vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Život Freddie Mercuryho - The show must go on Život Freddie Mercuryho - The show must go on Rick Sky

Bulvár nemám ani trochu rád a tato kniha je bulvárních informací bohužel plná. Neobsahuje moc podstatných a důležitých informací, zato se ale dočtete všechny možné perličky ze života slavného zpěváka. Ty samozřejmě běžné lidi zajímají, ale mne vůbec ne. Dávám jednu hvězdičku a ostatním doporučení aby si o Queen přečetli kvalitnější knihy.

22.09.2014 1 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Další kniha, kterou jsem bohužel nedočetl. Předtím jsem viděl film a chtěl jsem se pouze přesvědčit, zda je kniha stejná hloupost jako film a musel jsem bohužel seznat, že je ještě horší. Brown samozřejmě píše tak, aby se zalíbil davům, tedy povrchně, komerčně a kýčovitě. A do toho ta spousta konspiračních teorií (na které jsem už alergický), jeho svérázné a vylhané pojetí historie. No, nemohu tuto podle mne strašně přeceněnou knihu, hodnotit jinak než jako odpad.

11.09.2014 odpad!

Hory, má panenko Hory, má panenko Andrea Jarošová

Zajímavý pohled na špičkového vysokorhorského horolezce Radka Jaroše, očima jeho dcery. Kniha tak není ani tolik o horolezectví jako spíše o tom, že se Andrea otce ptá proč horolezectví dělá, co mu dává a co přináší. Dočtete se tak mnoho většinou zábavných, ale někdy i smutných historek z hor. Kniha je rozdělena do několika kapitol: Láska, smrt, rodina, peníze, štěstí... Andrea Jarošová jednou na besedě, kde tuto knihu uváděli řekla, že napsání tohoto díla jí zachránilo vztah s otcem, čemuž bych i docela věřil. Já dávám 80%.

11.09.2014 4 z 5

Fyzika budoucnosti: Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život Fyzika budoucnosti: Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život Michio Kaku

Volné pokračování "fyziky nemožného". Kniha je zaměřena více futurologicky, autor popisuje jak si myslí, že bude svět vypadat svět do 20 let, do roku 2070 a konečně v roce 2100, snaží se odhadnout, které technologie a vynálezy budou už běžné nebo se v té době rozvíjet. Zaměřuje se na umělou inteligenci a roboty, počítače, lékařství, nanotechnologie, energie nebo kosmické lety. Ovšem vzhledem k tomu, že autor je fyzik a uvědomuje si omezení daná fyzikálními zákony není jeho vize světa v budoucnosti zase tak nereálná. Byť s ním v mnoha věcech a v některých jeho představách patrně nebudete souhlasit. Já uděluji stejně jako v případě předchozí knihy 100%.

Fyzika nemožného Fyzika nemožného Michio Kaku

Zásadní kniha pro všechny, kteří chtějí vědět nakolik jsou nápady ze sci-fi reálné a realizovatelné a případně v jakém časovém horizontu. Kaku rozděluje sci-fi vynálezy do nemožností tří řádů, první jsou ty technologie, které budou uskutečněny do sto let, druhé ve vzdálenější budoucnosti a třetí porušují známé fyzikální zákony a tedy nebudou možné pravděpodobně nikdy. Autor upozorňuje na těžkosti při realizaci těchto technologií, avšak zároveň je mírně optimistický a poukazuje na velké možnosti s nimi spojené. Pravděpodobně s autorem v mnoha věcech nebudete souhlasit, ale to už tak u podobných knih bývá. Já dávám 5 hvězd.

Einsteinův vesmír Einsteinův vesmír Michio Kaku

Život a dílo možná největšího fyzika všech dob očima významného amerického fyzika současnosti Michia Kaku. Kniha je velmi štivá a přístupná i širší veřejnosti, neobsahuje snad žádné vzorce a složitější matematiku nebo fyziku. Naopak se zde dozvíte mnoho o Einsteinově nevšední osobnosti, o vlivu který už 100 let má na ostatní vědce, o jeho slavných debatách s názorovými oponenty (fascinující je zvláště výměna názorů Bohr vs. Einstein, kterou Einstein prohrál), nebo o tom jakou měl Einstein přátelskou a příjemnou povahu. Vyvrací se zde také slavné omyly o Einsteinově nedostatečném propadnutí z fyziky a matematiky a o podílu Einsteina na výrobě atomové zbraně pro USA. Dávám tedy 80%.

