To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.52285

It (1986)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Melantrich

MartinaP1984

Původně jsem chtěla dát tři hvězdičky, ale za ten konec a to, co se odehrálo v kanále, jednu hvězdu ubírám. Omlouvám se všem Kingovým fanouškům i fandům této knihy, ale ani na chvíli jsem se nebála, od poloviny knihy mě to nebavilo a těšila jsem, až to dočtu. Nejsilnější moment knihy je dětství hrdinů, jejich životy, problémy a přátelství. Kdyby zůstalo jen u toho, byla by to pecka. Ale jako horor, a navíc jako jeden z nejlepších hororů vůbec, to u mě neobstojí. Podle mě silně nadhodnocená kniha. Moje druhé setkání s Kingem a zřejmě poslední. Ani jednou mě nepřesvědčil.

keiko33

Tato kniha je moja zatial najdlhsie citana kniha. A nie pre pocet stran, ale preto, ze po asi 400 stranach som ju odlozila. Niezeby ma nudila, ale bolo to nejak privela myslienok. Po par mesiacoch som sa k nej donutila vratit, lebo nenechavam knihy nedocitane. No a nelutujem. Je to naozaj genialne dielo, do najmensieho detailu rozpisane. S tak podrobnymi popismi a myslienkami postav som sa este nestretla. Kniha ma vratila do detstva. Ked sme sa ako deti este vedeli hrat aj bez elektroniky. Dnesne deti to uz nevedia. A ta sila priatelstva, ktora vydrzi cely zivot. Klub Smoliarov som si zamilovala. Jedine co by som vytkla je pocet stran, keby mala kniha o 200-300 stran menej, vobec by to nevadilo a to specatenie priatelstva na konci v kanaly. To uz bolo cez, v ich veku, proste nie.

Eifka

King je skvělý vypravěč, který dokáže čtenáře vtáhnout do děje...miluju knihy s retrospektivním vyprávěním, i proto jsem se začetla velmi rychle, a kdybych nemusela chodit do práce, za pár dní bych ji zhltla:) Navíc všechny "lidské" postavy byly sympaticky reálné, prostředí maloměsta Derry a hlavně Lad děsivé.

Čtyři hvězdy dávám proto, že jak už se mi u Kinga stalo několikrát, konec nesplnil moje očekávání a přišlo mi, že je příběh ke konci méně napínavý:
(SPOILER: myslím hlavně to, co se odehrává v kanále + rozuzlení zápletky, a co je To, mě trochu zklamalo)

Ale když to shrnu, je to výborná kniha, kde jsem se kolikrát bála ve chvíli, kdy jsem se ani bát nemusela:) a Kinga považuju za jednoho z nejlepších současných spisovatelů a "krále" svého oboru!

Knihožroutová

Brilantní dílo. Při čtení jsem zažívala stejný druh strachu, jako v dětství na stezce odvahy nebo při poslouchání strašidelných příběhů.

Mandrejka

My se tady všichni vznášíme a ty se budeš také vznášet...

boxas

Těch příspěvků do diskuse! Těch hodnocení této knihy!!! Asi žádná jiná kniha jich nemá tolik a pořád přibývají další a další...
Jako bychom měli všichni, co jsme TO četli, pocit, že se k tomu prostě vyjádřit musíme...
A proč to? Přečtěte si TO a rázem pochopíte! Už nikdy na Derry a na TO nezapomenete!

DagonCZ

Kdybych měl tu knihu popsat jedním slovem, to slovo by bylo "zvrhlost". A právě proto mám tuhle knihu tak rád. Je tam vyobrazená minulost v tom nejhorším světle. Od drsné homofobie, rasismus, násilí na dětech, dětský grupáč a samozřejmě náš nenasytný a všemi oblíbený Pennywise. Jsem strašně zvědavý, jestli i v novém filmu se aspoň z poloviny přiblíží tomuto hnusu, který mám tak strašně rád.

