wiix wiix komentáře u knih

Požierači neba Požierači neba Paolo Giordano

Veľmi silný, emocionálny príbeh, ktorý ma spočiatku vtrhol do deja, no od polovice knihy sa mi príbeh vzďaľoval a išiel mimo môj záujem. Ako oddychovka super.

09.07.2019 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Toto veru nie je môj štýl, ani som to nemohla dočítať i keď to nebolo až tak tragické.

14.06.2019 2 z 5

Mimi a Líza 2 Mimi a Líza 2 Alexandra Salmela

Väčšinou druhé diely úžasných kníh pokrivkávajú, no toto bolo opäť úžasné, poučné, zaujímavé a prudko tématické (o nevidiaciach a Braillovom písmom).

22.11.2018 4 z 5

Najhoršie deti na svete Najhoršie deti na svete David Walliams

Deti je ľahké nadchnúť, stačí slovo hovienko či nejaké zosmiešnenie iného dieťaťa a príbeh sa im páči. Už náročnejšie je upútať dospeláka detskou knihou a to sa mu teraz nepodarilo.

27.10.2018 3 z 5

Tu som Tu som Jonathan Safran Foer

Táto kniha bola štyri pätiny obsahu pre mňa výbuch emócii a viet, ktoré boli presne to, čo som očakávala niekedy v knihe čítať a čo som si niekedy myslela o veciach, situáciach, živote. Niekedy ma autorov štýl tak uchvátil, že som mala pocit, že toto som ja a zároveň toto je pre mňa a o mne. Veľmi subjektívne hodnotenie, áno. No o tom je literatúra, nie? O človeku, o imaginácii, o živote a emóciach.
Nedokážeš povedať: ‘Toto som ja.’ Nedokážeš povedať: ’Som ženatý, mám tri krásne deti, pekný dom, dobrú prácu, nemám všetko, čo chcem, nevážia si ma tak, ako by som chcel, nie som taký bohatý alebo milovaný, ako by som chcel, ale toto som ja, rozhodol som sa tak a priznávam to.’ To nevieš povedať. No nedokážeš ani priznať, že potrebuješ viac, že chceš viac. Nedívaj sa na druhých, ty nevieš priznať ani sám sebe, že si nešťastný.

Láska nie je pozitívna emócia. Nie je požehnaním a nie je prekliatím. Je požehnaním, ktoré je prekliatím, no nie je to ani to. Láska k vlastným deťom nie je láska k deťom ani láska k partnerovi, ani láska k rodičom, ani láska k príbuzným, ani láska k myšlienke rodiny.

29.08.2018 4 z 5

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Chimamanda Ngozi Adichie

Hneď za sebou som čítala publikovaný prejav Rowlingovej na univerzite v Harvard a tejto prejav na Tedx v Afrike. Cítim znažný rozdiel v kvalite a v osobnom rozmere prejavu. Tu som sa cítila viac doma aj v názoroch, ktoré som si predtým nikdy nemyslela. Kniha mala hlavu aj pätu, tiež emocionálny rozmer a pravdivosť v posolstve, ktoré niesla.

06.07.2018 4 z 5

Skvelý život Skvelý život J. K. Rowling (p)

Neviem prečo je toto vydané ako kniha. Ok, mimo tohto faktu si myslím, že nič prevratné, vtipné, nové, inovátorske, iniciatívne v nej povedané nebolo.

