Zmiu Online Zmiu komentáře u knih

Po stopách lidojeda Po stopách lidojeda Tomáš Boukal

První část knihy byla hodně zajímavá a čtivá, a myšlenka propojení velmi vzdálených oblastí mě zaujala, a také osobní vyprávění autora, který dané oblasti navštívil. Potěšila mě i část o Kanadě, protože zrovna nedávno jsem četla komiks o Denéech Zaplatit zemi, a tak i to, že zrovna ve stejné době jsem na ně narazila jinde, bylo zajímavým doplněním, a zase úplně jiný pohled. Ve druhé části, kde už se šlo k samotné podstatě, tedy mýtu o lidojedovi, jsem se víc ztrácela, hodně zmatené byly ty stručné popisy příběhů. Byly tak zrychlené, že jsem nevěděla, kdo zabil koho, čí syn nebo dcera a pod. Jako další velké minus jsou zcela nepřehledné mapy a tabulky, které jsou tak malé, že není vidět vůbec nic. Také mě mrzí, že v knize je neuvěřitelné množství překlepů a chyb, na str. 259 dokonce ujela tabulka, takže tam něco chybí a tabulka moc nedává smysl. Je to škoda, nakladatelství Dauphin mám ráda, tohle si mohli lépe ohlídat. Naopak velkou radost mám z toho, že některé motivy jsem znala z dětství, neboť jsem měla skvělou pohádkovou knihu O moudrém Chadaunovi a třech sluncích, kde se vyskytuje jak pohádka, o tom, proč jsou na světe komáři, ale i o Statečném Ekva-pyrisovi, který se v této knize objevuje jako často zmiňovaný kulturní hrdina Ekva-pirš. Tímto mě tedy kniha obohatila v tom, že známé pohádky najednou vidím ještě v jiném světle. Hodnotím spíš průměrně, první část skvělá, pak už jsem se trochu nutila do čtení. Ale něco mi rozhodně dala.

03.11.2023 3 z 5

Zaplatit zemi Zaplatit zemi Joe Sacco

V mnoha případech je komiks dobrým médiem pro přiblížení tématu, ke kterému by se člověk sám nedostal, ale zde jsem si občas říkala, že bych si vše radši přečetla v klasické knize. Téma je závažné, zpracování důkladné, ale přiznám se, že jsem se místy ztrácela, jak se měnili jednotliví vypravěči. I tak ale můžu komiks vřele doporučit.

05.10.2023 4 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Několikrát jsem se smála nahlas, ale při hlubším zamyšlení je spíš smutné, jak se lidi kvůli společenskému nastavení navzájem šálí.

05.10.2023 5 z 5

Příběh o dvou ještěřičkách a slunci Příběh o dvou ještěřičkách a slunci Iryna Zelyk

Výtvarně zajímavá knížka, myslela jsem si, že bude o podzimu, a ona je o emocích. Vyprávění na někoho může působit dobře, za mě spíš průměr. Ale je to pro malé děti, takže kdo ví, jak to funguje. :-)

02.10.2023 3 z 5

Klok a Kloček Klok a Kloček Jaroslav Boček

Dvoustránkové příběhy, připomínající Coura a Courka nebo spíš Tři prasátka. Netuším, zda vycházely někde v Mateřídoušce nebo ve Sluníčku, náhodou jsem koupila v antikvaritátu tento sešítek a musím říct, že jde o zdařilé příběhy. Malákovy ilustrace miluju, takže není co řešit.

22.09.2023 4 z 5

Loď do Grónska Loď do Grónska Ingeborg Engelhardt

Úvodní kapitoly nejsou tak záživné, ale když už se sejdou všichni protagonisté a začne vyprávění, které je samotným příběhem, tak se už těžko od knihy odtrhává. Je to jedna z těch, kdy jsem málem zapomněla vystoupit z autobusu. Zajímavé je, že kniha také pracuje s historickými postavami, některé postavy zmíněné v knize skutečně existovaly. Dnes už výzkum o severských osadách v Grónsku pokročil dál, a odhaduje se, že Východní osada byla opuštěna o něco dřív, než jak to popisuje kniha. Ale to jsou detaily, kniha byla napsaná v šedesátých letech a autorka pracovala s tím, co bylo k dispozici a pojala to skvěle. Doslov na konci také mnohé osvětluje a pro mě hlavní hodnota knihy je v tom, že si rozhodně chci načíst ještě nějaká fakta k tématu.

