Zelená míle

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu.... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/18_/181720/zelena-mile-181720.jpg 4.82028

Zelená míle

The Green Mile (1996)

Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský, Knižní klub

Langosh

Pěkná kniha, čtivá. Film jsem viděl několikrát, je také pěkný, ale kniha je kniha, kniha je vždy nejlepší. Hodně věcí je ve filmu stejných, jen konec je jiný. Mám jen malé výhrady k některým vulgarismům, které by tam být nemusely, ať ta literatura vypadá na úrovni a ne, že to psal nějaký buran, výrazy kolem "ptáků", "koulí" a podobně, trochu to rušilo (nevím, jak moc za to může překlad). Autor se hned na začátku přiznává, že vlastně o celách smrti nic neví a nic nezjišťoval, což je podle mě škoda a trochu to kvalitu sráží, ale jen malinko.

Moje první kniha od Kinga. Nezklamal. Nemohl jsem se kolikrát odtrhnout od čtení, i když jsem byl unavenej. Včera mi zbývalo dočíst 100 stránek. Povedlo se, tak moc je to čtivá kniha. Rozjezd možná trochu pomalejší (popis ohledně myšáka, musel tam vůbec ten myšák být? trochu zdržoval děj), ale pak to stálo za to.

Škoda jen, že jsem nečetl jako první knihu. Koupil jsem si knihu, když jsem byl v Praze na školení a měl jsem čas, tak jsem se mrknul do jednoho knihkupectví, kde jsem Zelenou míli koupil.

Možná už znám dobře film nebo jsem necita, ale nebrečel jsem, jako se tu mnozí přiznávají.

Madluska

Tak tady mě King dostal. Sice knize na náboji maličko ubíral fakt, že už dopředu bylo ledacos jasné (třeba jak to bylo s vinou Johna Coffeyho - jako kafe - a to i bez nápovědy filmu!), a trochu se na ní podepsalo i původní vydávání na pokračování, ovšem jinak opravdu skvělé. Moc se mi líbila vypravěčská perspektiva, drobné motivy (hlavně kolem Willyho Parníkáře - cívka, mentolové bonbonky, pajdání na zadní nohu, případně kolem Percyho), ale především neuvěřitelná lidskost a lidství, které z knihy o popravčí četě čišely. Pět hvězdiček za to, jak King dovedl vykreslit charaktery postav i vztahy mezi nimi tak barvitě, že jsem si mnohdy ani neuvědomovala, že jen čtu písmenka.

kní

Úchvatný, nejen velice napínavý, ale také jímavý příběh, nebo spíše spletenec několika příběhů, osudů a životů. Strašlivý a úžasný zároveň. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Doporučuju každému, kdo si o Kingovi myslí, že to je jen zručný a pracovitý spisovatel - řemeslník - chrlič hororů. Budete zírat.

MikeDV3

Jedna z nejlepších a nejemotivnějších knih, které jsem zatím četl. Konec mě naprosto odrovnal a slzám jsem se neubránil. Všem, kteří jsou pro zavedení trestu smrti chci říct ať si přečtou tuto knihu, ono je to rychle přejde. I když by k takovému omylu došlo jen v jednom případě ze sta, prostě na to odmítám přistoupit. Lidského života si velice vážím a myslím si, že lidé nemají žádné právo ho ukončovat. Knihu si určitě přečtete, možná díky ní některé věci přehodnotíte a upravíte své názory.

witch82

dokonalý King.....milujem túto knihu....dej strhujúci a to aj v prípade že ste videli film

mrliš

Mazec! To je na víc než pět hvězd. Skvěle napsané. Celá parta zelené míle s velkým hochem Johnem Coffey a podlým Percym Wetmorem se člověku dostane hluboko pod kůži. Toto je jedna z těch Kingových knih, které se řadí mezi špičku. Místy mi běhal mráz po zádech. Musím konstatovat, že film se neuvěřitelně drží předlohy. Ale ač je film skvělý, tak kniha mi dala mnohem více.

