Pod kupolí

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přih...celý text

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet.
Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50429/pod-kupoli-50429.jpg 4.51050

Under the Dome

Literatura světová, Horory, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

whiolet
01. prosince

Postav je asi milion, chvílemi se absolutně neorientujete, některé postavy chcete na místě zastřelit,ale přesto geniální dílo, které ačkoliv nejdřív děsí počtem stránek se čte relativně samo.

tlllk
24. listopadu

taká oddychovka, postavy sú jednoznačné, čiernobiele, polovicu milujete , druhú nenávidíte za nechutností ktoré by nevymyslel ani Paolo Pasolini.

Darknessfriend

nejlepsi King co sem cetl. precteno jednim dechem zadne hluche misto v knize neni mistrovske dilo.

Adeline87

Neskutečné. King je jeden z mála spisovatelů, kteří i z tolika stran udělají napínavou knihu.

evask

Po necelých dvou stech přečtených stranách mám pocit, že si dám na čas pauzu.

zuza7809

Bože... Úžasný román. Jen mě mrzí, že jsem se ze začátku ztrácela v postavách. Důvod, proč jsem se nemohla nejdříve začíst.. S každou postavou jsem prožívala bolest a smutek při dopadu Kupole. Každé zklamání, kdy se nepodařilo Kupoli rozbít. Každou marnou snahu. Posledních 100-200 stran jsem se nemohla odtrhnout. Bála jsem se, jak to vlastně ve finále dopadne a netušila, kdo je vlastně celým strůjcem toho obrovského neštěstí.
Velmi kladně hodnotím zpracování postav. Bláznivý Junior, alfasamec Rennie, nebojácný Barbie, zvídavá Julia, pomocníček Carter...... Každá postava měla svá pro a proti.. Touha pomoci Andrei, nápomoc při tom, jak dostat Rennieho,..
Jej, je toho strašně moc. Každá kapitolka obsahuje pohled jiné postavy. A to utvrzuje vaši představu o tom, jaké to asi je, jak to musí být příšerné.. Hlavně pozorujete, co se během pár dnů dokáže stát z obyčejných lidí za zvířata.
O ekologickém dopadu ani nemluvě. Člověk si vlastně, než román přečte, neuvědomuje, jaké je jeho štěstí v tom, že má okolo sebe volný prostor a může dýchat čerstvý vzduch, který je pro nás tak samozřejmý...

Ruzaaa

Rozsáhlý román, který jsem si užívala od začátku až do konce. I detailní popisy dnů pod Kupolí byly zábavné a četlo se to samo. Hrozně jsem se těšila na to, jak to skončí, slíbila jsem knize pět hvězd. A pak ten konec... wtf? Asi je to fajn na zamyšlení, člověk by neměl mít pocit, že je pánem vesmíru. Ale stejně... za ten konec dávám jen čtyři hvězdičky.

SamMarešová

Trvalo mi rok než jsem tuto knihu přelouskala, ale měla jsem k tomu své osobní důvody - tudíž to nebyla autorova chyba.
Mistr King mně vždy fascinuje novými a novými věcmi, příběhy i zápletky, které by mně osobně nikdy nenapadli a nebyli by ani v mém očekávání. Začátek knihy mně trošku nudil a úplné počáteční seznámení s postavy mně značně vyděsilo. Ovšem poté mně kniha naprosto pohltila a to co jsem nestihla ze necelý rok jsem dohnala během 14-ti dní. Obdiv má autor za to že zvládá tolik postav a dějů odehrávajících se v jednu chvíli. Kvůli tomu také dávám "jen" 4 hvězdičky, protože tolik komplikovaný příběh zkrátka není úplně pro všechny a i mé osobě chvílemi dělalo problém vše stíhat....
Nakonec jsem vše zvládla a jsem spokojená. Je to hold mistr a těším se na další jeho díla.

