nezajímám, knihu mám jako povinnou četbu. Děkuji moc za pomoc. Knihu mám přečtenou moc nechápu ji.

Miliarda
29. dubna

Jednoduše fenomenální.Rozsahem jednohubka na deštivé odpoledne, ale obsahově se jedná o mistrné dílo. Alegorie, jež skvostně popisuje nástup totalitarismu v Evropě mě uchvátila a doufám, že se toto dílo dostane k co nejširší čtenářské obci.

Pawlis
28. dubna

Ke komentářům týkajícím se autorova vizionářství... Orwell nepředpověděl budoucnost, "jen" precizně popsal, jak fungovaly krvavé revoluce už mnohokrát předtím, a tudíž jak budou fungovat i nadále.

Ketesh
20. dubna

Kniha s myšlenkou, která má spád. Dala mi víc než jsem čekala. Výtečné!

christiey14
09. dubna

Geníální!

Natyna3
08. dubna

Nikdy se nespokojíme s tím, co právě máme. Vždycky chceme něco lepšího, vždycky chceme něco víc.
"Zvířata pohlížela z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

kayu
19. března

Nádherná kniha, ze které mi bylo místo až smutno.
"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

OneBas
16. března

Knihu jsem četla už podruhé a jenom jsem se utvrdila, jak skvěla je kniha. Pro mě je to kniha, kterou by si měl přečíst každý už jen z důvodu toho, jak na pár stránkách dokáže autor popsat, čeho jsme kvůli moci schopní.

standunun
13. března

Povídka, která bude aktuální dokud budou lidé, kteří touží po moci nad druhými a lidé, kteří jim slepě budou věřit. Ano, bude líp...

Peťulka8
12. března

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. :-)

blonde_elis
11. března

Malá kniha s velkou myšlenkou.

"Všechny zvířata jsou si rovna, ale některá si jsou rovnější."

B-artX
09. března

Asi nejlepší kniha, co jsem kdy četl. Masterpiece.

Elea
27. února

Vynikající kniha s odhadem budoucnosti až to mrazí.

Kopretina
23. února

Síla, fakt síla...až mi bylo do breku, čeho jsou lidé - zvířata? - schopni. Kdybychom se aspoň z toho poučili. Orwell opět nezklamal!

druzickaster
20. února

Co říci? Orwell byl vizionář s až děsivou přesností. Model Farmy zvířat neskutečně rezonuje s totalitními režimy a obzvláště s druhou mnou čtenou knihou Souostroví Gulag. Už jen čekám, kde se najde autorův stroj času. Budu se opakovat, ale tuto knihu by si měl přečíst každý.

veronika97
15. února

Myšlenka díla se mi velice líbí.. obdivuji nadčasovost a předpověď... až je to zarážející, jak moc podobné to nakonec bylo.
Samotné čtení mě však bohužel moc nebavilo.

martin4183
12. února

Tahle kniha nemůže nikoho nechat chladným.

Nikki.Jukki
09. února

Co dodat. Krásná a neuvěřitelně přesná ukázka manipulace ze strany držitelů moci. Nebojí se upravovat pravidla, jít proti nim, měnit názory, jak se to hodí a přece si to vždy dokážou odůvodnit tak, že nižší vrstvy ve své omezenosti a neochotě se do něčeho zaplétat sklapnou a drží krok. Protože dřív to bylo přece horší, i když si to už tak úplně nevybavují. Orwell byl génius, že dokázal prokouknout nástroje propagandy už v tak brzké době a navíc tak přesně. Kniha sice pravděpodobně odkazuje na stalinismus, klidně by se mohla aplikovat i na další totalitní režimy.

Kryštofka
03. února

Kvalitní klasika.

Kíťovec
31. ledna

... je to pro mne těžká četba... není snadné knihu odložit a přestat o ní přemýšlet. Tato věta mluví za vše ...

VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA,
ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ.

Percabethka
30. ledna

Lehce depresivní kniha, která je jedním velkým podobenstvým všech špatných politických režimů a je až děsivě aktuální... Díky délce, rychlému spádu a živosti jsem jí měla přečtenou hned. A myslím, že o ní budu ještě dlouho přemýšlet :)

Laviii
30. ledna

Výborná četba, opravdu nadčasová.
Zároveň jsem v tom viděla příběhy z bible - přikázání, i to, jak se lidé odvraceli a neustále se nechávali strhávat lží, kterou si omlouvali.