WEIL WEIL komentáře u knih

Od Mánesa k Švabinskému Od Mánesa k Švabinskému Ludvík Páleníček

Autor i zde potvrzuje trvalý zájem o hodnotné umění v českém výtvarném životě v minulém a předminulém století.

Max Švabinský, medailón Max Švabinský, medailón Ludvík Páleníček

autor propagoval ve svém životě především Maxe Švabinského. Osobnostně i umělecky mu byl nejbližší.

26.11.2011

Jindřich Mošna, herec realistický Jindřich Mošna, herec realistický Ludvík Páleníček

Věčná škoda, že Jindřich Mošna se nedostal více na stříbrné plátno, díky němuž by i dnešní diváci mohli ocenit jeho herecké umění.

26.11.2011

Karolína Světlá, bojovnice revoltující Karolína Světlá, bojovnice revoltující Ludvík Páleníček

Osobně jsem velice rád, že Jan Neruda si rozuměl ve svém životě z ženského pokolení asi jen s Karolínou Světlou, která mu lidsky i materiálně nejednou pomohla.

25.11.2011

Výtvarné umění na Kroměřížsku a Zdounecku Výtvarné umění na Kroměřížsku a Zdounecku Ludvík Páleníček

Dobrá propagace regionálního umění, navíc napsaná autorem, který uměl psát a vysvětlovat velmi srozumitelně.

25.11.2011

Jaroslav Vrchlický divadelním kritikem Jaroslav Vrchlický divadelním kritikem Ludvík Páleníček

Vrchlický si zajisté zaslouží velkou pozornost naší kulturní veřejnosti.

Okouzlený satyr Okouzlený satyr Ludvík Páleníček

Max Švabinský patří mezi nejzajímavější české malíře a ilustrátory, narodil se v Kroměříži, a podobně i autor této knihy, která nás provází životem mimořádně plodného umělce.

V knize je i něco z korespondence M. Švabinského, a na konci chronologie jeho života v běhu dějinných události.

25.11.2011 4 z 5

Hamptifongovy ilustrované dějiny moderní Evropy Hamptifongovy ilustrované dějiny moderní Evropy Hsi-Huey Liang

Čtivé dějiny s velkým množstvím ilustrací, které dokreslují dobové výtvory lidstva.

Kniha začíná tím, jak pracuje historik a co ke své práci potřebuje. Je zaměřená na výřez dějin 1789 - 1989.

25.11.2011 5 z 5

Moravsko-slovenské vztahy v lidové kultuře Moravsko-slovenské vztahy v lidové kultuře Jiří Langer

Kniha slouží pro poučení, pro všechny zájemce o folklor a naše předky, nejen z regionů, které jsou čtenáři blízké.

Dialogy o kráse Dialogy o kráse Platón

Jak známo, Sokrates nic nenapsal a zdá se, že si ho Platón spíše vymyslel, než že by existoval.
A přece význam této knihy je především ve schopnosti rétorické, umění vést dialog, a rétorika byla především v Antice běžný vyučovací předmět, a jednalo se i o snahu umět se vyjadřovat, mluvit s druhými, a nemalý význam měla i složka výchovná.

Kniha patří díky svému rázu ke klenotům světové literatury a myslím, že oprávněně.

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Když jsem se dostal k této knize, tak jsem očekával přece jen něco jiného, skrz tvorbu autora, než "Indickou báseň o mystických osudech dobrého prince". Četlo se mi to hezky, i když jsem se neměl o co jiného opřít než jen o údajnou legendu.

25.11.2011

Zabijem Pastiera (Atentát na pápeža) Zabijem Pastiera (Atentát na pápeža) Šebastián Labo

Zajímavá kniha, v níž vedle dostupných faktů autor pracuje i s různými hypotézami a spekulacemi.

25.11.2011 3 z 5

Vzpoura svědomí Vzpoura svědomí Rudolf Petershagen

Zajímavě popsaný pohled vojáka na bitvu u Stalingradu.

25.11.2011 4 z 5

Jen počkej! V zábavním parku Jen počkej! V zábavním parku Felix Solomonovič Kamov (p)

Vždy mi bylo u těchto večerníčků líto, že vlk, který je tak podnětný a žije naplno má tolik smůly a tolik musí trpět a ostatní se mu za to ještě smějí.

Plameny nad Arktidou Plameny nad Arktidou Jevgenij Ivanovič Rjabčikov

Je to kniha zvláštního úhlu nazírání na vývoj SSSR.

Závěrečný odstavec:

Zahleděn do budoucnosti Tajmyru, představoval jsem si především pokolení šťastných sovětských lidí komunistického zítřku, lidí, kteří jsou hrdí na svůj bohatý kraj a vzpomínají těch, kteří na výzvu strany započali velikou cestu na sever, zatloukali první kolíky do půdy nepoddajné tundry, promrzlé za milióny let, vzpomenou těch, kteří stavěli Norilsk a vnesli život do města, které je nyní pýchou Sovětského svazu.

24.11.2011 3 z 5

Vaříme zdravě, chutně a hospodárně Vaříme zdravě, chutně a hospodárně Juliana A. Fialová

Z kuchařky občas čerpám, a celou ji prostudovanou zdaleka nemám.

24.11.2011 4 z 5

Životy posledních Rožmberků II. Životy posledních Rožmberků II. Václav Březan

Druhý díl je podobně jako první doplněn fotografiemi, erby, kresbami a je o obou posledních a významných Rožmberků.

23.11.2011 4 z 5

Životy posledních Rožmberků I. Životy posledních Rožmberků I. Václav Březan

Březanova kronika životů posledních Rožmberků - Život Viléma z Rožmberku - od let 1546- 1592; a Život Petra Voka z R. 1557 - 1612.

23.11.2011 4 z 5

Na obzoru Dubrovník Na obzoru Dubrovník Bohumír Fiala

Knihu jsem nepřečetl celou, nebudu ji tedy hodnotit.

Dubrovník je město významných památek, řada z nich byla zničených občanskou válkou v Jugoslávii začátkem 90. let 20. století a některé z nich později opraveny.

22.11.2011

Dlouhé čekání Dlouhé čekání Bernard Clavel

Tahle kniha mě zatím moc nezaujala.

22.11.2011