Zelená míle

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu.... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/18_/181720/zelena-mile-181720.jpg 4.81892

Zelená míle

The Green Mile (1996)

Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský, Knižní klub
Více informací...

YvLeZa
předevčírem

Skvělá kniha, která má trochu pomalejší rozjezd, ale konec rozhodně stojí za to. Dojemný příběh o dozorci a černošském obrovi, odsouzený za něco, co nespáchal.

Alizon

Naprosto genialni knizka. To jakym zpusobem Stephen King lici zivot ve veznici je proste nedostizne. Skvele to vystihl uzivatel Pistalka, ktery Stephena Kinga ohodnotil jako dobreho sociologa. On opravdu bravurne dokaze popsat urcitou dobu, prostredi, charaktery - vy mu to proste verite ze on tam sam byl, ze je skutecne tim vypravecem, ze se to takhle vsechno do posledniho pismenka stalo. Protoze takhle to prece nikdo vymyslet a popsat nemohl. Zelena mile si pravem zaslouzi tak vysoke hodnoceni v zebricku knih. I film (pokud ho jeste nekdo nahodou nevidel) je velice dobry a patri mezi vysoko hodnocene, takze se opravdu povedlo neco vzacneho, kdy je dobre oboji.

GraceC

Zpočátku mě kniha moc nebavila. Děj byl vleklý a autor vždy něco nakousnul, ale nedokončil a "schoval si to na jindy". Avšak tato kniha má své kouzlo. Pomalu mě začala vtahovat do děje a díky vleklému začátku, který jsem vnímala spíš jako popis postav a míst, jsem si mohla dokonale představit každou scénu. Asi v polovině se vše začalo pomalu rozuzlovat a cítila jsem i lehké napětí. A potom tu byl konec. Ten hrozně nespravedlivý a smutný konec. Musím se přiznat, že posledních padesát stran jsem se nemohla od knihy odtrhnout a přestat brečet. Po dočtení nepřestávám myslet na Paula, Coffeyho a pana Jinglese. Nebo spíš na to, co představovali.
Toto je první Kingova kniha, kterou jsem přečetla, a těším se na další. Líbí se mi, že zde tak otevřeně píše o věcech, které jsou považovány za tabu a veřejně se o nich nemluví. (stáří smrt nejbližších, samota, nepříjemné choroby, brutalita)

mapet85

Moja v poradí siedma kniha od tohto fenomenálneho autora a musím povedať, že to bola šťastná sedmička. :-) Do rúk sa mi dostalo nové spracovanie, kde je pôvodne 6 samostatných zväzkov v rámci jednej knihy a navyše aj predslov a doslov, ktoré osvetľujú vznik a okolnosti vydania celej knihy. Vyhol som sa teda čakaniu na jednotlivé „knižočky“ a mal som všetko pokope. Stretávame sa tu s partičkou kolegov vo väznici Cold Mountain v bloku E, ktorých úlohou je postarať sa o väzňov odsúdených na trest smrti na Jiskřidle – ako s obľubou nazývajú elektrické kreslo. A tak tu máme dozorcov – Deana, Billa, Kruťasa, Harryho, či nesympatického Percyho, ale najmä súcitného Paula, z pohľadu ktorého je celý tento prapodivný a miestami magický príbeh vyrozprávaný. No a na druhej strane väzňov – Eduarda Delacroixa, Willyho Whartona a Johna Coffeyho, obrovského černocha, ktorí prišli na chvíľu pobudnúť do bloku E. Zabudnúť nemôžem ani na myšiaka pána Cinkala, ktorý je takisto dôležitou postavou. :-)

Zelená míľa, ktorú väčšina ľudí zrejme pozná skôr z filmového spracovania si právom zasluhuje vysoké hodnotenia. Je to emotívna, dychberúca trošku detektívna a napínavá kniha. Žiadna oddychovka. Nejde až tak o hororovú knihu typu Žiarenie, Carrie, či Prekliatie Salemu, ale skôr o existencialistickú. Vydajte sa so Stephenom Kingom a vyprevaďte väzňov, ktorých vám možno nakoniec bude trošku ľúto, na ich poslednej míli a ja vám garantujem, že vás táto kniha chytí za srdce a nepustí ani po dočítaní posledných riadkov.

