Pod kupolí

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přih...celý text

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet.
Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50429/pod-kupoli-50429.jpg 4.51013

Under the Dome

Literatura světová, Horory
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
zuza780924.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Bože... Úžasný román. Jen mě mrzí, že jsem se ze začátku ztrácela v postavách. Důvod, proč jsem se nemohla nejdříve začíst.. S každou postavou jsem prožívala bolest a smutek při dopadu Kupole. Každé zklamání, kdy se nepodařilo Kupoli rozbít. Každou marnou snahu. Posledních 100-200 stran jsem se nemohla odtrhnout. Bála jsem se, jak to vlastně ve finále dopadne a netušila, kdo je vlastně celým strůjcem toho obrovského neštěstí.
Velmi kladně hodnotím zpracování postav. Bláznivý Junior, alfasamec Rennie, nebojácný Barbie, zvídavá Julia, pomocníček Carter...... Každá postava měla svá pro a proti.. Touha pomoci Andrei, nápomoc při tom, jak dostat Rennieho,..
Jej, je toho strašně moc. Každá kapitolka obsahuje pohled jiné postavy. A to utvrzuje vaši představu o tom, jaké to asi je, jak to musí být příšerné.. Hlavně pozorujete, co se během pár dnů dokáže stát z obyčejných lidí za zvířata.
O ekologickém dopadu ani nemluvě. Člověk si vlastně, než román přečte, neuvědomuje, jaké je jeho štěstí v tom, že má okolo sebe volný prostor a může dýchat čerstvý vzduch, který je pro nás tak samozřejmý...

Ruzaaa04.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rozsáhlý román, který jsem si užívala od začátku až do konce. I detailní popisy dnů pod Kupolí byly zábavné a četlo se to samo. Hrozně jsem se těšila na to, jak to skončí, slíbila jsem knize pět hvězd. A pak ten konec... wtf? Asi je to fajn na zamyšlení, člověk by neměl mít pocit, že je pánem vesmíru. Ale stejně... za ten konec dávám jen čtyři hvězdičky.

SamMarešová17.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Trvalo mi rok než jsem tuto knihu přelouskala, ale měla jsem k tomu své osobní důvody - tudíž to nebyla autorova chyba.
Mistr King mně vždy fascinuje novými a novými věcmi, příběhy i zápletky, které by mně osobně nikdy nenapadli a nebyli by ani v mém očekávání. Začátek knihy mně trošku nudil a úplné počáteční seznámení s postavy mně značně vyděsilo. Ovšem poté mně kniha naprosto pohltila a to co jsem nestihla ze necelý rok jsem dohnala během 14-ti dní. Obdiv má autor za to že zvládá tolik postav a dějů odehrávajících se v jednu chvíli. Kvůli tomu také dávám "jen" 4 hvězdičky, protože tolik komplikovaný příběh zkrátka není úplně pro všechny a i mé osobě chvílemi dělalo problém vše stíhat....
Nakonec jsem vše zvládla a jsem spokojená. Je to hold mistr a těším se na další jeho díla.

Hanzz14.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Sem zpět z Chester Mill a měli sme vsichni na mále malem sme to nepřežili.....Právě sem dočetl tenhle 940 strankovy román a musím říct že musím přehodnotit svých top 5 od Kinga. Zatím nejlepší kniha co sem od S. Kinga četl není tam hluchého místa a je to jízda od začátku do konce. Všem doporučuji přečíst je to max zážitek víc vám už nepovim za me 100%

Baiba13.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Asi to není Kingova nejlepší kniha, ale patří k mým nejoblíbenějším. Od samotného začátku, který až klipově filmovým způsobem zachycuje začátek zkázy městečka, přes skvěle vygradované dějové liniie jednotlivých postav, až po rozmáchlý, apokalyptický konec. Sice mám výhrady vůči doslovnosti a vysvětlování proč, co a jak, ale na druhou stranu je to jedna z Kingových nejpromyšlenějších knih. Pečlivě vykresluje, nejen jaký má kupole dopad nejen na psychiku lidí odřízlých od světa něčím tak děsivým a nevysvětlitelným, ale jaký má vliv i na počasí, přírodu a zbytek společnosti. Důvod, proč se ale zrovna ke Kupoli ráda vracím, jsou její hrdinové: Barbie, Julie, Zrzek i ta banda dětí jsou neskutečně sympatičtí. A co se týče Velkého Jima: už za Hitchcocka platilo, že čím lepší je padouch, tím lepší je film (tady kniha). Škoda, že ten seriál tak po...

