MartinezZ

Vzdálený mostVzdálený mostCornelius Ryan

Velkolepé a neskonale bravurní fiasko sepsané pro hltání jedním dechem za současného vrtění hlavou v úžasu "jak málo stačí k neštěstí" všech přímo i nepřímo zúčastněných stran.

09.08.2021

Občané vojáciObčané vojáciStephen Edward Ambrose

Velice poutavá vyprávění těch nejpřímějších účastníků i těch, na něž zbyly jen vzpomínky a po nichž zbyly jen deníky a dopisy. Žádní generálové a plukovníci kdesi v zázemí, ale první linie, předsunutý průzkum a balast, jež si už nikdo nedokáže představit. Dnes už ne.

30.10.2019

Bastogne 1944: Bitva v ArdenáchBastogne 1944: Bitva v ArdenáchMichael Tolhurst

Popravdě, asi jsem čekal trochu víc. Možná je to i způsobeno tím, že už jsem o Bastogne četl vícero publikací. Možná tak právě proto mi tahle poměrně tenká knížka přišla poněkud povrchní. Sice obsahuje nemálo vzpomínek přímých účastníků, ale ale děj událostí mi přišel jen vypíchnutý z toho všeho, co se dělo a nebylo napsáno. Určitě stojí za přečtení, díky cca 100 stranám textu a fotografické příloze se dá zhltnout skutečně bleskově, ale... prostě toho bylo málo. Nutno přičíst k dobru, že jde vlastně o takového zhuštěného letmého průvodce, se kterým byste se mohli pohybovat v okolí Bastogne a přilehlých vesnic a městeček, ale od knížky jsem jednoduše čekal víc, než jen letmého turistického průvodce bez mapky :)

22.08.2019

Devět životůDevět životůAlan Christopher Deere

Vlastní životopis jednoho nejen z hlavních, ale také hlavně přeživších letců, vzpomínajících nejen na události před WWII, ale hlavně před, během a po Bitvě o Británii. Zajímavě a čtivě sepsané, ale přesto bych asi uvítal, kdyby byly některé věci a události či vzpomínky podrobnější a bez někdy až takových skoků v čase, ačkoliv chápu, že nejde o přepis nějakého válečného deníku. --- PS: A zase je škoda, že v podstatě takřka žádná ze zmiňovaných knih, ať už autorem nebo překladatelem, u nás nikdy nevyšla. --- PPS: Velké díky panu překladateli, Ivanu Brožovi, za, podle mě, výtečně odvedenou práci a množství informací a odkazů ve vysvětlivkách. I to je důvod se podívat, na kterých dalších publikacích pan překladatel pracoval :)

16.08.2019

Mata HariMata HariRudolf Ströbinger

Všechno to mohlo a možná i bylo jinak a mlýnské kameny a lidská blbost semelou všechny. Docela čtivě napsaný osud jedné známé bohémky, byť místy kniha připomíná spíše hodně domýšlený román.

01.07.2019

StíhačStíhačLen Deighton

Rozhodně ne nezajímavé čtení. Plno pohledů do zákulisí a vnitřních třenic a intrikářství jak v britské RAF tak německé Luftwaffe, občasným zacházením do přílišných technikálií, byť k tématu asi důležitých, ale místy poněkud únavné. Do tří čtvrtin zajímavé čtení, pak už to ztrácelo grády. Za přečtení to ale stojí, ne že ne.

10.05.2019

Poslední bitvaPoslední bitvaCornelius Ryan

'Must-read' kniha, zachycující nejen poslední záchvěvy vojenské Třetí říše, ale i "život" v době (ne)očekávání příchodu dobyvatelů Berlína a posléze příchodu konce, druhého sledu Rudé armády a všeobecné marnosti nad vší marnost.

30.03.2019

Naši v pouštiNaši v pouštiPavel Berger

Zajímavé fotografické shrnutí. Nicméně musím uznat, že asi více ocením text doplněný několika fotografiemi, než fotografie, doplněné pár větami. Přijde mi to spíše jako fajn doplňková publikace např. k Hrbkově Tobrůku 1941 (https://www.databazeknih.cz/knihy/tobruk-1941-121441 ).