„... byl jste odsouzen k smrti na elektrickém křesle na základě rozsudku, který vynesla porota vám rovných a vyhlásil soudce zplnomocněný tímto státem. Bože, chraň obyvatele tohto státu. Chcete před vykonáním trestu ještě něco říci?“

whiolet

Jako první jsem viděla před několika lety film. Musím přiznat, že oproti jiným filmům inspirovaným od S. Kinga je Zelená míle velmi povedená. Se čtením knihy jsem však otálela, vlastně ani nevím proč. Bohužel mě kniha nechytila hned od začátku. Vyprávění mi přišlo zmatené, absolutně mě nebavil pohled Paulieho z přítomnosti, se zklamáním musím konstatovat, že jsem četla lepší knihy od S. Kinga

Mabie

Nádherná kniha i film. Vracím se k oběma a vždy jsem trochu "otřesená" příběhem i jeho podáním. Jeden z knižních příběhů, který má i ve filmovém zpracování neuvěřitelnou sílu a moc. Vždycky brečím, dojímám se, prostě kniha i film jsou TOP.

čtenářka4

Nádherná kouzelná dokonalá kniha, tolik lidskosti, laskavosti, smutku, citů a krásných myšlenek. Film vzdal této knize hold, tady není lepší kniha nebo film, oboje se tak nádherně dokonale prolíná do literárně-filmového skvostu.

Pampalini

Dokonalosť je jednoduchá, postavená na dobrom príbehu, výborných charakteroch, zaujímavom prostredí. Príbeh podaný veľmi civilne a s citom, s veľkou myšlienkou. Zelenou míľou (podobne ako Vykúpením) si pán King získal ďalších čitateľov. Nutné podotknúť, že na tom má veľký podiel aj Tom Hanks a M.C. Duncan.

Krami

Chtěl jsem pomoct, ale nešlo to. Každou přečtenou stránku jsem chtěl vzít zpátky, ale už bylo pozdě. Nemohl jsem si pomoct.

Larsen
21.12.2016

"Ježíšku, něžnej a dobrej, modli se za mě, za sirotka. Buď mou silou, buď mým přítelem, buď se mnou až do samýho konce. Amen."

cat5
23.11.2016

První kniha, u které jsem plakala... Zážitek k nezaplacení.

Lucissia
02.11.2016

Proč??? Proč se dobrovolně trýzním čtením takové knihy? Copak člověk nemá svých starostí dost???
Kdysi moc dávno jsem viděla tento film, moc dávno a zanechal ve mně hluboký dojem. Nyní se ke mně dostala kniha a najednou vše znovu obživlo, postavy dostaly určitou tvář... Hluboký příběh, nejsem daleko tomu uvěřit, že se to opravdu stalo, nebo možná už tomu dávno věřím...
Až si srdce odpočine, mysl taky, podívám se na film. A možná se budu trýznit dál a podívám se dnes, protože jsem tak zvědavá a chci si ho připomenout. Zabila je jejich vzájemná láska... tak tahle věta mě bude strašit ještě dlouho.
A teď si dám nějakou Lanczovou nebo Steklače, ať si mozek i srdce odpočinou.

Ilca011
25.10.2016

Od Kinga jsem už pár knih četla, ale stejně se navždy budu věrně vracet k mojí první knize od něj, kterou je právě Zelená míle. Tahle kniha mě pohltila do svého příběhu a nechtěla mě pustit. Vyplivla mě až v závěru, a v tom jsem nemohla uvěřit, že už to končí. Hned jsem se vrhla na film, který mě příjemně překvapil, neboť se hodně podobal knize. Opravdu skvělý příběh, ke kterému se budu stále vracet...

laepus
19.10.2016

Úžasné čtení, zajímavá forma psaní v šesti oddělených částech. Líbí se mi taky, že film docela dost věrně ctí předlohu a z obou jde stejná atmosféra. Postava Johna Coffeyho je jedna z nejkrásnějších, s jakou jsem se kdy setkal. Kvituji také nepřehnanost s nadpřirozenými jevy - je na nás, jestli uvěříme tomu lehkému božství, které se tak vyskytuje...

