Timaios / Kritias

od:


KoupitKoupit eknihu

Dialogy. Timaios líčí vznik světa, znovuobnovení učení o idejích za pomoci pythagorovské číselné spekulace; Kritiás je nedokončený, obsahuje „politický mýtus“ o Atlantidě.

Dotisk třetího opraveného vydání z roku 2003.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26159/timaios-kritias-26159.JPG 4.129
Orig. název:

Τίμαιος / Κριτίας (-360)

Žánr:
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Oikoymenh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
Al.lio
15.02.2015

Tento dialog není typickým dialogem, je psán formou souvislé přednášky a to nejprve Timaia, posléze Kritia. Najde se v něm sice pár záchytných Platónových myšlenek - např. o prahmotě. Krom toho bych však tento dialog, vzhledem k tomu, že popisuje především zastaralé biologické a fyzikální názory, doporučila těm, kteří jsou na tuto oblast vědy zaměřeni a tyto, dnes už většinou vyvrácené, poznatky odkázala k přečtení spíše pro zajímavost ohledně historie vývoje vědy. Obdivuhodná je však zajisté Platónova metafyzická nadčasovost založená nikterak na empirickém poznání.

k009
22.02.2014

Krásný dialog, v tomto případě spíše monolog. Při čtení je třeba brát v úvahu dobu, kdy text vznikl, jinak jej snad ani nemá smysl začínat číst. Pokud se však čtenář vžije do tohoto paradigmatu, objeví tak sílu Platónových myšlenek. Mně se nejvíce líbily popisy funkcí orgánů v těle. Také nesmím opomenout zmínku o Atlantidě.

black.susi
20.04.2011

Ne nadarmo je Timaios označovan jako jeden z nejsložitějšich Platonovych dialogu, fakt se nečetl zrovna dobře. Na mě tam bylo trochu moc matematiky a některe věci jsou asi pro většinu lidi fakt nepředstavitelne (jako třeba vznik živlu z pravouhlych trojuhelniku). Ale když se člověk prokouše zhruba prvni polovinou, tak pak už je to jenom lepši, jednoduši, přehlednějši a zabavnějši. Nechci davat špatne hodnoceni jenom proto, že je na mě knižka moc složita, takže raději nehodnotim

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

filozofie kosmologie (vznik, vývoj a zánik vesmíru) stvoření světa Atlantida politická filozofie

Autor a jeho další knihy

 Platón

Platón
řecká, -427 - -347

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených52x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených2x
v Knihotéce17x
v Chystám se číst16x
v Chci si koupit11x