V šedých tónech

V šedých tónech

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnu... celý text

Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…

První vydání. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/164866/v-sedych-tonech-s1c-164866.jpg 4.71227

Between Shades of Gray (2011)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, CooBoo

Jane100
včera

Úchvatný příběh, který doslova zhltnete jako malinu. Dále není co dodávat.

mirunda

Kniha popisovala šílené hrůzy, nejednou mi tekly slzy při představě toho, jak tehdy bylo s lidmi zacházeno.

IvusP

Tak toto je přesně ten typ knihy, na kterou prostě nezapomenete. S velikou pravděpodobností budete mít dost často husí kůži, nebo minimálně slzy na krajíčku. Neuvěřitelné... Skvěle napsaná kniha, kterou jsem přečetla za den - krátké kapitoly, žádná zbytečná omáčka, dokonalé nahlédnutí do historických událostí, o kterých jsem neměla ponětí. Opět důkaz toho, že "starosti", které my dennodenně řešíme, nejsou absolutně NIC oproti tomu, čemu bohužel museli lidé čelit... Obrovské doporučení!

maGggg

Dechberoucí a naprosto výjimečná kniha, kterou si už vždycky budete pamatovat. Neskutečné osudy lidí z Pobaltí o kterých skoro nikdo nic netuší.

kaja77

Byli jsme v Pobaltí, navštívili jsme Litvu, Lotyšsko i Estonsko, ale to, jak naložili sověti se svými "nepřáteli z těchto končin" jsem neměla ani zdání. Tato část historie je pro mně naprosto neznámou. Je neuvěřitelné jak mohli lidé zacházet s lidmi. Je ale velmi povzbudivé, že i v nelidských podmínkách byli jedinci, kteří zůstali "lidmi" postava matky Jeleny je pro mně vzorem, vztahy mezi sourozenci a rodiči v této rodině jsou pro mně vzorem. Kniha "V šedých tónech" není pěkné čtení, ale je to čtení které hodně dá. Po přečtení si člověk uvědomí, jak se má báječně, jak je zvyklý pokládat vše za samozřejmé a jak málo je vděčný...

Marekh

Výborná kniha. Doporučuji.

Veru1992

Jedním slovem dechberoucí. Člověk si uvědomí, jakými malichernostmi se zabývá, když si přečte o osudech lidí, které museli protrpět taková zvěrstva.

munka

Vďaka čitateľskej výzve som sa dozvedela aj o tejto knihe. Ďakujem za skvelý typ. Knihu som prečítala za dva dni a neľutujem. Príbeh o vojne, útrapách, tyranii vyrozprávaný šestnásťročným dievčaťom. Doporučujem prečítať.

lidunka1

Kniha mě dostala. Autorka píše výborně, nelíčí zbytečně žádná zvěrstva, dokáže vykreslit postavy. Knihu jsem přečetla za dva dny a určitě se chci dozvědět něco víc o tom, co Hitler udělala s pobaltskými státy. My v Čechách bojovali s Hitlerem, oni s dvěma tyrany.

Kni-Homolka

Autorce patří moje velká poklona. Opravdu velmi obdivuji jak někdo dokáže zachytit něco tak odporného a nelidského v tak nádherné knize. Hned jak se trochu začtete, dýchne na vás ta touha, odhodlání a víra, kterou všechny postavy deportovaných překypují a posílají ji dál a budete fascinováni nezlomeností, již si dokázali zachovat i za takovýchto okolností. Velmi mě dojímalo každé loučení a každá ztráta a o to více mě pak těšilo jakékoli nepatrné vítězství. Za závěr knihy nemohu jinak než autorku pochválit, sice z toho Lina nevyšla zrovna beze ztráty, ale kvůli happyendu si člověk může přečíst mnoho jiných knih. Rozhodně si brzy přečtu další knihu od této autorky.

Dikyld

Knihu nemohu vynachválit. Už hodněkrát jseme pátrala v pramenech historie po 2. světové válce. Chtěla jsem se o ní vždy dozvědět více a více a tato kniha mi to pomohla uskutečnit. Brečela jsem. Ale ne kvůli tomu, že tam zemřela postava, nýbrž kvůli tomu, jak je smutné, co se v té době odehrávalo a lidé o tom neví. Odnesla jsem si odtud více než ze všech knížek dohromady a to jen díky této autorce. Pocta, přečíst by si to měl každý.

