Zmiu Zmiu komentáře u knih

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

Trvalo mi chvíli, než jsem těmto komiksům přišla na chuť, ale nakonec se do nich ráda začítám znovu.

14.01.2013 4 z 5

Cirkus Pepi / Loupež století Cirkus Pepi / Loupež století Jaroslav Němeček

Oba dva příběhy jsou naprosto perfektní.

10.01.2013 5 z 5

Nebezpečný ostrov Nebezpečný ostrov Jaroslav Němeček

Příběh čtyřlístku a nebezpečného magnetu, moc se mi líbil.

08.01.2013 5 z 5

Poruchy pozornosti a hyperaktivita Poruchy pozornosti a hyperaktivita Alison Munden

Sice jsem se dozvěděla nějaká fakta, a kniha se mi četla dobře, nicméně mi dost vadilo dost jednostranné řešení, propagující léky, léky a zase léky. Další možnosti, jak řešit ADHD byly sice zmíněny také, ale vždy jen v kombinaci s léky. Plus problematické vedlejší účinky, problémy diagnózy, kdy se dost těžko příznaky odlišují od jiných dispozic (nechci fakt používat slovo porucha). Z knihy jsem opravdu rozpačitá, protože mi potvrzuje to, co z ADHD dnešní společnost dělá. Každému dát diagnózu a pak ho nacpat přášky, jen aby nevybočoval z normálu... To se pochopitelně netýká jen ADHD, ale to už nepatří k této knize.

05.01.2013 3 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Film miluju, a tak jsem si rozhodla přečíst i knihu. Napřed jsem zkoušela číst v originále, a to mě vůbec nechytlo, tak jsem se pustila do českého překladu, a to už šlo líp, to člověk pochopí i ty vtípky. Spousta věcí je v knize jinak, a musím říci, že film mi přijde ve mnoha věcech lépe vyřešený, hlavně větší vzájemná propojenost postav, která filmu dodává švih, v knize není. Na druhou stranu je tam spousta jiných věcí, které se mi taky líbily. Kniha je velmi čtivá, přečetla jsem ji jedním dechem, což se mi opravdu často nestává. Gaiman má vtip, a to je hlavní.

05.01.2013 5 z 5

Šibal Krakonoš Šibal Krakonoš Jaroslava Reitmannová

krásné pohádky o Krakonošovi.

11.12.2012 5 z 5

Od trůnu dál Od trůnu dál Ludmila Vaňková

Dost splácané pokračování "královského nacha". Místy vykradená Léč pána z Rožmberka. Příběh mladého Záviše, co si vychová svoji budoucí nevěstu mě fakt neoslnil. Na můj vkus je zde až moc vymyšlených postav, a celkově je to hodně poslepované.

11.12.2012 2 z 5

Jak čelit psychické manipulaci zhoubných kultů Jak čelit psychické manipulaci zhoubných kultů Steven Hassan

Zpověď člověka, co se dostal do sekty Moonistů, aniž si to uvědomil, a jak se pak těžce od nich dostával. Zajímavá kniha, můžu doporučit.

26.11.2012 4 z 5

Archetypy šamanské tradice Archetypy šamanské tradice Angeles Arrien

Jedna z mých oblíbených knih. Jedná se spíše o psychologický úvod do šamanismu, takže nečekejte žádné návody na šamanské cestování a podobné techniky. Jde spíše o dobré rady pro moderního člověka, který zapomíná na věci, které byly dříve naprosto přirozené. Kniha je napsaná v moderním duchu a mixuje dost jednotlivé tradice dohromady, což mně občas trochu vadilo, ale to byl nejspíš autorčin záměr, ukázat, co mají různé tradice společného. Archetypy šamanské tradice jsou, jak název napoví, o principech. K jejich pochopení kniha dokonale poslouží. Jsou zde také návody na jednoduché meditace, což asi není pro každého, ale na druhou stranu je zde spousta životních mouder, která mohou oslovit i čtenáře, který není až tak duchovně zaměřen.

18.11.2012 5 z 5

Nejkrásnější zahrada : indické pohádky Nejkrásnější zahrada : indické pohádky Jiří Marek (p)

Jedny z mých oblíbených pohádek z dětství. Krásné pohádky a ilustrace k vydání z roku 1979 jsou také příjemné.

06.11.2012

Tajná znamení,symboly a znaky Tajná znamení,symboly a znaky Nigel Pennick

Kniha by byla možná i zajímavá, ale překlad byl tak strašný, že jsem ji nedočetla. Naprostá neznalost reálií, (že by Loki byl rodu ženského? ) plus struktura věty jako v angličtině.

04.11.2012

Runová astrologie Runová astrologie Nigel Pennick

Přiřazování run k měsícům a vytváření runových horoskopů je zcela nepodložené. Na knize je pouze zajímavé, že se člověk dozví dost o anglických lidových zvycích, ale to spíše tak mezi řádky. Bohužel zde také chybí, odkud autor čerpal, což ztěžuje pochopení, a čtenář tak nabude dojmu, že si to všechno vycucal z prstu, což bude asi do jisté míry pravda. Ale přiznám, že v době, kdy člověk neměl po ruce jiné knihy v češtiny o runách či podobné tématice, tak jsem knihu dost hltala.

