kristijan

Přečtené 194Chata v Jezerní kotlině
? - leden 2022
Chata v Jezerní kotlině 2018, Jaroslav Foglar

Krásný, napínavý a tajemný příběh. Není to dokonalé - viz nevěrohodně přestřelený závěr o škodlivosti kouření nebo tajemství, za kterými nakonec vždycky stála ta první osoba, která mě napadla - ale má to ohromnou atmosféru. Poslední část jsem dočítal dlouho do noci, protože nešlo přestat, jak mě příběh vtáhnul dovnitř. Určitě hodně dobrá foglarovka. Vřele doporučuju.


Eragon
? - prosinec 2021
Eragon 2004, Christopher Paolini

Hezky vymyšlený svět, jehož procházení a objevování jde ale podle mě na úkor příběhu a jeho spádu. Měl jsem občas problém, abych knihu neodložil, jak to bylo zdlouhavé. Nakonec sice nelituju, že jsem vytrval, další díl už ale asi nedám, možná jedině jako audioknihu. Mezi fantasy klasiky bych Eragona rozhodně neřadil. Když si odmyslím malou senzaci okolo věku autora, těžko hledám něco jiného, čím by tahle kniha vyčnívala. Za mě to je průměrný fantasy příběh, co by zasluhoval klidně o třetinu zkrátit.


Oživlá mumie
? - listopad 2021
Oživlá mumie 2012, Thomas Brezina


Pětka na Pašeráckém vršku
? - listopad 2021
Pětka na Pašeráckém vršku 1993, Enid Blyton


Pětka na útěku
? - říjen 2021
Pětka na útěku 1993, Enid Blyton

V hlavní roli tentokrát Julián, jehož vyřídilka, se kterou nemilosrdně stírá otravné záporáky Stickovy, trumfuje všechno ostatní, co se v knize odehraje. Samotné jeho hlášky by vystačily na 5* a napínavý příběh, který se často vracel k prvnímu dílu a občas nabízel i podobné momenty, by se dal klidně brát jen jako příjemný bonus navíc.


Čaroděj z Ohňové hory
? - září 2021
Čaroděj z Ohňové hory 1994, Steve Jackson

Klasika mezi gamebooky, kde se od prvního do posledního odkazu plížíte podzemními chodbami plnými příšer i všeljakých dalších obyvatel. Odpravit čaroděje kupodivu není velká práce, pokud ale chcete získat i jeho poklad (což chcete), budete na to nejspíš víc pokusů potřebovat. Všem milovníkům fantasy a rpg vřele doporučuju.


Ostrov pokladů
? - září 2021
Ostrov pokladů 1967, Robert Louis Stevenson

Má to pomalejší rozjezd, ale jak se do děje víc dostane Silver, začne to být zábava. Zvlášť ke konci mě jeho kličky hodně bavily. A kapitán Flint ani nemusel v knížce osobně vystupovat, aby se z něj stala legenda. Mrtvola jako šipka k pokladu - tomu říkám pirátský majstrštyk. Johoho!


Jezero smrti
? - srpen 2021
Jezero smrti 2007, Václav Kroc

Podle mě jeden z nejlepších dílů série. Čistě z herního hlediska nemám v podstatě co vytknout. Těžcí protivníci v závěru se dají zvládnout, když najdete a pošetříte na ně ty správné předměty. (A tak to má být.) Já například celkem v pohodě zlikvidoval i závěrečného bosse, se kterým navíc ani bojovat nemusíte, když příběhem projdete šikovně. Samotný příběh by ale určitě šlo trošku doladit, některé odkazy působí docela chudě (včetně úvodu a finálních odkazů). Jinak opravdu super gamebook.


Stříbrná maska
? - srpen 2021
Stříbrná maska 2017, Holly Black

Opět jsem se nemohl od knížky odtrhnout. Po dočtení ale zůstala určitá pachuť. Mám dojem, že si autorky v honbě za senzační pointou tentokrát nepohlídaly, aby to nezačala být už moc velká slátanina. Nevím, jestli ještě budu chtít číst poslední díl, ale když to vezmeme z té druhé stránky, tak by se aspoň mohlo zdát, že to nejhorší už bychom mohli mít tímto dílem za sebou a v posledním dílu se třeba zase hrdinové vrátí do Magisteria a třeba to ještě nějak solidně dopadne? Určitě bych to téhle sérii přál.