Olous1

Tato kniha ve mě zanechala silný dojem,vstřebávala jsem jí několik dní.Neskutečný režim Stalina,co jeho režim dokázal s lidmi dělat.Doufám,že už lidi nic takového nepotká.Jinak moc hezky napsaná kniha,ke konci mi ukápla moc velká slza.Doporučuji přečíst.

Lenka 13

Velice čtivé, krásně napsaný dojemný příběh co vše museli zažít lidé a děti.

BlackWidow

Neskutečně dojemná kniha! Místo radostného dětství a dospívání,prožívá hlavní hrdinka se svou rodinou a dalšími lidmi krutou a dlouhou cestu někam do neznáma. Během té doby zažije bídu,strach,nenávist,smrt,ale taky lásku a víru.To vše si zakresluje do svého skicáku,a přemýšlí,co vlastně provedli,že byli vyrváni ze svých domovu a odvlečeni někam pryč.Pevně doufala a věřila,že došlo k nějakému omylu a oni všichni se budou moci co nejdříve vrátit do své vlasti,do svých domovů.Bohužel se to stalo až po velmi dlouhé době. Knihu jsem prožívala od samého začátku až do konce. Jak už tady bylo několikrát psáno,kniha by měla patřit do povinné četby,aby si dnešní generace,mohla udělat alespoň nějaký obrázek,co bylo pro tyhle lidi nejcennější,čeho si dokázali vážit a co dnešní omladina bere jako samozřejmost. Všem moc doporučuji.

zdazilek

Tak tato kniha mě dostala. Po přečtení jsem přemýšlela proč se tohle vše těm lidem, dělo, co vlastně udělali, že museli tolik trpět. Taky museli být strašně silní, protože takové hrůzy zvládnout nebylo určitě jednoduché. Myslím, že teď žijeme ve velkém pohodlí a máme se až moc dobře. Co se týče stylu psaní tak mi kniha sedla. Krátké kapitoly se četly velmi dobře a rychle. Konec byl moc rychlý, čekala jsem nějaký popis osvobození a návratu do života. ale i tak byla kniha skvělá.

Arya26

Tato kniha mě dostala. Byla plná emocí- lásky, utrpení, nenávisti, zoufalství ale hlavně naděje. Je až neuvěřitelné ,co si museli někteří lidé během 2. světové války zažít v pracovních táborech a podobných zařízeních. Lina se mi líbila, protože i přes všechno to špatné, co postihlo její rodinu, chtěla dál bojovat a toužila po životě. Vše to utrpení vkládala do svých kreseb, aby mohla světu ukázat zvěrstva, která na nevinných lidech páchal Sovětský svaz. I pokroucené osudy ostatních postav byli zajímavé. Knížku jsem přečetla skoro celou za jedno odpoledne. Byla až neskutečně čtivá. Nechtělo se mi věřit tomu, že už je konec. Ten konec mě trochu zarazil, čekala jsem trochu jiné rozuzlení, nicméně mě příběh okouzlil. Ruta Sepetys není jen skvělá spisovatelka a úžasná osobnost, ale je to hlavně vypravěčka zapomenutých životních příběhů, které vypráví mladým lidem prostřednictvím svých knih.

Láďa92

Úžasná kniha s velice silným, ale děsivým příběhem. U jejího čtění se nebude cítit příjemně, jelikož z každé stránky na vás dýchá bezmoc a zoufalství Liny a její deportované rodiny. Po dočtení knihy si alespoň na chvíli uvědomíte, jak se máte dobře, když Vás nikdo neponižuje, máte vlastní střechu nad hlavou a máte co jíst...

Mirime13

Přečteno za jeden den. Neskutečně úžasná kniha

Monicka12

Příběh mě zaujal,. Jen bych ten konec napsala delší. Přišlo mi to tak nějak useknuté. :)

gigi77

Hluboké, citlivé, bolestné a přesto dojemně povedené dílo. Doporučuji všem, kteří cítí, že osud k nim nebyl dost milostiv.

