VladimirTetur VladimirTetur komentáře u knih

Śrímad-Bhägavatam. Zpěv druhý Śrímad-Bhägavatam. Zpěv druhý Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda

Tak tohle už je celkem maso. Prabhupáda zde válí.

Pokud jste se prokousali hinduistickou new-age literaturou až sem, tak je vám jasné, jak funguje prozelytismus pro vytrvalé čtenáře.

Úvodní marketingová gíta je krásná kniha pro získání stáda povrchních sympatizantů. Jen málokdo se pak prokouše šrímad-bhagavatamem až do místa, kde Prabhupáda odhalí další vrstvu své doktríny: "Ten kdo čerpal z nebeských darů pána Kršny zjevené milosrdně v Bhagavadgítě a nepodřídil se, je ten nejhanebnější zrádce!" (přibližná citace z prvních kapitol této knihy, nehodlám to teď dohledávat konkrétněji). Je jasné, že člověk, kterému tohle dojde a už je členem komunity, má jen dvě volby. Podřídit se a nebo odejít. Člověk, který si to čte doma pravidelně na hajzlíku akorát ztratí na čas chuť tyhle fialové hnusy dále zkoumat.

Dávám jednu hevězdu za přínos k poznání "duchovního machiavellismu".

13.12.2016 1 z 5

Manažeři války Manažeři války Ivan Brož

Medailony vhodné jen jako rozcestník k dalšímu studiu dějin. Brož píše čtivě, ale s managementem tahle kniha nemá nic společného. Popis životních osudů je příliš stručný.

12.12.2016 3 z 5

Úspěšná sebemanipulace Úspěšná sebemanipulace Ivo Toman

Jako kniha za skoro čtyři kila je to průser. Některé informace jsou užitečné, ale vydaly by ve stručné formě jen na rozsáhlejší esej.

12.12.2016 odpad!

Jack - Rovnou k věci Jack - Rovnou k věci Jack Welch

Na rozdíl od pokračování této knihy, které bylo ubohé, se tohle dalo číst. Pečlivě sepsaná profesní biografie. Inspirující kniha.

30.11.2016 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Coelho mě motal na naviják tak do půlky knihy, kde už jsem docela tušil kam to celé směřuje. Závěr je pak samoúčelně useknutý, že jsem byl až trošku naštvaný nad promrhaným časem. Nenaplněné doufání v to, že to celé skončí sepsáno trošku překvapivěji, hlouběji, .... prostě lépe.

A proto za mě 2/5.

31.10.2016 2 z 5

Talent nerozhoduje Talent nerozhoduje Geoff Colvin

Tématicky je tato kniha perfektním doplňkem ke knize "Druhý věk Strojů/Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee", dokonce je psaná pdobným stylem (podnětné rešerše, citace, reference na výzkumy, dobrý poznámkový aparát, dobrý seznam literatury). Perfektos. Talent neexistuje.

Solidní materiál podávající důkazy, že rozhodujou jen přirozené předpoklady* a ocelová vůle makat při překonávání překážek.

*Když jsem dvoumetrový kolohnát s IQ90 a dobrou fyzickou regenerací, neznamená to, že mám talent na basketbal. Jsou to jen přirozené předpoklady a pokud člověk nemaká, nemusí to znamenat nic.

*Když mám IQ150 a od základky až po první ročník univerzity (v tom lepším případě) jsem se nemusel na výuku vůbec připravovat a procházel jsem naším zdegenerovaným neomarxistickým školstvím bez nejmenšího úsilí s nadprůměrným hodnocením, neznamená to, že mám talent! Realita života po studiích už tak neomarxistická není a pokud nezakotvíte v neziskovkách, státním sektoru, nebo podobném moru zdravé společnosti, nemáte šanci. K IQ je zapotřebí si vypěstovat ještě celou škálu dalších vlastností, aby člověk dosáhl vyjímečných výsledků. A pak mudrlanti stejně řeknou: "Ále jó, když on měl na tyhle věci talent". Jak zavádějící! Jak hloupé!