GliderMan
17.10.2016

Kniha je hodně podobná filmu, který jsem viděl již před čtením knihy. To byl trochu problém, protože o moc více v knize není a chyběly mně tedy momenty překvapení. Proto dávám o něco nižší hodnocení. Jinak je to klasický King, hodně popisných částí, méně děje. Na Kinga i poměrně málo fantasy prvků.

Jessybelle
03.10.2016

Skvělá kniha i film, který jsem viděla jako první, a oboje bylo super. Myslím, že není třeba víc komentovat. King je King.

Matty
24.09.2016

Přečtení druhé nehororové knihy Stephena Kinga (po povídkových Čtyřech ročních dobách) mne již nenechává na pochybách, proč je tento autor tak populární. Podáno naprosto banálně: dobře se čte. Přiměřeně dlouhé dialogy a monology prokládá dramatičtějšími situacemi. Postavy nám neodhaluje rovnou, ale postupně dávkovanými informacemi, nechávaje si kus tajemství pro překvapující rozuzlení. Čtenáře dovede neustále držet v napětí. Naznačuje, k čemu dojde (a že to bude něco velkého), aniž by prozrazoval příliš.

Zelená míle, román o stárnutí, smrti a (ne)spravedlnosti, ale také o „přízemnějších“ skutečnostech jako je elektrické křeslo, urinální infekce nebo lidská hloupost, velmi opatrně, bez sentimentu (kterého se nevyvarovala filmová adaptace) pracuje s pojmy „Bůh“ a „zázraky“. Stačilo málo, aby příběh sklouzl k patosu, King ale po celou dobu zůstává nad věcí díky realistickému líčení detailů prostředí a lidské krutosti.

Sevřenosti vyprávění škodí slabší provázání vyprávěného příběhu s příběhem vypravěče. Osud Paula Edgecombea po jeho kariéře dozorce zásadně neobohacuje, co se dělo ve věznici, i když… poslední věta je tak pravdivá, až z toho mrazí.

Meaki
09.09.2016

Schopnost jak King dokáže pracovat s více časovými liniemi je naprosto mistrovský. V knihách od jiných autorů se mi (a nejen mně) občas stává, že se ztrácím v čase, ale u Kinga jsem neměla nejmenší problém. Člověk u Zelené míle opravdu uvěří, že to vypráví opravdu Paul Edgecomb na sklonku svého života a to nikoliv na základě realističnosti příběhu (či pravdivosti některých faktů, které, jak sám King přiznává, nejsou vždy naprosto přesné), ale stylem, jakým to je psáno.
Též se mi líbilo, že některé události nenapsal zprvu zpříma a pouze je naznačil. Kdy například nějakou událost okomentoval "Jak jsme byli naivní", či podobně (což ostatně přidává na věrohodnosti, že to píše pan Edgecomb, protože tak si představuji, že by staříček komentoval své vyprávění), nebo nějakou příhodu tzv. "urychlil" a pak přidal detaily ve chvíli, kdy příhodu vyprávěl své manželce. To vše přidávalo na napínavosti díla a i přesto, že jsem viděla film před knihou a přišla jsem o většinu napětí, stejně jsem zuřivě otáčela stránky a hltala každé slovo.

BlackBlade
23.08.2016

Viděl jsem prvně film, než jsem to četl, ale oboje bylo skvělé. Příjemně mě překvapilo, že film poměrně dobře vystihuje knihu, což nebývá zvykem. Krásný příběh z vězeňského prostředí s nádechem tajemna v podobě postavy Johna Coffeyho. Myslím, že tohle nepotřebuje žádný "duchaplný" komentář, jen doporučení = máte příležitost a čas? Okamžitě přečíst! Nemáte čas, ale jen příležitost? Pak alespoň mrknout na film! :)

Chipsonator
23.08.2016

Příběh o temnotě a světle, o smrti a životě, o beznaději a naději a o jednom černém (#NoRacism) obrovy jehož jméno připomíná prosté Kafe.

