woodward woodward komentáře u knih

Třikrát Inspektor Borniche Třikrát Inspektor Borniche Roger Borniche

Policajt, kterej umí psát. A dobře. To je dost neobvyklé. Ale pět hvězd bych dal v každém případě.

17.08.2015 5 z 5

Člověk obojživelník Člověk obojživelník Alexandr Romanovič Běljajev

Přečetl jsem. Ani jako klukovi se mi to moc nelíbilo. Ruská sci-fi mě nikdy moc nebrala.

16.08.2015 1 z 5

Zemí šelem Zemí šelem Jules Verne

Parní slon je skvělej. Ale Verneovým příběhům moc nesvědčí zápletky, v kterých se vyskytuje "skrytý" zrádce, protože jaksi nijak moc skrytý nebývá. Ještě Ayrton v Dětech kapitána Granta zůstal jakž takž zamaskovaný až do posledního okamžiku, ale tenhle zloduch byl jasnej od první chvíle. Soutěž v zabíjení tygrů - to patří k době, kdy byl román napsaný, ale i to mi bylo při četbě trochu proti mysli. Nicméně je to verneovka a ty mám rád už od předškolních let. Dávám čtyři hvězdy.

16.08.2015 4 z 5

V tomhle příběhu mě pořád něco mate: Proč přesně je v závěru Harry tak naštvanej kvůli tomu, že používal Snapeovu knihu? Jeho mínění o Snapeovi bylo v podstatě vždycky stejné. Ta kniha na ničem nemohla nic změnit - a ničemu by nepomohlo, kdyby se jí zbavil.

16.08.2015 5 z 5

Klan velkého medvěda 1 Klan velkého medvěda 1 Jean Marie Auel

Před mnoha lety jsem si tuhle, hm, knihu, koupil tuším ve Štrasburku na nádraží. A později, když už jsem to načal, jsem cítil potřebu opatřit si ještě další dva díly, abych zvěděl - jak by možná řekli cimrmanologové - jestli to pokračování bude stejně slabé jako začátek. Připouštím, že nemám ani tušení, kde ty knihy jsou teď a vůbec se mi po nich nestejská. Neuvěřitelnej, nemožnej americkej blábol.

15.08.2015 1 z 5

Švýcarský Robinzon (převyprávění) Švýcarský Robinzon (převyprávění) Johann David Wyss

Dílko určené dětem, s jasně výchovným záměrem. Dneska už se k němu vracím jen málokdy, vyloženě z nostalgie. Jako kluk jsem to měl rád, i když už tehdy mi ti sloni a mroži žijící v jednom koutě světa vedle sebe trochu šli na nervy.

14.08.2015 4 z 5

Válka na jezeře Tanganika Válka na jezeře Tanganika Giles Foden

Velmi zajímavé vyprávění o velmi zastrčeném bojišti první světové války. C. S. Forester se tímto příběhem inspiroval k napsání Africké královny.

29.07.2015 5 z 5

Bushova válka Bushova válka Bob Woodward

Tak trochu "rychlokvašené" vyprávění o reakci Spojených států na teroristické útoky z 11. září. O Bobu Woodwardovi se již dlouho předtím proslýchalo, že má jakési vazby na komunitu amerických tajných služeb, což se po přečtení Bushovy války zdá dosti pravděpodobné. Poněkud "nenovinářsky" oslavné pasáže o Bushovi mladším jsou zajisté daní za to, že autor vůbec dostal příležitost toto dílo napsat. I přesto kniha obsahuje spoustu zajímavých detailů o válce v Afghánistánu i o zákulisí rozhodovacích procesů v americké politice.

29.07.2015 3 z 5

Sněhurka Sněhurka Ed McBain

Je to moc pěkně napsané - jenže každý čtenář detektivek musel poznat - pozor,spoiler -, že kdyby Sára opravdu nepatřila do blázince, byl by ten příběh docela o ničem. Konec spoileru. Příliš průhledné, ale i tak dám čtyři hvězdy.

Frankové Frankové Edward James

Nejvíc mě zaujaly autorovy úvahy v úvodu knihy o definici národa a o tom, podle čeho se dnes dá v pramenech rozeznat, kdo byl Frank a kdo jenom pořímštělý Gal s franským jménem. Zajímavé je i pomyšlení, jak by Evropa vypadala, kdyby Karel Veliký odkázal říši jen jednomu ze svých synů a nerozdělil ji na tři díly.

Baskové Baskové Roger Collins

Je to asi nejzajímavější položka z edice "Dějiny národů" nakladatelství Lidové noviny. O dějinách Basků toho opravdu moc nevyšlo, nejspíš i proto, že se o nich nic moc neví. Roger Collins si s tím dal úžasnou práci. První kapitoly jsou skoro jako detektivka. Strabónovy zmínky, vojenské nápisy z římských časů v Británii, Prudentiova báseň o mučednících, opravdu jen střípky, ze kterých se skládá obrázek, který možná ukazuje počátky Basků a možná taky ne...

Beraní dvůr Beraní dvůr Emil Vachek

Prvorepubliková klasika posunutá do zlých časů padesátých let. To prostě nemůže fungovat. Původní Klubíčko byl rozmarný excentrik, což se do nudné strohosti komoušských esenbáků nedalo vecpat. Jeho kamarád, novinář Arne Maurin, by v šedivé realitě Beraního dvora nejspíš skončil v base. Je mi líto, že Vachek tuhle knížku napsal.

25.07.2015 2 z 5

Podivné námluvy lorda Petra Podivné námluvy lorda Petra Dorothy L. Sayers

Jedna z nejlepších detektivek D. Sayersové. Je to chytré, složité, zábavné.

pro kattyV: ještě lepší omeletu najdete v "Literárních vraždách" (orig. Plot it Yourself) od Rexe Stouta.

24.07.2015 5 z 5

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Špionážní klasika, Forsyth ve skvělé formě - která ho po skončení studené války trochu opouští. Pět hvězd.

23.06.2015 5 z 5

Džingischán Vládce všeho lidstva Džingischán Vládce všeho lidstva Lamb Harold

Velmi pěkně podaný příběh největšího dobyvatele všech dob. Autor Džingischána nijak neidealizuje, spíš vysvětluje pohnutky jeho činů - "vzal si od světa, co potřeboval a učinil tak válkou, protože neznal jiných prostředků" - a srovnává jej s dobyvateli západního světa: "Pochody jeho hordy se netáhly na míle, ale na stupně zeměpisné délky a šířky..., Napoleon ponechal jednu armádu jejímu osudu v Egyptě, trosky jiné armády opustil na sněžných pláních Ruska a nakonec se vřítil do pohromy u Waterloo..., Alexandrovi generálové se po jeho smrti mezi sebou bili o království a Alexandrův syn z něj musel uprchnout..., ale Džigischánův vnuk Kublaj stále ještě vládl nad polovinou světa." Také připomíná, že "kočovník, lovec a pastýř stád překonává válečnou strategií moc tří císařství...; barbar, který nikdy předtím nespatřil města a neuměl vůbec psát, vydal zákoník pro padesát národů." Lambova kniha je zatím asi nejlepším faktografickým zpracováním tohoto tématu, alespoň pokud jde o knihy určené široké veřejnosti. Bylo učiněno několik pokusů o film, ale žádný z nich se ani nepokusil obsáhnout příběh Džingischánova života v celé šíři. Pět hvězd.

21.06.2015 5 z 5