Čísla – Vztahy, vhledy a věčné inspirace

kniha od:

Čísla – Vztahy, vhledy a věčné inspirace obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Kniha je slovníkovým zpracováním důležitých celých i desetinných čísel, a to malých i myslitelně největších. Je možné v ní objevit individualitu čísel spolu s jejich úlohou a souvislostmi v matematice, přírodě, vesmíru, osobním životě a vědě. Kniha nepředpokládá žádné specifické znalosti. Historie matematiky v ní postupně přechází do moderní současnosti a nachází číselné souvislosti, o kterých není běžně slyšet a které rozvíjejí tvůrčí mysl existencí více než jedné cesty. Takové objevování nabízejí příběhy čísel často. Žádná jiná část matematiky není pro zájemce tak přístupná a inspirativní k pokusům na počítačích. V žádné jiné části matematiky není tak zřetelná stopa těch největších matematiků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192839/cisla-vztahy-vhledy-a-vecne-inspira-Hy7-192839.jpg 4.25
Žánr
Učebnice a slovníky, Věda, Matematika a logika
Vydáno, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Čísla – Vztahy, vhledy a věčné inspirace

vitek.sk
10.09.2014

Originální kniha o matematice, jakých se moc nevidí. Na úvod autor vysvětlí základní matematické pojmy. Následuje nejdelší část knihy, ve které jsou postupně rozebrána všechna čísla, která autor považuje za významná. Ke každému uvedenému číslu se dozvíte mnoho zajímavostí a vědeckých nebo uměleckých souvislostí. Nechybí samozřejmě čísla jako "Pí", "Eulerovo číslo", "Zlatý řez", ale i mnohem méně známá čísla. Na závěr vás ještě autor vezme do historie čísel a počítání od počátků civilizace až do dneška.
Jako celek je kniha velmi poučná, nečte se ovšem zrovna lehce. Zejména je problém číst prostřední nejdelší encyklopedickou část, pokud nejste matematik pracující v teorii čísel, pak není příliš možné číst o více číslech za sebou. Další drobná výtka je, že na autorovi je občas dost poznat jeho náboženské smýšlení. Dávám tedy 80%.