Nebuďme narativní volové a přečtěme si tuhle knihu. :)

31.10.2016 5 z 5

Śrīmad Bhāgavatam. Zpěv první - díl první Śrīmad Bhāgavatam. Zpěv první - díl první Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda

Pro lidi, co lítali nějaký čas na halucinogenech je to napsáno slušně. Prabhupáda odvedl skělou práci. Je to něco jako Bhagavad-gíta, jen je každému filosofickému aspektu věnováno mnohem více podobenství a ještě mnohem víc jejich interpretací.

Pro dospělého, pracovitého, dekadencí nezválcovaného čtenáře jde o další díleček do skládačky zdánlivě nekonečného poznání esoterické agendy. Je to prozelytická vábnička, propaganda jako prase. Hinduističtí guruové mají v popisu práce nahnat co největší množství pracujících ovcí do své pyramidy moci, aby pak vyvolení příslušníci kasty duchovních mohli dřepět v těch svých ašrámech a donekonečna rozebírat pestrost lokalizovaného božství, lidské existence.

Dobré pro pochopení toho, jak celá ta new-age továrna funguje.

18.10.2016 3 z 5

K2 - 8611 m K2 - 8611 m Josef Rakoncaj

Klobouk dolů! V podání Rakoncaje to vypadá, že vylézt na K2 je rutina. Všechno je popsáno s takovou lehkostí a tak stručně, že je třeba o lezení už něco maličko vědět, aby na vás kniha zapůsobila na 100%. Věty typu: "...Se třicetikilovými bágly jsme v sedmi tisících, v začínající bouři, přetraverzovali za půl hodiny lavinový svah pod hrozivě vypadajícími seraky..." se nezasvěcených moc nedotknou, přitom popisujou stašně moc. Rakoncaj na vrchol doslova uháněl!

Sebejistý holomek, co se štastnou náhodou vetřel talošům na expedici, a nakonec nesl lví podíl na úspěchu výpravy a to ještě dělal nosiče filmové aparatury. Silný duch a sakra tuhý kořínek, to se musí nechat. Takových lidí moc není, a ten kdo ho vybral, musel mít na lidi nos.

12.10.2016 5 z 5

Naši andělé strážní Naši andělé strážní Eckhart Tolle

Obsah by se vešel na jednu A4. Další esoterická hovna na prodej, tentokrát s pěknýma obrázkama. Cílová skupina: bezdětné ženy a pošetilci, co sobecky volí raději pejsky a kočičky namísto vlastních dětí.

Jednota v prázdnotě a uzurpování významu slov... klasický Tolle.

30.09.2016 odpad!

Druhý věk strojů Druhý věk strojů Erik Brynjolfsson

Kdysi jsem si ulitaval na Alvinovi Tofflerovi a ropnem zlomu. Ted si ulitavam na Nassimovi Talebovi. Zivi me technologie a uz mam neco nastudovano, proto byla pro me kniha perfektne zapadajicim dilkem do kombinatoricke schopnosti sestavit si svoji subjektivni skladacku o poznani reality :) . Autori se moc nepousti do oblasti, ktere nemaji podlozene souvisejicimi studiemi a literaturou a to je moc fajn. Vsechno je pekne ozdrojovane a racionalne odprezentovane.

