MartinezZ

Přečtené 131Vzdálený most
duben 2020 - srpen 2021
Vzdálený most 1994, Cornelius Ryan

Velkolepé a neskonale bravurní fiasko sepsané pro hltání jedním dechem za současného vrtění hlavou v úžasu "jak málo stačí k neštěstí" všech přímo i nepřímo zúčastněných stran.


Můj příběh
leden 2020 - leden 2021
Můj příběh 2019, Michelle Obama


Šmoulové: Od jara do zimy
? - říjen 2020
Šmoulové: Od jara do zimy 2013, Pierre Culliford


Můj manžel a já
leden - březen 2020
Můj manžel a já 2018, Ingrid Seward


Občané vojáci
srpen - říjen 2019
Občané vojáci 2004, Stephen Edward Ambrose

Velice poutavá vyprávění těch nejpřímějších účastníků i těch, na něž zbyly jen vzpomínky a po nichž zbyly jen deníky a dopisy. Žádní generálové a plukovníci kdesi v zázemí, ale první linie, předsunutý průzkum a balast, jež si už nikdo nedokáže představit. Dnes už ne.


Bastogne 1944: Bitva v Ardenách
srpen 2019 (12.-21.)
Bastogne 1944: Bitva v Ardenách 2002, Michael Tolhurst

Popravdě, asi jsem čekal trochu víc. Možná je to i způsobeno tím, že už jsem o Bastogne četl vícero publikací. Možná tak právě proto mi tahle poměrně tenká knížka přišla poněkud povrchní. Sice obsahuje nemálo vzpomínek přímých účastníků, ale ale děj událostí mi přišel jen vypíchnutý z toho všeho, co se dělo a nebylo napsáno. Určitě stojí za přečtení, díky cca 100 stranám textu a fotografické příloze se dá zhltnout skutečně bleskově, ale... prostě toho bylo málo. Nutno přičíst k dobru, že jde vlastně o takového zhuštěného letmého průvodce, se kterým byste se mohli pohybovat v okolí Bastogne a přilehlých vesnic a městeček, ale od knížky jsem jednoduše čekal víc, než jen letmého turistického průvodce bez mapky :)


Devět životů
květen - srpen 2019
Devět životů 2002, Alan Christopher Deere

Vlastní životopis jednoho nejen z hlavních, ale také hlavně přeživších letců, vzpomínajících nejen na události před WWII, ale hlavně před, během a po Bitvě o Británii. Zajímavě a čtivě sepsané, ale přesto bych asi uvítal, kdyby byly některé věci a události či vzpomínky podrobnější a bez někdy až takových skoků v čase, ačkoliv chápu, že nejde o přepis nějakého válečného deníku. --- PS: A zase je škoda, že v podstatě takřka žádná ze zmiňovaných knih, ať už autorem nebo překladatelem, u nás nikdy nevyšla. --- PPS: Velké díky panu překladateli, Ivanu Brožovi, za, podle mě, výtečně odvedenou práci a množství informací a odkazů ve vysvětlivkách. I to je důvod se podívat, na kterých dalších publikacích pan překladatel pracoval :)


Mata Hari
květen - červenec 2019
Mata Hari 1968, Rudolf Ströbinger

Všechno to mohlo a možná i bylo jinak a mlýnské kameny a lidská blbost semelou všechny. Docela čtivě napsaný osud jedné známé bohémky, byť místy kniha připomíná spíše hodně domýšlený román.


Stíhač
duben - květen 2019
Stíhač 1993, Len Deighton

Rozhodně ne nezajímavé čtení. Plno pohledů do zákulisí a vnitřních třenic a intrikářství jak v britské RAF tak německé Luftwaffe, občasným zacházením do přílišných technikálií, byť k tématu asi důležitých, ale místy poněkud únavné. Do tří čtvrtin zajímavé čtení, pak už to ztrácelo grády. Za přečtení to ale stojí, ne že ne.


Poslední bitva
březen 2019 (05.-30.)
Poslední bitva 1993, Cornelius Ryan

'Must-read' kniha, zachycující nejen poslední záchvěvy vojenské Třetí říše, ale i "život" v době (ne)očekávání příchodu dobyvatelů Berlína a posléze příchodu konce, druhého sledu Rudé armády a všeobecné marnosti nad vší marnost.