MartinaSladkova

Úžasná, silná kniha. Doporučuji všem.

maryska09

Skvele napsana kniha, ktera opet potvrzuje pravdu, ze i sebelepe natoceny film se nevyrovna sve knizni predloze.

negramota

Převelice čtivé. Děj knihy vpodstatě sleduje film (resp. naopak), ovšem je o poznání naturalističtější a bohatší o vnitřní pochody protagonistů. Bezvadné čtění.

Terezz123

Geniální kniha. Nerozumím tomu, proč jsem se k této knize dostala až při přijetí čtenářské výzvy. Má první kniha od Kinga byla Řbitov zviřátek, už v té době (a to už jsou 4 roky zpátky), jsem si uvědomovala, jakým úžasně čtivým spisovatelem pan King je. Zelená míle je vskutku těžko překonatelným příběhem, kde se objevují všechny emoce člověka. Nemám slov. 5*

Panda92

Mamka mi jako malé říkala: "Neexistujou strašidla, jenom zlí lidi". Mnohokrát se mi to při čtení Zelené míle vybavilo.
Určitě jedna z nejlepších knížek, co jsem četla...

Heisenberg

Kniha která vás šokuje, rozesměje, ale hlavně, rozbrečí.... Nejlepší kniha co jsem kdy četl, a jedna z nejlepších knih všech dob. Všechny kapitoly jsou fantastické, ale poslední je tak strhující, že se vám tomu nebude chtít uvěřit. Nezapomenutelný příběh plný nezapomenutelných postav - přes obra Johna Coffeyho, dozorce Paula Edgecomba, hnusného Percyho Wetmora, až po roztomilého myšáka pana Cinkala. Kniha, která dala vznik jednomu z nejlepších filmů všech dob. Tleskám panu Stephenu Kingovi. V žebříčku Knihy (a filmy) které vás rozbrečí zaslouženě na 1. místě.

Libunkaa

Moc se mi líbila kniha i film. Mimořádně dojemný a krásný příběh.

YvLeZa

Skvělá kniha, která má trochu pomalejší rozjezd, ale konec rozhodně stojí za to. Dojemný příběh o dozorci a černošském obrovi, odsouzený za něco, co nespáchal.

Alizon

Naprosto genialni knizka. To jakym zpusobem Stephen King lici zivot ve veznici je proste nedostizne. Skvele to vystihl uzivatel Pistalka, ktery Stephena Kinga ohodnotil jako dobreho sociologa. On opravdu bravurne dokaze popsat urcitou dobu, prostredi, charaktery - vy mu to proste verite ze on tam sam byl, ze je skutecne tim vypravecem, ze se to takhle vsechno do posledniho pismenka stalo. Protoze takhle to prece nikdo vymyslet a popsat nemohl. Zelena mile si pravem zaslouzi tak vysoke hodnoceni v zebricku knih. I film (pokud ho jeste nekdo nahodou nevidel) je velice dobry a patri mezi vysoko hodnocene, takze se opravdu povedlo neco vzacneho, kdy je dobre oboji.

GraceC

Zpočátku mě kniha moc nebavila. Děj byl vleklý a autor vždy něco nakousnul, ale nedokončil a "schoval si to na jindy". Avšak tato kniha má své kouzlo. Pomalu mě začala vtahovat do děje a díky vleklému začátku, který jsem vnímala spíš jako popis postav a míst, jsem si mohla dokonale představit každou scénu. Asi v polovině se vše začalo pomalu rozuzlovat a cítila jsem i lehké napětí. A potom tu byl konec. Ten hrozně nespravedlivý a smutný konec. Musím se přiznat, že posledních padesát stran jsem se nemohla od knihy odtrhnout a přestat brečet. Po dočtení nepřestávám myslet na Paula, Coffeyho a pana Jinglese. Nebo spíš na to, co představovali.
Toto je první Kingova kniha, kterou jsem přečetla, a těším se na další. Líbí se mi, že zde tak otevřeně píše o věcech, které jsou považovány za tabu a veřejně se o nich nemluví. (stáří smrt nejbližších, samota, nepříjemné choroby, brutalita)