Lector

Většina z nás má nějaké to svoje TO, nějaký „atavistický“ strach. A jak dobře napsal King, ten strach se obvykle mění. Když jsme děti, je to strach z nadpřirozena. Jak dospíváme, stává se z něj strach z druhých a mnohdy strach sama ze sebe, a ke konci života se i mnozí bezvěrci vracejí k tomu primitivnímu strachu z neznámého. (I když znám pár chlapů, kteří by před pavoukem i přes plot skočili.)
King si s touto naši evoluční výbavou, která nám už tolikrát pomohla přežít, hezky vyhrál. Se zápalem ji rozebral a slabším povahám zabrnkal na nervy.
Mám však pocit (několikrát potvrzený), že v této literatuře jde většinou o fázi rozehrávání napětí a gradace strachu. V tom je mnoho autorů, a King v prvé řadě, velmi dobrých. Ne vždy se však povede rozehranou „hru dovést do vítězného konce“. Tedy vypořádat se tím vším, aby to čtenáře bavilo až do konce. Abstraktní zlo je třeba zhmotnit, konkretizovat, strhnout masku z toho hrozného neznámého a představit čtenáři jeho dočasnou noční můru. Pokud někdo chová sklípkany, bude pro něho TO jen přerostlejší Brachypelma emilia.
TO jsem si přečetl podruhé, a to po nějakých 23 letech. Tentokráte jako přípravu na zářijové uvedení celovečerního filmového zpracování. Chtěl jsem si to oživit. Vcelku mě to bavilo… Až na ten závěr. „Kosmologický princip“ TOho bych asi pobral (byť jsem nepochopil "angažování" želvy), pokud by nebyl v takovém konfliktu s umňoukanými a v mnohém ohledu banálně biologickými projevy nadpozemské entity usilující o demoralizaci jedné komunity v Maine.
Z této literatury a ani z díla Kinga toho nemám moc načteno, ale přesto a přes výše napsané si dovoluji napsat, že je to asi klasika žánru. Ten konec promíjím. Jak už jsem napsal, zatím jsem nenašel knihu, v níž by se s tím autor uměl vypořádat se ctí (možná k tomu blízko „Terror“ D. Simmonse).
Těm, kteří TO stále ještě nečetli, přeji příjemné zážitky a pro jistotu doporučuji, aby zdaleka obcházeli kanalizační štoly.
PS: S odstupem 24 let snižuji hodnocení o jednu hvězdičku. Můj "návrat do Derry" nebyl tak vypjatý jako návrat Kingových hrdinů. Pennywisi, ta starý lišáku, už to nebylo ono.

meloun466

Ne nejlepší
Ne neuvěřitelná
Ne neopakovatelná

Zážitek na celý život!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

JancaCZ

Uf, knihu mi trvalo relativně dlouho přelouskat a musím říct, že jsem ji dočetla částečně jen ze zvědavosti jak dopadne ale už jsem po půlce knížky přeskakovala některé pasáže, které se netýkaly hlavní dějové linky. Ta je výborná, poutavá, takže těmi kecy okolo mi příjde knížka zbytečně natáhnutá. Kinga mám ráda ale tahle kniha to u mě nevyhrála

negramota

Bylo mi doporučeno jako Kingova nejlepší kniha. Upřímně řečeno mě to ani na okamžik nechytlo. Stejně jako jsem nepociťoval sebemenší napětí nebo chuť se večer opět začíst, nebyl jsem s to se ztotožnit s postavami a jejich pocity.

Archie

King ramuje obrazy jako knizni Carpenter. Atmosfera Derry je proste uzasna, stejne tak jako Kingova sonda do psychologie jeho postav, temneho suterenu lidskych charakteru i samotneho mestecka. King navic rozmachly roman mixuje v koktejl nostalgie detstvi, klukovskeho dobrodruzna, lidskeho dramatu, retro-pohlednice z USA a ikonickeho horroru. Presto, To nemohu s klidnym srdcem oznacit za mou srdcovku - Kingovo snad az prilis remeslne dokonale romanopisectvi me nuti knihu obdivovat ve vsech moznych ohledech, lec na cteni samotne jsem se preci jen netesil tak, jako na knihy ve svem osobnim top. Presto, brilantni, ikonicka kniha.