Naši v poušti
únor 2019 (26.-27.)
Naši v poušti 2002, Pavel Berger

Zajímavé fotografické shrnutí. Nicméně musím uznat, že asi více ocením text doplněný několika fotografiemi, než fotografie, doplněné pár větami. Přijde mi to spíše jako fajn doplňková publikace např. k Hrbkově Tobrůku 1941 (https://www.databazeknih.cz/knihy/tobruk-1941-121441).


Odvaha byla pravidlem
únor 2019 (07.-26.)
Odvaha byla pravidlem 2011, Douglas MacArthur

Nejprve trochu ke zpracování: Škoda formátu knihy, přišla mi zbytečně vysoká, na to, jak je tenká a navíc s poněkud větším fontem textu. Nesplňuje to tak moje osobní parametry "cestovní knihy" pro čtení cestou do/z práce v busu či tramvaji :( Nu což, to ale do hodnocení nepromítám. --- Co do něj ale promítám je... no, prostě vlastní biografie. Pokud si někdo píše vlastní biografii, je jasné, že se v ní bude chtít vyšvihnout a ukázat v lepším světle, než by to udělal nějaký nestranný historik. A tady je to mnohdy skutečně dost patrné, byť nelze samozřejmě úspěchy nijak devalvovat. Ale chtělo by to vzápětí číst nějakou zdravěji-kritičtěji sepsané vzpomínky a historická fakta.


Tobrúk 1941
leden - únor 2019
Tobrúk 1941 1997, Jaroslav Hrbek

Působivě podané vyprávění o dění a událostech a vztazích mezi velením na obou stranách v době britského tažení v severní Africe motající se vždy více méně kolem Tobruku. O něm samotném kniha úplně není (byť se mu mnohdy podrobně věnuje, vč. československého osazenstva), ale je velkou částí její náplní. Působivě, zajímavě a čitelně napsané, až je škoda, že téma končí právě v době ústupu Rommela a před samotným nástupem Američanů mezi písečné duny. --- Asi bych knihu ale nedoporučil těm, co nemají vůbec zdání, co že se to tam dole-nahoře vlastně přesně dělo. Přijde mi, že téma knihy onen "příběh" rozvíjí, ale nejde o vysvětlování - tohle je kniha jen o části a epizodě celého afrického tažení.


Osudy čtyř veteránů
prosinec 2018 - leden 2019
Osudy čtyř veteránů 2004, Zdeněk Kubín

Rozhodně ne nezajímavé, jen poněkud stručně shrnuté životní osudy veteránů předdruhoválečných, druhoválečných a poválečných. Knížka tlustá není a obsahuje 4 životopisy, tři vlastní a jeden synem zprostředkovaný. A díky tomu tak jde skutečně o poměrně krátké shrnutí. Zasloužilo by si to mnohem hutnější zpracování.


Operace Dragoon: Spojenecká invaze na jihu Francie
listopad - prosinec 2018
Operace Dragoon: Spojenecká invaze na jihu Francie 2003, William B. Breuer

Velmi čtivě a sugestivně sepsané vzpomínky a popis děje provedení obsazení jihu Francie spojeneckými jednotkami i osudy některých členů francouzského podzemního hnutí. Sugestivně jsou popsané jak skutky hrdinské i jen pouze popisné, tak i ty tragické až brutální. Holt osud i náhody bývají svině. Neméně důležitá a oběťmi naplněná operace, zastíněná známější jen o nemálo dříve spuštěnou "Normandií".


Boje o Itálii 1943 až 1945
září - listopad 2018
Boje o Itálii 1943 až 1945 2006, Dominick Graham

Zajímavé čtení podrobně popisující nejen akce, jejich vznik, průběh a důsledky, ale i ono "politické" pozadí a vztahy na nejvyšších velitelských pozicích. To vše a plno vysvětlování proč to a proč ne tamto mi vyhovovalo a v pochopení dění dokáže pomoci. V tomhle ohledu je to značně dobrá publikace. jedinou nevýhodu vidím v někdy (v pozdějších dobách tažení) až přílišné podrobnosti, kdy názvy jednotlivých pluků a popisů jejich přesunů mezi válečnými uskupeními mi přišly nejen zmatečné, ale bez nějaké mapky s vlaječkami divizí a pluků i poněkud..., řekněme nadbytečné. Chápu ale, že autoři to měli tzv. před očima. Knížku nepošlu dál, knížku si nechám. A to je pro mě jasné hodnocení mnou viděných kvalit knihy :)