04.11.2012 2 z 5

Mezi divočáky Mezi divočáky Heinz Meynhardt

Pro milovníky divokých prasat. Kromě spousty informací o divočácích je kniha doplněna fotografiemi, které jsou jedinečné, neboť autor mezi prasaty žil, a tak měl přístup tam, kam se obyčejně fotograf nedostane. Takový výzkum si žádal své oběti. Nejvíc mě pobavilo, když psal, jak musel nosit stejné oblečení, aby ho prasata poznala po čichu, a jak jeho manželka opravdu nebyla nadšená a musel se převlékat někde v kůlně.

04.11.2012 5 z 5

Úvod do religionistiky Úvod do religionistiky Břetislav Horyna

Během svých studií jsem tuto knihu četla několikrát, přesto si z ní jen málo pamatuji. Mnohem srozumitelnější bylo pro mě Bádání o Posvátnu, či Nástin religionistiky. Nicméně každá z těch knih nabízí jiný pohled, a tuhle knihu rozhodně nemůžete přeskočit. Je to základ.

04.11.2012 4 z 5

Posledního kousne pes Posledního kousne pes Hana Doskočilová

Další z knih, kterou jsem jako dítě milovala. A když můžu, ještě dnes si některé příběhy přečtu.

04.11.2012 5 z 5

Obnovené obrazy III. Obnovené obrazy III. Julius Zeyer

Zeyerovo "V soumraku bohů" je převyprávění nejslavnější staroislandské Ságy o Njálovi, hodně upravené, zkrácené, plné romantických vsuvek, a zvláštně přepsaných jmen. Na začátku je do příběhu ještě vsunut jeden příběh ze Ságy o lidech z Vatnsdalu, a možná ještě něco z jiných ság, co jsem neobjevila. Čtu si teď znovu Ságu o Njálovi, abych mohla porovnat, co všechno si Zeyer vymyslel a co nalezneme i v originálu. Například se liší některé osudy postav, někde spojil víc postav v jednu, ale v jiných zajímavých detailech se pozoruhodně shoduje s původní ságou. Přidány jsou zejména romantické popisy, původní styl ság je velmi stručný a věcný. Četba mě ale bavila, možná víc, než původní sága, která je opravdu hodně dlouhá. Určitě by stálo za to vydat příběh znovu s nějakým odborným komentářem, odkud přesně Zeyer čerpal, a porovnat, v čem a jak se odlišoval. Ságy vycházely různě převyprávěné, upravené, tak kdo ví, jaký byl jeho zdroj. V té době tu žádný český překlad ještě nebyl.

25.04.2024 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 5 Srdcerváči. Kniha 5 Alice Oseman

Delší pauza komiksu moc nesvědčila. Už nemá kouzlo předchozích částí, ostatní postavy jsou spíše křoví a je zde až moc velký důraz na sex. Ovšem tím, že jde o komiks pro teenagery, tak je vše takové korektní a výchovné. Říká se, že dnešní mládež je zdrženlivější, ale tohle už působí uměle. Nebo to vážně někdo takto řeší? Chápu, co tím autorka chce říct, že je v pořádku jak a kdy to někdo chce, ale příběhu to ubírá na autentičnosti. Tím, že se příběh točí okolo tohoto tématu a výběru školy, není zde moc prostor pro další vývoj postav, trochu se vše točí na místě. Jedinou výjimkou je snad Nick.
Mrzí mě, že medailonky postav jsou stručnější a např. Elle a Tara jsou i nějak hůř nakreslené. Nejsou si tak podobné. Sérii mám ráda, a tak pevně doufám, že poslední díl bude o něco lepší.

13.03.2024 2 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Kdyby taková kniha vyšla před 15-20 lety, tak by se mi asi líbila více, ale teď už je člověk namlsaný filmovými knihami, a v porovnání s nimi, je tato kniha slabá. Když se něco jmenuje almanach, mělo by to být nadupanější informacemi. Zde jsou jen náhodné citace z knih, sem tam nějaká informace navíc. Vybrané hlášky taky nemusí každému připadat jako ty nejlepší. Na dvojstránce postavy je tak pár chaoticky vepsaných větiček a pár obrázků věcí, které mají k dané postavě mít nějakou spojitost. Další minus jsou ilustrace, na kterých kniha stojí. Když pominu celkovou chaotičnost a nepřehlednost knihy, tak zobrazení některých postav mně vyloženě vadilo. Ale abych nebyla jen negativní, zobrazení draků a jiných zvířat se mi moc líbilo a stránka s patrony je dle mého názoru vizuálně nádherná. Do knihovničky si ji rozhodně pořizovat nebudu, přišlo by mi to jako vyhozené peníze.

05.02.2024 2 z 5

Spy x Family 10 Spy x Family 10 Tacuja Endó

po slabších dílech zase jeden výborný. Bavila mě Soumrakova minulost i Yor a její náhodné setkání.

11.01.2024 5 z 5

Fimbulská zima Fimbulská zima Odin Helgheim

Druhý díl se povedl stejně jako první, drží to hlavně výtvarná stránka a Lokiho vtípky. Podle toho, jak se děj pomalu posouvá, začínám věřit, že půjde o delší sérii.

28.12.2023 5 z 5