habs10.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Super námět, skvěle napsaný, navzdory počtu stránek jsem ji přelouskal celkem rychle. Neskutečný co několik lidí může během pár dnů způsobit za chaos.
Celou dobu jsem se těšil na to, až zjistím, jak se tam ta kupole dostala, nějaký možnosti mne napadaly, ale King to měl vymyšlený lépe.

key.maker08.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvěle napsané, skvělý nápad. Vynikající psychologické analýzy postav, tak typické pro Kinga. Bavil jsem se od začátku do konce. Doporučuji.

vandalka06.08.2016Hodnocení knihy 0 z 5

Tak to bylo tak strašně blbý, že jsem to nezvládla přečíst ani v chorobném oblouznění. Na 40% jsem to vzdala a šla se podívat do Wikipedie, jak se té kupole vlastně zbavili. A po zjištěn "jak to vlastně bylo" jsem si mohla jedině poblahopřát, že jsem se nenutila se tím celým prokousat. Fakt nedoporučuju. A to se mi řada jiných Kingových knih velmi líbila.

Nerissa04.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Skoro celou dobu super příběh. Postavy realistické, vývoj děje tak nějak přirozený a neuvěřitelně rychle gradující. Ale to rozuzlení - respektive vznik kopule... To asi ne-e... Škoda, u mě to knížku hodně, hodně srazilo.

gemi31.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

King chtěl tuto knihu napsat už v roce 1976, ale když si po čtrnácti dnech psaní uvědomil, o jak obtížnou látku se jedná, tak dle svých vlastních slov "stáhl ocas jako spráskaný pes" a nechal toho. No a dobře udělal, protože doba se za těch třiatřicet let posunula, přišly nové technologie, ale - a to zejména - King nám mezitím krásně vyzrál.

Pokud jsem některým jeho románům vyčítal jistou dramaturgickou nevyrovnanost (Prokletí Salemu, Svědectví), v tomto případě musím s potěšením konstatovat, že Pod kupolí je báječně vyvážené dílo, které se rozjíždí sice postupně, nicméně od začátku až do samotného konce nabírá na obrátkách a nemá hluchá místa. Nevím, zda je to schopnou Kingovou redaktorkou nebo tím, že nám mistr prostě zraje jako víno, ale je to skvělé.

Český překlad si pochvalu ale nezaslouží. Linda Bartošková opět nezklamala. Nerozumím například tomu, proč používá výraz "pacemaker" místo krásně nečeského, zato všem dobře známého výrazu "kardiostimulátor". Hergot, v této zemi je hromada schopných překladatelů. To si nemůže Beta-Dobrovský dovolit najmout někoho normálního?

Rozsahem si nic nezadá s TO ani se Svědectvím, nicméně co do kvality zůstává za oběma z nich (i když, v případě Svědectví je to o prsa čínské běžkyně). Pod kupolí však určitě patří do TOP 5 Kingovy tvorby.

Nazli28.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zatím nejlepší kniha od Kinga, kterou jsem četla.

Irsaf19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Super.

Hannibal30.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jako vždy, geniální :)

adorjas27.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Klasický Kingáč- jednoduchý jazyk, rozprávač niekedy predpovie dej (aj keď sa tomu snažíte všetkou silou vôle neveriť), množstvo neobozretných hlupákov a iba hŕstka ľudí so vštepenou Descartovou vetou. Námet zaujímavý, a vy premýšľate, čo by bolo, keby sa to naozaj stalo. Bravo, pán King! Toto bol dobrý ťah!

Bucinka19.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opravdu vynikající kniha, přečetla jsem jedním dechem 99%.

