Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou n...celý text

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti.
A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem.
Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž.

Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1123/svedectvi-1123.jpg 4.5770
Originální název:

The Stand (1978)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (136)

Přidat komentář
Aleen
10. února

K téhle knize mohu napsat jen jedno. Když jsem ji četla, ze spaní jsem křičela na manžela: "Miláčku, všichni zemřeme". To bylo v první cca třetině. Pak už jsem nekřičela vůbec. Asi jsem zemřela.

Metroušek
09. února

Jak je u jednoho z největších světových grafomanů zvykem, nápad skvělý, provedení dobré, ale jako obvykle bych to proškrtal o čtvrtinu až třetinu. Nápad autor vytěžil znovu jako Puls, ten se mi moc líbil. Filmové zpracování obou knih je bohužel hodně slabé.

Sallka
02. února

Pro mě (zatím) nejlepší příběh, co jsem od pana Kinga četla. I když stránek je spousta, při dočtení mi bylo líto, že jich není ještě jednou tolik. Opravdu doporučuji a nebojte se tý bichle, jak se do toho jednou pustíte, nebudete chtít, aby to skončilo :-) Haleluja.

n.ezn.amy
31. ledna

skvělý postapokaliptický příběh, kdy superchřipka zabije většinu obyvatel USA a pak už jen záleží, kdo se postaví na stranu dobra a zla, protože nic mezi tím není. King mistrně vykresluje charaktery postav v naprosté bizarní situaci.

Nikolča
21. ledna

Kniha se četla moc pěkně. Autor zvolil téma příběhu ze zajímavého úhlu pohledu (boj dobra a zla). Na to, že je kniha velmi rozsáhlá, tak nenudila ani chvíli. Četla se skoro sama. :)

Ruzaaa
09. ledna

Pecka! Zatím to nejlepší, co jsem od Kinga četla. Ač jsem se bála rozsahu knihy, že bude třeba místy nudná, tak jsem se šeredně mýlila. Každý kousek příběhu byl důležitý, nic bych nevypustila a tak jsem ráda, že jsem četla nezkrácenou verzi. Velikým plusem byly jako vždy postavy - větší počet (ale neztrácíte se v nich), krásně a postupně se rozvíjející charaktery, náhled do nitra každé z nich a uvědomění si, že žádný člověk není buď jen černý nebo jen bílý. Pozitivně hodnotím také téma cyklu na konci - takový Uroboros aneb R.F. a zlo jen tak nezabiješ.

Pampalini
15.12.2016

Pôvodné vydanie bolo výrazne skrátené - ani sám autor, ani vydavateľ netušili, ako to čitatelia prijmú. Až po výbornej odozve vyšla "uncut" edícia. Takéto knihy sa neposudzujú podľa počtu strán. Vždy ich nebude dosť. Je to nálož. Výborná jazda zničeným a znovu sa tvoriacim ľudstvom. Kniha má viac vrstiev - dokumentuje čo by sa mohlo stať, popisuje ako človek reaguje a prináša podnety na zamyslenie. Svet ani ľudia nie sú čiernobieli, správajú sa veľmi rôznorodo. Rovnako dobro aj zlo mávajú množstvo podôb. Tu je všetko. Na prvý pohľad banálny problém v podobe chrípky prakticky zlikviduje spoločnosť ako ju poznáme. U Kinga mám rád postavy, ktoré prechádzajú medzi knihami. Vždy prinášajú istý prvok dobra alebo zla. Hail to the King.

lukas2025
29.11.2016

Kniha byla dost dlouhá, až jsem měl strach, že ji nedočtu. Nicméně kdyby byla kratší, litoval bych... Skvělé počtení, vtáhnutí do děje, až navozování úzkostných pocitů :)

kyssling
27.11.2016

King je skvělý vypravěč. Pokud vás nezajímá sci-fi najdete si tam spustu zajímavých charakterů. Kniha vám nabídne jak odlehčené části tak velmi smutné epizody. Nemůžu si pomoci, ale "Svatá dobrota" ve mě zůstane velmi dlouho :-)

martin3683
27.11.2016

Knihu budu mít už nadobro spojenou se skupinou Alice Cooper. Povětšinu čtení jsem ji jel na albech jako Brutal Planet, Hey Stoopid a Trash, což se ukázalo jako až prorocky dobrá volba. Však co by se jinak mohlo hodit více ke knize, kde člověk zapříčíní smrt 98% populace planety a sotva se rozkouká, začne peklo zas znovu. Jak jsem přitom poslouchal něco jiného, či bez hudby, tak to byla úplně jiná kniha. Takže doporučuji si čtení vytunit touto kapelou.