mapet85

Moja v poradí siedma kniha od tohto fenomenálneho autora a musím povedať, že to bola šťastná sedmička. :-) Do rúk sa mi dostalo nové spracovanie, kde je pôvodne 6 samostatných zväzkov v rámci jednej knihy a navyše aj predslov a doslov, ktoré osvetľujú vznik a okolnosti vydania celej knihy. Vyhol som sa teda čakaniu na jednotlivé „knižočky“ a mal som všetko pokope. Stretávame sa tu s partičkou kolegov vo väznici Cold Mountain v bloku E, ktorých úlohou je postarať sa o väzňov odsúdených na trest smrti na Jiskřidle – ako s obľubou nazývajú elektrické kreslo. A tak tu máme dozorcov – Deana, Billa, Kruťasa, Harryho, či nesympatického Percyho, ale najmä súcitného Paula, z pohľadu ktorého je celý tento prapodivný a miestami magický príbeh vyrozprávaný. No a na druhej strane väzňov – Eduarda Delacroixa, Willyho Whartona a Johna Coffeyho, obrovského černocha, ktorí prišli na chvíľu pobudnúť do bloku E. Zabudnúť nemôžem ani na myšiaka pána Cinkala, ktorý je takisto dôležitou postavou. :-)

Zelená míľa, ktorú väčšina ľudí zrejme pozná skôr z filmového spracovania si právom zasluhuje vysoké hodnotenia. Je to emotívna, dychberúca trošku detektívna a napínavá kniha. Žiadna oddychovka. Nejde až tak o hororovú knihu typu Žiarenie, Carrie, či Prekliatie Salemu, ale skôr o existencialistickú. Vydajte sa so Stephenom Kingom a vyprevaďte väzňov, ktorých vám možno nakoniec bude trošku ľúto, na ich poslednej míli a ja vám garantujem, že vás táto kniha chytí za srdce a nepustí ani po dočítaní posledných riadkov.

„... byl jste odsouzen k smrti na elektrickém křesle na základě rozsudku, který vynesla porota vám rovných a vyhlásil soudce zplnomocněný tímto státem. Bože, chraň obyvatele tohto státu. Chcete před vykonáním trestu ještě něco říci?“

whiolet

Jako první jsem viděla před několika lety film. Musím přiznat, že oproti jiným filmům inspirovaným od S. Kinga je Zelená míle velmi povedená. Se čtením knihy jsem však otálela, vlastně ani nevím proč. Bohužel mě kniha nechytila hned od začátku. Vyprávění mi přišlo zmatené, absolutně mě nebavil pohled Paulieho z přítomnosti, se zklamáním musím konstatovat, že jsem četla lepší knihy od S. Kinga

Mabie

Nádherná kniha i film. Vracím se k oběma a vždy jsem trochu "otřesená" příběhem i jeho podáním. Jeden z knižních příběhů, který má i ve filmovém zpracování neuvěřitelnou sílu a moc. Vždycky brečím, dojímám se, prostě kniha i film jsou TOP.

čtenářka4

Nádherná kouzelná dokonalá kniha, tolik lidskosti, laskavosti, smutku, citů a krásných myšlenek. Film vzdal této knize hold, tady není lepší kniha nebo film, oboje se tak nádherně dokonale prolíná do literárně-filmového skvostu.

Pampalini

Dokonalosť je jednoduchá, postavená na dobrom príbehu, výborných charakteroch, zaujímavom prostredí. Príbeh podaný veľmi civilne a s citom, s veľkou myšlienkou. Zelenou míľou (podobne ako Vykúpením) si pán King získal ďalších čitateľov. Nutné podotknúť, že na tom má veľký podiel aj Tom Hanks a M.C. Duncan.

Krami

Chtěl jsem pomoct, ale nešlo to. Každou přečtenou stránku jsem chtěl vzít zpátky, ale už bylo pozdě. Nemohl jsem si pomoct.