Velký třesk Velký třesk Simon Singh

Simon Singh se tentokrát pustil do fyziky a opět mu to jde skvěle. V této knize píše o historii nejdůležitější a nejúspěšnější kosmologické teorie dneška od jejích skromných počátků s Georgesem Lemeitrem, Edwinem Hubblem a Einsteinem, který ji z počátku nepodporoval. Přes období mnoha problémů v polovině minulého století, kdy současně vznikla také konkurenční teorie stacionárního vesmíru, jejíž největší zastánce Hoyle ironií osudu teorii velkého třesku hodně pomohl a objevu reliktního záření se autor dostává až k vyřešení posledních vážných problémů s teorií inflace. Knížka je vhodná pro všechny zájemce o vesmír, neobsahuje žádnou složitou matematiku. Dávám jasně nejvyšší hodnocení.

Podivné ticho Podivné ticho Paul Davies

Můj nejoblíbenější autor popularizační literatury nezklamal ani teď. Jako bývalý šéf SETI, programu pro hledání mimozemského života je člověkem, který je odborně na výši a bylo tak radostí jeho knihu číst. Současně dokáže psát i velmi čtivě a zábavně. Dozvíte se tak něco o programu SETI, hledání mimozemského života, pokusech o výrobu života v laboratoři a podmínkách které musí mít planeta vhodná pro život. Především mne však zaujaly posáže kde Davies vysvětluje jak lze vědecky vysvětlit "setkání s mimozemšťany", zda se život na Zemi vyvinul nezávisle dvakrát a v poslední části knihy popisuje co by se dělalo v případě kontaktu s mimozemskou civilizací, co by to pro anši civilizaci znamenalo a co by to znamenalo pro náboženství. Knihu doporučuji všem zájemcům o astronomii a biologii, ale i těm které zajímá sci-fi. Dávám jasných 5 hvězd.

Cykly času Cykly času Roger Penrose

Autor přináší nekonvenční pohled na současnou kosmologii se svou novou teorií cyklického vesmíru. Popisuje i svou motivaci, když si uvědomil jak smutné je, že podle současných znalostí se vesmír bude rozpínat navěky věků a bude pořád řídnout a temnět. V depresi z tohoto uvědomění pak našel přijatelnější řešení osudu vesmíru. Jeho teorie je jistě zajímavá, ale zatím nepříliš dobře prokázaná. Kniha byla z fyzikálního pohledu velmi zajímavá, četla se také ovšem poměrně těžce. Na 5 hvězd to není, dávám proto 4.

Naše poslední hodina Naše poslední hodina Martin Rees

Martin Rees je vynikající autor co se týče odborných astronomických věcí,ale tady, zdá se mi, trochu přestřelil. Jistě je v pořádku napsat skeptickou knihu k vědeckému pokroku a budoucnosti naší civilizace a v některých věcech má Rees pravdu, Bohužel v jiných případech zase dost přehání a nebezpečí zveličuje, jako například u fyzikálních pokusů typu LHC. Osobně se více bojím rozšíření nějakých virů a podobně. Celkově tedy dávám tedy 60%.

10.09.2014 3 z 5

Fúze – Energie vesmíru Fúze – Energie vesmíru Gary McCracken

Skvělá kniha o nejzákladnějším zdroji energie ve vesmíru, termojaderné fúzi. V první části autoři rozebírají fúzní reakce ve hvězdách, dozvíte se tak o jednotlivých typech fúzních reakcí, za jakých podmínek ve hvězdách probíhají. Zvláště zajímavý je příběh Freda Hoylea, který vyřešil problém fúzní reakce ve hvězdách, když odhalil mechanismus jakým tyto reakce mohou probíhat, sám tím však zasadil smrtelnou ránu teorii stacionárního vesmíru, kterou propagoval (i řekl Bůh: "Budiž Hoyle". A byl Hoyle. I přikázal Bůh Hoyleovi, aby stvořil hmotu 6 dle libosti své. Hoyle stvořil hmotu 6 ve hvězdách a Bůh viděl, že je to dobré.)
Ve druhé části potom nahlédnete na možnost využití fúzních reakcí v pozemských laboratořích a elektrárnách. Autoři tak popisují princip a historii stelerátorů, tokamaků a laserové fúze. Popisují těžkosti, které při pokusu napodobit reakce ve hvězdách na Zemi vznikají a pravděpodobný budoucí vývoj těchto pokusů, který by měl směřovat k reaktorům ITER a DEMO a poté v druhé polovině tohoto století konečně k fúzním elektrárnám.
Kniha předkládá nesmírně důležité téma, neboť fúzní rekace by mohla vyřešit všechny energetické problémy naší civilizace. Současně je napsána čtivě a srozumitelně, dávám tedy zasloužených 5 hvězd.

