zelena_zabicka zelena_zabicka komentáře u knih

Sestřička Carrie Sestřička Carrie Theodore Dreiser

Román mě nezaujal: příběh o tom, kterak chudá hezká dívka převážně přes postel ke štěstí přišla. Ukázán její společenský vzestup a pád jejího druhého milence. Zajímavé umístění děje do doby rozmachu amerických velkoměst, lesku divadel a "lepší společnosti" v kontrastu s ubohostí chudiny. Vadila mi přílišná popisnost, mnoho stránek jsem jen prolétla očima, kdyby kniha byla polovičního rozsahu, byla by daleko živější.

08.04.2018 1 z 5

Divoký koník Ryn Divoký koník Ryn Bohumil Říha

pro mě byla tato kniha velkým zklamáním. Taková směs naivity, zidealizovanosti a třídních budovatelských náznaků. Kniha, která není ani pro děti, ani pro dospělé. Poslední třetinu (i když je to dílko útlé) jsem spíš prolétla než pročetla.

15.03.2018 1 z 5

Pásli ovce valaši Pásli ovce valaši Marianna Grznárová

Veselé příběhy, ledaskdy spíše pohádky z Valašska. Kniha je určena jako první čtení - myslím si však, že takto malé děti by řadu věcí vůbec nepochopily hl. kvůli hojně používaným výrazům v nářečí. Jinak je to hezké počtení.

01.03.2018 3 z 5

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

krásný pohled na život dětí i dospělých na chodské vesnici před 200 lety. V knize ožívají i různé zvyky, pověry a tradice, které dnes často známe snad už jen ze skanzenů. Říkám si, pouhých 200 let a jak moc se ta doba změnila. Kniha, která má co nabídnout dětem i dospělým.

01.03.2018 4 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Nádherný čtivý příběh pohybující se mezi realitou a pohádkou.

20.01.2018 5 z 5

Jen zvířata Jen zvířata Ceridwen Dovey

Knihu jsem nedočetla, tím ale nechci shodit její umělecko-literární hodnotu, kterou jí kritici přisuzují. Bezesporu se jedná o originální a propracované dílo. Osobně jsem asi na tento typ příběhů nebyla naladěná. Čekala jsem nějakou „slepičí polévku“, milé oddechové čtení. Místo toho jsem dostala dávku smutných povídek, vyprávěných samotnými zvířaty, které často měly co do činění s válkami. Vadilo mi přílišné zlidštění zvířecích hrdinů i styl vyprávění. Autorka je předkládá v podstatě jako filozofy ve zvířecím těle (nebo alespoň u těch povídek, které jsem četla).

15.01.2018 1 z 5

Dopis z lásky Dopis z lásky Thich Nhat Hanh

Ústřední myšlenkou této útlé knížky je to, že jsme vzešli ze země a do země se také jednou vrátíme. Planeta Země je tak naší matkou a Slunce otcem. Kniha je tak vyznáním lásky dítěte (člověka) k matce (k Zeměkouli). Pro mě je tento pohled (i když ho nezpochybňuji) již příliš "velkoměřítkový", do planety jako takové se mi mateřskou láskou jaksi zamilovat nejde.

04.01.2018 2 z 5

Jakub a Ingrid Jakub a Ingrid Vladimír Klevis

válka viděná očima dospívajících dětí. Syrový příběh, který bych asi ani nedočetla, kdyby kniha nebyla tak útlá. Konec je otevřený, postava Ingrid v knize jen asi ve čtvrtině knihy. Vše hezké tu válka zničí. Děti které vlastně ani nemají dětství. Bombardování, strach, ruiny, smrt, absurdita, ztráta lidských hodnot,...

21.12.2017 2 z 5

V zámku a v podzámčí / Chyže pod horami V zámku a v podzámčí / Chyže pod horami Božena Němcová

idylické, ale hezké, až s příliš pohádkovými konci a vůbec obě povídky byly hodně černobílé: hodní chudí x zlí bohatí. Ale milé čtení, které má své místo v "povinné" literatuře zajisté oprávněně.

07.12.2017 3 z 5

Hajný a já Hajný a já Eva Bešťáková

Knihu Vejce a já ráda nemám. Naše česká Hajný a já se mi líbila – hezké, vtipné čtení, jen mi trochu neseděl místy až příliš květnatý sloh a mrzel mě konec této novelky. Víc by mě potěšil závěr typu „a pokud neumřeli, žijí na té hájovně dodnes.“ Myslím, že kdyby se děj odehrával dnes, kdy voda, elektřina, topení, armáda domácích spotřebičů/pomocníků, internet a krmné směsi pro zvířata jsou samozřejmostí, skončit to takto mohlo. V popisovaných letech to opravdu spíš než romantika na samotě byly galeje – obzvlášť pro ženskou.