Lidi, jakozto pracovni sily je nadbytek. Je to krasne addendum k Tofflerove treti vlne (agro, techno, hi-tech) a Hayekove Ceste do otroctvi. Dnesni upadajici skolstvi je k hovnu. Dobre vzdelani je privilegium, na ktere potrebujete bud ranec penez, nebo se sakra snazit vyuzit kazdou minutu sveho zivota (viz. Jizni Korea). Svet jak jej zname se riti do hajzlu milovymi kroky. S rustem efektivity hi-tech roste rychlost zanikani pracovnich mist a roste schopnost statniho aparatu vsechno sledovat, ridit, kalkulovat, predpokladat, simulovat apod. Drtivou vetsinu dnesni populace ceka nejspise dystopicka socialni revoluce. Autori podle me bijou na poplach, dokud to jeste jde (dokud existuje vzdelana stredni trida) a podle me jde o seriozni snahu navazat sirsi spolecensky dialog na tema "zbytecni lidi" jeste pred tim, nez prijde totalitni feudalismus 2.0. Tomu, ze nas ceka zariva budocnost v nezamestnanosti s garantovanym prijmem a s motivacnim stimulem ve forme zabavy moc neverim. Spis to vidim na finalni souboj o zdroje tech nejsilnejsich globalnich entit s tim, ze si kazda z nich oseka svuj statni aparat na nejefektivnejsi minimum (vojensko-prumyslovy komplex s mega fizlovskym aparatem) s nekolika lokacema na produkci potravin a biomaterialu (lesy) a nadbytecna populace, ktera prezije prisun novych volicu z afriky se stane kanonfuttery a obetnimi beranky socialniho inzenyrstvi (ono to nekdy bylo jinak? :) ).

Uplne uzasnou hodnotu ma informace, ze se za poslednich x desitek let efektivita prace neskutecne zvedla, ale pritom realny prijem vetsiny spolecnosti (nejen v USA) stagnuje, nebo dokonce klesa, pritom prijem tech nejbohatsich roste nejrychleji v historii. Dalsi vec je dukaz o exponencialnim rozlozeni bohatstvi, kdy chudasove a stred maji jeste vetsi hovno, nez jejich predci doufali a pritom ti nejbohatsi za poslednich 15 let naakumulovali tolik, co jeste nikdy v historii.

Jsme velice blizko okamziku dosazeni schopnosti totalni kontroly pomoci IT, ktery popisuje Hayek. Jsme taky velice blizko mega cerne labuti, kterou popisuje Taleb. Giganticke systemy jsou podle Taleba v prirode neprirozene. Vsechno co vznika, roste a zanika. Kdyz zanika cokoliv, vznikne vlna, jejiz prekonani zpusobi turbulence a je to OK. Problem je kdyz ma zaniknout neco, co jsme nechali vyrust neprirozene velke (kolaps gigantickeho financniho systemu USA). Zpusobena vlna bude zdroj cernych labuti jako prase a presklada cely svet.

Ani se me nechce verit, ze to bude tak brzo.

29.09.2016 4 z 5

Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit Robert B. Cialdini

Tohle je naprosta pecka! Takhle by se mela psat naucna literatura. Informace v knize ma hodnotu (pripadove studie, reference, odkazy zdroje), ma dobrou formu (cte se dobre, je vhodne strukturovana), obsahuje best-practices (uzitecne postrehy a objasnujici historky z praxe).

V dnesni zazmrdovane dobe je tohle povinna cetba. Kdyby tohle cetl a POCHOPIL prumerny volic nasich parlamentnich stran a divak TV H@vna (notabene divak celeho naseho komercniho TV portfolia, vcetne komercni a povinne dotovane vymyvarny mozku CT), cetli bychom dnes v ucebnicich o uplynulych 25 letech jako o prekonenanem obdobi temna.

22.06.2016 5 z 5

Ecce Homo Armatus Ecce Homo Armatus Ondřej Čada

Výborná kniha nejen pro držitele zbrojního pasu. Ondro Čado, děkuji za ni!!!

09.02.2016 5 z 5

Transformace vědomí Transformace vědomí Tomáš Keltner

Český agent 007, mentalista, otec, konspirátor, esoterik, školitel, mentální coach, voják ve výslužbě a spisovatel v jedné osobě, Tomáš Keltner, umí obstojně psát nekonečné fraktální vábničky (plno referencí na další knihy, které jsou rovněž plné referencí...) na placená školení. Jde o slušnou variaci na téma přítomného okamžiku a esoterických zákonitostí vnímání reality. Zatímco u terminálního Eckharta Tolleho jsem umíral nudou a znechucením, tohle se dá, i díky krásnému důrazu na kontinuitu života skrze děti zvládnout.

