Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou n...zobrazit vše

A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem.
Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž.

Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1123/svedectvi-1123.jpg 4.5671

The Stand

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1978 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
RavuXvčeraHodnocení knihy 4 z 5

Dobre napsana a neobycejne dlouha (ale ne zdlouhava!) postapokalypticka pohadka.

buckpe09.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Někteří si zde stěžovali že je kniha moc americká ale mě to tak nepřišlo. King zde popisuje prostředí ve kterém se vyzná a popisuje ho úchvatně. Kniha je prostě úžasná.

Kormorán30.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

King nezná míru, to je jeho největší problém. A s každou jeho další knihou to pociťuji čím dál palčivěji, zvlášť když jde o tak rozmáchlou záležitost, jakou je Svědectví. Opět, čte se skoro samo, protože King je mistr chytlavých slov, motivů a postav, které vás zajímají. Na těch víc jak tisíci stranách se mu povedlo načrtnout interesantní paletu charakterů a svět, který obývají, líčí nejdříve v nepříjemně surových, posléze depresivně beznadějných a nakonec osudově plných barvách. Jenže... To všechno by zvládl stejně dobře znázornit na poloviční ploše a co víc, příběh jako takový (o který by v tomhle typu mainstreamové literatury mělo jít především) by se mu nerozpadl na nesourodou, rozplizlou břečku, která absolutně postrádá vnitřní soudržnost a hromadí nesmyslné podzápletky, aniž by se její autor namáhal je pořádně vytěžit, nedejbože jejich osudy logicky uzavřít. Výsledkem je divný hybrid mezi sci-fi a fantasy, svědectvím o nákaze a bojem mezi dobrem a zlem, zajímavým postapokalyptickým čtením a čistou fantasmagorií. Jasně, pořád jsem si ve Svědectví něco našel. Tragikou provoněnou postavu Harolda Laudera, rozevlátého Larryho Underwooda a jeho cestu za zodpovědností, další ambivalentní postavy, u kterých jste na rozpacích, jestli je litovat, nebo jimi pohrdat. Prvních asi sto padesát stránek je velmi lákavou rekonstrukcí virového onemocnění z pohledu několika postav. Posledních sto stránek jsem zhltal takřka na posezení, protože celý ten alespoň rámcově v realitě zakotvení dovětek v sobě má víc napětí a emocí než "epické" finále hlavní dějové linie. Ale pořád zbývá skoro osm set dalších stran, na kterých se projevuje autorova nesoudnost a celé knize v nich hrozivě padá řetěz. Škoda, celá látka rozhodně měla potenciál být víc než jen lehký nadprůměr.

ElenRiannon20.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Výborné, ale konec mě malinko zklamal :)

sarka5416.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Na můj vkus trochu zdlouhavý konec ale jinak moc dobré čtení

MonikaV16.03.2016

Perfektní, četla jsem 2x. Před asi 7 lety a loni jsem se k ní vrátila.

avel11.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Prozatím nejlepší Kingovka!
Děj hezky plyne, i přes větší množství postav jsem se orientovala a žádná postava mě nenudila.
Jen ten konec byl trochu uspěchaný (vím, u knihy s takovým rozsahem to zní zvláštně) a mrtvých z řad hlavních postav mohlo být méně, ale přesto skvělá kniha!

geralt098121.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Sai King vytvořil výborné ka-tet, postavy se mi moc líbily

natalka2109.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Opravdu zvláštní. Knihu jsem si koupila za účeĺem se bát. To se nestalo, ale vůbec si nestěžuju. Je to uplně něco jiného a na dlouhé čtení. Někdy jsem se do čtení nutila, ale když jsem knihu dočetla, už první večer mi začala chybět.

premacech27.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak to byla zase jízda. Pěkně dlouhá, ale mohla by být i delší. Jedna z nejlepších knih autora. Trochu jsem měl jen problém s některými pasážemi (a postavami), ale jako celek super. 97%.

zdenda7517.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Žádný jiný apokalyptický román nepodává tak osobitý a detailní pohled na probíhající katastrofu (zde v podobě chřipky-kapitána Tripse). Skvěle vykreslené různorodé charaktery, které se s tím, jak lidstvo vymírá, mění. První část až do doby, než přežije mizivé procento lidstva je neuvěřitelně dobrá. Pak nastupuje druhá část, tentokrát již klasičtější King-tedy střet se zlem v jeho nejčistší podobě. Líbí se mi prolnutí s ostatními Kingovými romány-konkrétně s Temnou věží a Randallem Flagem. Ale ani ve druhé polovině kniha neztrácí nic na své čtivosti, a i přes velké množství postav zůstává uvěřitelná, přehledná a skvěle čitelná! Věřil jsem úplně všemu i těm nejbizarnějším postavám jako byl Popeláč. Jedna z nejlepších Kingových knih. A to jsem od něj přečetl téměř vše!

mihal557012.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě asi jedna z nejlepších knížek od Kinga, přečetl jsem jedním dechem.