27.02.2019

Odvaha byla pravidlemOdvaha byla pravidlemDouglas MacArthur

Nejprve trochu ke zpracování: Škoda formátu knihy, přišla mi zbytečně vysoká, na to, jak je tenká a navíc s poněkud větším fontem textu. Nesplňuje to tak moje osobní parametry "cestovní knihy" pro čtení cestou do/z práce v busu či tramvaji :( Nu což, to ale do hodnocení nepromítám. --- Co do něj ale promítám je... no, prostě vlastní biografie. Pokud si někdo píše vlastní biografii, je jasné, že se v ní bude chtít vyšvihnout a ukázat v lepším světle, než by to udělal nějaký nestranný historik. A tady je to mnohdy skutečně dost patrné, byť nelze samozřejmě úspěchy nijak devalvovat. Ale chtělo by to vzápětí číst nějakou zdravěji-kritičtěji sepsané vzpomínky a historická fakta.

26.02.2019

Tobrúk 1941Tobrúk 1941Jaroslav Hrbek

Působivě podané vyprávění o dění a událostech a vztazích mezi velením na obou stranách v době britského tažení v severní Africe motající se vždy více méně kolem Tobruku. O něm samotném kniha úplně není (byť se mu mnohdy podrobně věnuje, vč. československého osazenstva), ale je velkou částí její náplní. Působivě, zajímavě a čitelně napsané, až je škoda, že téma končí právě v době ústupu Rommela a před samotným nástupem Američanů mezi písečné duny. --- Asi bych knihu ale nedoporučil těm, co nemají vůbec zdání, co že se to tam dole-nahoře vlastně přesně dělo. Přijde mi, že téma knihy onen "příběh" rozvíjí, ale nejde o vysvětlování - tohle je kniha jen o části a epizodě celého afrického tažení.

09.02.2019

Osudy čtyř veteránůOsudy čtyř veteránůZdeněk Kubín

Rozhodně ne nezajímavé, jen poněkud stručně shrnuté životní osudy veteránů předdruhoválečných, druhoválečných a poválečných. Knížka tlustá není a obsahuje 4 životopisy, tři vlastní a jeden synem zprostředkovaný. A díky tomu tak jde skutečně o poměrně krátké shrnutí. Zasloužilo by si to mnohem hutnější zpracování.

07.01.2019

Operace Dragoon: Spojenecká invaze na jihu FrancieOperace Dragoon: Spojenecká invaze na jihu FrancieWilliam B. Breuer

Velmi čtivě a sugestivně sepsané vzpomínky a popis děje provedení obsazení jihu Francie spojeneckými jednotkami i osudy některých členů francouzského podzemního hnutí. Sugestivně jsou popsané jak skutky hrdinské i jen pouze popisné, tak i ty tragické až brutální. Holt osud i náhody bývají svině. Neméně důležitá a oběťmi naplněná operace, zastíněná známější jen o nemálo dříve spuštěnou "Normandií".

09.12.2018

Boje o Itálii 1943 až 1945Boje o Itálii 1943 až 1945Dominick Graham

Zajímavé čtení podrobně popisující nejen akce, jejich vznik, průběh a důsledky, ale i ono "politické" pozadí a vztahy na nejvyšších velitelských pozicích. To vše a plno vysvětlování proč to a proč ne tamto mi vyhovovalo a v pochopení dění dokáže pomoci. V tomhle ohledu je to značně dobrá publikace. jedinou nevýhodu vidím v někdy (v pozdějších dobách tažení) až přílišné podrobnosti, kdy názvy jednotlivých pluků a popisů jejich přesunů mezi válečnými uskupeními mi přišly nejen zmatečné, ale bez nějaké mapky s vlaječkami divizí a pluků i poněkud..., řekněme nadbytečné. Chápu ale, že autoři to měli tzv. před očima. Knížku nepošlu dál, knížku si nechám. A to je pro mě jasné hodnocení mnou viděných kvalit knihy :)