Čarodějův učeň
? - srpen 2021
Čarodějův učeň 2003, Otfried Preussler

Náhodou jsem si to nedávno koupil jako audioknihu, a i když jsem věděl, že je to nějaká fantasy klasika, nic moc jsem od toho nečekal. Úplně mě ale dostalo, jak je to dobré. Audiokniha je v podstatě dokonalá, Lukáš Hlavica celý příběh jakoby šeptá a má to opravdu neskutečnou atmosféru. Tak akorát strašidelné, napínavé a okouzlující od začátku až do konce. Jsem v pokušení si jít okamžitě koupit i knihu a celé si to přečíst znovu sám. Nepamatuju si, kdy jsem byl z nějakého jiného příběhu takhle nadšený. Doporučuju.


Ztracená říše
? - srpen 2021
Ztracená říše 2006, Václav Kroc

Parádní epická výprava, která končí největší gamebookovou řežbou všech dob. Asi ten závěr mohl být řešen trošku nápaditěji, ale oceňuji velmi "trpaslickou" atmosféru, ke které jistě patří i podobně monumentální bitvy.


Krvavá země
? - srpen 2021
Krvavá země 2005, Václav Kroc

Asi nejslabší díl série plný (hlavně v poslední části) naprosto neřešitelných soubojů, kterým se nedá vyhnout. Docela mě vytočilo, když jsem musel podstupovat další obtížný boj, protože moje postava bez možnosti výběru neprohledala pobité nepřátele a musela se k nim pak vracet, protože jeden z nich měl klíč. Možná kdybyste za sebe házeli desetistěnkou místo šestistěnky, dalo by se to projít, ale asi i tak by to bylo nesmyslně těžké. (Myslím, že to příště zkusím.) Možnost střídat staré známé hrdiny Tuaka a Amara je dobré zpestření, ale ať budete hrát za kohokoliv, je bohužel navzdory i všem vašim dalším rozhodnutím stejně jisté, že vás nakonec rozsekají. A nejspíš k tomu dojde ještě i docela daleko před koncem.


Až za hrob
? - srpen 2021
Až za hrob 1998, D. Francis (pseudonym)

Moc dobrá detektivka se spoustou zajímavých postav. Opravdu dobře se to četlo, má to příjemný spád, pořád se něco děje, přitom to není žádná divočina. Poctivá klasika. Líbilo se mi, jak Francis zachytil hlavní postavu - malíře při práci na obraze. Zajímalo by mě, jestli Francis taky maloval, nebo jestli podobně prožíval psaní svých příběhů.


Příběhy ze staré Anglie
? - srpen 2021
Příběhy ze staré Anglie 1983, Agatha Christie


Aleš & spol.
? - červenec 2021
Aleš & spol. 1989, Vojtěch Steklač

I když jsem fanoušek Boříka a jeho party, tak nemůžu úplně souhlasit s nadšenými komentáři tady, protože mi zrovna tenhle díl přišel dost slabý. Vadilo mi, jak tam všichni neustále lžou, skoro každá příhoda je v půlce narušená vzpomínáním na nějakou jinou příhodu, takže to je nějaké takové rozplyzlé. A navíc, přestože ty epizody dávají dohromady jeden příběh, jde to celé od nikud nikam. Když to skončí, nijak to nedopadne, jen prostě dojdou stránky. To je škoda, když už je ta knížka tlustá skoro jako sám Aleš.


Přístav volá
? - květen 2021
Přístav volá 1995, Jaroslav Foglar

Řekl bych, že to tehdy Foglar asi tak nemyslel, ale přátelství Jirky a Ládi v dnešní době nutně musí působit spíš jako homosexuální láska. Nevím, jestli by jinak někdo takhle dokola řešil, jak je jeho kamarád hezký, čistý a svalnatý. Nebylo by na tom nic špatného, ale dělá to zkrátka dojem, že je ta kniha o něčem jiném, než sama tvrdí. Druhá věc, co mi neseděla, je míra bídactví, které Jiříka zpočátku dost beznadějně obklopuje. Jako by jediný v celém městě, kdo za něco stojí, byl Láďa. To by nebyla moc hezká vizitka klučičího světa. Za mě tedy trochu rozpačité ***. Dobrá a napínavá místa tam ale jsou a Modrý život je určitě inspirativní, takže když občas přimhouříte oko, za přečtení to pořád stojí.