SlamLenka

Parádní vyprávění! Klidně bych uvítala detailnější popisy některých postav a situací, ale na druhou stranu má ta jednoduchost a přímočarost s ohledem na téma a prostředí svůj význam a ještě víc jej podtrhuje. O této době jsem četla dosud spíše jen v souvislosti s hitlerovskými hrůzami, ale tyhle jsou minimálně stejně děsivé, ne-li snad i více, když vezmeme v potaz tu naprostou izolovanost a vzdálenost.
Kniha se jinak četla skvěle, občas se slzou v oku, to k tomu prostě patří. Rozhodně doporučuji!

Raszkulce

Nádherná knížka, víc takových knih popisujících historii o které nemáme velké zdání. Podle mě by tato kniha měla být povinnou na středních školách, kde by si žáci mohli přečíst jak komunistický režim v Rusku zacházel s nepohodlnou buržoazií. Doporučuji!

Kikuše007

Tato kniha, se mi velmi velmi líbila, od začátku až do konce jsem byla naprosto zažraná do děje, cítila jsem jejich smutek, jejich nejistotu, jejich strach, a nedokážu si představit něco takového zažít, ale díky této úžasné spisovatelce, která to napsala uplně perfektně, nás tato kniha vtáhne do děje takovým způsobem, že to ani nečekáme, a díky tomu, to působí, jako kdybychom to zrovna prožívaly. Až takový na mě má knížka vliv a proto má odemně jak jinak než pět hvězd.

ivulka15

Skvělá kniha. Tato autorka prostě umí stvořit reálné postavy,které se Vám prostě dostanou pod kůži. Navíc píše o věcech,které nejsou až tak známé.Jsem ráda že se těmto zemím podařilo získat zpět svou samostatnost.Dovede si vůbec někdo z nás představit,že prožije 15 let v příšerných podmínkách pracovního tábora na Sibiři? Jak už zde bylo řečeno,mohla by tato kniha patřit mezi doporučenou četbu. Nelze než doporučit.

lulu0605

Beznadej, zoufalstvi, slzy. V knizce je vse. Po precteni mi bylo do place.

Lucopatka

Takový příběh o lásce se šťastným koncem, chtělo by se jednomu napsat.
Akorát by v pozadí (nebo v popředí spíše) nesměla být ona zvěrstva.
Takový jiný pohled na válku.
Protože nejen v koncentračních táborech.
A nejen Židé.
Více takových knih.

Petra186

Velmi silný příběh. Při čtení se mnou cloumaly emoce, nedokázala jsem ale přestat číst. Takové peklo snad už nikdo nikdy nezažije. Jak tohle mohl vůbec někdo přežít nechápu a smekám.

Vladísek

Kniha se mi velmi líbila. Je to příběh, který by nikdo z nás zažít nechtěl. Hrozné ovšem je, že toto všechno se skutečně dělo. Myslím, že dnešní zhýčkaná mládež by v takových podmínkách nepřežila ani týden. Hluboce obdivuji každého, kdo tyto hrůzy přežil. Lituji dětí, které musely svůj nejkrásnější věk, který by měl být správně naplněn smíchem, hraním a bezstarostnými dny, prožít (pokud vůbec měly to štěstí a přežily) v takové hrůze, obklopeny všudypřítomným strachem, nemocemi a smrtí, která denodenně dýchala lidem na krk. Doporučuji přečíst a přestat remcat, pokud se nám zrovna nedaří podle našich představ.

vysokaa

Absolutně nejlepší kniha co jsem kdy četla! Po dočtení knihy jsem se cítila velice bezmocně, utrápeně a smutně. Vůbec si nedokážu představit, že bych tohle měla zažít na vlastní kůži. Hodně doporučuji přečíst:-)

Anonymka1

Knihou jsem byla naprosto ohromena! Bylo mi Liny velice líto (hlavně tedy u konce). Úplně jsem z této knihy cítila bezmoc, ponižování a smutek. Vůbec si nedovedu představit, že bych tohle zažila. Mít rozdělenou rodinu, každodenně být hladová a ponižovaná a přitom všem se ještě zamilovat. Určitě knihu doporučuji!