Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou n...celý text

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti.
A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem.
Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž.

Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1123/svedectvi-1123.jpg 4.5713
Originální název:

The Stand

Žánr:
Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1978 ...více
Nahrávám...

Komentáře (120)

Přidat komentář
Nejprve se musíte přihlásit.
RoseMadder19.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

"Dobrá kniha, svatá dobroto, to tedy byla dobrá kniha! Tom Cullen je z knihy nadšený!" asi tak nějak.

wcelaq11.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě TOP kniha od Pana Kinga ! Už mi prošla očima snad 3krát a vím,že se kni v budoucnu ještě několikrát vrátím.Jeho popis rozšiření superchřipky mě nepřestane fascinovat snad nikdy,již jsem ji doporučil nespočtu lidem a každy zní byl nadšený stejně ne-li víc než ja.Za mě mistrovské dilo od Mistra :)

key.maker08.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha má sice něco málo přes tisíc stran, ale stojí za přečtení. Toto dílo považuji za jedno z nejlepších od Stephena Kinga. :-)

jaHanicka01.08.2016

Skvělý, jsem u cca 350. strany a nemůžu se odtrhnout. Jen můžu dát malou radu - nečtěte tohle, když na vás něco leze... :-D

gemi07.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejsem kdovíjakým milovníkem post-apo ptákovin, proto jsem měl z tohoto díla trošku obavy. King se ale naštěstí většinu doby soustředí na to, co umí a co máme na jeho tvorbě nejraději - atmosféru.

Svědectví je další výtečný kousek z mistrovy rané tvorby. Ještěže se nakonec stal slavným a mohl vydat román v původním rozsahu 1050 stran (nejdříve vydal zkrácenou, 600stránkovou verzi).

Čeká vás tedy jízda co do rozsahu srovnatelná s To. Záměrně říkám co do rozsahu, protože jinak zůstává král neporažen. Svědectví začne na rozdíl od To pěkně zprudka hned od začátku, ovšem zatímco gradace příběhu v To jde od pozvolného začátku do strhujícího konce lineárně nahoru, tady si projdeme sinusovkou.

Spousta kritiků tvrdí, že první půlka knížky je špičková a druhá slabá. Tak jednoduché to ale není a není to ani spravedlivé vůči knize, protože toto hodnocení by mohlo dost čtenářů odradit. Knížku bych rozdělil do čtyř částí. První dvě čtvrtiny jsou vynikající, strhují, nebudete chtít přestat číst. Třetí čtvrtina je, pravda, slabší a ve čtvrté román nabere druhý dech a šine si to solidním tempem do finále. Těch tři sta stránek je, halt, nutno přežít, ale i ony mají svůj smysl, dávají příběhu hloubku a ať už je kritizuji jakkoli, oproti románu Lisey a její (nudný) příběh jsou strhujícím dramatem.

Jak jsem zmínil, jedná se o jeden z Kingových prvních románů, takže tady nenajdete mnoho odkazů na jiná díla (jako např. v Pavučině snů), ale mihne se tady pár tradičních míst, jako je Castle Rock a obligátní Maine. Vzhledem k rozsahu je to ideální četba na dlouhé zimní večery (hlavně v chřipkové sezóně) nebo na letní dovolenou na chalupě. Na zahraniční dovolenou si raději vezměte něco jiného, protože touto bichlí si vyčerpáte tak polovinu limitu váhy zavazadel do letadla, a stejně ji během dovolené nestačíte přečíst. :-)

Po tomto příběhu pro vás v každém případě chřipka získá nový rozměr a jakmile uslyšíte někoho zakašlat, zježí se vám chlupy na zátylku a budete chtít utéct...

Elkiss13.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

I přes to jaký jsem měla strach ze stran, které kniha má, jsem se do čtení pustila. Avšak! Kdyby kniha měla ještě dalších 1000 stran, četla bych dychtivě dál. Velmi poutavé, dobře se v knize dá orientovat v osudu všech hlavních postav a od děje se zkrátka v hlavní zápletce neodlepíte (to mi věřte). Takže těm z Vás, koho by kniha odradila počtem stran, doporučuji, aby zariskovali a dali jí šanci. Stojí to za to!

