Dialogy o kráse

od:


KoupitKoupit eknihu

Tři Platónovy dialogy (Ión, Hippias větší a Faidros), z nichž první dva pocházejí z Platónova mládí a třetí z pozdějšího období, spojuje úsilí definovat podstatu krásna. Platón se v nich pokouší určit shody a rozdíly mezi uměním a filozofií, vyložit podstatu umělecké tvorby a stanovit pravidla řečnického umění. Kniha je záznamem dialogu mezi Sokratem a třemi moudrými muži – Iónem, Hippiem a Faidrem. Ión, jeden z nejslavnějších rapsódů, řeší se Sokratem, zda jeho umění recitovat Homéra vychází ze odborné znalosti či jakéhosi božského vnuknutí, které Ióna k Homérovi přitahuje. Hippias je pro změnu Sokratem těžce zkouśen v otázce, co je to krása a jak vypadá její nejpřesnější definice. Nejznámější dialog s Faidrem pak řeší podstatu řečnictví a jeho krásy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21791/dialogy-o-krase-21791.jpg 4.345
Žánr:
Literatura světová, Filozofie
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
Evina.Cetba
28. září

Platón formou dialogu se svými žáky vysvětluje své náhledy na umění a krásu.

pindo
06. září

Klasický, rafinovaný Sokrates. Ión zistil, že o Homérovi nič nevie a je len nadšeným fanúšikom. Hippias, učený sofista, v celom Grécku najmúdrejší, rezignoval pri definícii krásy a nakoniec Faidros zakončený Sokratovou modlitbou: "Milý Pane a ostatní bohovia tohto miesta, dajte mi, aby som sa stal vnútorne krásnym a môj zovňajšok nech je s mojím vnútrom v priateľskom súlade. Za boháča nech považujem múdreho a zlata nech mám toľko, koľko by uniesol len človek skromný."

304
19.05.2015

Nestárnoucí, bombonek, po kterém se netloustne...

304
02.05.2015

Pochopila jsem, že s Platonem promlouvali bohové, sám ač vzdělaný , byl velice skromný. Rozmýšlel, které slova a jakým způsobem vyslovit, aby neurazil, ale povznesl lidskou mysl ze všední a únavné každodennosti. Láska je božská, je darem od boha Erose, syn Afroditin Zasloužená odměna člověku , silného obohatí, slabého zlomí. Domnívám se, že bůh nebyl pojem náboženským , ale iracionálním, což není nesmyslný a neexistující, ale něco co předchází hmotě a co nejsme schopni prozatím vědecky zdůvodnit...Platon patřil k lidem, kterým bylo dáno tolik rozumu, co ostatním, ale ještě více toho iracionálního koření a tak mohl pokorně rozmlouvat s tím, ve kterého mnozí nevěříme nebo věříme...

Luxiee Axony
24.02.2014

Musím se přiznat, že některé pasáže mi přišly hodně složité na pochopení - potřebovala jsem si to například i kreslit.. :) O abstraktních věcech není příliš jednoduché mluvit ani o nich číst. Ovšem i přesto bylo zajímavé nahlédnout do takových hlubokých myšlenek :))

Lusinkaoko
07.03.2012

První dílo od Platóna, které jsem četla a zcela mne uchvátilo ♥

WEIL
25.11.2011

Jak známo, Sokrates nic nenapsal a zdá se, že si ho Platón spíše vymyslel, než že by existoval.
A přece význam této knihy je především ve schopnosti rétorické, umění vést dialog, a rétorika byla především v Antice běžný vyučovací předmět, a jednalo se i o snahu umět se vyjadřovat, mluvit s druhými, a nemalý význam měla i složka výchovná.

Kniha patří díky svému rázu ke klenotům světové literatury a myslím, že oprávněně.