10. komando zasahuje
srpen - září 2018
10. komando zasahuje 2009, Nick van der Bijl

Bohužel. Nick van der Bijl není spisovatelem, je to pouhý "přepisovač" nějakého oficiálního válečného deníku s pár vsunutými vzpomínkami někoho z přímých účastníků. Celé je to skutečně sepsáno stroze, tak, že to nepůsobí ani jako popis akcí nebo vyprávění, ale jen jako postupný soupis činů právě jak z deníku jednotky. Věta „Desátník XY utrpěl zranění krku“ se zničehonic objevuje uprostřed vět popisujících akci. O desátníkovi se nikdy dřív ani potom už nepíše, takže množství jmen a hodností a názvů jednotek za chvíli přestanete úplně brát v potaz a nemálokráte jsem takhle přeskočil množství nepodstatného textu. Mnoho zajímavých a důležitých akcí, při kterých hynuli a byli mrzačeni členové mnoha národů sjednocených do jedné jednotky není v podání této knihy a auta tím dostatečným piedestalem. Znovu: Bohužel.


Toulky Krkonošemi
08. srpen 2018
Toulky Krkonošemi 2017, Jana Tesařová-Feistauerová

Ne. Rozhodně ne knížka, kterou si doma přečtete a získáte tipy na neznámé výlety Krkonošemi. Naopak, tuhle knížku si musíte vzít s sebou a díky ní se právě navigovat - tak je zamýšlena a tak je také napsána. Autorka popisuje každý záhyb cesty a křižovatky, ale chybí mi to, co jsem od knížky čekal - popis a historii těch lokací, proč bych se tam měl vydávat, kromě toho, že je to místo, kde moc jiných turistů nepotkáte. A hlavně, kniha má jednu obrovskou, gigantickou vadu na kráse: chybí MAPY! Tak, jak je kniha koncipována, je nezbytné přiložit mapku trasy, bez mapek tras je ten text zapomenutelný, nijak zvlášť pro čtenáře popisný - ledaže byste skutečně byli na místě a podle knihy šli krok za krokem. Je mi líto.


Zápisky kriminalistovy
duben 2018 (10.-27.)
Zápisky kriminalistovy 1962, Lev Romanovič Šejnin


Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh
únor - duben 2018
Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh 2013, Arnold Schwarzenegger

Nečekaně zajímavé čtení, očekávatelně zahleděné do sebe. Celou dobu totiž vyznívá vlastní autobiografie příliš zahleděná do sebe. Nelze ale ani popřít, že to ten Rakušan někam dotáhl. I to, že se v poslední kapitole, byť rozředěné, nevyhnul svému životnímu excesu.


Záhady a tajemství staré Prahy
leden - únor 2018
Záhady a tajemství staré Prahy 2002, Aleš Česal


Novodobí křižáci
listopad 2017 - leden 2018
Novodobí křižáci 2004, Richard Doherty

Jak je začátek o počátcích 8. armády, jejím skládání a získávání ikonických velících zajímavý, mimo jiné pro mě asi i díky předchozí čtené knížce z tamních písků stejné doby, tak prostředek a následné italské tažení mi přišly, posaďte se raději..., prostě nudné. Příliš mnoho názvů a popisů jednotek včetně poznámek pod čarou ohledně toho, které družstvo se mezi kterým čímsi kamsi přesunulo, na mě už bylo příliš. Přílišná podrobnost naprosto zbytečná a nepodstatná, tedy pokus nešlo prostě o velmi podrobný přepis nějaké kroniky 8. armády - za což jsem ale knihu nepovažoval. Teprve s koncem války a italského tažení se zase čtivost knížky vrátila na vrchol pomyslné sinusoidy. Vprostřed jsem ale prostě části textu a názvů a popisů jednotek přeskakoval, tady si to autor bohužel nepohlídal a ve vyprávění se jaksi roztekl. Pokud by vám tohle nevadilo nebo naopak tíhnete k podrobnějším popisům, která konkrétní jednotek a dělal jaký úkol a se kterou konkrétní jednotkou se potkala či vyměnila, tak si knížku užijete ještě o nějaký ten chlup více. V každém případě povídání a hlavně vzpomínky a svědectví účastníků a pamětníků i popisů činů hrdinů přeživších i padlých a následně dekorovaných, za těch takřka 500 stránek stojí. Alespoň jednou.