04.12.2017 3 z 5

Kdo se dotkne duhy Kdo se dotkne duhy Jiří Bigas

útlá knížka útlých povídek. Krásná čistá četba. Jednoduchá zápletka i děj, po dočtení zůstane moc hezký pocit. Knihu jsem našla ve vyřazených knihách v knihovně. Vzala jsem si ji s tím, že ji tam když tak vrátím, ale ráda jí udělám místo ve své knihovně.

28.11.2017 4 z 5

Pohádky letního slunovratu Pohádky letního slunovratu František Horečka

Kniha mě příliš nezaujala. Pohádky v ní obsažené se častokrát ani nedrží klasické pohádkové linky, ale spíš bych řekla, že se jedná o taková "pohádková vyprávění", zasazená do prostředí Beskyd. Pro tamní obyvatele kniha může mít větší kouzlo, mě bohužel příliš neoslovila.

25.11.2017 2 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Nejraději bych dala 3,5 hvězdičky... Kniha je velice čtivá, špatně se dává z ruky, námět je neotřelý, prostředí "neokoukané" a bez dlouhých popisů i perfektně vykreslené. Téma samotné mi však nedělalo dobře, hlavní hrdina - takový Mirek Dušín - mě neskutečně štval a jeho rozhodnutí mu nemůžu odpustit. V dnešní době by celá situace byla jistě řešena úplně jinak, ale tehdy... čistý řez, bez pohledu vlevo, vpravo.

21.11.2017 3 z 5

O dívce, která se propadla pod Čarozem do víru Bujaření O dívce, která se propadla pod Čarozem do víru Bujaření Catherynne M. Valente

Kniha nemá tak jasný cíl, jako první díl. Hl. hrdinka jen tak nějak tuší, co má udělat a celá kniha je o jejím putování od místa k místu až k závěrečnému cíli. Opět se děj odvíjí v naprosto bezbřehé autorčině fantazii. Je až neuvěřitelné, co dokáže dospělá ženská vymyslet, na tak bizarní postavy a okolnosti by byla krátká snad i většina dětí  Jedná se o krásnou pohádku.

13.11.2017 4 z 5

O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby Catherynne M. Valente

Úžasná dávka fantazie zasazená do jednoduchého pohádkového příběhu s dobrým koncem. Moc se mi líbilo hraní si se slovy a netradiční spojení slov. Aby člověk zachytil všechna podprahová sdělení a pochopil knihu ve vší své parádě i s "aha-efektem", bude asi nutno přečíst minimálně dvakrát. Je tam spousta momentů, které v ději bez povšimnutí přejdete, aby se pak znovu později objevili a vy už nevíte, jak a proč se tam vlastně vzaly.

31.10.2017 4 z 5

U nás doma U nás doma Maryna Svobodová- Alšová

kniha svojí idyličností trochu připomínající Babičku. Vzpomínky doplňuje mnoho Alšových ilustrací. Trochu mi vadilo neustálé přeskakování v čase - člověk ztrácel přehled, jak šel čas, co bylo dřív a co později.

23.10.2017 4 z 5

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Jaroslav Svoboda

jedna ze základních biblí permakultury, zahrnující snad všechna hlediska tohoto přístupu ve vztahu k pěstování rostlin

29.09.2017 4 z 5

Zrzek Zrzek František Fric

milá knížečka plná veselých i smutných vzpomínek na autorova psa Zrzka a ochočenou vránu Káču.

29.09.2017 5 z 5

Devatero kočičích životů Devatero kočičích životů Jeffrey Moussaieff Masson

pěkná knížka vycházející především ze zkušeností, které autor nasbíral pozorováním svých koček. Je čtivá, vybízející často k zamyšlení. Jen mi trochu vadí, že kniha a tvrzení v ní stojí především na oněch 5 autorových kočkách. Častokrát se mi stalo, že mám se svými kočkami jiné či dokonce zcela opačné zkušenosti.

24.08.2017 3 z 5

Moje přírodní zahrada Moje přírodní zahrada kolektiv autorů

kniha je krásně udělaná (spousta fotek, kreseb, pevná vazba, velký formát). Obsahově je spíše pro začátečníky v oblasti přírodního zahradničení.

24.08.2017 4 z 5