RavuX30.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Dobre napsana a neobycejne dlouha (ale ne zdlouhava!) postapokalypticka pohadka.

buckpe09.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Někteří si zde stěžovali že je kniha moc americká ale mě to tak nepřišlo. King zde popisuje prostředí ve kterém se vyzná a popisuje ho úchvatně. Kniha je prostě úžasná.

Kormorán30.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

King nezná míru, to je jeho největší problém. A s každou jeho další knihou to pociťuji čím dál palčivěji, zvlášť když jde o tak rozmáchlou záležitost, jakou je Svědectví. Opět, čte se skoro samo, protože King je mistr chytlavých slov, motivů a postav, které vás zajímají. Na těch víc jak tisíci stranách se mu povedlo načrtnout interesantní paletu charakterů a svět, který obývají, líčí nejdříve v nepříjemně surových, posléze depresivně beznadějných a nakonec osudově plných barvách. Jenže... To všechno by zvládl stejně dobře znázornit na poloviční ploše a co víc, příběh jako takový (o který by v tomhle typu mainstreamové literatury mělo jít především) by se mu nerozpadl na nesourodou, rozplizlou břečku, která absolutně postrádá vnitřní soudržnost a hromadí nesmyslné podzápletky, aniž by se její autor namáhal je pořádně vytěžit, nedejbože jejich osudy logicky uzavřít. Výsledkem je divný hybrid mezi sci-fi a fantasy, svědectvím o nákaze a bojem mezi dobrem a zlem, zajímavým postapokalyptickým čtením a čistou fantasmagorií. Jasně, pořád jsem si ve Svědectví něco našel. Tragikou provoněnou postavu Harolda Laudera, rozevlátého Larryho Underwooda a jeho cestu za zodpovědností, další ambivalentní postavy, u kterých jste na rozpacích, jestli je litovat, nebo jimi pohrdat. Prvních asi sto padesát stránek je velmi lákavou rekonstrukcí virového onemocnění z pohledu několika postav. Posledních sto stránek jsem zhltal takřka na posezení, protože celý ten alespoň rámcově v realitě zakotvení dovětek v sobě má víc napětí a emocí než "epické" finále hlavní dějové linie. Ale pořád zbývá skoro osm set dalších stran, na kterých se projevuje autorova nesoudnost a celé knize v nich hrozivě padá řetěz. Škoda, celá látka rozhodně měla potenciál být víc než jen lehký nadprůměr.

ElenRiannon20.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Výborné, ale konec mě malinko zklamal :)

sarka5416.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Na můj vkus trochu zdlouhavý konec ale jinak moc dobré čtení

MonikaV16.03.2016

Perfektní, četla jsem 2x. Před asi 7 lety a loni jsem se k ní vrátila.

avel11.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Prozatím nejlepší Kingovka!
Děj hezky plyne, i přes větší množství postav jsem se orientovala a žádná postava mě nenudila.
Jen ten konec byl trochu uspěchaný (vím, u knihy s takovým rozsahem to zní zvláštně) a mrtvých z řad hlavních postav mohlo být méně, ale přesto skvělá kniha!

geralt098121.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Sai King vytvořil výborné ka-tet, postavy se mi moc líbily

natalka2109.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Opravdu zvláštní. Knihu jsem si koupila za účeĺem se bát. To se nestalo, ale vůbec si nestěžuju. Je to uplně něco jiného a na dlouhé čtení. Někdy jsem se do čtení nutila, ale když jsem knihu dočetla, už první večer mi začala chybět.

premacech27.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak to byla zase jízda. Pěkně dlouhá, ale mohla by být i delší. Jedna z nejlepších knih autora. Trochu jsem měl jen problém s některými pasážemi (a postavami), ale jako celek super. 97%.

