Rudá královna
ekniha

Napínavý světový bestseller, který si mohli přečíst čtenáři již v 25 zemích po celém světě. Chudobou sužovaní Rudí jsou prostí občané žijící pod krutovládou Stříbrných, špičkových válečníků s božskými schopnostmi. Sedmnáctiletá Mare Barrowová patří mezi Rudé a bere to jako fakt, na kterém se nikdy nic nemůže změn... celý text

Napínavý světový bestseller, který si mohli přečíst čtenáři již v 25 zemích po celém světě.

Chudobou sužovaní Rudí jsou prostí občané žijící pod krutovládou Stříbrných, špičkových válečníků s božskými schopnostmi. Sedmnáctiletá Mare Barrowová patří mezi Rudé a bere to jako fakt, na kterém se nikdy nic nemůže změnit. Podaří se jí získat práci ve Stříbrném paláci, uprostřed těch, které z duše nenávidí. A rychle odhalí, že navzdory barvě své krve dostala do vínku také jednu vražednou schopnost. Takovou, která může ohrozit a svrhnout vládu Stříbrných. Ale se sílou je nebezpečné si zahrávat. Kdo může v tomto světě rozděleném krví vyhrát? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/27_/273205/ruda-kralovna-Bec-273205.jpg 4.1657
Série:

Rudá královna (1.)

Originální název:

Red Queen (2015)

Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Formáty eknihy:EPUB, MOBI, PDF
Vydáno:, CooBoo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (186)

Přidat komentář
Peťule159
25. června

Úžasná kniha...prostě mě dostala...těším se na další pokračování ...spíš se nemůžu dočkat ...

Alex.Barunka
20. června

Od mnohých jsem slyšela, že tuto knihu ani nedočetli. Popravdě nechápu, co je na ní k nedočtení. Ano, má svoje neduhy, autorka si mohla vystavět kvalitnější základy, místy se jí to docela naklánělo. Ale jako oddechová četba je to ideální. Pobaví, místy se mihne napětí, ideální to není, ale rozhodně jsem spokojená :)

bookaholik2272
17. června

Kniha ve mě vyvolala zvláštní pocity..... Na jednu stranu mi přišla naivní, hlavní hrdinka ještě víc. Na druhou stranu jsem se těšila, až zase budu číst.

Nikkaa
09. června

Mare dívka která je uvězněna ve světě stribrnych a srdcem by chtěla být doma...tak trošku sem v tom poznala svůj život jsem tam kde nechci být.člověk musi ale bojovat za to po cem opravdu touží..moc ctiva kniha teď uz se tesim az otevřu křišťálový meč :-)

IrennCasman
06. června

Co vlastně napsat? Snad jen, že tato kniha nepřekvapí, ale ani neurazí. Četla jsem několik podobných knih, jako je tato. Některými částmi mi dost připomínala "Selekci". Nicméně kniha se mi četla dobře. Když si odmyslím množství chyb v textu, musím knihu hodnotit velmi kladně. Knihy čtu různě podle své nálady a tahle měla štěstí, že mi pod ruku přišla v pravou chvíli. Nejsem až tak náročný čtenář, jsem spíše dosti kritická, ale knihu vřele doporučuji.

kaca3606
05. června

Hodně dobrá kniha, mohla bych jí přirovnat k Hunger Games nebo Skleněný trůn, sice bylo v textu strašně moc chyb, jsem rada že autorka nevysvětlovala věci do detailu, většinou to v knihách trošku přeskakuju a v téhle to chybělo ,jsem za to ráda. Hned jdu na další díl

Sabishej
03. června

Úžasná knížka.
Nápad je senzační a postavy přirostou k srdci. Na konci jsem byla smutná že je 'oni' zradili, ale zase byla šťastná, že našla svého bratra. Rozhodně se těším na pokračování. :D

Fanttastica
29. května

Kniha mě moc příjemně překvapila. Patří k mým nejoblíbenějším. Postavy jsou celkem sympatické, ale na Mavena nikdo nemá. Je to prostě zlobivej kluk. :)

AelinAshryver
28. května

O Rudé královně jsem slyšela, že to není moc dobrá kniha a na to, jak málo jsem od ní očekávala, mě trochu překvapila. Ani mi tolik nepřipadalo, že by knížka byla velká splácanina. Vadil mi ten děj. Styl psaní je celkem čtivý, ale příběh za moc nestojí. Některé věci tam byli vynucené a nepřirozené.
Tomu, kdo váhá, zda-li si má knížku přečíst, bych nejspíš řekla, ať nemrhá časem a přečte si něco jiného.

prestiggio
27. května

Čakala som viac.