10.11.2018

Toulky KrkonošemiToulky KrkonošemiJana Tesařová-Feistauerová

Ne. Rozhodně ne knížka, kterou si doma přečtete a získáte tipy na neznámé výlety Krkonošemi. Naopak, tuhle knížku si musíte vzít s sebou a díky ní se právě navigovat - tak je zamýšlena a tak je také napsána. Autorka popisuje každý záhyb cesty a křižovatky, ale chybí mi to, co jsem od knížky čekal - popis a historii těch lokací, proč bych se tam měl vydávat, kromě toho, že je to místo, kde moc jiných turistů nepotkáte. A hlavně, kniha má jednu obrovskou, gigantickou vadu na kráse: chybí MAPY! Tak, jak je kniha koncipována, je nezbytné přiložit mapku trasy, bez mapek tras je ten text zapomenutelný, nijak zvlášť pro čtenáře popisný - ledaže byste skutečně byli na místě a podle knihy šli krok za krokem. Je mi líto.

26.09.2018

10. komando zasahuje10. komando zasahujeNick van der Bijl

Bohužel. Nick van der Bijl není spisovatelem, je to pouhý "přepisovač" nějakého oficiálního válečného deníku s pár vsunutými vzpomínkami někoho z přímých účastníků. Celé je to skutečně sepsáno stroze, tak, že to nepůsobí ani jako popis akcí nebo vyprávění, ale jen jako postupný soupis činů právě jak z deníku jednotky. Věta „Desátník XY utrpěl zranění krku“ se zničehonic objevuje uprostřed vět popisujících akci. O desátníkovi se nikdy dřív ani potom už nepíše, takže množství jmen a hodností a názvů jednotek za chvíli přestanete úplně brát v potaz a nemálokráte jsem takhle přeskočil množství nepodstatného textu. Mnoho zajímavých a důležitých akcí, při kterých hynuli a byli mrzačeni členové mnoha národů sjednocených do jedné jednotky není v podání této knihy a auta tím dostatečným piedestalem. Znovu: Bohužel.

26.09.2018

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběhTotal Recall: Můj neuvěřitelný životní příběhArnold Schwarzenegger

Nečekaně zajímavé čtení, očekávatelně zahleděné do sebe. Celou dobu totiž vyznívá vlastní autobiografie příliš zahleděná do sebe. Nelze ale ani popřít, že to ten Rakušan někam dotáhl. I to, že se v poslední kapitole, byť rozředěné, nevyhnul svému životnímu excesu.

10.04.2018

Novodobí křižáciNovodobí křižáciRichard Doherty

Jak je začátek o počátcích 8. armády, jejím skládání a získávání ikonických velících zajímavý, mimo jiné pro mě asi i díky předchozí čtené knížce z tamních písků stejné doby, tak prostředek a následné italské tažení mi přišly, posaďte se raději..., prostě nudné. Příliš mnoho názvů a popisů jednotek včetně poznámek pod čarou ohledně toho, které družstvo se mezi kterým čímsi kamsi přesunulo, na mě už bylo příliš. Přílišná podrobnost naprosto zbytečná a nepodstatná, tedy pokus nešlo prostě o velmi podrobný přepis nějaké kroniky 8. armády - za což jsem ale knihu nepovažoval. Teprve s koncem války a italského tažení se zase čtivost knížky vrátila na vrchol pomyslné sinusoidy. Vprostřed jsem ale prostě části textu a názvů a popisů jednotek přeskakoval, tady si to autor bohužel nepohlídal a ve vyprávění se jaksi roztekl. Pokud by vám tohle nevadilo nebo naopak tíhnete k podrobnějším popisům, která konkrétní jednotek a dělal jaký úkol a se kterou konkrétní jednotkou se potkala či vyměnila, tak si knížku užijete ještě o nějaký ten chlup více. V každém případě povídání a hlavně vzpomínky a svědectví účastníků a pamětníků i popisů činů hrdinů přeživších i padlých a následně dekorovaných, za těch takřka 500 stránek stojí. Alespoň jednou.