Smrt lorda Edgwarea
? - duben 2021
Smrt lorda Edgwarea 1993, Agatha Christie

Mám rád televizního Poirota, tak jsem sáhl náhodně po jednom knižním provedení, ale přestože se to četlo hezky, cítím po dočtení mírné zklamání. U seriálů jsem neměl nikdy ani tušení, kdo by mohl být vrah, tady jsem si byl jistý v podstatě už od začátku. Jen šlo o to, aby se vyjasnilo, jak to přesně vrah provedl. Poirot byl přitom zrovna dlouho na špatné stopě, což pro mě poněkud nepotvrzovalo, že je to s jeho šedými buňkami tak slavné, jak sám pořád dokola opakuje. Tak nevím, asi budu muset zkusit ještě nějaký další díl, abych si o knižním Poirotovi udělal lepší představu.


Hoši od Bobří řeky
? - duben 2021
Hoši od Bobří řeky 1987, Jaroslav Foglar

Na začátku mi Rikitan přišel dost otravný. Proč se asi nebaví se svými vrstevníky a místo toho radši chodí po městě a vytahuje se na mladší? Říkal jsem si, co by mu asi řekly Rychlé šípy, kdyby na ně spustil, ať se přestanou toulat po těch jejich Stínadlech, že tam nic nezažijou, ať jdou radši do lesa skákat přes keříky a sbírat kamení do pytle na čas... Ale je to asi tak schválně trošku přestřelené, aby se to městských kluků na začátku dotklo a začali aspoň přemýšlet nad tím, jak žijou. Příběh, když se rozjede, je parádní a opravdu se asi málokdo ubrání tomu, aby ho to taky neinspirovalo k vlastním dobrodružstvím. A Zelená příšera mi samozřejmě nedala spát.


Pět neděl v balóně
? - duben 2021
Pět neděl v balóně 2014, Jules Verne

Minimálně stejně dobrý příběh jako Cesta kolem světa za 80 dní, možná i lepší. I když to ke konci negraduje tak jako jiné verneovky, příběh je celkově napínavý, zajímavý a místy i veselý, balon Victoria je perfektní, stejně jako tři pěkně se doplňující cestovatelé a (na Verna) je tam docela málo hluchých míst. Zatím po sedmi přečtených verneovkách je z nich tahle asi můj favorit.


Saturnin zasahuje
? - únor 2021
Saturnin zasahuje 2020, Miroslav Macek

I když se mi Mackovo první pokračování Saturnina taky celkem líbilo, po třech letech, co jsem ho četl, si z něj nepamatuju téměř nic. Možná za to může ten Němec, co si nemůžu vzpomenout, jak se jmenuje, ale možná je to tím, že toho dohromady opravdu moc nenabídlo. Druhé pokračování, i když je v lecčems prvnímu podobné, toho má podle mě k zapamatování daleko víc: malebné prostředí zasněžených hor, předvánoční atmosféra, velmi hezké ilustrace, koňak, pointy v příběhu Milouše i hlavního hrdiny a spousta dobrých vtipů a hlášek. Jsem rád, že se Macek k Saturninovi ještě jednou vrátil, tohle druhé pokračování bylo opravdu povedené.


Pobřeží koster
? - leden 2021
Pobřeží koster 2011, Thomas Brezina


Ukradený vynález
? - prosinec 2020
Ukradený vynález 2009, Thomas Brezina


Jeho veličenstvo míč
? - prosinec 2020
Jeho veličenstvo míč 1989, Jan Krůta

Trochu míň o fotbalu, než jsem čekal. Příběh se spíš točil okolo ne zrovna dobrých vztahů lidí na vesnici, což mi úplně tolik nesedělo. Ale hlavní myšlenka "vyhrávat se má potichu" se mi líbí.