Archie

Uzasna davka detske nostalgie, americkeho retra, dobrodruzna, lidskeho dramatu, hororu a atmosfery. Objektivne nelze na tomto 1000 strankovem eposu vytknout snad vubec nic. Jedine, co mi brani zaradit To mezi srdcovky je Kinguv styl, ktery je pro mne snad az prilis - a ted to nedokazi zdatne popsat - romanopisecky, formalni, ve svem remeslne skvelem pojeti predvidatelny. Presto, brilantni, ikonicka kniha.

Gracian1964

Vôbec to nebolo dlhé...len presne tak, aké to malo byť...pokojne to mohol dať ešte dlhšie...čítal som to kedysi dávno a teraz opäť a zistil som, že som bol asi tiež v Derry, keďže som si z toho nič nepamätal....krásna a hlboká kniha o detstve, dospievaní, o sile priateľstva a strate nevinnosti...ten komentátor predo mnou evidentne vôbec nič nepochopil a čítal to len ako prvoplánový stupídny horor, ktorým, samozrejme, TO ani zďaleka nie je...dokonca ani zblízka, hehe....Dobrý Deň!

Dominik_2014

Bylo to dlouhý. To je to co mě napadlo po dočtení, a během čtení a co mě neustále přicházelo na mysl snad celou druhou půlku knihy. Délka a s ní ony stále se opakující výjevy jež nám jako čtenářům měly nahánět strach. Jenže když se na tvářích hlavních aktérů už po třistapadesátě objevuje "výraz absolutního zděšění", přestože už zažily a viděly něco podobného (či horšího) již několikrát a přestože dobře věděly co jim To bude připravovat za "zážitky" (čehož je v knize taky více než dost), tak čtenáři pomale dochází nervy. I když trpělivost je na druhou stranu odměněna mnoha velmi dobrými pasážemi. Během četby mě totiž kniha dokázala po většinu času opravdu vtáhnout, ne snad kvůli nějakému promyšlenému děšení, ale samotným příběhem party děcek na malým zapadlým městečku, jež ukrývá dost zla i bez přítomnosti nějaké další nadpozemské entity. Je prostě jen škoda že se pan King neumí trochu krotit a knihu nepochopitelně natahuje omíláním stále stejných schémat. Bez toho bych neváhal jít s hodnocením minimálně o hvězdu výš. I tak je to velmi dobrá kniha.

david2366

najlepšia kniha vôbec..nielen od kinga. toto vydanie, kde tenučké stránky bolo treba obracať pinzetou abysa nepoškodili...proste paráda. (tie nové vydania majú hnusný obal mimochodom).

MikeDV3

Tak jsem právě dočetl jednu z nejtlustších knih, které jsem zatím četl. Kniha je jedním slovem prostě naprosto skvělá a Stephena Kinga nepřestávám obdivovat za to, že dokázal napsat takhle rozsáhlou a zároveň velmi zajímavou knihu. Postavy jsou tu jako ve všech knihách, které jsem zatím od tohoto autora četl vykresleny dokonale. Smolaři se mi zaryli hluboko do srdce a navždy tam budou mít své místo. Autor umí brilantně pracovat se strachem a vzbuzovat ve čtenáři napětí. Knihu doporučuji naprosto všem a prosím je, aby se nenechali odradit vysokým počtem stran. Celkový zážitek za to 100% stojí.

TheTara18

Někteří mohou tvrdit, že je kniha To zbytečně dlouhá, někteří mohou tvrdit, že je závěr knihy slabý, nikdo by ale neměl tvrdit to, že je kniha špatná. Chápu, že každému styl, jakým píše pan King, nemusí sednout, ale tvrdit o této knize, že je špatná, je stejné, jako tvrdit, že se v této knize neprojevuje fakt, že je pan King Američan každým coulem.