Zkratka napříč časem Zkratka napříč časem George Johnson

Fascinující pohled na možnost úplně nové technologie v oblasti počítačů. Díky neuvěřitelné možnosti částic být na více místech současně se nám naskýtá příležitost mít počítače s téměř neomezenou kapacitou. Autor popisuje první nesmělé pokusy s kvantovým počítáním až po nástin možné skvělé budoucnosti kvantového počítání. V tuto chvíli však umíme udělat "kvantový počítač" pouze z několika částic a autor tak v knize popisuje i těžkosti, které tento nový způosb přináší. Především jsou to problémy s izolováním částic od okolí, nutnost samoopravných systémů nebo problém, že kvantové počítače se hodí pouze na určitý typ problémů. Současně by však umožnily rozluštění dnes nerozluštitelných šifer nebo generování skutečně náhodných čísel. Uvidíme tedy za pár desítek let :-) Kniha je poměrně čtivá, na pět hvězd to ale není, dávám tudíž 4.

Až na konec vesmíru Až na konec vesmíru George Johnson

Zajímavý příběh z počátku minulého století, kdy se ještě veřilo, že naše Galaxie je jediná ve vesmíru, či spíše, že naše Galaxie je celý vesmír. V té době to měly ženy ve vědě hodně těžké, přesto ale Henrietta Leavitt dokázala najít způsob jakým měřit vzdálenost ve vesmíru. Toho potom využili Slipher, Hubble, Humason a jiní, kteří prokázali, že existuje mnoho jiných Galaxií, že náš vesmír je obrovský a rozpíná se. Kniha se věnuje především zapomenuté a nedoceněné osobě Henrietty Leavitt, ostatní aktéři příběhu ustupují mírně do pozadí, což ale v tomto případě myslím není na škodu. Kniha je čtivá a poměrně tenká, takže se dá přečíst poměrně rychle. Na pět hvězd tomu ale podle mne něco chybí, dávám tedy zasloužené 4.

Čtyři zákony, které řídí vesmír Čtyři zákony, které řídí vesmír Peter Atkins

V mnoha knihách o fyzice se hovoří o zákonech termodynamiky, mnohde jsou i jakýmsi způsobem vysvětleny, nicméně kniha tohoto typu zatím na českém trhu chyběla. Termodynamika je velmi zajímavou oblastí fyziky, navíc velmi důležitým pro praktický život, vzhledem k tomu, že jeden z těchto 4 zákonů je zákon zachování energie a také druhý zákon termodynamiky, podle mnoha fyziků nejdůležitější fyzikální zákon vůbec. Proto jsem velmi rád, že v češtině vyšla kniha obsahující ucelené informace o 4 základních zákonech termodynamiky. Knížka snad mohla být trochu delší a v některých pasážích se nečte úplně snadno, přesto dávám 100%.

Poincarého domněnka Poincarého domněnka Donal O´Shea

U této knihy jsem se trochu bál, jaká bude ve srovnání s podobnou knihou od Simona Singha, která pojednává o jiném dlouho nevyřešeném matematickém problému, Velké Fermatově větě. Zvláště pak jsem měl obavy, jelikož Singh je známý a uznávaný autor, zatímco o O'Sheaovi jsem předtím nikdy neslyšel.
Kniha mne však svou kvalitou velmi příjemně překvapila. Nečte se sice úplně lehce, protože Poincareho domněnka je přece jen poněkud náročnější na pochopení než Fermatova věta, ale O'Shea se snaží celý problém vysvětlit velmi názorně, takže jsem nakonec pochopil oč jde. Kromě rozboru Poincareho tvrzení a jeho důkazu,který provedl výstřední genius Grigorij Perelman se dozvíte také mnohé zajímavosti z vývoje matematiky, zejména pak geometrie a topologie. Knížka tedy ode mne dostává zasloužených 100%.

