zelena_zabicka zelena_zabicka komentáře u knih

Biozahradničení Biozahradničení Christel Rupp

Krásně udělaná knížka, ale taková o ovšem a o ničem. Pro začátečníka málo - pro pokročilého nic nového. Velké množství témat, ale často jen tak naťuknuté. Kapitoly působí nekompletně - častokrát jsem otočila stránku s očekáváním, že se dočtu o daném tématu víc a tam už začala kapitola jiná. Nakonec jsem knížku už jen tak doprolistovala a nedočetla. I když to prolistování za to stojí - je plná nádherných a nápaditých fotek. Grafika v tomto případě stojí vysoko nad obsahem.

14.02.2019 2 z 5

Biozahrada - Praktická příručka Biozahrada - Praktická příručka Annelore Bruns

Kniha mě zaujala především díky velmi zdařilým kresbám, ty jsou vskutku parádní, obsahově je však velmi plochá. I když se dotýká velkého množství témat, jedná se právě jen o ty "dotyky" - pro začátečníka příliš strohé, pro pokročilého zahrádkáře vesměs nic nového. Co se mi vedle kreseb ale líbilo moc, je grafická tabulka s přehledem přípravy a použití různých rostlinných močůvek, odvarů atp.

12.02.2019 2 z 5

Rady našich babiček Rady našich babiček Andrea Kern

taková milá brožurka, kterou se hezky listuje. Je to sbírka různých informací, co a jak dělávali staří zahradníci, informace jsou podle všeho vesměs získány ze staré literatury. Kniha nepůsobí moc celistvě, je to takové od každého něco, ale pro inspiraci či pro zajímavost hezká. Obsahuje pěkné fotky.

11.02.2019 3 z 5

Zahrada v souladu s přírodou Zahrada v souladu s přírodou Marie - Luise Kreuter

Výborná zahradnická knížka. Velmi pěkně uspořádané informace. Dozvíte se nejen, CO máte udělat, ale i laické a podrobné PROČ (jak např. funguje fotosyntéza, jaké je složení půdy apod.) Kniha je velmi čtivá, zajímavá, obsahujucí řadu informací, které na které jsem ani jinde nenarazila. Vhodná i pro začátečníky, neboť vše vysvětluje hezky do detailu.

11.02.2019 5 z 5

Dekorace do zahrady Dekorace do zahrady Gabi Balsfulland

Kniha je spíše o prolistování než na nějaké podrobnější čtení. Je tu řada více či méně povedených inspirací, avšak velmi hezky nafocených. Z některých projektů však mám pocit, že je autorka vyráběla jen pro tu fotku do knihy než pro nějaký větší přínos. Mnoho zde vyrobených věcí je hodně krátkodobých, netrvanlivých, myslím si, že mnohdy i v praxi špatně použitelných - svíčky jen tak na talířcích (foukne vítr a je po parádě), květiny osázené v nádobí (tohle překrásně vypadá, ale z vlastní zkušenosti vím, jak náročné je přes léto udržet květinu živou v plechových či stísněných nádobách typu nádobí), různé vyřezávky z překližky a dřeva (na tohle jsou Němci asi ujetí, nicméně efekt a trvanlivost vynaloženou snahu vyváží jen těžko), ap. Většina těch dekorativních zátiší by neobstála ani při povětrnostních vlivech (déšť, vítr, sníh).

13.01.2019 2 z 5

Nová zahrada pro inteligentní lenochy - Zahradničíme v souladu s přírodou Nová zahrada pro inteligentní lenochy - Zahradničíme v souladu s přírodou Karl Ploberger

Původní verze knihy Zahrada pro inteligentní lenochy me před několika lety vlastně přivedla na cestu k přírodním zahradám. V mezičase jsem se však naučila mnohému dalšímu a nyní je už pro mě tato kniha spíše osvěžením toho, co jsem už četla, vyzkoušela nebo na co si přišla sama v minulosti. Kniha je velice hezká, ale většinou jsou to spíše taková inspirativní naťuknutí - nejde příliš do hloubky vysvětlovaných témat, spíše ukazuje, co všechno je možné ale způsoby "jak" už si bude muset úplný začátečník dohledat jinde.

13.01.2019 3 z 5

Biozahrádka Biozahrádka Marie - Luise Kreuter

Kniha mě neskutečně příjemně nadchla. Mým zahradním guru je Jaroslav Svoboda, jehož bichle jsou skvělé, avšak pro použití na malé zahrádky si musí člověk informace vyfiltrovat. Tato knížka obsahuje vše, o čem píše i Svoboda, avšak je zaměřena právě na menší a malé zahradní plochy. Jednotlivým tématům se nevěnuje až tak podrobně, ale pro připomenutí, pro vzbuzení zájmu, pro inspiraci, pro "aha" efekt to bohatě stačí. Knížka je k mání v Levných knihách za asi 70,-, doporučuji.