Válečný kouzelník
říjen - listopad 2017
Válečný kouzelník 2004, David Fisher

Není to nezajímavé čtení, ale spíše takový román. Nikdy nijak nebylo popisované nijak skutečně doloženo ani se jím nikdo jiný, než sám autor a hlavní postava, nezabývali. To z popisovaného činí spíše tak trochu, spíš více, popisování nereálného, neuskutečněného a poněkud domyšleného. Ale jako román je to čtivé, to rozhodně. Mé hodnocení ale spíše inklinuje ke skutečnosti, že jsem zaměřen spíše na onu literaturu faktu :)


Hodina Ypsilon
září - říjen 2017
Hodina Ypsilon 1967, Jaroslav Valenta

Čtení je to hrozné a zároveň zajímavé, tak, jak se na počátku války děla politika a následná zvěrstva. Jen je škoda, že ačkoliv je čerpáno ze vzpomínek a záznamů, jde o reportáž fiktivní a mnohé z toho, co je popsáno, si autoři mohli jen a pouze domýšlet a do svých smyšlenek zasazovaly skutečné vzpomínky přeživších


Dvojitý agent
srpen - září 2017
Dvojitý agent 2008, Ben Macintyre

Skoro až neuvěřitelný popis událostí jednoho jednoduše opovrženíhodného člověka, který druhým pohledem zřejmě dokázal to, co nikdo nikdy jiný a jehož příběh, ať už sem tam přimyšlený, si zaslouží okamžité kvalitní zfilmování a zvěčnění nejen na papíru knih a neveřejných historických análů tajných služeb.


Operace Double Cross
červen - červenec 2017
Operace Double Cross 2013, Ben Macintyre

Velmi zajímavé čtení o událostech záměrně tajených a málo známých. Velmi zajímavé čtení o skupině lidí, jež bojovali ne na frontě, ale slovy a chováním. Jen jsem trochu problém se po většinu knihy vyznat ve všech těch jménech agentů, jejích velících z MI6 a MI5, jejich spojovacích důstojnících, německých velících a důstojnících apod.


Bojujte s nepřítelem zblízka. Britské válečné námořnictvo za druhé světové války IV.
červen 2017 (03.-29.)
Bojujte s nepřítelem zblízka. Britské válečné námořnictvo za druhé světové války IV. 2009, Correlli Barnett

Poslední díl je už kratší a dějově a obsahově vyznívá poněkud zkráceně. Ale z pohledu britského loďstva to tak prostě je, jelikož už dávno nehraje prim na mořích. Celá tetralogie je hodně zajímavým počinem, zaměřujícím se jen na jedno konkrétní loďstvo, ale mnohdy mohl autor ubrat na přílišných podrobnostech, což by nebylo ku neprospěchu věci :) bylo to fajn čtení, ale nebudu tvrdit, že jsem nečekal trochu více vzpomínek od přímých účastníků. Právě díky jedné takové, uvedené v jiné knížce, jsem na tuhle tetralogii vůbec narazil.


Bojujte s nepřítelem zblízka. Britské válečné námořnictvo za druhé světové války III.
březen - červen 2017
Bojujte s nepřítelem zblízka. Britské válečné námořnictvo za druhé světové války III. 2008, Correlli Barnett

Nemohu si bohužel pomoci. Knížka je plná zajímavých informací na pohled této části dějin stran námořnictva, ale krom některých pasáží o konkrétních činech a operacích pozoruji, že mě knížka doslova nenutí ji znovu otevřít a pokračovat ve čtení. A tak ji otevřu i po dvou třech dnech, kdy pokračuji a nijak mi to nevadí. U jiných knih jsem míval doslova potřebu číst ještě jednu stránku...


Vítězové
září - listopad 2016
Vítězové 2006, Stephen Edward Ambrose

Spokojenost. Záleží na tom, co už asi máte načteno, mnohé je samozřejmě s ohledem na už jinde sepsanou historii mírně opakováno, dokonce i samozřejmě z předchozích autorových knih, nicméně mnohé je zde nové a osobní vzpomínky zážitky účastníků zase až neuvěřitelné, jako dnes už většina z toho všeho. Doporučuji, jde o takové jendoknihové shrnutí s nemálo příspěvky z obou americko-německých stran.