04.07.2018 2 z 5

Valčík stromů a nebe Valčík stromů a nebe Jean-Michel Guenassia

Priznávam, že som do Vinca. No tiež aj uznávam, že som od románu, ktorý bol viac beletria ako faktografia, čakala viac. Napriek tomu sa to čítalo dobre, z emócii úzkostných a smutných som prechádzala so romantických a úsmevných. Príbeh odvíja vzťah medzi Vincentom van Goghom a Margueritte Gachetovou, ktorý nikdy nebol potvrdený, avšak je vykreslený veľmi búrlivo a na pozadí tejto romance sú úryvky z novín a z dejín politiky a Francúzska a tiež život slávneho maliara a jeho životné nešťastie.
"Nestávate sa niekým preto, čo robíte, ale tým, aké miesto zastávate v spoločnosti. A ja som bola, rovnako ako iní, len hlúpa ovca, neschopná prejaviť trochu originality a vystúpiť zo stáda. Často svoje hlúposti ospravedlňujeme vekom a je pravda, že som bola len mladá husička, jeho talent mi mal biť do očí, ale bola som slepá, rovnako ako moji súčasníci, a mala som zostať ticho. Mlčať a obdivovať. Tešiť sa zo šťastia, že môžem tráviť čas s takým géniom, žiť v jeho blízkosti, počuť jeho slová, pozorovať ho pri maľovaní."

18.06.2018 3 z 5

Matka Matka Maxim Gorkij (p)

Budem písať o knihe mimo jej politický obsah (a áno, ide to). Budem písať o hlavnej myšlienke, ktorou je matka, jej city, zmýšľanie, vzťah k synovi a životu. Matku si nemožno neobľúbiť. Jej chytrosť a citlivosť zároveň, vášen, ktorá v nej vzrastá a láska k dobru sú chytľavé. Miestami dielo rušia politické a socialistické názory, ktoré sú s týmto časovým nadhľadom mylné. No i tak toto dielo ostáva v mojom povedamí ako zaujímavé a čitateľné. Je prešpikované myšlienkami o sile a nezdolnosti, o vymanení sa z hlúposti a zadubenosti myslenia:
" Pomôž mi! Daj mi knihy, ale také, aby si človek nenašiel pokoja, keď ich prečíta. Treba ľuďom nasadiť ježa do hlavy, ježa pichľavého! Povedz tým svojím mestským, čo pre vás píšu, aby písali aj pre dedinu! Nech tak podkúria, aby dedina zovrela, aby ľud šiel aj na smrť."
Tiež som tam našla aj nádherné vyznania matky, matky jedného syna, matky celého hnutia. Vyznania nie o láske ale o vďačnosti z osvietenia myslenia a o vďačnosti za múdrosť:
"My robotní ľudia cítime všetko, ale je nám ťažko to vysloviť, hanbíme sa, že reku aj chápeme, a vypovedať to nevieme. A často sa zlostíme na vlastné myšlienky, lebo sa hanbíme. Život nás zo všetkých strán šľahá a bije, radi by sme si oddýchli, ale myšlienky nám nedajú."

04.06.2018 4 z 5

Budha z predmestia Budha z predmestia Hanif Kureishi

Táto kniha mi bola odporúčaná. No poučením mi je, že sa nemám prehnane na niečo tešiť a už vôbec nie nechať sa zmiasť obalom knihy. Príbeh, hlavná idea a vykreslenie postáv bolo skvelé, niektoré vety som si mala chuť podčiarknuť, takú výpoveď v sebe niesli. Avšak celkový dojem z knihy a to, či sa mi dobre čítala, musím zhodnotiť ako dobrý priemer. Kniha v sebe miesi v zaujímavom koktejli témy ako rôznorodosť a rôznorasovosť Anglicka, politickú stránku tejto monarchie, dospievanie a taje spirituálnych filozofii v kontraste obyčajného človeka. No miestami príbeh nikam nesmeroval, možno aj nudil.
"A my sme anglické krásky dobývali tak, ako celé Anglicko; keď sme získali túto korisť, túto láskavosť a krásu, mohli sme vzdorne pozrieť do očí impériu a jeho sebavedomiu - do očí Chlpatému chrbtu, do očí jeho skurvenej doge. Stali sme sa súčasťou Anglicka a zároveň sme hrdo stáli mimo neho. No nedosiahli sme úplnú slobodu, kým sme sa neoslobodili aj od zatrpknutosti, odporu. A dalo sa to vôbec, keď sa zatrpknutosť a odpor každučký deň obnovovali?"