Mám rád postapokalyptické knihy, filmy a seriály a myslím, že nejsem zdaleka sám. Nedivil bych se, kdyby nás skrz spisovatele naše společné lidské podvědomí chtělo varovat a možná i pomalu připravit, že se brzy něco podobného stane. Může to být meteorit, atomovka, globální oteplování a nebo třeba superchřipka jako v této knize. Vždy to bude znamenat slušnou čistku obyvatel planety a pokud se poštěstí, tak i nový začátek pro přeživší. Plno knih a filmů většinou končí v době, kdy končí prvotní dopady katastrofy. King se ale v tuto chvíli teprve rozjíždí a dává nám tak do ruky mix sociologického průvodce, jak se po apokalypse začne utvářet nová společnost, románu, špetku toho nadpřirozena a dochucenou plnou hrstí různých zvrhlíků, pošuků a osobních traumat.

zelenoockaa
26.11.2016

Skvělá kniha, stejně jako většina dalších od Kinga. Sice jsem knihu četla přes měsíc, ale nelituji toho. Doporučuji všem.

ivana9055
20.11.2016

Úžasně realisticky popsáno co by se mohlo jednou stát. Příběh končí jak by nikdo v polovině nečekal. V knize najdete hodně rozlišných povahových osob, ale i když jsou někteří tak rozlišní tak přece jen je něco spojuje. Pro mě osobně čtivé a nejoblíbenější kniha od Kinga.

MichelleKing
02.11.2016

Miluji 99,99% této knihy. Důvod je takový, že konec knihy, je opravdu to, co dalších 99,99% čtenářů opravdu nečekalo. Všimla jsem si, že Stephen King je velmi velmi dobrý spisovatel, když je objekt realistický. Čím více přitažený za vlasy, tím horší konec.
Postavy jsou nádherně realizovány. Mají zůstat s vámi. Skvělý příběh. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. .
Chtěla, bych doporučit tuto knihu každému, kdo umí číst 1,000 stránkové knížky!

kilometr
02.11.2016

UFF,tak jsem knihu nakonec přečetl až do konce.Zatím má nejnáročnější Kingovka,která mě po parádním rozjezdu dost často nudila.Do čtení jsem se musel několikrát nutit,abych jí vůbec dočetl.Než číst tuhle knihu znovu,to raději Kapitána Tripse! 35%.

Martial
17.10.2016

JJ... Tom Cullen nadšený... to sedí...

Schneeba
14.10.2016

Jedna z nejlepších knih co jsem četl. Moc nemám rád tak rozsáhlé knihy ale tahle mě neskutečně bavila. Ano měla své slabší pasáže ale jinými to zcela vynahradila. Začátek knihy úžasný, prostředek byl o něco málo slabší a konec zase skvělý. Velice mě ta kniha překvapila a hlavně vtáhla do děje. Pořád jsem si musel hledat čas abych mohl číst dál a dál. Jediné s čím jsem měl trochu problém bylo abych se zorientoval v postavách jakožto čerstvý čtenář jsem s tím měl trochu problém.

RoseMadder
19.09.2016

"Dobrá kniha, svatá dobroto, to tedy byla dobrá kniha! Tom Cullen je z knihy nadšený!" asi tak nějak.

wcelaq
11.08.2016

Pro mě TOP kniha od Pana Kinga ! Už mi prošla očima snad 3krát a vím,že se kni v budoucnu ještě několikrát vrátím.Jeho popis rozšiření superchřipky mě nepřestane fascinovat snad nikdy,již jsem ji doporučil nespočtu lidem a každy zní byl nadšený stejně ne-li víc než ja.Za mě mistrovské dilo od Mistra :)

key.maker
08.08.2016

Kniha má sice něco málo přes tisíc stran, ale stojí za přečtení. Toto dílo považuji za jedno z nejlepších od Stephena Kinga. :-)

jaHanicka
01.08.2016

Skvělý, jsem u cca 350. strany a nemůžu se odtrhnout. Jen můžu dát malou radu - nečtěte tohle, když na vás něco leze... :-D

gemi
07.07.2016

Nejsem kdovíjakým milovníkem post-apo ptákovin, proto jsem měl z tohoto díla trošku obavy. King se ale naštěstí většinu doby soustředí na to, co umí a co máme na jeho tvorbě nejraději - atmosféru.

Svědectví je další výtečný kousek z mistrovy rané tvorby. Ještěže se nakonec stal slavným a mohl vydat román v původním rozsahu 1050 stran (nejdříve vydal zkrácenou, 600stránkovou verzi).

Čeká vás tedy jízda co do rozsahu srovnatelná s To. Záměrně říkám co do rozsahu, protože jinak zůstává král neporažen. Svědectví začne na rozdíl od To pěkně zprudka hned od začátku, ovšem zatímco gradace příběhu v To jde od pozvolného začátku do strhujícího konce lineárně nahoru, tady si projdeme sinusovkou.

Spousta kritiků tvrdí, že první půlka knížky je špičková a druhá slabá. Tak jednoduché to ale není a není to ani spravedlivé vůči knize, protože toto hodnocení by mohlo dost čtenářů odradit. Knížku bych rozdělil do čtyř částí. První dvě čtvrtiny jsou vynikající, strhují, nebudete chtít přestat číst. Třetí čtvrtina je, pravda, slabší a ve čtvrté román nabere druhý dech a šine si to solidním tempem do finále. Těch tři sta stránek je, halt, nutno přežít, ale i ony mají svůj smysl, dávají příběhu hloubku a ať už je kritizuji jakkoli, oproti románu Lisey a její (nudný) příběh jsou strhujícím dramatem.