Hanzz

Sem zpět z Chester Mill a měli sme vsichni na mále malem sme to nepřežili.....Právě sem dočetl tenhle 940 strankovy román a musím říct že musím přehodnotit svých top 5 od Kinga. Zatím nejlepší kniha co sem od S. Kinga četl není tam hluchého místa a je to jízda od začátku do konce. Všem doporučuji přečíst je to max zážitek víc vám už nepovim za me 100%

Baiba

Asi to není Kingova nejlepší kniha, ale patří k mým nejoblíbenějším. Od samotného začátku, který až klipově filmovým způsobem zachycuje začátek zkázy městečka, přes skvěle vygradované dějové liniie jednotlivých postav, až po rozmáchlý, apokalyptický konec. Sice mám výhrady vůči doslovnosti a vysvětlování proč, co a jak, ale na druhou stranu je to jedna z Kingových nejpromyšlenějších knih. Pečlivě vykresluje, nejen jaký má kupole dopad nejen na psychiku lidí odřízlých od světa něčím tak děsivým a nevysvětlitelným, ale jaký má vliv i na počasí, přírodu a zbytek společnosti. Důvod, proč se ale zrovna ke Kupoli ráda vracím, jsou její hrdinové: Barbie, Julie, Zrzek i ta banda dětí jsou neskutečně sympatičtí. A co se týče Velkého Jima: už za Hitchcocka platilo, že čím lepší je padouch, tím lepší je film (tady kniha). Škoda, že ten seriál tak po...

habs

Super námět, skvěle napsaný, navzdory počtu stránek jsem ji přelouskal celkem rychle. Neskutečný co několik lidí může během pár dnů způsobit za chaos.
Celou dobu jsem se těšil na to, až zjistím, jak se tam ta kupole dostala, nějaký možnosti mne napadaly, ale King to měl vymyšlený lépe.

key.maker

Skvěle napsané, skvělý nápad. Vynikající psychologické analýzy postav, tak typické pro Kinga. Bavil jsem se od začátku do konce. Doporučuji.

vandalka
06. srpnaodpad!

Tak to bylo tak strašně blbý, že jsem to nezvládla přečíst ani v chorobném oblouznění. Na 40% jsem to vzdala a šla se podívat do Wikipedie, jak se té kupole vlastně zbavili. A po zjištěn "jak to vlastně bylo" jsem si mohla jedině poblahopřát, že jsem se nenutila se tím celým prokousat. Fakt nedoporučuju. A to se mi řada jiných Kingových knih velmi líbila.

Nerissa

Skoro celou dobu super příběh. Postavy realistické, vývoj děje tak nějak přirozený a neuvěřitelně rychle gradující. Ale to rozuzlení - respektive vznik kopule... To asi ne-e... Škoda, u mě to knížku hodně, hodně srazilo.

gemi

King chtěl tuto knihu napsat už v roce 1976, ale když si po čtrnácti dnech psaní uvědomil, o jak obtížnou látku se jedná, tak dle svých vlastních slov "stáhl ocas jako spráskaný pes" a nechal toho. No a dobře udělal, protože doba se za těch třiatřicet let posunula, přišly nové technologie, ale - a to zejména - King nám mezitím krásně vyzrál.

Pokud jsem některým jeho románům vyčítal jistou dramaturgickou nevyrovnanost (Prokletí Salemu, Svědectví), v tomto případě musím s potěšením konstatovat, že Pod kupolí je báječně vyvážené dílo, které se rozjíždí sice postupně, nicméně od začátku až do samotného konce nabírá na obrátkách a nemá hluchá místa. Nevím, zda je to schopnou Kingovou redaktorkou nebo tím, že nám mistr prostě zraje jako víno, ale je to skvělé.

Český překlad si pochvalu ale nezaslouží. Linda Bartošková opět nezklamala. Nerozumím například tomu, proč používá výraz "pacemaker" místo krásně nečeského, zato všem dobře známého výrazu "kardiostimulátor". Hergot, v této zemi je hromada schopných překladatelů. To si nemůže Beta-Dobrovský dovolit najmout někoho normálního?

Rozsahem si nic nezadá s TO ani se Svědectvím, nicméně co do kvality zůstává za oběma z nich (i když, v případě Svědectví je to o prsa čínské běžkyně). Pod kupolí však určitě patří do TOP 5 Kingovy tvorby.

Nazli

Zatím nejlepší kniha od Kinga, kterou jsem četla.