30.01.2018

Válečný kouzelníkVálečný kouzelníkDavid Fisher

Není to nezajímavé čtení, ale spíše takový román. Nikdy nijak nebylo popisované nijak skutečně doloženo ani se jím nikdo jiný, než sám autor a hlavní postava, nezabývali. To z popisovaného činí spíše tak trochu, spíš více, popisování nereálného, neuskutečněného a poněkud domyšleného. Ale jako román je to čtivé, to rozhodně. Mé hodnocení ale spíše inklinuje ke skutečnosti, že jsem zaměřen spíše na onu literaturu faktu :)

22.11.2017

Hodina YpsilonHodina YpsilonJaroslav Valenta

Čtení je to hrozné a zároveň zajímavé, tak, jak se na počátku války děla politika a následná zvěrstva. Jen je škoda, že ačkoliv je čerpáno ze vzpomínek a záznamů, jde o reportáž fiktivní a mnohé z toho, co je popsáno, si autoři mohli jen a pouze domýšlet a do svých smyšlenek zasazovaly skutečné vzpomínky přeživších

24.10.2017

Dvojitý agentDvojitý agentBen Macintyre

Skoro až neuvěřitelný popis událostí jednoho jednoduše opovrženíhodného člověka, který druhým pohledem zřejmě dokázal to, co nikdo nikdy jiný a jehož příběh, ať už sem tam přimyšlený, si zaslouží okamžité kvalitní zfilmování a zvěčnění nejen na papíru knih a neveřejných historických análů tajných služeb.

03.09.2017

Operace Double CrossOperace Double CrossBen Macintyre

Velmi zajímavé čtení o událostech záměrně tajených a málo známých. Velmi zajímavé čtení o skupině lidí, jež bojovali ne na frontě, ale slovy a chováním. Jen jsem trochu problém se po většinu knihy vyznat ve všech těch jménech agentů, jejích velících z MI6 a MI5, jejich spojovacích důstojnících, německých velících a důstojnících apod.

02.08.2017

Bojujte s nepřítelem zblízka. Britské válečné námořnictvo za druhé světové války IV.Bojujte s nepřítelem zblízka. Britské válečné námořnictvo za druhé světové války IV.Correlli Barnett

Poslední díl je už kratší a dějově a obsahově vyznívá poněkud zkráceně. Ale z pohledu britského loďstva to tak prostě je, jelikož už dávno nehraje prim na mořích. Celá tetralogie je hodně zajímavým počinem, zaměřujícím se jen na jedno konkrétní loďstvo, ale mnohdy mohl autor ubrat na přílišných podrobnostech, což by nebylo ku neprospěchu věci :) bylo to fajn čtení, ale nebudu tvrdit, že jsem nečekal trochu více vzpomínek od přímých účastníků. Právě díky jedné takové, uvedené v jiné knížce, jsem na tuhle tetralogii vůbec narazil.

30.06.2017

Bojujte s nepřítelem zblízka. Britské válečné námořnictvo za druhé světové války III.Bojujte s nepřítelem zblízka. Britské válečné námořnictvo za druhé světové války III.Correlli Barnett

Nemohu si bohužel pomoci. Knížka je plná zajímavých informací na pohled této části dějin stran námořnictva, ale krom některých pasáží o konkrétních činech a operacích pozoruji, že mě knížka doslova nenutí ji znovu otevřít a pokračovat ve čtení. A tak ji otevřu i po dvou třech dnech, kdy pokračuji a nijak mi to nevadí. U jiných knih jsem míval doslova potřebu číst ještě jednu stránku...

03.06.2017

VítězovéVítězovéStephen Edward Ambrose

Spokojenost. Záleží na tom, co už asi máte načteno, mnohé je samozřejmě s ohledem na už jinde sepsanou historii mírně opakováno, dokonce i samozřejmě z předchozích autorových knih, nicméně mnohé je zde nové a osobní vzpomínky zážitky účastníků zase až neuvěřitelné, jako dnes už většina z toho všeho. Doporučuji, jde o takové jendoknihové shrnutí s nemálo příspěvky z obou americko-německých stran.