03.01.2019 5 z 5

Děti jsou hosté, kteří hledají cestu Děti jsou hosté, kteří hledají cestu Jiřina Prekopová

Četla jsem už několik knih o výchově dětí, mj. i bestsellery jako Respektovat a být respektován nebo Koncept kontinua. A tato na pohled tuctová knížka mezi nimi výrazně vyčnívá. I když už je nějaký ten rok stará a wolkmany nahradily chytré telefony, je pořád neskutečně aktuální, různá támata jsou probírána stručně, jasně, funkně, bez zbytečného omílání jedné a té samé myšlenky, jako tomu bývá i jiných knih. Přijde mi, že ony mnohé "jiné knihy" jsou často postaveny na jedné či dvou nosných myšlenkách (např. nosme děti, dejme dětem mantinely, trvejme na NE atp.) a na tom je pak sepsána celá bichle textu. Tahle knížka obsahu všechno možné, všechny možné problémy s chováním, rady k řešení, skvělé jsou příběhy z praxe autorek, navíc je to celé velice čtivé, texty jsou úsporné, jdoucí k jádru pudla, kapitoly krátké ale maximálně přínosné pro čtenáře. Knížka mě velice mile překvapila, o to víc, že v nich najdete i všechna ta moudra těch ostatních bestsellerů, avšak sepsána třeba jen na třech stránkách.

28.12.2018 5 z 5

Šediváček Šediváček Miloš Vysocký

Nesmírně milá knížka, krásně ilustrovaná. Příběhy divokého králíka - napínavé, dojemné, ale nikdy ne přehnané. Není to nic vyhroceně dramatického, autor skvěle vystihl to, jak divoká zvířata žijí - vše se točí kolem hledání potravy, úkrytu, útěky před nebezpečím. Navíc se člověk doví i mnoho o tom, jak žijí i jiná zvířata v lese.

08.12.2018 5 z 5

Lišáci, Myšáci a Šibeničák Lišáci, Myšáci a Šibeničák Věra Plívová-Šimková

Právě jsem tuhle knížku dočetla a jsem z ní nadšená. Líbilo se mi to úplně stejně jako kdysi televizní zpracování, na které bych se také moc ráda podívala. Nádherná vzpomínka na dětství. Příběh z dob, kdy děti ještě volně lítaly venku, kdy je rodiče tolik nepiplali a nehlídali, kdy děti měly dětství plné zážitků, i když na první pohled úplně obyčejných. Knížka je poklad, který jsem našla v knihovně ve vyřazených knihách.

26.11.2018 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Příběh rozsahem na jedno čtení před spaním. Ilustrace jsou nádherné, ale příběh nic-moc. I když.... Kdyby se více rozvinul, kdyby se z toho stala kniha na více než jedno večerní přečtení, ta pointa ztraceného velrybátka se mi líbí. Ta dobrodružství takto ani nejsou dobrodružná, i to, že se ztratila tam je pojato jen, že se jednoho rána probudila a rodina byla pryč. Přitom dle obrázku je ulovili velrybáři. Kdyby kniha nebyla tak překrásně ilustrovaná, dala bych tak jednu - dvě hvězdičky.

26.11.2018 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Toto ilustrované vydání je kouzelné. Poselství příběhu i když jen v tak kratičkém rozsahu velice silné (Vytrvalý jednotlivec dokáže neskutečně velké věci), právě ten minimalismus napomáhá tomu, že tato ústřední myšlenka pěkně vynikne. I když pro mě by to přece jen o kapku víc jít do hloubky a víc to nechat čtenáře prožít mohlo.

25.11.2018 3 z 5

Příběh toulavého kocoura Příběh toulavého kocoura Richard Sobotka

Krásný, ale velice drsný příběh - asi tak, jako život toulavé kočky ve skutečnosti opravdu bývá. Menším dětem bych ji asi přece jen nečetla, násilí i smrti je tam přece jen dost. Možná až bohužel. I tak však dávám pět hvězdiček.