Kniha má zajímavý začátek, který čtenáři nastíní, že se To znovu po dlouhém "spánku" probudilo a dychtí po dětské krvi. Zprvu jsem si musel ke všem "Smolařům" najít cestu, naštěstí má kniha přes tisíc stránek, což mi to hledání dostatečně usnadnilo. Pan King krásně popsal každou z postav do těch nejmenších detailů a čtenář tak měl přehled o každé zálibě a mohl předvídat, jak se v dané situaci kdo zachová. Já osobně jsem měl nejblíže k Benovi, který měl vždy dobrou náladu a pro Beverley by udělal snad cokoliv.

V knize se také vyskytuje sepsaný deník Mikem Hanlonem, který jako jediný zůstal v Derry. Dozvídáme se zde, že klaun Pennywise zde byl již o mnoho let dříve a také to, jakých hrůz se v městečku Derry dopustil.

V dnešní době už klasická a velmi chválená kniha To se do mého podvědomí zapíše jako první kniha, která měla více než tisíc stran a jíž jsem přečetl. Kniha To je zářným příkladem, že pravé přátelství může porazit cokoliv na světě, dokonce jsem se párkrát přistihl, že i přes zlý osud, který tyto přátele potkal, jsem jim jejich přátelství záviděl.

Ivan Kučera

Nikdy ma to nebavilo. Pamätám si, že som ako dieťa o To čítal neskutočné legendy o tom, ako je to bohovská, desivá, ultimátna hororová pecka. potom som začal zarábať a začal som si dopĺňať literárne medzery. Vrátane Osvietenia a To. A výsledok? brutálne sklamanie. To ma nesklamalo až tak, ako Osvietenie, ale aj tak je to dosť slabá kniha a nechápem všetko to nadšenie okolo nej. Páčili sa mi skvelé retrospektívy do temnej minulosti prekliateho mestečka Derry. páčila sa mi postava Bena - "strážcu majáku", ktorý zostáva v milovanom a zároveň nenávidenom Derry po tom, čo z neho všetci kamaráti odídu. Páčili sa mi erotické scény, ktoré sú ešte i na dnešnú dobu vcelku odvážne. Inak ale sklamanie, zaliečavé vzťahy, nesympatické dialógy, priemerné postavy.

anezka.mrz

Ze začátku mě kniha hodně bavila a dost jsem se bala .. musela jsem ji číst ve společnosti lidí, jinak jsem měla pořád pocit že klaun je nekde u mě. ale pak druhá polovina, nebo spíš čtvrtina asi, už nebyla tak tajemná. Jakmile se prostě objevily kapitoly kde TO mluví, uvažuje a bojí se tak to absolutně ztrácí na tajuplnosti a strachu z neznáma. Konec mě tedy zklamal ale jinak zajímavé myšlenky a životní zkušenosti z života dětí. Je fascinující že dospělý člověk se dokázal "přepnout" do dětských let a opravdu reálně popisuje jejich styl humoru atd.

Yorika

TO byla fuška! Knihu jsem četla přes měsíc.A byla jsem z ní celá to...no utahaná.Víte jak je ta kniha těžká? Zvláště, když se ráno člověk vzbudí a má ji připláclou na obličeji.

Radvana

Kniha poutavá a napínavá,čtivá a jako bonus mám od přečtení strach z klaunů

MichalKnotek

Určitě bych toto dílo zařadil mezi prvních 5 nejlepších knih co se od Kinga dají přečíst. Zpracování a celková myšlenka naprosto bravurní. Byl to báječný literární zážitek. To jak King umí vtáhnout do děje je prostě fascinující. Přesto, že hodnotím knihu vysokým hodnocením, jisté mínusy bych našel. I když v průběhu děje se vyskytovalo hodně hororových scén, postrádal jsem v průběhu děje napětí - zřejmě proto, že jsem věděl ze dřív než na konci nikdo významný nezemře. Bylo to jasné, když se příběh odvíjí ve dvou časových liniích. Skutečné napětí přicházelo až někde mezi stranou 800-900. Za co ovšem beru jednu hvězdu a dávám jen 4 hvězdy je Želva. Ta byla jak sám King psal - debilní. Když přišla želva říkal jsem si King byl buď na fetu nebo prostě nevěděl jak To ukončit. Závěrečný střed se zlem mi přišel sám o sobě trochu hloupý a uváděl mě do rozpaků. Hlavně ta želva. Ale kniha jako celek - opravdový skvost. Jen kdyby nepsal o té želvě - ta byla dost trapná.