Pobřeží v plamenech
září 2016 (06.-23.)
Pobřeží v plamenech 1966, Rudolf Ströbinger

Spokojenost. Nedozvíte se víc než v jiných publikacích, což ani na nějakých 180 stránkách nejde, ale je to takový rychlý souhrn událostí před a po, sesumírovaný poměrně čtivě a poskládaný dostatečně zajímavým způsobem, takže nemá šanci ani nudit ani přestat zajímat. Kapitoly jsou navíc docela krátké, málo kdy na víc než tři čtyři stránky, takže to odsýpá a ani nestačíte nějakou z kapitol nedočíst a pak se dodatečně vracet v ději a hledat v textu. Jde jen o vypíchnutí toho nejzajímavějšího, takže lze doporučit těm, kteří nechtějí příliš hloubat v historii, ale chtějí nebo potřebují něco zajímavého ke čtení z válečné historie a nebo jen v rychlosti seznat něco zajímavého do školního referátu nebo tak něco :)


Operace Argonauti
srpen - září 2016
Operace Argonauti 1967, Stanislav Budín

I zajímavý popis dění okolo a na konferenci, leč autor si vybírá jen něco k popisu, ostatní přeskočí jen letmou zmínkou, a s ohledem na tok vydání to místy působí příliš prosovětsky tendenčně, tedy jak se dalo čekat. Jako krátká knížka na cesty je to ale čtivé a čitelné. A skladné.


V nebezpečných výšinách
červenec - srpen 2016
V nebezpečných výšinách 2006, Stephen Edward Ambrose

Souhrn vzpomínek a vyprávění vícero účastníků dění okolo bombardérů B-24 za Druhé světové poskládaných tak, aby vyzníval jako ucelený příběh. Každou chvíli je pozornost čtenářova opírána o jinou osobu a jeho zážitek či zážitky, abychom se vždy navrátili k Georgi McGovernovi, bombardovacímu pilotu, pozdějšímu senátoru, prezidentskému kandidátovi, vyslanci při OSN a hlavně příteli Stevena Ambrose. Ta rozlítanost mezi mnoha příběhy a vzpomínkami mnoha lidí ale celkově působí poněkud nejednotně a přišlo mi tak, jako bych si četl množství novinových výstřižků. Vzpomínky a popsané události jsou, jak už to tak z tohoto období bývá, leckdy až neuvěřitelné, ale prostě ucelený příběh jako např. Band of Brothers to prostě není. Prostě je z toho vidět, že McGovern požádal kamaráda o sepsání jakéhosi životopis a ten to pro něj rád udělal, ale do Ambroseova "Zlatého fondu" bych knížku asi nenavrhoval.


Pekelná dálnice
červenec 2016 (14.-28.)
Pekelná dálnice 2003, Tim Saunders

Nestěžuju si, ale také si nějak nemohu vzpomenout na nic natolik konkrétního, co by přesně vystihovalo tuhle operaci, resp. její "dálniční část", což např. o Saundersově Nijmegenu říct mohu. Co se dělo s Brity a Poláky ve městech a okolí je známo, tahle knížka se skutečně od seskoku drží jen samotné dálnice, přilehlých měst a ochrany toho všeho. Při čtení mi ale stály vyvstávaly hlavně vzpomínky na dříve čtené osudy a marné čekání výsadkářů ve městech. Doporučuji přečíst spíše jako doplněk všech těch Nijmegenů a Arnhemů pro zatmelení mezery "Co jim tak trvalo?".


Den D očima přímých účastníků
červen - červenec 2016
Den D očima přímých účastníků 2004, David Armine Howarth

Původně jsem myslel, že mě to moc nechytne, protože nešlo o rozhodně první knihu vzpomínek účastníků, kterou jsem četl. Ze začátku jsem měl také pravdu, mnohé už bylo mnohokrát řečeno i jinde, postupně se s postupem operace odvíjí příběhy vybraných postav, které stojí za to čekání a čtení. Chopit se jich šikovný filmař, mohla by vzniknout velmi dobrá filmová pocta. Třeba takový příběh tanku, jež se stal doslova pilířem postupu z pláže Juno, je až horce neskutečná, jako asi všechno pro ty, co tam v oné době nebyli.