Hory04.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moje durhá knížka od pana K. a musím uznat, že opět dostál své pověsti a jménu. Byl jsem docela zvědav, jak bude vypadat postapokalyptický svět očima mistra a musím uznat, že díky jeho schopnosti vykreslovat postavy a hlavně prostředí jsem se cítil, jako by se kapitán Trips proháněl přímo za mými okny. Strhující děj, sonda do společnosti které vezmete úplně všechno, postavíte ji zase na úplný začátek budování společnosti a k tomu všemu ještě přidáte odvěké téma boje mezi dobrem a zlem...to jsou prvky které vás musí zatáhnout do děje i kdyby jste nechtěli. A jako úplná třešnička na dortu autorův osobitý styl.

danny_2130.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

V mých očích je The Stand druhou nejlepší mistrovou knihou. Nikdy jsem neměl takový pocit autenticity při hltání stránek prvotní apokalypsy ve formě postupujícího Kapitána Tripse, která je popsaná tak věrohodně a barvitě, že až skoro nešlo nedýchat a roztřešeně otáčet další a další stránky. Výborně napsané postavy včetně jejich vývoje, typický Stevův barvitý popis a ďábelsky precizní souboj s tajemných mužem spousty jmen R.F. - Jeden z pokladů, ke kterým se rád vracím a jen lituju, že už nikdy nebudu číst poprvé - 95 %

Vilas197909.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Když jsem se ptal kolegy, experta přes Kinga, kterou knížkou tohoto autora začít, celkem bez zaváhání odpověděl, abych zkusil Svědectví. Asi rok jsem se odhodlával, protože počet stránek rozšířené verze je skutečně extrémní. Pak jsem si to ovšem představil jako třídílnou sérii a už to tak šíleně nevypadlo, vždyť takový Pán Prstenů je na tom co do počtu stránek podobně. A podobnost to není jediná, snad mne uctívači Kinga neukamenují, ale přišlo mi to jako Pán Prstenů zasazený do dvacátého století říznutý pořádnou dávkou tajemna a mystiky. Klasický nikdy nekončící souboj mezi dobrem a zlem, kolosální epos s neskutečným množstvím detailně vykreslených postav, takové je Svědectví. Smekám a hluboce se klaním, pan King má dalšího fanouška a já konečně chápu tu mánii kolem jeho knížek.

Šárka34503.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha, dobře čtivá a úžasně strhující. Došlo i na slzičky, tak mě to bralo. Rozhodně jsem měla moc velký problém ji zavřít a dělat něco jiného :0)))

Pixx-7323.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná knížka, četl jsem jen tu rozšířenou verzi a těch tisíc stran mi nakonec přišlo málo. Bylo mi líto, že už to končí. Kniha na kterou vzpomínám.

Faustka09.11.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha, která má více využití. Dá se s ní i zabít. A nemusí to být zrovna ruská chřipka typu A.
..................
A taky už nechci žádný bichle. Svatá dobroto, to vážně ne.

Metalizza05.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle chcete! Naprostý klenot, který se nehltá, nýbrž přímo vypíjí ze stránek. Pro mě nejúžasnější kniha, kterou jsem kdy četla.

klikas29.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

"Labyrint světa a ráj srdce" by King ;-)

romankrasa19.10.2015Hodnocení knihy 4 z 5

„Ukaž mi samotného muže nebo ženu a já ti ukážu svatého. Dej mi dva a oni se do sebe zamilují. Dej mi tři a oni vynaleznou tu úžasnou věc, které říkáme „společnost“. Dej mi čtyři a oni postaví pyramidu. Dej mi pět a oni z jednoho udělají vyvržence. Dej mi jich šest a oni vynaleznou předsudky. A když jich bude sedm, vynaleznou válku.“
Jestliže se nebojíte nahlédnout pod pokličku apokalypsy. Do oken ložnice, kde skrývají nejskrytější realizované touhy a tajemství, jež člověk má, pak vstupte. Ale pamatujte…já vás varoval. Až totiž knihu dočtete, budete někým jiným, obohaceným o osudy druhých, o přání a vize v život svůj i blízkých. A možná začněte i věřit v kouzla…kdo ví, třeba existují.

Sumiko15.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek Stephena Kinga. Četla jsem ji snad 5x, ačkoli má cca 1000 stránek. Další "fantasmagorie", kde je zpracovaný scénář světové epidemie....přežije jen hrstka štastlivců a ti se (vedeni sny) rozdělí na 2 skupiny. Velmi jednodušeně řečeno - jedni jsou na straně dobra, druzí na straně zla. Fantastická knížka, která Vás od začátku chytne a nepustí, dokud nedočtete....

