Robert Bryndza životopis

britská, 1979

Životopis

Robert Bryndza (* 1979, Lowestoft) je britský spisovatel a scenárista žijící na Slovensku. Je známý jako autor detektivek, ovšem v jeho činnosti lze najít i sérii romantických komedií.
Začal psát ve svých 13 letech, kdy mu rodiče k Vánocům koupili psací stroj. Vystudoval ale herectví na Guilford School of Acting v Londýně, ve kterém ale později nenašel uplatnění, a tak si vyzkoušel napsat divadelní hru s názvem Branko & Branka. Jelikož v roce 2007 uspěla na divadelním festivalu v Edinburghu, rozhodl se psaní věnovat profesionálně. Než se mu ale podařilo se svými díly prorazit, působil jako herec v Los Angeles, kde poznal svého současného manžela, Slováka Jána Bryndzu, který pracoval jako vizážista u filmu a jehož příjmení přijal.
První autorovou kniha E-maily Coco Pinchardové vyšla v roce 2013; jedná se o romantickou komedii, která měla čtyři pokračování. S Jánem Bryndzou napsal satiru na život v Hollywoodu, kterou pojmenoval Mrcha Hollywood. V tomto díle čerpali ze svých zážitků z pobytu v tomto místě, zejména ze svých pracovních pozic herce a vizážisty. Později, znovu sám, sepsal ještě jeden romantický román Ten pravý a ta pravá.
Přestože se svými díly s romantickým nádechem dostal do povědomí čtenářů, jeho snem bylo vydat thriller s hlavní postavou detektiva šéfinspektora Eriky Fosterové. To se podařilo v roce 2016, kdy vyšel první titul Dívka v ledu. Toho se za dva roky prodaly více než 2 miliony výtisků a mimo jiné byl označen jako The Wall Street Journal nebo USA Today bestseller a práva byla prodána do dvaceti devíti jazyků. I pokračování Noční lov, Temné hlubiny, Do posledního dechu, Chladnokrevně a Smrtící tajnosti se drží na předních příčkách prodávaných knih. V těchto dílech autor často čerpá ze svých zkušeností. Například příběh knihy Noční lov je inspirován skutečností a odehrává se v místech Londýna, ve kterých autor žil přes deset let. Zajímavostí pak je, že hlavní postava sice žije ve Velké Británii, ale má slovenské kořeny. Detektivky Roberta Bryndzy vydává v češtině nakladatelství Grada Publishing, a.s. pod značkou Cosmopolis. (zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Bryndza)

Ocenění (3)

2023 - Český bestseller (Překladová beletrie pro dospělé) - kniha Tíživé ticho
2022 - Český bestseller (Překladová beletrie pro dospělé) - kniha Osudné svědectví
2021 - Český bestseller (Překladová beletrie pro dospělé) - kniha Propast smrti