zdenda7517.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Žádný jiný apokalyptický román nepodává tak osobitý a detailní pohled na probíhající katastrofu (zde v podobě chřipky-kapitána Tripse). Skvěle vykreslené různorodé charaktery, které se s tím, jak lidstvo vymírá, mění. První část až do doby, než přežije mizivé procento lidstva je neuvěřitelně dobrá. Pak nastupuje druhá část, tentokrát již klasičtější King-tedy střet se zlem v jeho nejčistší podobě. Líbí se mi prolnutí s ostatními Kingovými romány-konkrétně s Temnou věží a Randallem Flagem. Ale ani ve druhé polovině kniha neztrácí nic na své čtivosti, a i přes velké množství postav zůstává uvěřitelná, přehledná a skvěle čitelná! Věřil jsem úplně všemu i těm nejbizarnějším postavám jako byl Popeláč. Jedna z nejlepších Kingových knih. A to jsem od něj přečetl téměř vše!

mihal557012.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě asi jedna z nejlepších knížek od Kinga, přečetl jsem jedním dechem.

Hory04.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moje durhá knížka od pana K. a musím uznat, že opět dostál své pověsti a jménu. Byl jsem docela zvědav, jak bude vypadat postapokalyptický svět očima mistra a musím uznat, že díky jeho schopnosti vykreslovat postavy a hlavně prostředí jsem se cítil, jako by se kapitán Trips proháněl přímo za mými okny. Strhující děj, sonda do společnosti které vezmete úplně všechno, postavíte ji zase na úplný začátek budování společnosti a k tomu všemu ještě přidáte odvěké téma boje mezi dobrem a zlem...to jsou prvky které vás musí zatáhnout do děje i kdyby jste nechtěli. A jako úplná třešnička na dortu autorův osobitý styl.

danny_2130.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

V mých očích je The Stand druhou nejlepší mistrovou knihou. Nikdy jsem neměl takový pocit autenticity při hltání stránek prvotní apokalypsy ve formě postupujícího Kapitána Tripse, která je popsaná tak věrohodně a barvitě, že až skoro nešlo nedýchat a roztřešeně otáčet další a další stránky. Výborně napsané postavy včetně jejich vývoje, typický Stevův barvitý popis a ďábelsky precizní souboj s tajemných mužem spousty jmen R.F. - Jeden z pokladů, ke kterým se rád vracím a jen lituju, že už nikdy nebudu číst poprvé - 95 %

Vilas197909.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Když jsem se ptal kolegy, experta přes Kinga, kterou knížkou tohoto autora začít, celkem bez zaváhání odpověděl, abych zkusil Svědectví. Asi rok jsem se odhodlával, protože počet stránek rozšířené verze je skutečně extrémní. Pak jsem si to ovšem představil jako třídílnou sérii a už to tak šíleně nevypadlo, vždyť takový Pán Prstenů je na tom co do počtu stránek podobně. A podobnost to není jediná, snad mne uctívači Kinga neukamenují, ale přišlo mi to jako Pán Prstenů zasazený do dvacátého století říznutý pořádnou dávkou tajemna a mystiky. Klasický nikdy nekončící souboj mezi dobrem a zlem, kolosální epos s neskutečným množstvím detailně vykreslených postav, takové je Svědectví. Smekám a hluboce se klaním, pan King má dalšího fanouška a já konečně chápu tu mánii kolem jeho knížek.

Šárka34503.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha, dobře čtivá a úžasně strhující. Došlo i na slzičky, tak mě to bralo. Rozhodně jsem měla moc velký problém ji zavřít a dělat něco jiného :0)))

Pixx-7323.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná knížka, četl jsem jen tu rozšířenou verzi a těch tisíc stran mi nakonec přišlo málo. Bylo mi líto, že už to končí. Kniha na kterou vzpomínám.

Faustka09.11.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha, která má více využití. Dá se s ní i zabít. A nemusí to být zrovna ruská chřipka typu A.
..................
A taky už nechci žádný bichle. Svatá dobroto, to vážně ne.