Tomsimas29.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

První půlka s chřipkou je skvělá. Pak už je to o něco slabší. Čekal jsem osudovější závěr. Na konci té křížové výpravy se mohli aspon pokusit Flagga zabít. Místo toho tam jen přijdou a nechají se zajmout. On už se bůh s nechtěnou pomocí Popeláče o všechno postará. Flaggovi schopnosti mi přišly trošku přehnaný. Například: Když se ho pokusí zabít dýkou tak on tu dýku dokáže během vteřiny přeměnit v banán, (což je ovšem docela vtipný). V porovnání s realistickou chřipkou mi přišel Flagg jako zlá postava z pohádky, které dávají v neděli na ČT. Kromě Flaggových schopností a náboženství se mi kniha velice líbila a doufám, že si ji zase brzy přečtu.

Hjuud22.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Celou dobu jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale po závěrečné asi 150 stránkové části o putování v zimě (snad jsem se vyhnul spoileru) musím nakonec dát hvězd 5. Něco tak rozsáhléhlo v rámci jediné knihy je nutno náležitě ocenit. King opět mistrně rozpracovává psychologii a životy postav, které třeba hned za dalších 50, a už vůbec třeba 700 stran, nikdy neuvidíme, a přesto byli pro příběh nedílnou součástí, mozaikou, která vše spojí v jeden krásný barevný obraz. Co se týče záporů díla, dle mého názoru postava temného muže moc nefungovala, pochybuji i o hladkém průběhu života v Zóně (myslím, že by nastal akorát tak chaos - kdo by třeba dobrovolně pracoval, když někdo jiný se válí doma?). V tomto směru King neuspěl, mnohem lépe se mu toto povedlo v Pod kupolí. Ale o tom vlastně kniha nebyla. Ta byla epickou fantasy jízdou o životech pár obyčejných statečných lidí, kteří prožijí neobyčejné dobrodružství v postapokalyptickém světě v antagonismu dobra a zla.
Abych to uzavřel, četlo se to dobře, svižně, bylo to napínavé a emotivní.

martinkaLLL09.08.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Dobře se četla. Zajímavý příběh, který pohltil. Byly místa, kde jsem se teda musela prokousávat, ale i tak se mi líbila a některé pasáže byli s hodně zajímavou myšlenkou, že jsem si je musela opsat.

adela445126.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha :)

Obuvník23.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

S bichlemi podobného formátu se to má tak: buď vám zatraceně přirostou k srdci, nebo si někde v půlce promnete unavené oči a vyvěsíte bílou vlajku. "A" je správně. Tohle je skvěle napsaných tisíc stran, na kterých se pohybuje celé mraveniště postav. Tenhle dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc :-)
A právě postavy ovládají celý příběh. Dobrá polovina z nich by ustála samostatnou knihu. King musel mít hlavu doslova napěchovanou k prasknutí a zachránil si život tím, že to dal všechno na papír. Pak se není čemu divit, že si vydupal rozšířenou verzi. Tenhle chlap by prodal i knihu o třech tisíc stranách. Z regálu by ji sundávali vysokozdvižným vozíkem a nakládali rovnou do kufru aut, ale já bych ji bral hned. Žádný kindle, kdepak. Nic nevoní lépe, než nová kniha. Snad jen... nová kniha od Kinga :-)
Tady jednoznačných pět. Přes to nejede vlak (navíc, v tomhle světě ho nemá kdo řídit).

Terva28.04.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tyhle postapo od Mistra Kinga miluju. Zde si prostě může dělat co chce. A že to pan King dokazuje na cca 900 stránkách, které nenudí, jsou napínavé a divák má i komu fandit. CITÁT - Ano, jsou mrtvý....... PS - Flagg je pak základem pro Temnou věž.

pájaLoveBooks26.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě bezkonkurenčně skvělí čtení a i stím prapodivným otevřeným konečníkem mě ta knížka strašně bavila :)
Jo a přidávám k 5 hvězdám i 100bodů za Toma !!
p.s. A ještě jedna věc, víc sem se snad bála dost divnýho Popeláče víc než Flagga, už od začátku mi přišel doost děsivej,což se mi nakonec i potvrdilo v závěru knihy.

DagonCZ25.02.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha mě zaujala a první část, kde to bylo hlavně o nákaze, vyhubení a o první etapě přežívání, byla naprosto skvostná. Noční můry s Flaggem byly něco, po čem mi prostě naskakovala husina a prostě bylo úžasné čekat na to, až bude středem pozornosti on a ne zápletka. Druhá část tomu ale naprosto srazila kvalitu. Prostě dostat se k lacinému rozdělení na dva tábory vedeno stařenou, která zažila první stěhování černochů do Ameriky a druhé vedené Flaggem? Vážně? jako, ze začátku ani ta druhá část nebyla tak špatná, protože mě hodně pobavila Abigail bojující s lasička (či s čím to bylo) o tašku kuřat. Jako ta scéna mě dostala do kolen a napravila to takovou hrůznou atmosférou, až když Flagg se ozval s hory "Stařeno, jsi to ty?" hlavně, když si představím jeho hlas, tak je to obzvlášť strašidelné, ale ten konec. To nenapravil ani Flagg s vyfešákovaným vlkem a havranem.

Autor a jeho další knihy:

S. King

Stephen King