Vicusss Vicusss komentáře u knih

Zasnežený Notting Hill Zasnežený Notting Hill Julie Caplin

Krásna pohodová romantika, knižka vhodná na čítanie po večeroch pri vianočnom stromčeku :) Dej sa dá celkom predvídať ale naozaj to treba brať ako oddychovú knihu plnú lásky. Bohužiaľ v nej bolo niekoľko gramatických chýb, to trochu kazilo dojem. Myslím, že tak ako aj na iný druh práce musíme mať určité vedomosti a schopnosti, tak to inak nie je ani pri prekladaní či finálnej korekcii pred tlačou knihy, najmä v dobe, kedy je možné využiť automatické opravy. Takže plný počet hviezdičiek nedávam tomuto vydaniu, ale autorke Jules Wake za túto knihu, za skvelý dej, za knihu, do ktorej som sa maximálne zahĺbila a nevedela som sa od nej odtrhnúť.

03.01.2021 5 z 5

25 gramů štěstí 25 gramů štěstí Massimo Vacchetta

Krásna knižka. Prvýkrát som čítala o ježkoch a vďaka tejto knihe mám pocit, že sa na ne teraz pozerám inými očami. Knihu som zhltla cez víkend, až mi je ľúto že je tak rýchlo koniec. Príbeh bol krásny a výborne napísaný. Ale aj nejaká tá slzička bola :)

Táto myšlienka z knihy sa mi veľmi páči:
Žiadny deň neprežiješ naplno, ak nevykonáš niečo pro niekoho, kto ti to nebude môcť odplatiť.

Určite odporúčam, príjemná úsmevná oddychovka :) :) :)

24.08.2020 5 z 5

Pastýřka Pastýřka Janet White

Nádherná kniha, krásna príroda a úžasný životný príbeh. Toto je presne ten typ knihy "antidepresívum", ktorú by mal čítať každý, kto už je predávkovaný všetkou tou technológiou naokolo. Naozaj krásne, občas napínavé tak ako v každom živote býva aj napätie, ale autorka ukazuje aj lásku k prírode, zvieratám, silu a odhodlanie plniť si sny a nevynechala aj pár dojímavých chvíľ. Všetko, o čom je život, ktorý sa neprežíva ale naozaj žije.

17.08.2020 5 z 5

Dosť! Dosť! Tatiana Brezinská Čuperková

Výborná kniha! Na základe úryvku v časopise som si túto knihu priala a aj dostala. Zhltla som ju veľmi rýchlo. Príbeh je napínavý, o to viac že je podľa skutočnosti, samozrejme aj vďaka autorke, ktorá ho napísala na jednotku. Hlavnej hrdinke som celý čas veľmi držala palce, prežívala som s ňou, či už príjemné a radostné chvíle a rozhodnutia ale aj tie trpké údery, sklamania a smútok. Ako sa v knihe spomína, že zvyčajne sa takýto osud rozdelí medzi viac ľudí a tu to hlavná postava "schytala" všetko sama, ranu za ranou alebo skúšku za skúškou, až sa to zdalo neuveriteľné čo všetko človek vydrží keď chce. Kniha určite stojí za prečítanie, myslím si, že si mnoho z nás uvedomí, aké má v živote šťastie, prípadne že v smole nie sú sami. Hlavnej hrdinke (nie že postave, ale skutočnej hrdinke) prajem len to najlepšie do ďalšieho života, nech ju aj s najbližšími stretáva už len šťastie a zdravie, a keby predsa len bolo treba, nech má aj naďalej aspoň toľko sily a výdrže, akú dokázala nájsť v sebe aj doteraz.

04.01.2020 5 z 5

Aku-aku Aku-aku Thor Heyerdahl

Veľmi dobrá kniha, plná zaujímavých dobrodružstiev a informácií o Veľkonočných ostrovoch. Odporúčam nielen fanúšikom cestopisov. Je to moja druhá prečítaná kniha od Thora Heyerdhala (1. = Kon Tiki) a už sa teším na ďalšie.

15.03.2019 4 z 5

Srdcom a mečom Srdcom a mečom Jana Pronská

Nádherná kniha. Historický román plný lásky a priateľstva, no aj intríg, klamstiev a bojov. Nájdeme v ňom sladké zamilované slová, vtipné scény kedy som sa pár strán schuti smiala (nejdem prezrádzať presne ale ide o príbeh s medovinou asi v strede knihy), tiež pár erotických scénok a aj nenávistné podliacke reči, napätie a úsmevné scény. Dej je raz pokojný, raz napínavý. Teda dá sa pri knižke oddýchnuť ale ani neuspáva. Nemám čo vytknúť a určite odporúčam.

05.01.2018 5 z 5

Studňa lásky Studňa lásky Jožo Nižnánsky

Výborná kniha o sile lásky dvoch mladých ľudí. Nižnánsky opäť nesklamal.

30.12.2017 5 z 5

Můj život se slony Můj život se slony Lawrence Anthony

Prekrásna kniha! Neskutočne nádherné dielo, opis života v africkej prírode, spolužitie zvierat s ľuďmi. Miestami napínavá či vtipná, miestami zas smutná... ale veď aj také chvíle prináša život. Dozvedela som sa zaujímavé veci o viacerých druhoch zvierat, no hlavne o slonoch. Odporúčam úplne všetkým, pre mňa to bola prvá kniha tohto typu (zameraná na zvieratá) a nechápem, že som takéto knihy nečítala už skôr.