Metalizza05.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle chcete! Naprostý klenot, který se nehltá, nýbrž přímo vypíjí ze stránek. Pro mě nejúžasnější kniha, kterou jsem kdy četla.

klikas29.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

"Labyrint světa a ráj srdce" by King ;-)

romankrasa19.10.2015Hodnocení knihy 4 z 5

„Ukaž mi samotného muže nebo ženu a já ti ukážu svatého. Dej mi dva a oni se do sebe zamilují. Dej mi tři a oni vynaleznou tu úžasnou věc, které říkáme „společnost“. Dej mi čtyři a oni postaví pyramidu. Dej mi pět a oni z jednoho udělají vyvržence. Dej mi jich šest a oni vynaleznou předsudky. A když jich bude sedm, vynaleznou válku.“
Jestliže se nebojíte nahlédnout pod pokličku apokalypsy. Do oken ložnice, kde skrývají nejskrytější realizované touhy a tajemství, jež člověk má, pak vstupte. Ale pamatujte…já vás varoval. Až totiž knihu dočtete, budete někým jiným, obohaceným o osudy druhých, o přání a vize v život svůj i blízkých. A možná začněte i věřit v kouzla…kdo ví, třeba existují.

Sumiko15.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek Stephena Kinga. Četla jsem ji snad 5x, ačkoli má cca 1000 stránek. Další "fantasmagorie", kde je zpracovaný scénář světové epidemie....přežije jen hrstka štastlivců a ti se (vedeni sny) rozdělí na 2 skupiny. Velmi jednodušeně řečeno - jedni jsou na straně dobra, druzí na straně zla. Fantastická knížka, která Vás od začátku chytne a nepustí, dokud nedočtete....

Tomsimas29.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

První půlka s chřipkou je skvělá. Pak už je to o něco slabší. Čekal jsem osudovější závěr. Na konci té křížové výpravy se mohli aspon pokusit Flagga zabít. Místo toho tam jen přijdou a nechají se zajmout. On už se bůh s nechtěnou pomocí Popeláče o všechno postará. Flaggovi schopnosti mi přišly trošku přehnaný. Například: Když se ho pokusí zabít dýkou tak on tu dýku dokáže během vteřiny přeměnit v banán, (což je ovšem docela vtipný). V porovnání s realistickou chřipkou mi přišel Flagg jako zlá postava z pohádky, které dávají v neděli na ČT. Kromě Flaggových schopností a náboženství se mi kniha velice líbila a doufám, že si ji zase brzy přečtu.

Hjuud22.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Celou dobu jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale po závěrečné asi 150 stránkové části o putování v zimě (snad jsem se vyhnul spoileru) musím nakonec dát hvězd 5. Něco tak rozsáhléhlo v rámci jediné knihy je nutno náležitě ocenit. King opět mistrně rozpracovává psychologii a životy postav, které třeba hned za dalších 50, a už vůbec třeba 700 stran, nikdy neuvidíme, a přesto byli pro příběh nedílnou součástí, mozaikou, která vše spojí v jeden krásný barevný obraz. Co se týče záporů díla, dle mého názoru postava temného muže moc nefungovala, pochybuji i o hladkém průběhu života v Zóně (myslím, že by nastal akorát tak chaos - kdo by třeba dobrovolně pracoval, když někdo jiný se válí doma?). V tomto směru King neuspěl, mnohem lépe se mu toto povedlo v Pod kupolí. Ale o tom vlastně kniha nebyla. Ta byla epickou fantasy jízdou o životech pár obyčejných statečných lidí, kteří prožijí neobyčejné dobrodružství v postapokalyptickém světě v antagonismu dobra a zla.
Abych to uzavřel, četlo se to dobře, svižně, bylo to napínavé a emotivní.


Autor a jeho další knihy

S. King

Stephen King

americká, 1947

všechny knihy autora

Štítky

postkatastrofická sci-fi

Uživatelé mají knihu

v Přečtených974x
v Právě čtených46x
v Knihotéce388x
v Doporučených119x
v Chystám se číst275x
v Chci si koupit41x