King to opět dokázal a boduje na plné míli! Zelená míle je horor (ano, čtete správně, označil jsem zelenou míli za horror, jen se nad tím zkuste zamyslete, na všechny zvěrstva co se v knize napáchali, vzpomeňte na místo kde se příběh odehrává a vzpomeňte na to strašlivé Jiskřidlo!) s velkým srdcem, který nenechá jedno oko suché! Výborný lidský příběh o lidech (a jedné myši) a temnotě a světle která se v nich ukrývá. 95%

PS: A teď mě omluvte, potřebuji si dát pořádné Coffey.

eestera
21.08.2016

Kniha,ke které se ráda vracím a vždy objevím něco nového.Kinga jsem si zamilovala díky nepředvídatelnosti-občas i mě i napadne kam na nápady chodí-umí skvěle strhnout a nedá se přestat číst :-) Zelená míle je přesto vyjímečná,lidská.....

Ladislav.Knap
15.08.2016

Moji první knihu od Kinga jsem si nemohl zvolit lépe. Skvělé dílo.

AllyKumari
02.08.2016

Film jsem nikdy neviděla, ale tohle je solidní čtení. Také má první kniha od Kinga. Určitě si půjčím i nějakou další.

Lenka.Vílka
30.07.2016

Kniha to má u mě dost podobné jako film. Film jsem rozkoukala několikrát (knihu jsem začala číst taky na několikrát), ale nikdy jsem se nedostala až na konec (narozdíl od knihy, kde se mi to nějakým kouzlem povedlo). Svým způsobem to mělo být dobře, protože jsem neměla potřebu porovnávat (v téhle knize pro mě při čtení stejně nešlo o děj, ten jsem znala celý, ale jak je kniha napsaná). Bez přečtení Zelené míle, bych mohla existovat dál s tím, že jsem o nic nepřišla. Ale já knihu přečetla a asi jsem bez citu a duše, když si čtu všechny ty nadšené komentáře tady na DK. Ale za mě lepší průměr. Škoda.

Ruzaaa
15.07.2016

Skvělá kniha. Byla jsem ráda, že jsem kdysi viděla film a mohla jsem si tak Johna Coffeyho představovat podle herce, který ho ztvárnil ve filmu, protože dokonalejší by být ani nemohl. Zkrátka je to jedna z knih, o kterých přemýšlíte, když v ní zrovna nejste ponořeni, říkáte si, zda opravdu nebyla nějaká možnost, jak se vyhnout jeho popravě. Že to sakra muselo jít nějak udělat. A proč se tomu bachaři nevzepřeli, proč Moores to odsouhlasil, když mu díky Johnovi žila žena. A pak si představíte, jaká situace byla v roce 1932 vůči černochům a musíte to překousnout. Ke knize se určitě vrátím a velmi ji doporučuji.

Majkrofon
10.07.2016

Kniha, ktorá v našich končinách stoji v tieni svojho filmového spracovania. Ja osobne som nikdy film nedopozeral do konca, preto som si záver knihy užil asi viac ako väčšina tu prítomných. Kniha ma jednoznačne bavila ovela viac, skvelé dielo.

cecetka
09.07.2016

Po delsi dobe kniha, u ktere mi tekly slzy.
Asi budu za exota, ale film jsem nevidela. Nejak me prostredi veznice a poprav nelakalo. Proto nemam srovnani knihy s filmem.
Kniha je pro me jednoznacne za 5*.

Schary
07.07.2016

Velmi pěkné, ale k mým nej od Kinga nepatří...Možná je to tím, že film byl tak dobrý a v knize ani není nic navíc...Já viděla nejdřív film...

Pampeliishka
06.07.2016

King je jistě dobrý autor, ale jeho knihy mi přijdou až moc... americké. Zelenou míli nevyjímaje. Tři hvězdy.

hanka24
02.07.2016

Když jsem kdysi viděla film, vydržela jsem pouze asi tak do půlky, u knížky mě to právě od tohoto bodu začalo více bavit. Neuvěřitelný nápad, neuvěřitelná myšlenka celého příběhu. Dojetí a určitá radost z maličkostí střídáno vztekem z bezmoci a podlosti lidí. Občas náročnější na psychiku, ale doporučuji.