Irsaf

Super.

Hannibal

Jako vždy, geniální :)

adorjas

Klasický Kingáč- jednoduchý jazyk, rozprávač niekedy predpovie dej (aj keď sa tomu snažíte všetkou silou vôle neveriť), množstvo neobozretných hlupákov a iba hŕstka ľudí so vštepenou Descartovou vetou. Námet zaujímavý, a vy premýšľate, čo by bolo, keby sa to naozaj stalo. Bravo, pán King! Toto bol dobrý ťah!

Bucinka

Opravdu vynikající kniha, přečetla jsem jedním dechem 99%.

Svatoslav

Po pětileté pauze se Stephen King vrací s dalším eposem nesoucím krutou pravdu o společnosti a s enviromentálním poselstvím vůči matičce přírodě. Ti, co mají autora řádně načteného, budou uslintávat blahem nad miliony odkazů na jeho předešlá díla. Většinou jsou to pouhá slůvka, věty nebo pouhé narážky. Po dlouhé době udělal čáru přes rozpočet všem, kteří se hlásili k prohlášení, že mistr už dávno není tím, čím byl. Po autonehodě, která se mu přihodila v roce 1999, se zdálo jako by ztrácel dech. Ovšem Pod kupolí je nejen ten starý dobrý Stephen King, jakého známe. Autorsky vyrostl na novou úroveň sledující aktuální trendy. Vrátil se s plnou parádou a za zvuků fanfár usedl zpět na trůn děsu a strachu. Pomocí spousty odkazů rekapituluje svou předešlou tvorbu a zároveň posunuje hranice daleko kupředu. Pokud vás zajímá, jak si lidé odříznutí od okolního světa se zhoršujícím se ovzduším poradí, či kdo má na svědomí tajuplnou kupoli, neváhejte! Kdo ví, třeba za tím opravdu stojí malí zelení mužíčci. Pravda je totiž někde venku. (The truth is out there.)

Emem

Super kniha i přes to množství postav :-)

Briv

Ležela v knihovně v doporučené sekci a já neodolala. A bylo to dobře. Na to, že kniha má tolik stran, četla se dobře už od začátku, což nebývá u tlustých knih zvykem. Pro mě úžasný psychologický thriller. Až mě mrazilo, když jsem si představila, že pravděpodně bychom v dnešním světě dopadli pod kupolí podobně. V knize jsou krásně vykreslené postavy, děj příjemně graduje, kapitoly jsou krátké, což mi vyhovovalo a konec byl pro mě šílený a nečekaný. Rozhodně doporučuji. King prostě umí.

hanka616

Musím říct, že pro mě byla kniha bohužel průměrná, od Kinga jsem čekala prostě víc.

premacech

Vynikající! Po slabších dnech (Dumma Key, Lunapark) je to zase pěkná jízda. 98%

david5746

Měl jsem tendenci, že si to přečtu, když mě seriál docela bavil. Bohužel jen úvodní seznam postav mi dal jasně najevo, že kniha je kandidát na odložení na dobu, až opravdu nebudu mít co jiného číst.

Rumnnec

Kniha od Kinga jako každá velmi krásná. Je to další unikátní dílo z jeho sbírky.

tester
29.12.2015

Autor se snaží čtenáře upoutat nejrůznějšími dosud neznámými situacemi, prostředím a postavami. Kdo na to naletí hltá stránku za stránkou a zvedá si adrenalin-nic moc. Vypadá to jako napsané generátorem knih. Vezmu pár pojmů čehokoliv, hodím to do stroje a ano z toho něco vyleze. Podobně jsou psané scifi s různými nesmysly-volant ve vesmírmé lodi atp. Vhodné pro děcka.

Terie
28.12.2015

Tahle kniha byla výborná. Myslela jsem si, že po přečtení To a Řbitova zviřátek už se mi těžko něco bude líbit víc, ale King překvapil. Opravdu skvělé, dobře se čte, ne-li přímo hltá. Doporučuju :)

ajla5
27.12.2015

Kniha je skvělá. Na rozdíl od filmového zpracování. Uvažuji o její koupi.