21.05.2018 3 z 5

Pan Smraďoch Pan Smraďoch David Walliams

Od začiatku vtipné, zvoľna prechádzajúce do pointy s vyvrcholením vo víťazstve dobra nad zlom. Takto si predstavujem knihy pre deti.

10.03.2018 4 z 5

Mucha Mucha Dominik Dán

Do čítania tejto ďalšej dánovky som šla s tým, že je to proste slovenská klasika medzi detektívkami a už mi Dán ukázal snáď všetko. No dej a obsah knihy ma absolútne prekvapili, dostali a nadchli.

06.02.2018 5 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Podľa mňa sa nedá určiť, o čom vlastne kniha je. Teda samozrejme, je jasné, že je o troch súrodencoch, ich vzťahu v priebehu času, o tom ako ich ovplyvní strata rodičov a ako to určí ich životné smerovanie. Je o smrti aj láske, o osude i slobode. V skutočnosti je však nejasné, čo týmto kúskom chcel autor povedať. Že minulosť sa nedá zmeniť ani nič neznamená? Že vzťahy sú dôležité a určujúce pre naše ďalšie fungovanie? Že snívanie a realita musí ísť ruka v ruke? Ja si odnášam toto všetko plus pár myšlienok navyše.
A navyše...Pri niektorých pasážach som prvý krát zistila, aký vie byť pohľad silný. "Pohľad silnejší než akákoľvek odpoveď, nemý, a predsa agresívny, žalujúci a súčasne ľutujúci. Videl som v nej čosi, čím bola a nechcela byť. No v jej očiach som videl najmä sám seba, to, čo sa zo mňa stalo, a to, čo sa nestalo."
Si pripomínateľ a uchovávateľ.

15.08.2017 4 z 5

Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov Ernst Hans Gombrich

Už dlho som sa necítila tak chytrá z dejín. Nie pre kvantum poznatkov, ktoré tu autor do knihy vtesnal, ale vďaka prepojeniu dejín sveta, jednotlivých krajín s inými udalosťami, podanými jednoducho a pútavo. Poslednú časť, ktorá sa ho bytostne týkala si mohol avšak odpustiť a poňať to radšej profesionálne, ale budiš mu odpustené, pretože zvyšných 300 strán mi to vynahradilo.

28.07.2017 5 z 5

P.S. Milujem Ťa P.S. Milujem Ťa Cecelia Ahern

Keď ja mám takéto sladké a nevinné čítanie rada! V lete je to lahoda si trápne poplakať a neriešiť štýl, vetné skladby, hĺbku či posolstvo.

25.07.2017 4 z 5

Uspávanka Uspávanka Leïla Slimani

Knihu mi odporučila kamarátka s vetou: Nie je to vôbec o vražde tých detí, ale o odlišnom uhle pohľadu na život pestúnok. No dobre, pustila som sa do tejto útlej knižôčky s vervou, ale ostala som sklamaná nad povrchnosťou a nudnosťou spracovania.

15.07.2017 2 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Akosi mi tie francúzsko-anglické doberačky neprišli vtipné. Irónia a vtip naozaj približujúcim sa koncom slabli,a ž boli vcelku nudné a trápne.

24.05.2017 3 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Rada si čítam o živote "dôležitých" ľudí. A veru toto stálo za to. Avšak niektoré prepájania a konšpirácie o rôznych svetových veľmociach a spoločnostiach mi prišli ako príliš dlhá a pre mňa nepodstatná vsuvka.

04.04.2017 3 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Pre mňa zatiaľ "naj dánovka" plná napätia, minulosti a ešte vzdialenejšej minulosti postáv, rôzne bočné deje a prudká čitateľnosť tohto diela, za mňa skvelé.

12.02.2017 5 z 5

Cudzie dcéry Cudzie dcéry Zdenka Becker

Taký obyčajný príbeh jednej rodiny, sprievodca životom rodiny so samými dcérami a ich trápeniami v bývalom režime. Vcelku klišé téma popísaná miestami nudne, miestami prirodzene čitateľne, avšak nič závratné do môjho života nepriniesla.

10.02.2017 4 z 5