21.09.2023 5 z 5

Příběh o Ljotovi a Vigdis Příběh o Ljotovi a Vigdis Sigrid Undset

Krátký čtivý příběh, který se je psaný po vzoru staroislandských ság. Tím, že jsem ty ságy četla, mi tento příběh nic zvláštního nenabídl.

21.09.2023 3 z 5

Sláine: Poklady Británie Sláine: Poklady Británie Pat Mills

Conana moc neznám, tak nemám s čím srovnávat a ani Slaíne mi nic neříkal. Komiks jsem si půjčila po náhodném prolistování, když jsem objevila divočáka. :-) A musím říct, že to je snad poprvé, kdy dávám plné hodnocení komiksu, který mě ani tak nezaujal kresbou (není špatná, ale je to celé takové tmavé) a ani charakterem hlavního hrdiny (žádný extra sympaťák to taky není). Komiks mě dostal něčím jiným. Četla jsem ho na nějaké intuitivní úrovni, a na té na mě zapůsobil neskutečně silně. Celá ta pohanská rovina příběhu byla tak dobře udělaná, že mi otvírala nějaké dávno zasunuté vzpomínky jednu za druhou. Těžko se to popisuje. Kdybych chtěla příběh nějak detailně rozebírat, tak asi prohlásím, že je tam spousta nesmyslů, ale když nad tím moc nepřemýšlíte a necháte text i obraz na sebe působit, je to skvělý zážitek. První příběh byl jízda, druhý asi trochu méně, ale i tak byl silný.

07.09.2023 5 z 5

Siegfried Siegfried Alex Alice

Severská mytologie, to je pro mě velké téma, protože mám tendenci se zaobírat detaily a většinou mi něco nesedí. Ne, že by se zde nic nenašlo, ale komiks má tak skvělou atmosféru a kresbu , že si zaslouží plný počet. Dokázal mě opravdu pohltit.

31.08.2023 5 z 5

Severní pól, Jižní pól Severní pól, Jižní pól Michael Bright

Moc hezká oboustranná knížka pro děti, kde se z jedné strany dočtete o Arktidě a z druhé o Antarktidě. Jsou zde stručně popsány zajímavosti, živočichové a lidské výpravy. Textu je celkem málo, knížka je založena hlavně na výtvarné stránce, která se dle mě povedla, protože i když je určena pro menší děti, s chutí jsem po ní sáhla.

31.08.2023 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Žádný film Frankenstein jsem neviděla, ale i tak jsem z populární kultury měla nějakou představu, o co jde. Nicméně ta představa byla dost mimo. Tím, že jsem se teď pustila trochu do čtení gotických románů, tak vidím, jak je jim blízký i tento. Příběh s mnoha odbočkami, vyprávění ve vyprávění a tragičnost postav, která se táhne celým příběhem. O horor určitě nejde, u této knihy jsem se nebála, kde na mě kdo vybafne, jen jsem cítila úzkost z toho, jak postavy pomalu míří ke svému tragickému konci. Kromě této linky mě velmi zaujala linka zeměpisná, neboť se podíváme na různá místa, která jsou detailně popsaná, a také výběr knih, které jsou zmíněné.

30.08.2023 4 z 5

Velryby: Malovaný oceán Velryby: Malovaný oceán Kelsey Oseid

Moc pěkně udělaná knížka, pro děti i dospělé. Není to jen obrázková kniha, dost se z ní i dozvíte.

17.08.2023 5 z 5

Arazanini vlci Arazanini vlci John Flanagan

(SPOILER) Oproti dvěma předchozím dílům, byl tenhle mnohem zajímavější a čtivější. Líbilo se mi připomenutí minulých událostí, ale na druhou stranu pár nelogičností mě zarazilo. Stopování vlka po cestě? To nešel někudy krajinou? I to, jak jen tak nakráčeli do vesnice, kde Arazan bydlela, když byla celá vesnice pod jejím vlivem, mi přišlo zvláštní. Trocha magie nevadila, i ve starších dílech se takovéto jevy vyskytovaly, i když ne přímo takto okatě.

14.08.2023 3 z 5

Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách Angela Saini

Když se celý život setkáváte s předsudky, tak nestačí jen přečíst si populárně naučnou knihu na téma rovnoprávnosti a přitakat si s autorkou, ale chce to solidní studie podložené daty. Myslím, že tato kniha tuto potřebu splňuje, autorka je dost objektivní a vše podkládá výzkumy, až někdy není tak čtivá. Naštěstí jen výjimečně. V knize jsem dočetla o zajímavých lidech a teoriích, někde jsem si řekla: "No konečně to někdo řekl", a celkově jsem po přečtení spokojená. Hlavně proto, že ten feminismus, kterým nás strašili, je vlastně v pohodě a má nám co říct. Je zde přesah v tom, když si uvědomíte, jak opravdu vítěz píše dějiny a jak by se z ženského pohledu přistupovalo ke spoustě věcem jinak. Kniha, která mi takovým způsobem zaměstná mozek, že rozjíždím teorie na všechny strany, je dobrá už jenom tím. Pokud jsou někde nepřesnosti, nechávám to na sečtělejších.

