Dialogy o kráse

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tři Platónovy dialogy (Ión, Hippias větší a Faidros), z nichž první dva pocházejí z Platónova mládí a třetí z pozdějšího období, spojuje úsilí definovat podstatu krásna. Platón se v nich pokouší určit shody a rozdíly mezi uměním a filozofií, vyložit podstatu umělecké tvorby a stanovit pravidla řečnického umění. Kniha je záznamem dialogu mezi Sokratem a třemi moudrými muži – Iónem, Hippiem a Faidrem. Ión, jeden z nejslavnějších rapsódů, řeší se Sokratem, zda jeho umění recitovat Homéra vychází ze odborné znalosti či jakéhosi božského vnuknutí, které Ióna k Homérovi přitahuje. Hippias je pro změnu Sokratem těžce zkouśen v otázce, co je to krása a jak vypadá její nejpřesnější definice. Nejznámější dialog s Faidrem pak řeší podstatu řečnictví a jeho krásy......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21791/dialogy-o-krase-21791.jpg 4.355
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Dialogy o kráse

Freiherr
11.02.2020

Po tomto souboru dialogů (nejen) o kráse jsem sáhl, maje Faidra již dříve přečteného, s úmyslem porovnat úroveň překladu a nechat se poučit dalšími dvěma dialogy. Musím říci, že oproti překladu ze samého začátku 20. století je tento čtenářsky stravitelnější, ale vysloveně mě iritoval nový pravopis ve slově filosofie. Dovolím si proto vyložit etymologický původ onoho slova: filein (milovat) + sofia (moudrost) = filosofie (láska k moudrosti) a naproti tomu filein + zofos (tma) = filozofie (láska k temnotě). Proto prosím piště filosofii se S.
A nyní zpět k Platonovi. Je vidět, že si charaktery postav v dialozích vystupujících minimálně přibarvil - protože jinak by mu nemohl Ión tolikrát tvrdit, že není zběhlejšího odborníka na Homéra kromě něho. To by zkrátka racionálně uvažující člověk neudělal a po prvních pochybnostech ze strany Sokrata by svou rhetoriku změnil. Chápu ovšem, že Platon tohoto zveličení užil, aby zdůraznil potřebnou myšlenku a aby tedy kontrast mezi Iónem a Sokratem vynikl. Ve druhém dialogu mne mírně zklamalo, že nebyla poskytnuta souvislá definice krásy, o kterou se během celého rozhovoru s Hippiem přeli. No a Faidros? To je můj nejmilejší Platónův dialog. Začíná krásným líčením přírodní scenérie, kam se Faidros se Sokratem uchýlí, aby unikli spalujícímu horku. V první polovině jsou podány různé řeči na téma lásky milujícího a nemilujícího muže k miláčkovi (pederastie byla tehdy v Řecku obvyklá). Ve druhé části se Sokrates zamýšlí nad dialektikou a nad správným tvořením řečí. Vřele tento dialog doporučuji i těm, kdož jsou zatím filosofií nepolíbeni!

Evina.Cetba
28.09.2018

Platón formou dialogu se svými žáky vysvětluje své náhledy na umění a krásu.


Mimir
06.09.2018

Klasický, rafinovaný Sokrates. Ión zistil, že o Homérovi nič nevie a je len nadšeným fanúšikom. Hippias, učený sofista, v celom Grécku najmúdrejší, rezignoval pri definícii krásy a nakoniec Faidros zakončený Sokratovou modlitbou: "Milý Pane a ostatní bohovia tohto miesta, dajte mi, aby som sa stal vnútorne krásnym a môj zovňajšok nech je s mojím vnútrom v priateľskom súlade. Za boháča nech považujem múdreho a zlata nech mám toľko, koľko by uniesol len človek skromný."

304
19.05.2015

Nestárnoucí, bonbonek, po kterém se netloustne...

304
02.05.2015

Pochopila jsem, že s Platonem promlouvali bohové, sám ač vzdělaný , byl velice skromný. Rozmýšlel, které slova a jakým způsobem vyslovit, aby neurazil, ale povznesl lidskou mysl ze všední a únavné každodennosti. Láska je božská, je darem od boha Erose, syn Afroditin Zasloužená odměna člověku , silného obohatí, slabého zlomí. Domnívám se, že bůh nebyl pojem náboženským , ale iracionálním, což není nesmyslný a neexistující, ale něco co předchází hmotě a co nejsme schopni prozatím vědecky zdůvodnit...Platon patřil k lidem, kterým bylo dáno tolik rozumu, co ostatním, ale ještě více toho iracionálního koření a tak mohl pokorně rozmlouvat s tím, ve kterého mnozí nevěříme nebo věříme...

Luxiee Axony
24.02.2014

Musím se přiznat, že některé pasáže mi přišly hodně složité na pochopení - potřebovala jsem si to například i kreslit.. :) O abstraktních věcech není příliš jednoduché mluvit ani o nich číst. Ovšem i přesto bylo zajímavé nahlédnout do takových hlubokých myšlenek :))

Lusinkaoko
07.03.2012

První dílo od Platóna, které jsem četla a zcela mne uchvátilo ♥

WEIL
25.11.2011

Jak známo, Sokrates nic nenapsal a zdá se, že si ho Platón spíše vymyslel, než že by existoval.
A přece význam této knihy je především ve schopnosti rétorické, umění vést dialog, a rétorika byla především v Antice běžný vyučovací předmět, a jednalo se i o snahu umět se vyjadřovat, mluvit s druhými, a nemalý význam měla i složka výchovná.

Kniha patří díky svému rázu ke klenotům světové literatury a myslím, že oprávněně.