makemake

Každej, kdo váhá nad tím, zda Kinga vpustit do svýho života, nebo ne, nechť uchopí tuhle knížku a začne číst! Najdete v ní všechno! Není to jen bezduchej horor o šaškovi z kanálu (pojď za námi, všichni se tu vznášíme) a o zlu, který žije pod Derry (ostatně, kdo s Kingem už nějakou dobu cestuje, dobře ví, že pokud se na světě nějakýmu městu vyhnout, je to právě Derry), ale je to hlavně o přátelství děcek, co je v životě moc pěknýho nepotkalo, a kdyby je TO nespojilo, nejspíš by svý strašný životy zahodily mnohem dřív. Díky Miku Hanlone, žes ještě jednou všechny svolal a donutil je vrátit do míst, ke kterým se váže tolik (!!!) vzpomínek! Pro mě formativní knížka, která by se měla učit na školách!

1972Sixo

České vydanie som kúpil v polovici 90tých rokov a nie a nie sa do toho pustiť. Tak som sa dočkal aj slovenského vydania, ktoré som zhltol za 3 týždne. A nie, nieje to najlepšia Kingova kniha, hoci má obrovský potenciál. Najviac bodov u mňa nachytala za deckú časť príbehu. Dialogý sú ako zo života. Proste King si vie deti parádne zrežírovať, ako ranný Spielberg. A nie, táto kniha nie je horor! Temná fantasy z druhej polovice XX. storočia s hororovými prvkami. Napínava, to áno, ale strašidelná, no...

Jája92

Jedna z nejlepších knih, které jsem od Kinga četla. Vůbec mi nepřišlo, že kniha má přes tisíc stránek, nemohla jsem se od ní odtrhnout, i když jsem hrůzou tajila dech a má představivost jela na plné obrátky. Po přečtení jsem pár dní nemohla usnout a i díky filmu, který jsem v dětství viděla, se klauni mezi mé oblíbené postavy rozhodně zařadit nemohou :-D No na nové zpracování filmu se určitě neodvážím kouknout :-D

Nat1

Úžasná a dokonalá kniha. Dovolím si tvrdit jedna z nejlepších co jsem četla. Teda až na to, že ke konci knihy už jsem ve sprše viděla za závěsem klauna.

OndřejMergl

Prvních 300 stránek jsem si nadával, proč čtu tak tlustou knihu. Od 500 stránky jsem si říkal, že to možná nakonec nebude taková hloupost. Po 700 stránce se mi to začínalo líbit a kolem stránky 900 jsem už nemohl přestat. Konec mi přišel slabý.

bezprezdivky

To je prostě klasika ! Film někdy z 90. roku mě přivedl ke Kingovi, ale kníhu jsem četl až teď. Rozvětvený příběh popisující historii jednoho města prolezlého zlem. Do Derry se Kingovy postavy vrací i v jiných románech.

Darknessfriend

Tak sem TO právě prevalcoval, prelouskal a docetl do konce. Vyborna kniha do detailu popsane charaktery, zle mesto Derry ,temnota a všudypřítomné zlo a samozrejme parta smolařu kteří svym pratelstvim a odvahou vstanou zlu v tváři tvář a nakonec...... si to přečte sami.Pro milovniky hororu je TO povinnosti. To tvoří nezapomenutelné dílo, které by mělo projít rukama každého opravdového čtenáře, který si nechce nechat ujít to nejlepší z nejlepšího. Pane Kingu, děláte svému jménu jen čest. Válejte takhle i dál a já budu vrnět blahem :) Ma první přečtena kniha co ma vic jak 1000 stran. Budu muset prehodnotit svuj dosavadni zebricek Kingovych Top 3. Ano je to druha nejlepsi kniha od Kinga co sem zatim přečetl na prvenstvi chybel kousek román Pod kupoli drzi jen tesne stále prvenstvi. A ja jdu konecne na chvilku ven kniham zdar.