Talent nerozhoduje

Čím se ti nejlepší skutečně liší od ostatních Jste zrození pro roli vůdce? Stručná odpověď na tuto otázku zní "ne". Chcete-li pochopit, proč je to pro vás dobrá zpráva, přečtěte si provokativní a mýty bořící knihu amerického novináře Geoffa Colvina. Předpokládáme, že Mozart se narodil s výjimečným nadáním pro hudbu, stejně jako Warren Buffett má buňky na úspěšné investování. A pokud za úspěchem těch nejlepších není přirozené nadání, bude to nejspíš tvrdá práce. Colvin na základě výzkumů a příběhů úspěšných sportovců, hudebníků nebo byznysmenů dokazuje, že se mýlíme. Za úspěchem těch nejlepších totiž stojí zvláštní druh úsilí, kterému Colvin říká "promyšlené cvičení". Šanci má tedy každý. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47739/talent-nerozhoduje-47739.jpg 4.56

Talent Is Overrated

Literatura naučná
Vydáno:, Computer Press (CPress)

petaSk
04.12.2017

Kniha, která na talent nabízí střízlivý pohled podpořený výzkumy a důkazy. Toto zjištění pro mě není žádná rána mezi oči, ale mít to černé na bílém v odborné publikaci je přínos. Některé věci jsou v publikaci ale popsány příliš obecně nebo jsou aplikované na byznys, sport a hudbu a je těžké si je přenést na další obory; jednalo se hlavně o část seznamující s promyšleným cvičením, kde bych uvítala více příkladů. Hodně místa také zabírá část věnovaná organizacím. Knihu Talent nerozhoduje k přečtení doporučuji. Beru ji jako potvrzení o smyslu makání na sobě odhození vsugerovaného názoru, že na něco nemám buňky, ale po hlubších praktických informacích nebo popisu učících nástrojů a metodik budu muset pátrat jinde. Určitě stojí za to si i probrat seznam zdrojů na konci knihy.

VladimirTetur
31.10.2016

Tématicky je tato kniha perfektním doplňkem ke knize "Druhý věk Strojů/Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee", dokonce je psaná pdobným stylem (podnětné rešerše, citace, reference na výzkumy, dobrý poznámkový aparát, dobrý seznam literatury). Perfektos. Talent neexistuje.

Solidní materiál podávající důkazy, že rozhodujou jen přirozené předpoklady* a ocelová vůle makat při překonávání překážek.

*Když jsem dvoumetrový kolohnát s IQ90 a dobrou fyzickou regenerací, neznamená to, že mám talent na basketbal. Jsou to jen přirozené předpoklady a pokud člověk nemaká, nemusí to znamenat nic.

*Když mám IQ150 a od základky až po první ročník univerzity (v tom lepším případě) jsem se nemusel na výuku vůbec připravovat a procházel jsem naším zdegenerovaným neomarxistickým školstvím bez nejmenšího úsilí s nadprůměrným hodnocením, neznamená to, že mám talent! Realita života po studiích už tak neomarxistická není a pokud nezakotvíte v neziskovkách, státním sektoru, nebo podobném moru zdravé společnosti, nemáte šanci. K IQ je zapotřebí si vypěstovat ještě celou škálu dalších vlastností, aby člověk dosáhl vyjímečných výsledků. A pak mudrlanti stejně řeknou: "Ále jó, když on měl na tyhle věci talent". Jak zavádějící! Jak hloupé!

Nebuďme narativní volové a přečtěme si tuhle knihu. :)

Geoff Colvin

Geoff Colvin