Adris
02. květnaodpad!

To byla hrůza. Nuda, hrozné postavy. Předvídatelnost. A to jsem ani HG nečetla. Spíš jak Selekce s magií.

Dakarianna
22. dubna

Pěkná fantasy, která sice jakoby obsahovala kousky jiných úspěšných sérií (Hunger games, Selekce, Divergence, Křídla,...), ale byla čtivá a zajímavá. Nejde o nic nového a převratného, ale je to skvělá kniha. Už se těším až si přečtu další díl.

BarkaS
20. dubna

Slátanina přeslátaná, ale překvapivě čtivá.

lukino41
20. dubna

Původně jsem knížce nedůvěřoval a vůbec se mi nechtělo ji číst, ale zaťal jsem zuby a začal. A jsem za to rád. Sice je hlavní postava někdy dost najivní a místy má buď přehnané city nebo žádné, ale jinak se mi Ruda královna líbila a další díl určitě nenechám dlouho ležet.

LadyShady
18. dubna

Příběh je celkem napínavý bez zbytečně prázdných míst. Jediné, co mi vadilo, byla hlavní hrdinka, Je na mě příliš ufňukaná. Ale bylo to příjemné čtení, určitě sáhnu po dalším díle.

pokapetl
03. dubna

Drobný spoiler na konci komentáře!
Abych řekla pravdu, mě Mare ani nějací Princové moc nezaujali. Milostný trojúuhelník najdete dneska asi v 80% knih. Zato jsem si oblíbila postavu Lucase, takže když ho poravili, dostala jsem menší infarkt a chvíli mi trvalo než jsem to rozdýchala.

Kat9
02. dubna

Ze začátku jsem si byla jistá, že to bude na 5*, ale ten konec mě tak nějak zklamal. Souhlasím s komentářem níže, je to něco jako kombinace Selekce a Hunger Games. A přestože je tahle knížka hodně čtivá a i napínavá, většinu děje jsem už od začátku dokázala správně odhadnout. Když to ale porovnám se Selekcí, tak je děj o hodně zajímavější. Tak nevím, jak hodnotit, je to tak na 4 a půl až tři čtvrtě hvězdy. Každopádně, ačkoli má své chyby, tak knihu rozhodně doporučuju!!!

JessieKKI
19. března

Něco mezi Hunger games a Selekcí (celou sérií Selekce, Elita, První). Takový dojem na mně kniha nechala. Samozřejmě tam je i něco přidaného a celkový výsledek je velmi čtivý. Kniha se mi četla poměrně dobře a už se těším na druhý díl !

KateChatt
18. března

Během čtení mě překvapila častá nepřítomnost písmen a další chyby v překladu. Nicméně mě knížka strašně bavila (no jo, jsem nenáročný čtenář).
Akorát mi přijde trochu smutné, že moje nejoblíbenější postava je záporák.

notsohappyanny
11. března

Abych pravdu řekla, tak tahle kniha mě bohužel zklamala. Jestli je to tím, že ji všici opěvují nebo tím, že jsem v této knize našla inspiraci hned ze 3-4 bestsellerů (velmi ,,nenápadnou" inspiraci).
Námět super, kniha mega čtivá, přečtená během 4 pracovně a ,,učebně" vytížených dnů, což je velký úspěch, dokonce mě i vytáhla ze všech obávané Reading slump - čtenářské krize - a obálka pěkná. Bohužel jsem se nemohla přenést přes otřesné chování Mare nebo aspoň dle mého se Mare chovala na ránu násadou od koštěte. Nicméně konec byl zajímavý, *SPOILER* zrada Mavena mě velmi naštvala a překvapila, ale i tak je mou nejoblíbenější postavou a aréna *KONEC SPOILERU* a i přes všechny ,,vady" si přečtu pokračování, protože prostě nemám ve zvyku nedočítat série. 2.5/5

vandalindakova
03. března

Knihu bych přirovnala k Selekci v drsnější verzi. Já jsem s knihou naprosto spokojená. Dokázala mě vtáhnout do děje tak, že jsem se nemohla odtrhnout. Jen je škoda, že poslední dvě kapitoly asi někdo psal ve spěchu, neb si nedokážu vysvětlit najednou tolik chyb a chybějících písmen. Ale to se může stát. Určitě budu číst dál.