11.08.2023 4 z 5

Julie z vlčí smečky Julie z vlčí smečky Jean Craighead George

Nádherná kniha o arktické přírodě, o přechodu od tradičního žití k modernímu, což je téma, které mě vždycky těžce zasáhne. Kniha je taková smutně poetická a věřím tomu, že si mě našla ve správné době. V dětství bych ji asi tak neocenila, na to je málo akční, málo se v ní mluví a řeší se v ní docela vážné věci. Jsem ráda, že na konci byla ukázka z dalšího dílu, protože konec mi přišel takový otevřený. Díky té ukázce jsem si tento příběh v sobě mohla lépe uzavřít. Každopádně jsem knihu zhltla včetně předmluvy a doslovu, které jsou neméně zajímavé. Hledala jsem si i v mapě, kde jsou ta místa, o kterých se v knize mluví, abych si lépe představila, kudy vlastně Julie-Mijax putovala.

10.08.2023 5 z 5

Richard III. (komiks) Richard III. (komiks) Richard Appignanesi

Je super, že v manga edici je na konci komentář od pana Hilského.

08.08.2023 3 z 5

Mýtus o věčném návratu Mýtus o věčném návratu Mircea Eliade

Před 20 lety jsem Eliadeho docela hltala a například kniha Posvátné a profánní mi kdysi dávala dost smysl. I když už tenkrát jsem ve škole poslouchala kritiku jeho přístupu, měl zajímavé vhledy a byl celkem čtivý, pro studenty byl asi nejpřístupnější. K této knize jsem se dostala až z odstupem let, i když v rámci studia jsem se s ní zběžně seznámila. Bohužel, četla se mi velmi špatně. Kdyby neměla pouhých 100 stran, tak bych ji asi odhodila po pár stranách. U Eliadeho je typické, že tam sype informace jednu za druhou bez ladu a skladu z různých někdy i nesouvisejících kultur a ten guláš nějak dohromady funguje. S odstupem času musím říct, že tento styl mi dnes vůbec blízký není a hlavně už nevěřím obsahu. Mraky cizích slov a nadbytek informací dobrou studii nedělají.

08.08.2023 2 z 5

Velebníček a generál Velebníček a generál James Norman

Knížka nalezená v knihobudce, nalákala mě čistě na svůj název. Anotace vypadala zajímavě, a přesně, jak se v ní píše, žádné záchvaty smíchu se nekonaly, ale úsměv na tváři mi vykouzlila. Napsaná je celkem pěkně, bavila mě hlavně svým vyprávěním o mexické společnosti v té době.

30.07.2023 4 z 5

Novacén: Nadcházející věk hyperinteligence Novacén: Nadcházející věk hyperinteligence James Lovelock

Ke knize jsem se dostala čirou náhodou, mluvilo se o ni na jednom školení o AI. Vůbec jsem nečekala, že mě bude tak bavit. Nejsem zvyklá, že by knihy tohoto typu byly nějak zvlášť čtivé a srozumitelné, tak jsem byla velmi překvapená, že tato kniha byla obojí. A k tomu ještě bavila svým svěžím stylem, což je neuvěřitelné, když autorovi v době psaní bylo 99 let. Neříkám, že se vším, co se v knize píše, souhlasím, ale to ani není třeba. Baví mě Lovelockovo vizionářské myšlení, a díky němu je kniha neskutečně inspirativní. To, že vědec zdůrazňuje potřebu intuice, působí v tomto světě tvrdé logiky jako závan svěžího větru. Jako bonus jsou pak pro mě různé drobné epizody z jeho života, což v případě člověka, co žil takto dlouho, není vůbec málo.

17.07.2023 5 z 5

Rychlé šípy - sešit 1 Rychlé šípy - sešit 1 Jaroslav Foglar

Důvod, proč jsem četla toto vydání, byl hlavně ten, že jsou zde nové komiksy. Jak Plantážníci od Nikkarina, tak Ztracený hlavolam od Davida Jana Žáka a Renaty Wilfling mě hodně bavily.

13.07.2023 4 z 5