10.09.2014 5 z 5

Čísla – Vztahy, vhledy a věčné inspirace Čísla – Vztahy, vhledy a věčné inspirace Petr Klán

Originální kniha o matematice, jakých se moc nevidí. Na úvod autor vysvětlí základní matematické pojmy. Následuje nejdelší část knihy, ve které jsou postupně rozebrána všechna čísla, která autor považuje za významná. Ke každému uvedenému číslu se dozvíte mnoho zajímavostí a vědeckých nebo uměleckých souvislostí. Nechybí samozřejmě čísla jako "Pí", "Eulerovo číslo", "Zlatý řez", ale i mnohem méně známá čísla. Na závěr vás ještě autor vezme do historie čísel a počítání od počátků civilizace až do dneška.
Jako celek je kniha velmi poučná, nečte se ovšem zrovna lehce. Zejména je problém číst prostřední nejdelší encyklopedickou část, pokud nejste matematik pracující v teorii čísel, pak není příliš možné číst o více číslech za sebou. Další drobná výtka je, že na autorovi je občas dost poznat jeho náboženské smýšlení. Dávám tedy 80%.

Kniha kódů a šifer Kniha kódů a šifer Simon Singh

Další skvělá kniha od Simona Singha, tentokrát na téma kryptografie a šiforvání. Singh, jako obvykle, vše vysvětluje velmi jasně a přístupně i pro širší veřejnost. V knížce se dočtete o dávné historii šifer, například v době Ceasara nebo jak šifrování může za smrt Marie Suartovny. Hlavní pozornost je však pochopitelně věnována době moderních technologií, od vizionáře Charlese Babbage v 19. století až po se současnými technologiemi prakticky nerozluštitelné šifry, které hrají klíčovou roli v dnešní každodenní komunikaci. Singh nastiňuje i budoucnost kryptografie v oblasti kvantových technologií. Na závěr máte možnost otestovat své znalosti v několika kryptografických cvičeních. Svými výsledky se raději nebudu chlubit. :-) Samozřejmě dávám 5 hvězd.

Velká Fermatova věta Velká Fermatova věta Simon Singh

Strhující příběh o 300 letech řešení jednoho zdánlivě jednoduchého a nepodstatného matematického problému, který si napsal Fermat na okraj své knihy. Na jeho řešení pracovali největší matematické mozky uplynulých let, ale koncem minulého století byl problém vyřešen. Jak už to tak bývá, řešení se ukázalo velmi složité a důležité pro jiné oblasti matematiky. Dodávám, že skutečnost, že Wiles nemohl dostat Fieldsovu medaili, protože ta je udělována jen lidem pod 40 let věku, pokládám za naprosto šokující způsob diskriminace u kterého bych nevěřil, že je v 21. století možný... Singh už několikrát ukázal, že umí psát velmi čtivě a nezklamal ani teď. Proto jasných 5 hvězd.

Zasažen bleskem Zasažen bleskem Jeffrey S. Rosenthal

Skvěle napsaná kniha o teorii pravděpodobnosti a statistice. Obsahuje mnoho zajímavostí, například právě to, jak je pravděpodobné, že člověk zemře na zásah bleskem, nebo pravděpodobnost výhry v hazardních hrách. Navíc je kniha na mnoha místech i docela vtipná. Rozhodně doporučuji i začátečníkům a současně si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý. Uděluji tedy 5 hvězd.

Z lásky k fyzice Z lásky k fyzice Warren G. Harris

Tady musím udělit jasných 100% a doporučit všem, aby se podívali rovněž na MIT Open Courses s Walterem Lewinem, kde najdete množství zajímavých pokusů a vyprávění o fyzice. Některé věci z těchto kurzů naleznete i v této velmi čtivě a dobře napsané knížce, která obsahuje to nejlepší a nejzajímavější ze základních poznatků fyziky. Nesetkáte se tady totiž ani tak s teorií relativity nebo kvantovou fyzikou, které se objevují v téměř každé popularizační knize, zato se dozvíte mnohé o duze, kyvadle nebo i o rentgenovách zdrojích ve vesmíru. Zjistíte tedy, že fyzika je všude kolem vás, jen si to neuvědomujete.