Vynález zkázy
? - listopad 2020
Vynález zkázy 2015, Jules Verne

Většinu času je to dost slabé. Kdyby se osekaly rozvleklé úvahy hlavního hrdiny nad tím, co čtenář beztak už celou dobu ví, zbylo by z knihy jen pár stránek. Konec je opět, jako vždycky u Verna, napínavý a chytí slušný spád. Celkově ale jedna z méně zajímavých verneovek, která možná láká menším rozsahem, nabízí ale taky o hodně míň zábavy.


Karavana bratranců
? - listopad 2020
Karavana bratranců 2016, Svatopluk Hrnčíř

Příběh Karavany bratranců je plný vzpomínání, vracení se ke kořenům a znovuobjevování zapomenutého. Pokud se na to podíváte jako na jakýkoliv jiný příběh, budete asi postrádat trošku silnější hlavní dějovou linku. Jako poslední příběh na rozloučenou s velkým spisovatelem dobrodružných knížek to ale má svoji sílu. Nedivil bych se, kdyby to Hrnčíř skutečně jako svoji poslední knihu zamýšlel.


Smrt ve Vratislavi
? - říjen 2020
Smrt ve Vratislavi 2014, Vlastimil Vondruška

Za mě jedna ze slabších knih s Oldřichem z Chlumu. Děj se dost vlekl a všudypřítomné nevěstky mi v tomhle dílu už opravdu lezly krkem. Dokonce i Ota byl z toho na konci zhnusený, a to je co říct. Myslím, že by si měl dát Vondruška do dalších dílů challenge, jestli to jednou nezvládne bez sexuálních scén. Pokud vím, za těch 18 dílů, co jsem přečetl, byl zatím jednou celkem blízko. Určitě by mu to prospělo.


Msta písecké panny
? - říjen 2020
Msta písecké panny 2013, Vlastimil Vondruška


Zkažené sémě
? - srpen 2020
Zkažené sémě 2013, O. S. Nečas (pseudonym)

O něco slabší než oba příběhy z knihy Případy hejtmana Ambrože, ale pořád velmi povedené. Nápaditá kombinace fantasy a detektivky zasazená do fiktivního českého středověkého města. Do popředí se tentokrát z vyšetřovacího sboru dostává víla Liliana. Všem fanouškům fantasy i historických detektivek můžu vřele doporučit, začněte ale určitě první knížkou v sérii.


Létající přízrak
? - červenec 2020
Létající přízrak 2009, Thomas Brezina


Pětka na stopě
? - červenec 2020
Pětka na stopě 1996, Enid Blyton


Deník malého poseroutky
? - červenec 2020
Deník malého poseroutky 2009, J. Kinney (pseudonym)


Hra na fanty
? - červen 2020
Hra na fanty 1984, D. Francis (pseudonym)

Je to silný příběh. Orientovat se v dostihovém prostředí není potřeba, dostihy jsou tu jen kulisa. Posledních pár kapitol mělo opravdu velký spád. Pokud stejně jako Márdi máte rádi hrdiny, co lezou po dně a v poslední chvíli se zvednou, bude se vám to určitě líbit. A úplný konec? Asi by to potřebovalo ještě trošku rozvést. Ale věřím, že za určitých okolností to asi opravdu mohl být happyend pro všechny tři.


Záhada divokých duchů
? - červen 2020
Záhada divokých duchů 2009, Thomas Brezina

Starší vydání pod názvem Případ pro tebe a Tygří partu - Poltergeist bylo daleko lepší. Kvůli zjednodušení ubylo několik pěkných úkolů - předtím jste mohli např. vyluštit podle vlajkové abecedy spolu s Lukem zprávu, kterou posílala Elena do hřebčína pomocí signálů s baterkami. Taky se mi zdá, že je popletený obrázek u komplice hlavního padoucha v hřebčíně, takže se nedá správně uhádnout, kdo to je. Byl jsem teda z tohohle dílu trošku zklamaný. Celá série je ale jinak moc dobrá.