Afro
03. března

Nemůžu říct, že by mě ta kniha uchvátila. Ale zároveň nemůžu říct, že by mě vůbec nebavila. Jsem z ní taková zmatená. Některé úseky mě bavili, některé ne. Musím přiznat, že mě Maven opravdu dostal. Rozladilo mě, že v bylo v českém vydání spoustu různých překlepů, hlavně u konce.

roso.mak
01. března

Jmenujeme se Šarlatová hlídka a heslo máme: rudí jako úsvit. Z toho by člověk zmodral. Zvlášť z toho jak jsou perfektně "nenápadní" a jak naberou každého, kdo si řekne. To si o průšvih fakt koledují. Prostě bylo tam příliš momentů, které mi kazily dojem z příběhu.

Suin
20. února

Obávám se že u prvního dílu i skončím. Nemůžu říct, že by to bylo špatné ale necítim žádnou motivaci pokračovat. Princ mi už na konci začal lézt trošku krkem a s Mare jsem se neuměla ztotožnit. Příliš to připomíná jiné dílá ...

Shanib
17. února

Upřímně nevím, jestli se pustím do dalších dílů. Knížka mě bavila a líbil se mi i samotný nápad, ale co mi opravdu hodně lezlo na nervy byla hlavní hrdinka. Těžko říct, jak by se člověk zachoval v její situaci, ale vůči spoustě lidem pozbývala jakoukoliv empatii...zkrátka všechny Stříbrné "natřela na černo" a hodila do jednoho pytle. Cal byl super už od prvního okamžiku a hodně jí pomáhal a ona se k němu zachovala zcela sobecky. Taky mi vadilo, jak přebíhala mezi svými city. Jednou na to, co se stalo, myslela ráda a pak zase naopak a hodně často se to zmiňovalo, takže člověk pak nevěděl, co si o tom myslet. Já jsem z toho měla pocit, že to neví ani sama autorka.

Ayen
15. února

Dočíst, nedočíst ? To nad čím teď tápu. Vždy, když dám knize znovu šanci, narážím v příběhu na něco u čeho si řeknu: ,,vážně ?''. Upřímně jsem od knížky čekala něco více, větší originalitu. Osobně mi nejvíce vadí ona podobnost s již napsanými sériemi. Konkrétně např. Hunger games: Chlapecká postava, kterou se snaží chránit. Stejné ,, obsazení'' postav, jiná jména (Prim - Gisa, Peeta - Kilorn). Prostřednictvím Mare chtějí uklidnit situaci. Vystupuje zde spolek, který jde proti vládě atd.
Vím, že toto přede mnou napsali už jiní :).
Slovní zásoba mi připadá docela chabá a zdá se mi, že autorka si ji vynahrazovala na spoustě jmen rodů, která byla naprosto zbytečná.
Příběh mi také přijde neskutečně přeplácaný. Jen v polovině příběhu jsem napočítala 11 vlastností, které mají Stříbrní (někdy mám dojem, že si je Victoria vymýšlela za pochodu. Jako perlička pro mě bylo: stínonoš :/ ). Po tomto, si myslím, že už vás pak ani nemůže nic překvapit.
Abych nehodnotila jen záporně. Líbil se mi nápad s odlišností krve. Za co dávám také hvězdu je dobrý popis, když Mare pracovala se svojí mocí.
Přesto dávám knize šanci a uvidíme čím mě ještě ne/překvapí.

Šárík001
12. února

Tato kniha mne opravdu mile překvapila, a to ve všech směrech. Obálka je velmi zajímavě vytvořená, styl psaní je adekvátní vzhledem k ději, a ten byl také velmi zajímavý. Jediné, co mne trochu zklamalo, byl (dnes již obvyklý) milostný trojúhelník. Co se týče konce, něco podobného jsem předvídala, ale i tak mi způsobil menší zástavu srdce (což se moc často nestává).
Jinými slovy se jedná o velmi vydařenou knihu, jež nepostrádá děj, zápletku, rychlý spád následovaný velkým rozuzlením a částečně otevřený konec.