Kamarád mě doporučil tuhle knihu přečíst vícekrát, protože prý po každém novém přečtení chápal další a další nové věci. Já jsem měl už po prvním přečtení spoustu otázek a solidně zaplněný poznámkový blok se seznamem citované, nebo odkazované literatury, o které jsem neměl ani šajnu a neviděl jsem důvod číst to bez doplněných znalostí znovu. V tento okamžik má pro vás pan Keltner připravený business plán, kde nabízí placené doplňující přednášky a semináře, na což jsem se vybodl a nastudoval jsem problematiku sám. Je to už pět let a zdaleka ještě nejsem s průzkumem esoterické/duchovní/psychologické literatury u konce, ale už si začínám uvědomovat první záblesky toho, co chtěl zřejmě autor říci, nebo do čeho nás chtěl zasvětit.

K hlubšímu pochopení níže psaného doporučuju mít za sebou psychedelickou zkušenost, přečtenou Bhagavadgítu, Tibetskou knihu mrtvých, Tibetskou knihu o životě a smrti, Bibli (zejména být seznámený s jejími variacemi viz. např. Walter Veith), Kabalu, DMT a Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru od Strassmana, cokoliv od Eduarda Tomáše, Míly Tomášové, Paula Bruntona, C. G. Junga, Gustave le Bona, Edwarda L. Bernayse, La Veyovo pojetí satanismu + mít shlédnuté všechny konspirativní, psychedelické, duchovní (zejména Veith), psychologické dokumenty na youtube, Duše K, Čtyři dohody, Pjéra la Šéze, Kubricka atd. + něco na vlastní kůži odžito :)...

SPOILER:
Jde o sugesci a manipulaci. Autor vám ukáže, že je možné sebe sama dostat/zhypnotizovat do stavu, ve kterém si dokážeme přepisovat některé podvědomé vzorce chování. Hypnóza je založená na identifikaci čtenářova nativního psychologického interface skrze vnímání (sex/chamtivost/strach/láska) vhodných symbolů, což jsou v Keltnerově podání děti (což je mě mnohem příjemnější než ty Tolleho prázdnoty). Přícházející/odcházející pocity, či emoce, které při této identifikaci zažíváme se dají s trochou tréninku pozorovat. Tyto pocity, čili formy energie, které vnitřně cítíme nás dokážou pohnout k určité akci, čili k tvorbě reality skrze naše vlastní přičinění a dopředné analytické myšlení. No a právě kolem tohohle chodí Tomáš furt jako kolem horké kaše, neustále text natahuje a máloco řekne rovnou. Prostě to do vás nevpálí hned na prvních padesáti stranách jako prostou informaci, ale zkouší vás namotivovat k probádání těchto nových obzorů skrze jeho placenou expertízu, nebo ve formě druhého dílu knihy, kde mimochodem sdělí docela prd, i když jej ambiciózně označuje za "Vyšší dívčí". Emoce označuje za nepřítele právě kvůli síle té symboliky strachu a přirozené motivaci mu nějak čelit. Být bez emocí je nicnedělání. Je rok 2016 a nemůžeme hnít všichni někde v ašrámu s tím, že někdo za nás udělá práci v této realitě (třeba nám v zimě zatopí, nebo vyrobí jídlo, nakrmí a vychová děti (dokud si Henri Monfort nenamontuje na sebe GoPro s online 24h streamem, tak na breathariánství nevěřím)), protože i kdysi dávno to bylo stejně jen pro šlechtu. Bez emoce holt není výkon (viz. Marián Jelínek) a je třeba makat. Milovat své děti je také určitý výkon a láska je nejvyšší emoce, takže být bez emocí = být bez lásky, což dlouhodobě nejde a vede to k těm nářezům, které se dějou kolem nás. A potřebujeme i ty ostatní emoce, ale neumíme s nimi správně nakládat. Proto tahle kniha, důraz na lásku, vlastní rodinu. Tady je to emoční pohnutí přirozeně nejsilnější, odvedená práce největší a výsledný produkt, děti, je nejlepší. Chceš změnit svět? Vytvoř láskyplnou dualitu žena-muž, stvořte si vlastní děti, kterým budete po nějaký čas bohy, odpusťte lidem staré křivdy (tzn. nepředejte je výchovou dál jako mentální virus) a přiveďte tak do reality ještě lepší tvůrce než jste byli vy sami.