Kóta 112
červen 2016 (05.-22.)
Kóta 112 2004, Tim Saunders

Není to špatné čtení, je plné skutečně pozoruhodných až hrůzostrašně přímých vzpomínek účastníků bojů obou stran, nicméně hlavně ze začátku bolí to množství popisů a názvů neustále se měnících jednotek, sborů, čet, brigád... a na popisy daného území a lokality abyste před sebou měli stále mapku kóty a jejího okolí. To bohužel čitelnost sráželo. Jsem rád, že jsem to četl a budu si to snad i pamatovat, ale jako další průvodci od Saunderse bylo tohle tak nějak... méně přehledné. Zjevně jako sama bitva.


Nejdelší den
květen - červen 2016
Nejdelší den 2009, Cornelius Ryan

Zkazek a vyprávění pamětníků téhle operace už bylo sepsáno a nastřádáno nespočet, mě samotného jich v knihovničce ještě několik čeká. Někteří by tak mohli namítnout cosi ve smyslu "No jo, to je stále to stejné dokola, to už přeci všichni známe." Přesto mi přijde, že je nutné to i přesto stále dokola opakovat do zemdlení. Jakmile se s tím totiž přestane, nastoupí nesporně horší uplatnění pravidla "Opakování matkou moudrosti". V každém případě je tohle skvěle sesumírované vyprávění a autentické zážitky lidí na místě, ačkoliv většinou preferuji, když si autor nedomýšlí skutečnosti pro dotvoření atmosféry (jak se kdo kdy tvářil, co kde hořelo, foukalo a padalo apod.), pak to totiž spíše připomíná román a tudíž smyšlenku. i tak se tohle četlo samo a zfilmování The Longest Day (1928) se nelze divit.


Dieppe 1942
duben - květen 2016
Dieppe 1942 2006, Tim Saunders

Spokojenost, stejně jako s dalšími knížkami série 'Bojiště Evropa'. Podrobné, popisné, plné zajímavých informací "z první ruky" i s dobovým odhledem a informacemi, které vypluly na povrch až dávno po válce a přesto nezabředává autor ani kniha do přílišných podrobností a balastu informací. Čte se to samo. Knížka klasicky doplněná i o krátkého průvodce pro ty, kteří by chtěli dané lokace sami navštívit. Neveselý a krvavý příběh operace, která nevyšla, a díky níž vyšly operace jiné. --- Původně jsem měl knížku připravenu k přečtení až v pořadí po jiných, ale zdála se mi jako vhodné doplnění předchozí dočtené "Operace Jubilee, Dieppe 1942" (http://www.databazeknih.cz/knihy/operace-jubilee-dieppe-1942-134149), jež přinesla popis stejné operace, jen protentokrát viděné z výšek "ozbrojených ptáků."


Operace Jubilee, Dieppe 1942
? - duben 2016
Operace Jubilee, Dieppe 1942 1997, Norman Leslie Robert Franks

Není to nezajímavé. Tak přes polovinu knihy jde o popis situace a letecké části operace, zbytek knihy doplňují oficiální hlášení, vzpomínky aktérů a tabulky s daty a je zde i několik stran fotografií právě zmíněných aktérů. Nicméně na to, jak je kniha jen o letecké části operace, dovoluje si být hodně, hodně podrobná popisováním činů a tímhle mi poněkud neblaze připomínala Hrbkovic "Druhou světovou válku na moři" - a to právě tou až trochu zbytečnou podrobností. Připouštím, že nejsem až maniakální fanoušek letectví a leteckých soubojů, šlo mi o to se něco o situaci a operaci dozvědět, ale uvádění hodností a vyznamenání u každého zmiňovaného jména, a že jich je zmiňováno skutečně hodně, bylo nadbytečné, stejně jako informace o tom, kdo byl čí červená čtyřka, modrá dvojka apod. Věřím, že hlouběji do leteckých bitev zasvěceným fandům to může přijít k duhu, mě to tam ale překáželo právě těm samotným informacím o průběhu situace a děje operace. Ze začátku navíc také docela dost doslova obtěžovalo střídání používání číslovek perutí s jejich doslovným rozpisem, tedy 321. peruť vs. třístádvacátáprvní peruť - což se jednak dost špatně čte, druhak to doslova ruší a pak to doslova rozbíjí větu tak, že přestáváte tušit smysl věty. Později se autor naštěstí umravnil, ale ze začátku je, hlavně stran příprav, těchhle slovních pořadových číslovek doslova mrtě. I tak je to ale zajímavé čtení, jen určené primárně pro letecké fandy, dělající si v zadní části knihy v seznamu letců čárky jejich operačních vzletů s rozpisem časů.


1