SabrinaCZ
08. února

Kniha, která mi doslova vzala slova z úst. Jak už bylo mnohokrát zmiňováno, kniha se podobá několika slavným sériím, ale na to neberte ohled. Spojení onoho ,, středověkého" světa se světem moderním je sice zvláštní, ale autorka to dokonale zamaskovala , takže to tam není skoro poznat. U této knihy jsem byla jako jeden velký uzlíček nervů a za to vděčím těm nesympatickým postavám, které opakovaně dělali nějaké problémy... Každopádně je to velice zajímavá kniha se spoustou lží a intrik. Něco jako Prolhané krásky ve středověku.

Kyta
05. února

Obsahuje spoilery!

Už na začátku čtení jsem věděla, že se mi kniha bude líbit. A nemýlila jsem se. Myšlenka rozdělení světa podle barvy krve je vážně hodně originální. Autorka se nabízeného tématu chytila co nejlépe to šlo, a ve finále se ji podařilo vytvořit zajímavý fantastický svět, ve kterém je společnost rozdělena na nadřazené Stříbrné vládnoucí různými nadpřirozenými schopnostmi a chudé Rudé. Téma revoluce a snahy změnit svět je už celkem ohrané, ale přesto jsem zvědavá, jak se série bude dál vyvíjet. To, že kniha měla hodně podobné prvky s jinými sériemi, jmenovitě zejména se Skleněným trůnem, Hunger Games a Selekcí, mi ve finále ani nevadilo. Všechny tyhle série jsem si hodně oblíbila, takže Rudá královna nebude výjimkou.

Samozřejmě tu nesměl chybět milostný trojúhelník, který je tu docela důležitý, ale nejsou tu skoro vůbec rozepisovány ony pocity hlavní hrdinky, jako to bývá u jiných knih. Hlavní hrdinka Mare není svým charakterem moc výrazná, takže nejsem schopná říct, jestli se mi líbila nebo ne. Cala jsem měla ráda od prvního okamžiku a hrozně jsem fandila jemu, ve všech směrech. Občas byl vykreslován jako bezcitný a povýšený následník svého otce, kterého nezajímá budoucnost národa, ale tím jsem se nenechala odradit. Maven je trochu jiný oříšek. Zpočátku mi moc sympatický nebyl, ale následně jsem si ho díky jeho laskavé povaze stačila oblíbit; jenže poté, co přišel ten nečekaný zvrat ke konci... Nějak se mi nechce věřit, že celou dobu lhal a na všechny to jen hrál, prostě mi to tam nesedělo. Pořád jsem čekala na moment, kdy se to všechno vyjasní a Maven bude zase za dobráka, ale ten moment (bohužel/bohudíky?) nepřišel. Za jeho "zkaženost" ale viním královnu, která v knize také dost překvapovala.

Kniha je čtivá a svým dějem hodně chytlavá, skoro jsem se od ní nemohla odtrhnout. Děj je nepředvídatelný, zvraty i zápletky mě každou chvíli překvapovaly, a vlastně až do konce nebylo úplně jasné, jak to dopadne. Otevřeným koncem mě autorka navnadila na další díl, kterého se už nemůžu dočkat. Trochu lituju, že jsem tuhle sérii nezačala číst později, protože nedokážu vydržet čekat do vydání třetího a čtvrtého dílu. :)

Maitter
27. ledna

Komentář milého pana Jogese mluví skoro za vše, avšak já víc pitvám a jsem labilnější, což mi umožňuje vidět přehnaně barvitě, takže přispěji aj svou troškou do mlýna.

KOMENTÁŘ (o něco relevantnější RECENZE je níže)
Hezky zčerstva, ve dvě ráno. Předešlé komentáře mne upřímně děsí. "Když už bych ale byla v kůži Mare, rozhodně bych zůstala s Mavenem, i po tom, co provedl."
*sedí a zírá* Cože? *dál sedí a zírá* Musím se své empatie zbavit. Nebo zdravého rozumu? "Nmw, přijde mi, že je prostě v něčem lepší, než Cal... Je to prostě správnej záporák." *odchází do své jeskyně*
"... kouzelné schopnosti taky nejsou nic moc nového." Umírám smíchy. No jo, no. Chudák Harry. A neříkejte to fantasy světu.
"[Hlavní postava je] lehce naivní, spolehá​​ se až moc na cizí pomoc a často se vzdává." Naivní - skoro jako by jí bylo sedmnáct a byla předhozena dravé společnosti s jinými zvyky a pravidly. Spoléhá až m- Hele, a jak byste vlastně přežili ve světě Stříbrných bez konexí a pomáhali revoluci bez spojenců VY? Co rodina a přátelé, známé prostředí, nabízené pomocné ruce, usekli byste je VY?
Mai filosofuje a střílí do vlastních vrstevnických řad. Perme to do nich, ať trochu myslí!