Larsen
21.12.2016

"Ježíšku, něžnej a dobrej, modli se za mě, za sirotka. Buď mou silou, buď mým přítelem, buď se mnou až do samýho konce. Amen."

cat5
23.11.2016

První kniha, u které jsem plakala... Zážitek k nezaplacení.

Lucissia
02.11.2016

Proč??? Proč se dobrovolně trýzním čtením takové knihy? Copak člověk nemá svých starostí dost???
Kdysi moc dávno jsem viděla tento film, moc dávno a zanechal ve mně hluboký dojem. Nyní se ke mně dostala kniha a najednou vše znovu obživlo, postavy dostaly určitou tvář... Hluboký příběh, nejsem daleko tomu uvěřit, že se to opravdu stalo, nebo možná už tomu dávno věřím...
Až si srdce odpočine, mysl taky, podívám se na film. A možná se budu trýznit dál a podívám se dnes, protože jsem tak zvědavá a chci si ho připomenout. Zabila je jejich vzájemná láska... tak tahle věta mě bude strašit ještě dlouho.
A teď si dám nějakou Lanczovou nebo Steklače, ať si mozek i srdce odpočinou.

Ilca011
25.10.2016

Od Kinga jsem už pár knih četla, ale stejně se navždy budu věrně vracet k mojí první knize od něj, kterou je právě Zelená míle. Tahle kniha mě pohltila do svého příběhu a nechtěla mě pustit. Vyplivla mě až v závěru, a v tom jsem nemohla uvěřit, že už to končí. Hned jsem se vrhla na film, který mě příjemně překvapil, neboť se hodně podobal knize. Opravdu skvělý příběh, ke kterému se budu stále vracet...

laepus
19.10.2016

Úžasné čtení, zajímavá forma psaní v šesti oddělených částech. Líbí se mi taky, že film docela dost věrně ctí předlohu a z obou jde stejná atmosféra. Postava Johna Coffeyho je jedna z nejkrásnějších, s jakou jsem se kdy setkal. Kvituji také nepřehnanost s nadpřirozenými jevy - je na nás, jestli uvěříme tomu lehkému božství, které se tak vyskytuje...

GliderMan
17.10.2016

Kniha je hodně podobná filmu, který jsem viděl již před čtením knihy. To byl trochu problém, protože o moc více v knize není a chyběly mně tedy momenty překvapení. Proto dávám o něco nižší hodnocení. Jinak je to klasický King, hodně popisných částí, méně děje. Na Kinga i poměrně málo fantasy prvků.

Jessybelle
03.10.2016

Skvělá kniha i film, který jsem viděla jako první, a oboje bylo super. Myslím, že není třeba víc komentovat. King je King.

Matty
24.09.2016

Přečtení druhé nehororové knihy Stephena Kinga (po povídkových Čtyřech ročních dobách) mne již nenechává na pochybách, proč je tento autor tak populární. Podáno naprosto banálně: dobře se čte. Přiměřeně dlouhé dialogy a monology prokládá dramatičtějšími situacemi. Postavy nám neodhaluje rovnou, ale postupně dávkovanými informacemi, nechávaje si kus tajemství pro překvapující rozuzlení. Čtenáře dovede neustále držet v napětí. Naznačuje, k čemu dojde (a že to bude něco velkého), aniž by prozrazoval příliš.

Zelená míle, román o stárnutí, smrti a (ne)spravedlnosti, ale také o „přízemnějších“ skutečnostech jako je elektrické křeslo, urinální infekce nebo lidská hloupost, velmi opatrně, bez sentimentu (kterého se nevyvarovala filmová adaptace) pracuje s pojmy „Bůh“ a „zázraky“. Stačilo málo, aby příběh sklouzl k patosu, King ale po celou dobu zůstává nad věcí díky realistickému líčení detailů prostředí a lidské krutosti.

Sevřenosti vyprávění škodí slabší provázání vyprávěného příběhu s příběhem vypravěče. Osud Paula Edgecombea po jeho kariéře dozorce zásadně neobohacuje, co se dělo ve věznici, i když… poslední věta je tak pravdivá, až z toho mrazí.