Vilja Vilja komentáře u knih

Juan v Americe Juan v Americe Eric Linklater

Knížka se ke mně dostala úplnou náhodou a prost jakýchkoliv očekávání jsem byl nadšený z tohoto ohňostroje vtipu, nadhledu, barvitosti i dramatu

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Asi nejlepší román o psaní a hledání mnohých jejich místa v životě (či života samotného)

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Pro mě vrchol Noetické trilogie i Čapkovy tvorby - tak mnohovrstevnatý jednoduchý příběh a takovou pestrost interpretací jsem jinde nenašel!

Hédonista Hédonista Robert Macků

Tohle dílo mě dostalo svými kontrasty. Niterné, a zároveň strhující. Plné životní energie, a přitom prozkoumávající nejtemnější stránky lidské existence. S českými reáliemi, ale přitom trochu mimo časoprostor. Přemýšlivé i naturalistické. Některé scény nejsou pro slabší nátury, ale jinak jednoznačně pozitivní překvapení.

26.11.2020 5 z 5

Melancholie I. Melancholie I. Jon Fosse

Originální styl psaní, intenzivní a naléhavá lyrika, i když zároveň místy až vyčerpávající opakování a nejasný přesah. Rozhodně ale zajímavé a živé zpracování částečně autobiografického díla. V kůži Larse Herteviga bych být nechtěl :-)

26.11.2020 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Řada motivů a situací z předchozí knihy se tak trochu opakuje - za mě výrazné pokulhávání za prvním dílem.

26.11.2020 2 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Celkem sranda, celkem poutavé a chytlavé, i když místy až velmi "nenásilné" nebo "o vtip se snažící" čtení

26.11.2020 4 z 5

Múza za zrcadlem Múza za zrcadlem Robert Macků

Něco pravdy je na všech předchozích komentářích - pozitivních i negativních - a rozhodně to není čtení pro každého.

Já jsem si přitom užil speciálně ty filosofištější dialogy, kde autor představuje různé pohledy na život, mezilidské vztahy či motivace lidského jednání. Literatura má podle mě nabídnout hlubší vhledy "za zrcadlo" každodennosti, což knížka určitě splňuje.

Po dějové lince bylo dílo zpočátku statické, ale postupně se odkrývaly další vztahy, motivace a polohy hlavních postav, takže tato rovina se stále zdařileji prolínala s filosofičtějšími pasážemi. Za mě velmi nadějná prvotina!

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Velký pokles v tvorbě do maximální stručnosti a plochosti... či spíš jen dočasné kolísání.

03.04.2019 2 z 5

Tak poetické, hluboce lidské a mnohovrstevnaté dílo jako noetická trilogie je pro mě absolutní vrchol Čapkovy tvorby.

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Fenomenální magická kniha, která z následující upršené návštěvy Barcelony udělá zážitek na celý život!