RECENZE (víc recenze než to nahoře)
Nesnáším marketing. Široké okraje, centimetr mezi každým řádkem, krucifix, ta kniha mohla být o třetinu tenčí.
Stojí za přečtení, za DOčtení. První pozitivní dojem na mě autorka udělala realistickým vykreslením Mařina charakteru. Hlavní hrdina nemá být nesnesitelný, ale kouska sebezáchovného pudu by si vypěstovat mohl. Ona a Kilorn se chovali normálně vzhledem k poměrům a situaci.
Většinu knihy jsem zápasila s dějem, neustále na vážkách. Tak je to tuctová pseudodystopická romanťárna, nebo ne? Čekala jsem, že ano, působilo to adekvátně. Až konec rozcupoval pseudo i romanťárnu. Nechci tvrdit, že množstvím krve lze rozlišit realistický příběh od naivního, a možná by ostatní týnejdžrovské příběhy dopadly lépe, věrohodněji, kdyby se autorky soustředily spíš na okolnosti než na "bohatý" vnitřní svět poblázněných hlavních hrdinů, (a možná také ne,) ale Victoria Aveyardová to s revolučností zatím zvládla nejlépe. Žádné zbytečné naděje. Žádné zázraky. Uvěřitelné lidské chyby i masky.
Och, miluji uvěřitelnost. Je jí tak málo, je tak relativní a tak subjektivní. Jo, a mimo jiné mne velmi těší, že Aveyardová nerozmazávala milostné eskapády rozvláčnými úvahami.
Děj se dá rozsekat na linie, linky, scény a kousky, které jsou buď naprosto předvídatelné, lehce zmatené či nepřehledné, anebo úžasně jedinečné a své.
Selekce, Selekce! Selekce, HUNGER GAMES! Selekce, Divergence, Selekce, Hunger Games... Uááá.
Divergence je úplně jiná. Kupodivu ještě hloupější. Selekci jsem nečetla, ale k přirovnání k Hunger Games se vyjádřit mohu. Nic mi tu nepřipomínalo HG. Arény na důkaz moci? Ty se nám tu povalují už tisíce let. Horních deset tisíc s biči versus živořící práv zbavení utlačovaní? Nu... to je tak nějak náplň antiutopie, i když "knihy pro mládež" ji poněkud zjednodušují... Najděte si ji na Wikipedii. Hlavní hrdinka? Neee... Není jako Katniss. Je pragmatická, víc iniciativní, ve výsledku není solitér a tím pádem ani tak opatrná - nicméně duševní vyspělostí se postavě Katniss, která prochází i jiným vývojem, vyrovná málo dívek, stejně jako je tomu v normálním světě, takže za běžnější "sedmnáctku" Mare mlátit nemůžeme. Nic dalšího, co bych mohla přišít vyloženě HG, mě nenapadá. Na rozdíl od Collinsové nemá Aveyardová tak širokou slovní zásobu a její sloh mě rozhodně tolik nebavil (podprůměrný). To může být důvodem, proč mi milostné myšlenkové pochody připadaly snesitelnější; byly krátké, avšak to i všecko ostatní, a zapomněla jsem je.
Červená a stříbrná krev! Sci-fi! Chci vysvětlení, které to nezkazí, a pokud žádám příliš, chci jen vysvětlení. Promyšleným rozuzlením původu zvláštností a moci se mnoho autorů tiːn əˈdʌlt nezabývá. Jsem zvědavá, jak to bude s Aveyardovou. Prosím, nesklouzni k typickému.
Ani jeden žvást o Americe! Jupíjajej!
P. S. Lidské teplo nad oheň. Hezká drobnost. :-)
P. P. S. Za chyby v překladu a překlepy bych je poslala do pekel, ale za to Victoria nemůže. Nechám jí ty hezké čtyři hvězdičky.