Stíhač

Stíhač https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92478/stihac-92478.jpg 4 7 2

Bitva o Británii – jak to skutečně bylo. Len Deighton působil v letech 1939–1945 jako fotograf v britském Královském letectvu (RAF), později krátkodobě pracoval jako steward v letecké společnosti. Prosadil se jako spisovatel špionážních a válečných románů, lze připomenout jeho úspěšný román z leteckého prostředí Bomber (Bombardér). Mezi mnoha knihami o letecké bitvě o Británii se stěží najde druhá natolik důkladně projednaná a toto téma vyčerpávající. Dostatečný časový odstup od konce války umožnil autorovi získat maximální množství věrohodných údajů a faktů dříve utajovaných či zkreslovaných, ale také oprostit se od utajeného pohledu rodilého Brita, událostmi bezprostředně zasaženého. Jeho dílo je charakterizované množstvím nejen historických, ale zejména technických detailů, zvláště pokud se týká konstrukce letadel a technicko-taktických dat. Probíhající padesáté výročí letecké bitvy o Británii jistě obrátí čtenářskou pozornost k této události, která byla významným mezníkem II. světové války. Kniha není zajímavá jen pro příznivce letectví, ale zaujme i všechny čtenáře literatury faktu. Úvod ke knize napsal renomovaný anglický historik II. světové války A. J. P. Taylor, což samo o sobě je uznáním kvality tohoto díla. Dodatek k českému vydání napsal gen. František Fajtl, přímý účastník bitvy.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Práce
Originální název:

Fighter: The True Story of the Battle of Britain , 1977


více info...

Přidat komentář

MartinezZ
10.05.2019 3 z 5

Rozhodně ne nezajímavé čtení. Plno pohledů do zákulisí a vnitřních třenic a intrikářství jak v britské RAF tak německé Luftwaffe, občasným zacházením do přílišných technikálií, byť k tématu asi důležitých, ale místy poněkud únavné. Do tří čtvrtin zajímavé čtení, pak už to ztrácelo grády. Za přečtení to ale stojí, ne že ne.

Midudedi
08.01.2015 1 z 5

O RAF ve WWII se zajímám a tato kniha mne jako jedna z mála velmi zklamala, i když se tváří velmi odborně. Činí na mne dojem, že byla napsána jen pro ukojení autorova ega a hledání senzací za každou cenu. Pravda, polopravdy a lži jsou zde smíchány tak, že je těžko s nimi polemizovat, s cílem vytvořit " neotřelý " pohled za každou cenu.

Jen pro ochutnání: o celoevropském vykrádání majetku a hodnotných děl autor napsal, cituji .... bohatství se stěhovalo zpět do Německa, aniž si oběti uvědomovaly, co se děje .... - Přitom bohatství se nestěhovalo zpět, ale bylo ukradeno a odvezeno, a oběti moc dobře věděly, že jsou okrádány, pokud ještě žily.

Němci Bitvu o Británii neuznávají, tvrdí, že vůbec neproběhla - pokud přečtete hodně knih, tento okrajový názor tam naleznete, nejde ovšem o většinový názor, ale jistý druh sebeomluvy za prohranou válku - něco na způsob není ostuda prohrát bitvu, která nebyla.

Podle mne velmi slabá kniha.