Jak jsem zmínil, jedná se o jeden z Kingových prvních románů, takže tady nenajdete mnoho odkazů na jiná díla (jako např. v Pavučině snů), ale mihne se tady pár tradičních míst, jako je Castle Rock a obligátní Maine. Vzhledem k rozsahu je to ideální četba na dlouhé zimní večery (hlavně v chřipkové sezóně) nebo na letní dovolenou na chalupě. Na zahraniční dovolenou si raději vezměte něco jiného, protože touto bichlí si vyčerpáte tak polovinu limitu váhy zavazadel do letadla, a stejně ji během dovolené nestačíte přečíst. :-)

Po tomto příběhu pro vás v každém případě chřipka získá nový rozměr a jakmile uslyšíte někoho zakašlat, zježí se vám chlupy na zátylku a budete chtít utéct...

Elkiss
13.06.2016

I přes to jaký jsem měla strach ze stran, které kniha má, jsem se do čtení pustila. Avšak! Kdyby kniha měla ještě dalších 1000 stran, četla bych dychtivě dál. Velmi poutavé, dobře se v knize dá orientovat v osudu všech hlavních postav a od děje se zkrátka v hlavní zápletce neodlepíte (to mi věřte). Takže těm z Vás, koho by kniha odradila počtem stran, doporučuji, aby zariskovali a dali jí šanci. Stojí to za to!

RavuX
30.05.2016

Dobre napsana a neobycejne dlouha (ale ne zdlouhava!) postapokalypticka pohadka.

buckpe
09.05.2016

Někteří si zde stěžovali že je kniha moc americká ale mě to tak nepřišlo. King zde popisuje prostředí ve kterém se vyzná a popisuje ho úchvatně. Kniha je prostě úžasná.

Kormorán
30.03.2016

King nezná míru, to je jeho největší problém. A s každou jeho další knihou to pociťuji čím dál palčivěji, zvlášť když jde o tak rozmáchlou záležitost, jakou je Svědectví. Opět, čte se skoro samo, protože King je mistr chytlavých slov, motivů a postav, které vás zajímají. Na těch víc jak tisíci stranách se mu povedlo načrtnout interesantní paletu charakterů a svět, který obývají, líčí nejdříve v nepříjemně surových, posléze depresivně beznadějných a nakonec osudově plných barvách. Jenže... To všechno by zvládl stejně dobře znázornit na poloviční ploše a co víc, příběh jako takový (o který by v tomhle typu mainstreamové literatury mělo jít především) by se mu nerozpadl na nesourodou, rozplizlou břečku, která absolutně postrádá vnitřní soudržnost a hromadí nesmyslné podzápletky, aniž by se její autor namáhal je pořádně vytěžit, nedejbože jejich osudy logicky uzavřít. Výsledkem je divný hybrid mezi sci-fi a fantasy, svědectvím o nákaze a bojem mezi dobrem a zlem, zajímavým postapokalyptickým čtením a čistou fantasmagorií. Jasně, pořád jsem si ve Svědectví něco našel. Tragikou provoněnou postavu Harolda Laudera, rozevlátého Larryho Underwooda a jeho cestu za zodpovědností, další ambivalentní postavy, u kterých jste na rozpacích, jestli je litovat, nebo jimi pohrdat. Prvních asi sto padesát stránek je velmi lákavou rekonstrukcí virového onemocnění z pohledu několika postav. Posledních sto stránek jsem zhltal takřka na posezení, protože celý ten alespoň rámcově v realitě zakotvení dovětek v sobě má víc napětí a emocí než "epické" finále hlavní dějové linie. Ale pořád zbývá skoro osm set dalších stran, na kterých se projevuje autorova nesoudnost a celé knize v nich hrozivě padá řetěz. Škoda, celá látka rozhodně měla potenciál být víc než jen lehký nadprůměr.

ElenRiannon
20.03.2016

Výborné, ale konec mě malinko zklamal :)

sarka54
16.03.2016

Na můj vkus trochu zdlouhavý konec ale jinak moc dobré čtení

MonikaV
16.03.2016

Perfektní, četla jsem 2x. Před asi 7 lety a loni jsem se k ní vrátila.

avel
11.03.2016

Prozatím nejlepší Kingovka!
Děj hezky plyne, i přes větší množství postav jsem se orientovala a žádná postava mě nenudila.
Jen ten konec byl trochu uspěchaný (vím, u knihy s takovým rozsahem to zní zvláštně) a mrtvých z řad hlavních postav mohlo být méně, ale přesto skvělá kniha!

geralt0981
21.02.2016

Sai King vytvořil výborné ka-tet, postavy se mi moc líbily


Autor a jeho další knihy

Stephen King

Stephen King

americká, 1947

všechny knihy autora

Štítky

postkatastrofická sci-fi zfilmováno

Uživatelé mají knihu

v Přečtených1070x
v Právě čtených41x
v Knihotéce421x
v Doporučených124x
v Chystám se číst312x
v Chci si koupit48x