John Wyndham Parkes Lucas Beynon Harris

John Beynon · Lucas Parkes · John Wyndham pseudonymy

anglická, 1903 - 1969

Nahrávám...

Životopis

John Wyndham Parkes Lucas Benyon Harris (10.7.1903 – 11.3.1969) byl anglický spisovatel žánru sci-fi známý zejména pro svá díla vydaná pod pseudonymem John Wyndham, ačkoli jako pseudonymy používal i jiné kombinace svých jmen jako např. John Beynon a Lucas Parkes.
Klasik sci-fi literatury. Jeho vstupu do vědecko-fantastické literatury předcházela léta práce na farmě, neúspěšný pokus o studia práv i zaměstnání v reklamní agentuře.

Počátkem 30. let publikovalo několik amerických vědecko-fantastických magazínů jeho povídky, převážně pod jménem John Beynon Harris. Napsal mnoho povídek, několik románů, dokonce i detektivních, které však nevzbudily mimořádnou pozornost.

Velký úspěch slavil až po druhé světové válce, a to právě románem Den trifidů (The day of the triffids, 1951), který byl přeložen do více než čtyřiceti jazyků a byl i zfilmován. Spolu s dalšími romány a povídkami zajistil Johnu Wyndhamovi čestné místo po boku R.Bradburyho a A.C. Clarka, v jejich společnosti se dostal i mezi doporučenou četbu anglické mládeže školního věku.

Jako autor dalších románů byl velmi aktivní. Každé dva roky vycházel nový román. Po roce 1960 se Wyndham odmlčel a věnoval se rodině. Manželství uzavřel až jako šedesátiletý.

V roce 1968 napsal svůj poslední román Chocky - příběh o malém chlapci, který se telepaticky domlouvá s přítelkyní na neznámé planetě.

V březnu 1969 John Wyndham zemřel v Londýně. Wyndham věřil, že člověk se na světě ocitl pouhou náhodou a že záleží jen na něm, co ze své existence vytěží. V tomto duchu psal svá díla jako vědeckofantastické morality, které jsou srovnávány pro svoji angažovanost, humanismus a optimismus s dílem H.G.Wellse.

Zdroj životopisu: https://bit.ly/3nZqG2K

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015