Šperhák
? - červen 2020
Šperhák 1996, Rudolf Čechura


Uvidíš, zemřeš
? - červen 2020
Uvidíš, zemřeš 2011, James Patterson

Je pravda, že si Patterson moc neláme hlavu s těmi, co nečetli předchozí díly série, a nějaké vysvětlování nebo popisy vzhledu evidentně nejsou něco, s čím by se ve svých knížkách chtěl zdržovat. Děj je ale svižný a knížka se čte dobře a rychle. Svou roli v tom zřejmě hrají i extrémně krátké kapitoly, které většinou nepřesahují dvě stránky. Nejdřív jsem si myslel, že mi to bude vadit, ale nakonec to vidím spíš jako plus. Jen se v té spoustě kapitol špatně dohledávají předchozí důležité stopy nebo události, když přemýšlíte, jak se bude vyšetřování dál odvíjet.


Indiáni z Větrova
? - květen 2020
Indiáni z Větrova 1998, Markéta Zinnerová

Jako malý kluk jsem to nedočetl a ani teď, když jsem se k tomu dostal znovu, se mi tahle knížka moc nelíbila. Hlavní hrdina je otravný, nelíbí se mi, jak je to napsané, a to nářečí tam podle mě taky není moc dobrý nápad - knížky pro děti potřebují být srozumitelné. Navíc ani čas ke knížce nebyl moc milosrdný - když si tam děti hrajou na statečné pohraničníky, co chytají špióny a diverzanty, bylo mi fakt trapně, že tohle ještě někdo na základce dává do povinné četby. Ale zas abych jenom nekritizoval, námět je zajímavý a jestli jsou pravda některé věci, co tam o dětech v ústavu vypravuje primář Václavík, myslím, že je docela dobré tohle vědět.


Zlaté údolí
? - květen 2020
Zlaté údolí 2004, Zbyněk Dach

Moc pěkný gamebook, kde budete cestou nacházet hory všemožných předmětů, přičemž vaše postava jich ale unese jen omezené množství. Nestane se vám v gameboocích často, že musíte jen tak zahodit užitečný magický předmět, abyste si mohli vzít jiný. Příběh volně navazuje na druhý díl série Černé stíny. Hrajete za stejnou postavu a jako byste od minule postoupili o level výš, můžete si na začátku zvolit, jak si vylepšíte schopnosti. K dokončení příběhu je třeba obejít skoro celé údolí, takže při opakovaném hraní není už moc co objevovat, spíš jen měníte předměty a pilujete některé detaily. To je možná jediný malý mínus tohohle dílu.


Hodina tance a lásky
? - květen 2020
Hodina tance a lásky 2008, Pavel Kohout

Je pravda, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout, možná je to i tím, že se to odehrává jen v krátkém časovém úseku, čas tam tedy plyne zvolna a já měl chuť ho celou dobu popohánět. Moc se mi ale nelíbilo, jak je to napsané, některé detaily ze soukromí postav si mohl autor odpustit. A podle mě tomu chybí lepší závěr. Taky bych uvedl někde vpředu, že ten příběh původně napsala studentka FAMU jako scénář. Leccos to vysvětluje a je škoda se to dozvědět až po přečtení knihy v malé autorské poznámce na poslední straně.


Král noci
? - duben 2020
Král noci 2003, Václav Kroc

Řekl bych, že je tenhle díl trošku nedotažený, což je škoda, protože většina vloupaček tu byla opravdu skvělá zábava. Chtělo by to do druhého vydání trošku lepší obálku (omlouvám se panu Bauerovi) a uvnitř vychytat pár much. Pak by to byl hodně slušný gamebook. Zvlášť nedoplnění životů po několika nocích na cestě z Alby k finální loupeži se mi zdá jako dost likvidační chyba, když je v Albě i potom cestou tolik příležitostí, jak můžete dostat zle natlučeno. Lepší ***.


Síla druidů
? - duben 2020
Síla druidů 2003, Václav Kroc

Tenhle gamebook mě opravdu bavil. Proměňování na zvířata, které jako druid zvládáte, je zábavné a přináší do hry spoustu nových možností. Celkem rychle se mi podařilo objevit cestu, která nebyla nadměrně obtížná, ale přitom to byla pořád strhující jízda a zábava. Jenom bych se rád dozvěděl, co se nakonec stalo s čarodějnicí v bažině. Jestli jsem to někde nepřehlédl, tak je škoda, že tam autoři nezakomponovali možnost jít ji hledat. Byla mi sympatická.


1