Yokolobuna Yokolobuna komentáře u knih

Crew2 #04 Crew2 #04 kolektiv autorů

Tak tady je výběr hodobóžový. První ukázka, Batman, je takový rozjezdový i když stále zajímavě jiný náhled na "netopejra". Hellbrazer v podání mého zatím nepříliš oblíbeného Azzarella (Superman – Pro Zítřek mu pořádně ustřelil) byl překvapivě skvělý a já si říkám, že nedávná koupě prvního dílu nejspíš nebyl vůbec špatný nápad.

Pak ale přišel vrchol výběru – Slaine: Plášť strachu. Jak nemám rád rýmovačky, tak tady si vše sedlo na jedničku. Vtipný, zábavný a skvěle přeložený příběh s velice zajímavou kresbou (s nádherně ohyzdnými obličeji).

Zbývající kratší příběhy "Flinch: Procházka" v parku (se svojí znepokojivostí a pointou) a "Torpedo: Schůzka v kině" (trýznění nešťastné oběti v kině) naštěstí netrhají partu. Příliš se mi nelíbí pouze Red Meat. Tahle série stripů u mne (většinou) nepadá na úrodnou půdu.

Zkráceně? Prvotřídní výběr napříč komiksovým spektrem, kde ani jeden kousek nepůsobí zbytečně.

09.12.2018 5 z 5

Okko: Cyklus vody Okko: Cyklus vody Hub (p)

Po příbězích ze světa Ekho přichází Okko a vysoce nastavenou laťku rozhodně nepodlézá. Modrá Crew ani v tomto případě nezklame, naopak servíruje netradiční čtení v líbivém kabátku a parádní atmosférou. Ona róninská atmosféra, společně s příběhem a dobře načrtnutými postavami tvoří největší plusy Hubova díla. Bohužel je ale občas trochu poznat, že autor je především kreslíř (velice schopný) a tak texty občas trochu skřípou (jako když jinoch sám sebe oslovuje "starouši"... zde však může jít o špatně zvolený překlad). Není to však nic, co by jinak zajímavý příběh posílalo ke dnu, jen to jinak skvělému komiksu ukradlo finální hvězdičku. Skutečně doufám, že nám budou další cykly Okka nabídnuty v hlasování. Css...

03.08.2018 4 z 5

Válečná zóna Válečná zóna Brian Wood

Velice slušný start série, ktera ale minimálně podle zdejšího hodnocení předvádí to nejlepší hned v prvních dvou svazcích. Civilnější pojetí mi sedlo a příběhy i pres své lehce komornější zápletky baví. Po několika stránkách se mi zalíbila i kresba (tedy až na ženské postavy jako treba Zee, která je naprosto odporná). Do světa DMZ se rozhodně ještě podívám, snad se ale kvalita série příliš nepropadne, nakročeno není vubec špatně...

25.03.2018 4 z 5

Komiksová historie světa #1: Od Velkého třesku po Alexandra Velikého Komiksová historie světa #1: Od Velkého třesku po Alexandra Velikého Larry Gonick

Tak tohle byl projekt! Bytelná kniha, kterou jsem si rozkouskoval do 9 měsíců. Gonick svým přístupem k dějinám baví a i když ne všechny fórky padají na úrodnou půdu, jde o zábavné a poučné čtení. Nejpůsobivější jsou bezesporu první kapitoly, jelikož v pozdějších fázích, kdy je prezentován vývoj v jednotlivých lidských kulturách vše trochu splývá do jednoho celku. Na tom má podíl černobílá kresba, díky které některé panely nevyniknou zdaleka tak, jak by mohly. Vybarvená verze tak rozměrného díla by dostala asi dost astronomickou cenovku. U kresby mne zarazila i poslední kapitola, která je ve všech ohledech malována jinak než ty předchozí. Bohužel mi její styl vyhovoval o dost méně a doufám tak, že v tomto trendu nebude autor pokračovat s dalšími díly, do kterých se (po krátké pauze) s chutí pustím.

08.12.2017 4 z 5

Yokai Yokai Stan Sakai

Naivně prosté, prostě naivní. Šlo o mé první setkání s Usagim a moc dobře nedopadlo. Příběh jak z libovolného sobotního cartoonu na Nově nevalné kvality, který ničím nepřekvapí. Těch pár postav, co se v útlé knížečce objeví, mi přišlo neskutečně plochých (když se Usagi potřetí zeptal: "Děláš si srandu" už jsem protáčel oči). Až na design některých Yokai mě vůbec nic nezaujalo a za tu krátkou dobu jsem se dokázal i nudit. Velké zklamání...

01.10.2017 2 z 5

Avengers Avengers Stan Lee

Z toho mála komiksových knih, co jsem zatím přečetl, jsou Avengers bohužel tou nejslabší. Úvodní příběh, ve kterém se dal tým dohromady je po scenáristické stránce vyloženě příšerný (rozumím jeho zařazení, ale dnes už skutečně neobstojí ani po přivření obou očí). I ve hlavním příběhu, kde se hrdinové střetnou s Ultronem, je na můj vkus příliš prapodivných scenáristických obezliček, když hrdinové jak dementi vysvětlují čtenáři, co že to právě dělají ... teď zatočím svým mocným kladivem, zlý robote, a ztrestám tvou opovážlivost. A co třeba pasáž, kdy se Vision dostane z okovů prostě proto, že se to zrovna naučil? WTF? Kresba rozhodně neurazí, i když volba některých barev je trošku podivná. Kniha má své světlé chvilky a dává i sérií nepolíbenému čtenáři tušit, že je zde k objevení spoustu zajímavých vztahů, lidských příběhů i důmyslných zlořádů, ale celkově jde dle mého o dost průměrný kousek. Škoda :/.