Svatoslav09.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Po pětileté pauze se Stephen King vrací s dalším eposem nesoucím krutou pravdu o společnosti a s enviromentálním poselstvím vůči matičce přírodě. Ti, co mají autora řádně načteného, budou uslintávat blahem nad miliony odkazů na jeho předešlá díla. Většinou jsou to pouhá slůvka, věty nebo pouhé narážky. Po dlouhé době udělal čáru přes rozpočet všem, kteří se hlásili k prohlášení, že mistr už dávno není tím, čím byl. Po autonehodě, která se mu přihodila v roce 1999, se zdálo jako by ztrácel dech. Ovšem Pod kupolí je nejen ten starý dobrý Stephen King, jakého známe. Autorsky vyrostl na novou úroveň sledující aktuální trendy. Vrátil se s plnou parádou a za zvuků fanfár usedl zpět na trůn děsu a strachu. Pomocí spousty odkazů rekapituluje svou předešlou tvorbu a zároveň posunuje hranice daleko kupředu. Pokud vás zajímá, jak si lidé odříznutí od okolního světa se zhoršujícím se ovzduším poradí, či kdo má na svědomí tajuplnou kupoli, neváhejte! Kdo ví, třeba za tím opravdu stojí malí zelení mužíčci. Pravda je totiž někde venku. (The truth is out there.)

Emem31.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Super kniha i přes to množství postav :-)

Briv04.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ležela v knihovně v doporučené sekci a já neodolala. A bylo to dobře. Na to, že kniha má tolik stran, četla se dobře už od začátku, což nebývá u tlustých knih zvykem. Pro mě úžasný psychologický thriller. Až mě mrazilo, když jsem si představila, že pravděpodně bychom v dnešním světě dopadli pod kupolí podobně. V knize jsou krásně vykreslené postavy, děj příjemně graduje, kapitoly jsou krátké, což mi vyhovovalo a konec byl pro mě šílený a nečekaný. Rozhodně doporučuji. King prostě umí.

hanka61602.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Musím říct, že pro mě byla kniha bohužel průměrná, od Kinga jsem čekala prostě víc.

premacech27.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vynikající! Po slabších dnech (Dumma Key, Lunapark) je to zase pěkná jízda. 98%

david574606.01.2016

Měl jsem tendenci, že si to přečtu, když mě seriál docela bavil. Bohužel jen úvodní seznam postav mi dal jasně najevo, že kniha je kandidát na odložení na dobu, až opravdu nebudu mít co jiného číst.

Rumnnec06.01.2016

Kniha od Kinga jako každá velmi krásná. Je to další unikátní dílo z jeho sbírky.

tester29.12.2015

Autor se snaží čtenáře upoutat nejrůznějšími dosud neznámými situacemi, prostředím a postavami. Kdo na to naletí hltá stránku za stránkou a zvedá si adrenalin-nic moc. Vypadá to jako napsané generátorem knih. Vezmu pár pojmů čehokoliv, hodím to do stroje a ano z toho něco vyleze. Podobně jsou psané scifi s různými nesmysly-volant ve vesmírmé lodi atp. Vhodné pro děcka.

Terie28.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tahle kniha byla výborná. Myslela jsem si, že po přečtení To a Řbitova zviřátek už se mi těžko něco bude líbit víc, ale King překvapil. Opravdu skvělé, dobře se čte, ne-li přímo hltá. Doporučuju :)

ajla527.12.2015

Kniha je skvělá. Na rozdíl od filmového zpracování. Uvažuji o její koupi.

Vilas197909.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Moje druhá kniha od mistra hororu a další majstrštyk. Rozhovory vedené pod vlivem metamfetaminu mezi Šéfem a prvním radním, smál jsem se moc! I přes velký počet stránek nemá kniha slabé místo. Doporučuji!

DominaCZ09.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Do háje... pořád mi tu knižní realitu potvořily scény ze Simpsonů, kde jsem kupoli viděla.
No ale jedno se tomu upřít nedá: bylo by pěkně na h... být takhle odříznutá .... ta atmo tam cítit je, to zas jako jo.

Krysa176903.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Dokázala jsem se od příběhu snadno odtrhnout, takže asi bylo něco špatně, nicméně, Pod kupolí je skvělý román, který rozhodně stojí za přečtení. Uvítala bych trochu jiný konec a možná, kdyby se to místy tak nevleklo, bych byla z tohohle díla nadšená stejně jako z To.

walik29.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Jednoduse nic moc. Od Kinga jsem cetl vetsinu knizek, jeho styl se mi vzdycky libil, ale tohle byl tak nejak az moc King. Charakterove zas ty stejne postavy jako v ostatnich knizkach se chovaji a premysleji stale stejne,
Pro me byl vrchol Temna vez, ted uz jsem Kingem presyceny, coz ale neznamena, ze knizka nemuze zaujmout vas ostatni :)

Martial19.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Výborná kniha