24.11.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha je o úplně o něčem jiném, než ostatní knihy týkající se přírody - přináší nový pohled na stromy jakožto na živé tvory vnímající a chovající se obdobně jako živočichové (jen daleko pomaleji). Fascinoval mě tento pohled na toto téma, kniha vyburcuje minimálně k přemýšlení o stromech a rostlinách vůbec. Pouhé 3 hvězdy však dávám za to, že stránkový rozsah je přehnaný, informace se dost opakovaly, člověk ztrácel pozornost. Hrozně moc tomu chybějí fotky či alespoň obrázky, pokud by tam tyto grafické prvky byly, čtenář by si toho odnesl ještě mnohem víc. Nicméně kapitoly jsou krátké, takže čtení odsýpá i tak.

20.11.2018 3 z 5

Dámy z Missalonghi Dámy z Missalonghi Colleen McCullough

Mně příběh nezaujal vůbec a byla jsem několikrát v pokušení knihu odložit - kdyby nebyla tak útlá, asi bych to udělala. Souhlasím, že je to pěkně čtivé, avšak co se samotného děje týče...: něco mezi Adamsovou rodinou, 101 dalmatiny a Pýchou a předsudkem. Charakter postav nepropracovaný, jsou buď ryze kladné či ryze záporné, vývoj povah skokový (ze submisivní poslušné dcerušky je rázem prostořeká odvážná bojovnice - tato přeměna "jen" na základě četby románů), chování postav jen těžko uvěřitelné, že by se takto někdo choval v reálném životě (i když v minulosti) a navíc to duchařské zakončení! Ani jedna z postav mi nebyla sympatická. Vzpomínám, že Ptáci v trní se mi před lety, nesmírně líbili, seriál též, teď zvažuji, zda si je nepřečtu znovu, abych se ujistila, že se mi líbí stále.

05.11.2018 1 z 5

Čokoláda pro srdce ženy Čokoláda pro srdce ženy Kay Allenbaugh

hezké čtení před spaním. Jsou to takové příběhy ala "slepičí polévky". Z těch 77 povídek se mi 3 líbily tak moc, že si je okopírované schovám, jinak knihu dám zpátky do veřejného bibliotéky, kde jsem ji i našla, a myslím, že zanedlouho na ni už nevzpomenu. Když si na konci projdete seznam přispěvovatelek, to čokoládové pohlazení mi dost zkalilo zjištění, že téměř všechny tyto ženy jsou extrémně schopné, výjimečné, úspěšné a to tak, že se jsem se jako čtenář začala cítit tuctově a nezajímavě...

25.10.2018 3 z 5

Ze strání i rovin Ze strání i rovin Otokar Pospíšil

Osm krátkých povídek - čtivé, avšak nesmírně drsné, smutné až tragické. Tvrdý život obyčejných venkovských lidí na poč. minulého století. Je však nádherně ilustrovaná. I navzdory krásným obrázkům si však knihu doma neponechám a dám ji do místního biblioboxu - nemám z těch povídek dobrý pocit.

12.10.2018 2 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

čtivé i poučné zároveň, ilustrace p. Buriana jsou úžasné. Nejkrásnější povídka je ta o lovcích medvědů. Moc se mi líbilo i to, jak něžně autor píše o mláďatech a mateřské péči ať už té pralidské nebo zvířecí.

26.09.2018 4 z 5

Černý hřebec Černý hřebec Walter Farley

Krásný příběh, jehož potenciál zdaleka nebyl rozvinut. Děj je nabitý událostmi, napětím a dobrodružstvím - bohužel na pouhých 130 stránkách, což čtenáři neumožní se do toho hlouběji dostat a prožít si to. Takhle plujete pořád jen tak na povrchu děje, sotva si to začnete trochu užívat, už je to vyřešeno, dokonáno. Většinou se setkávám spíše s romány, jimž jde přílišná nataženost na škodu, tady je to naopak - kdyby těch stránek bylo 3x tolik, bylo by to tak akorát.

20.09.2018 3 z 5

Pár minut lásky Pár minut lásky Lenka Lanczová

Lanczovou jsem jako náctiletá hltala. Tuhle knížku jsem našla v knihovně mezi vyřazenými a zkusila jsem, jak se mi bude líbit, když už jsem z holky dorostla v dospělou ženu a už mi to nic neříká. První část knihy se mi líbila - popis problémů spojených s přechodem na novou školu, kam hl. hrdinka tak úplně zpočátku nezapadla. Ale zápletka s klukem mi přijde stupidní - ona ho miluje, on to otevřeně táhne na dvě strany, ona ho přesto do háje nepošle... Jako holky jsme taky takhle kvůli klukům blbly, ale nad tímhle teď protáčím oči. Zajímalo by mě, zda bych teď změnila názor i na knihy, které se mi tehdy od Lanczové fakt líbily (např. Mokrá louka, Blíženci, Radka aj.)

14.09.2018 2 z 5