19.11.2016

Pobřeží v plamenechPobřeží v plamenechRudolf Ströbinger

Spokojenost. Nedozvíte se víc než v jiných publikacích, což ani na nějakých 180 stránkách nejde, ale je to takový rychlý souhrn událostí před a po, sesumírovaný poměrně čtivě a poskládaný dostatečně zajímavým způsobem, takže nemá šanci ani nudit ani přestat zajímat. Kapitoly jsou navíc docela krátké, málo kdy na víc než tři čtyři stránky, takže to odsýpá a ani nestačíte nějakou z kapitol nedočíst a pak se dodatečně vracet v ději a hledat v textu. Jde jen o vypíchnutí toho nejzajímavějšího, takže lze doporučit těm, kteří nechtějí příliš hloubat v historii, ale chtějí nebo potřebují něco zajímavého ke čtení z válečné historie a nebo jen v rychlosti seznat něco zajímavého do školního referátu nebo tak něco :)

24.09.2016

Operace ArgonautiOperace ArgonautiStanislav Budín

I zajímavý popis dění okolo a na konferenci, leč autor si vybírá jen něco k popisu, ostatní přeskočí jen letmou zmínkou, a s ohledem na tok vydání to místy působí příliš prosovětsky tendenčně, tedy jak se dalo čekat. Jako krátká knížka na cesty je to ale čtivé a čitelné. A skladné.

08.09.2016

V nebezpečných výšináchV nebezpečných výšináchStephen Edward Ambrose

Souhrn vzpomínek a vyprávění vícero účastníků dění okolo bombardérů B-24 za Druhé světové poskládaných tak, aby vyzníval jako ucelený příběh. Každou chvíli je pozornost čtenářova opírána o jinou osobu a jeho zážitek či zážitky, abychom se vždy navrátili k Georgi McGovernovi, bombardovacímu pilotu, pozdějšímu senátoru, prezidentskému kandidátovi, vyslanci při OSN a hlavně příteli Stevena Ambrose. Ta rozlítanost mezi mnoha příběhy a vzpomínkami mnoha lidí ale celkově působí poněkud nejednotně a přišlo mi tak, jako bych si četl množství novinových výstřižků. Vzpomínky a popsané události jsou, jak už to tak z tohoto období bývá, leckdy až neuvěřitelné, ale prostě ucelený příběh jako např. Band of Brothers to prostě není. Prostě je z toho vidět, že McGovern požádal kamaráda o sepsání jakéhosi životopis a ten to pro něj rád udělal, ale do Ambroseova "Zlatého fondu" bych knížku asi nenavrhoval.

17.08.2016

Pekelná dálnicePekelná dálniceTim Saunders

Nestěžuju si, ale také si nějak nemohu vzpomenout na nic natolik konkrétního, co by přesně vystihovalo tuhle operaci, resp. její "dálniční část", což např. o Saundersově Nijmegenu říct mohu. Co se dělo s Brity a Poláky ve městech a okolí je známo, tahle knížka se skutečně od seskoku drží jen samotné dálnice, přilehlých měst a ochrany toho všeho. Při čtení mi ale stály vyvstávaly hlavně vzpomínky na dříve čtené osudy a marné čekání výsadkářů ve městech. Doporučuji přečíst spíše jako doplněk všech těch Nijmegenů a Arnhemů pro zatmelení mezery "Co jim tak trvalo?".

28.07.2016

Den D očima přímých účastníkůDen D očima přímých účastníkůDavid Armine Howarth

Původně jsem myslel, že mě to moc nechytne, protože nešlo o rozhodně první knihu vzpomínek účastníků, kterou jsem četl. Ze začátku jsem měl také pravdu, mnohé už bylo mnohokrát řečeno i jinde, postupně se s postupem operace odvíjí příběhy vybraných postav, které stojí za to čekání a čtení. Chopit se jich šikovný filmař, mohla by vzniknout velmi dobrá filmová pocta. Třeba takový příběh tanku, jež se stal doslova pilířem postupu z pláže Juno, je až horce neskutečná, jako asi všechno pro ty, co tam v oné době nebyli.

14.07.2016

Kóta 112Kóta 112Tim Saunders

Není to špatné čtení, je plné skutečně pozoruhodných až hrůzostrašně přímých vzpomínek účastníků bojů obou stran, nicméně hlavně ze začátku bolí to množství popisů a názvů neustále se měnících jednotek, sborů, čet, brigád... a na popisy daného území a lokality abyste před sebou měli stále mapku kóty a jejího okolí. To bohužel čitelnost sráželo. Jsem rád, že jsem to četl a budu si to snad i pamatovat, ale jako další průvodci od Saunderse bylo tohle tak nějak... méně přehledné. Zjevně jako sama bitva.

22.06.2016