17.02.2017 3 z 5

Ztráta paměti Ztráta paměti Jean van Hamme

O XIII vím hlavně díky skvělé FPS hře. První část komiksu rozhodně není špatná, jen prostě nezestárla úplně dobře a to i co se týče kresby. Ta sice není vyloženě mizerná a působí na jednu stranu precizně, ale na druhou staře. osobně mám raději modernější pojetí. Sám agent XIII rozhodně funguje obstojně a i příběhové kličky dokáží zaujmout. Ten již zajetý mustr, kdy se XIII vždy někde stránku plácá, aby na další musel za doprovodu kulek utíkat, se však malinko zajídal i na tech 48 stránkách. Uvidíme, co přinesou další díly, protože i přes všechnu tu kritiku není XIII bez potencionálu a tři hvězdy jsou celkem přísným hodnocením. Příště možná očko přimhouřím.

11.08.2018 3 z 5

Crew2 #01 Crew2 #01 kolektiv autorů

Hned první číslo restartované Crwe přichází s velice slušnou sestavou. Nejdelší komiks v čísle Lobo je trochu moc "over the top" a ani zdaleka mne nebavil jako některé další, ale koule se mu upřít nedají (jen ten Lobo je zde vážně prevít, kterého by bylo lepší zalít do betonu). Jako nejsilnejší se pak jeví Alan Moore, který je v tomto čísle zastoupen hned dvakrát. Příběhy postav Jack B. Quicka i Greyshirta jsou správně originální (v prvním případě správně bizarní, ve druhém zase se super pointou). Špatné nejsou ani zbývající ukázky, snad jen Trollí příběh na pouhé tři stránky je kvůli svému titěrnému rozsahu vyloženě jen takovou příliš kratičkou upoutávkou. Můj výtisk bohužel postrádal čtyři strany (nevím, zda nejde o plošnou chybu), kdy jsem se dočkal pouze bílého listu bez potisku (jednou je to bohužel uprostřed příběhu, kvůli čemuž jsem si musel část domýšlet). Jako celek jde o nadprůměr a velice obstojný výběr ukázek, doplněných o články o zámořských i evropských komiksech. P.S. S uživatelem HlavaXXII jsme se zajímavě rozešli v tom, co stojí, a co naopak příliš nestojí za přečtení... sto lidí, sto chutí.

28.05.2018 4 z 5

Fury: Bůh ochraňuj válku Fury: Bůh ochraňuj válku Garth Ennis

Tak tohle byl neskutečnej nášvih! Furyho, jak ho pojal Marvel ve svých filmech moc nemusím, o to víc mne překvapilo duo Ennis – Robertson se svojí verzí. Skvělá akce, úžasné nápady i dialogy, zábavně šílené i šíleně zábavné postavy a nespoutaná brutalita dělají z tohohle kousku výbornou zábavu, kterou jsem tak nějak očekával od všech komiksů, když jsem s nimi začínal. Není to hloupoučké a naivní a i když se i zde jde "over the top", vůbec to nevadí, protože to jednoduše sedne do celkového konceptu knihy. Pochvalu si zaslouží i hravá a detailní kresba. Nečekal jsem skoro nic a dostal toho sakra hodně! Můj "guilty pleasure".

03.05.2018 5 z 5

World of Warcraft: Kniha první World of Warcraft: Kniha první Walter Simonson

Ok. tak tady budu možná trochu nadržovat, protože se první knize komiksového Warcraftu i přes řadu chyb povedlo zabrnkat na nostalgickou strunu. Pokud jste tak někdy v minulosti seděli u WoWka, tohle vás na mnohých místech pohladí po duši, když se trojice hrdinů vydá do hráčům známých zákoutí, nebo se střetne se známými postavami. Na scénáři by šlo ale ještě dost zamakat a vyškrtat některé naduté, nebo přímo trapné repliky. Kresba se mi po zběžném prolistování moc nelíbila, ale nakonec jsem si ji oblíbil. A to i přes její občasnou nepopiratelnou nepřehlednost zejména v akčních pasážích, na kterých by chtělo rozhodně zapracovat. Z dvojice scénář/kresba ale jasně vychází jako vítěz obrázky. Warcraft je tak nadprůměrným, ale nikterak objevným komiksem, který zejména bývalým hráčům WoWka vykouzlí úsměv na tváři. Dalším dílům, pravděpodobně s nějakou slevou, se tak vůbec bránit nebudu.

19.12.2017 4 z 5

Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Warren Ellis

Potenciál Planetary rozhodně nelze upřít, příběhy trojice archeologů však trpí dost zvláštním neduhem. Snow, Wagnerová a Bubeník jsou mnohdy spíš takovými takřka nezúčastněnými pozorovateli a příběhy se tak odehrají i bez jejich přičinění. A to minimálně mě prostě vůbec nesedělo... klidnější pasáže, kde trojice hrdinů jen něco popisuje, nebo v klídečku rozmlouvá tak působí naprosto bezpředmětně... stejně zase budou jenom významně koukat z dálky. Je patrné, že jednotlivé příběhy jsou součástí něčeho většího (a potencionálně dost zajímavého), jednotlivě však bohužel neobstojí a často vyšumí do prázdna ("sakra, to jako bylo všechno?"). Ani kresba nemá moc co nabídnout... Ta je na jednu stranu moderní, ale žalostně postrádá detaily, díky čemuž z některých stránek čiší nuda.

04.03.2017 3 z 5