Tohle píšu z pozice chlapa a je možné, že ženy se svým rozvinutým emočním a empatickým aparátem to všechno budou vnímat jinak.

09.02.2016 3 z 5

Jak jsem vydělal milion dolarů za rok obchodováním komodit Jak jsem vydělal milion dolarů za rok obchodováním komodit Larry Williams

Tohle, ze je kniha za sedm stovek? No kurva. Intradenni sarlatani Podhajsky s Nesnidalem me opet presvedcili o svych obchodnich kvalitach.

Priznam se, ze kvuli cene byla ma ocekavani vysoka.

Bohuzel vetsina poselstvi pana Williamse vychazi z jeho podlehnuti narativnimu klamu. I presto jsem si tam ale nasel nektere zajimave postrehy a davam dve hvezdy za upozorneni na nektere indikatory.

Bohuzel, graficka uprava je uplne na hovno, esencialni grafy jsou mnohdy necitelne, spousta z nich je bez popisu, bez cislovani a jsou nelogicky umistene v nesouvisejicim textu, takze musite stale listovat a dohledavat vhodny obrazek. Sazba textu je jako z bakalarske prace nejake turbofakulty, kde maji okraje snad 5cm po obvodu strany, radkovani a font je jak ve slabikari pro prvni tridu. Tohle je vzhledem k cene knihy skandal.

25.01.2016 2 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Mistrovské dílo. Jack London je PAN spisovatel. Nejlepší kniha, co jsem zatím četl.

19.01.2016 5 z 5

Citoví upíři Citoví upíři Albert J. Bernstein

Puvodne jsem tomuhle dal tri hvezdy, ale nejak se me to casem rozlezelo v hlave a davam jednu. Je to slaba knizka. Bernstein se nudne opakuje a v podstate jde o dalsi klon Dinosaurich mozku a Neandrtalcu. Jde o velice plytky, "popularne naucny" vyklad tematu pro naproste plebejce. Bernstein vubec nejde do hloubky a kdyz to srovnam s krasne ctivou a opravdu naucnou Cialdiniho knizkou - Zbrane vlivu, je tohle dilko k smichu. Kdyby byla tahle knizka jako bonus nekde na webu pro vsechny ctenare, kteri si koupili jeho predchozi knihy, tak OK. Takhle je to jen evidentni pokus o vyzdimani poslednich dolacu ze zavedene znacky pred Bernsteinovym odchodem do spisovatelskeho duchodu.

13.01.2016 1 z 5

Královny neřesti Královny neřesti František Bukvář

Soubor skutečných případů podle spisů kriminálky. Smutné a děsivé čtení, každopádně realita.

22.12.2015 3 z 5

Tajnosti Egyptské Tajnosti Egyptské Paul Brunton

Meditovat neumím, ale dát si tripa v pyramidě, klobouk dolů....

Skvělý cestopis a tripreport.

21.12.2015 5 z 5

Nanga Parbat 8125 m Nanga Parbat 8125 m Arno Puškáš

Nádherný cestopis a fantastickými fotkami!

21.12.2015 5 z 5

CIA bez masky CIA bez masky F.M. Sergejev

Pohled na poválečné reálie latinské ameriky z druhé strany. Co znamenalo být ve "sféře vlivu", když bratři Dullesové diktovali rytmus? Masakr.

Kdo je lepší kritik studenoválečných USA, než jejich úhlavní nepřítel, studenoválečný SSSR?

U knih tohoto typu nehledám naivně nějakou objektivitu. Objektivní nebude nikdy nic. Vždy je dobré jen něco a jen pro někoho. Je třeba si přečíst a POCHOPIT propagandu obou stran a pak teprve se můžeme bavit o přiblížení se skutečnému chodu věcí.

21.12.2015 4 z 5