21.05.2017 5 z 5

Neznámy som ja Neznámy som ja Hasso Mager

Výborná kniha....dostala som sa k nej úplne náhodne a vôbec som netušila o čom bude, ale veľmi milo ma prekvapila. Do poslednej chvíle to bolo napínavé a čitateľ sa rozuzlenie dozvie až na posledných pár stranách. Určite odporúčam čitateľom detektívok, najmä milovníkom poriadne zauzlených a prepletených príbehov.

21.05.2017 5 z 5

Volali ste záchranku? Volali ste záchranku? Viliam Dobiáš

Výborná knižka plná zaujímavých (veselých no žiaľ aj smutných) skutočných príbehov z dlhoročnej záchranárskej praxe pána Dobiáša, prezidenta SČK. K jednotlivým typom príbehov sú pripísané vysvetlenia, poučenia či užitočné rady pre prípad, že by sme sa ocitli v podobnej situácii. Veľmi dobre sa čítala, mňa síce zaujala ako dobrovoľníčku ČK, možno by som o nej inak ani nevedela, ale určite je vhodná pre každého. Teda nielen vhodná ale aj zaujímavá. A myslím, že by mohla donútiť čitateľov sa zamyslieť nad dôležitosťou ovládania prvej pomoci.

23.10.2016 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Prekrásna kniha. Zbožňujem film, ale kniha je ešte podrobnejšia, výborne spracované farebné rozlíšenie deja v našom svete a vo svete fantázie. Naozaj niečo úžasné. Škoda sa tu rozpisovať, príbeh väčšina ľudí pozná z filmu, ale neváhajte a prečítajte si to :)
PS: čítala som slovenskú verziu, lebo som chcela aby všetky mená a názvy boli ako vo filme. Nemám ako porovnať s českou verziou, ktorú veľa ľudí chváli viac, no bola som spokojná :) Len škoda že obálka nie je ako v tej českej :)

22.09.2016 5 z 5

Erik Erik Doris Lund

Čítala som ju veľmi dávno, niekto mi ju odporučil a ja som netušila do čoho idem. Bola to prvá kniha, pri ktorej som plakala. Neľutujem však, skôr cítim obdiv k sile chlapca a jeho okolia, a obdiv k jeho matke, že sa takto dokázala podeliť s celým svetom o svoj príbeh a zároveň aj o príbeh iných matiek v podobnej situácii. Veľmi, veľmi smutné, ale zároveň pekné a citlivé.

21.09.2016 5 z 5

Valkýry Valkýry Paulo Coelho

Nádhera! Pre mňa naozaj krásna knižka, krasne myšlienky... Väčšinou, keď knihy hltám, čítam bez prestávok. Tu som sa občas zastavila, zavrela oči a predstavovala si dej z knihy. Nenáhlila som sa nasilu, no zároveň som sa nedokázala od nej odtrhnúť. Niektoré myšlienky som si aj poznačila, aby som sa k nim zas niekedy vrátila...anjeli, magický priestor, druhá myseľ, vášeň, láska. Áno, je to iné než na čo sme od Coelha zvyknutí, ale je to výborné... je tam veľa náboženstva, ale to už je on.... Každý v niečo veríme, už si to prípadne stačí iba zameniť za čo chceme... Vhodná v stresovom období pri jemnej hudbe... Knižka, ktorá objíme...

21.09.2016 5 z 5

Päťdesiat odtieňov sivej Päťdesiat odtieňov sivej E. L. James (p)

Uvažovala som či dám 2 či 3.... ale tak teda 2 hviezdičky beriem ako taký slabší stred a táto kniha ich získala odo mňa za opisy, za to že sa kniha naozaj ľahko číta (super po pracovnom dni) a za to že ma to donútilo uvažovať ako to môže asi ďalej dopadnúť (myslím tým v ďalšej časti).... 3 hviezdičky som ale musela odobrať za to, že je to naozaj zbytočne dlhé, za niektoré (pre mňa aspoň) prílišné cukrovinky (napr. ako ona jeho opisuje jaaaaaj nieeee) a za takmer primitívny dej. Ale čo sa mi vážne nepáčilo - to akože takto cez knihu ideme podporovať bitie žien a slabšie poddajnejšie povahy si ešte budú myslieť že je to v poriadku? No ďakujem pekne, pasáže týkajúce sa tohto ma nemilo prekvapili. A inak občas som mala pocit že čítam slabšiu verziu Twilightu...

30.08.2016 2 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Môj dedo vždy veľmi pekne hovoril o tejto knižke (aj o jej filmovej verzii) a tak som ju najmä preto začala čítať. Občas ma trooošku nudila, ale inak celkovo ju hodnotím pozitívne. Jednoduchá knižka, jednoduchý príbeh no veľmi pekný opis milovanej babičky ako osoby, jej láskyplných skutkov a krásnych vzťahov či už s ľuďmi ale aj s prírodou a zvieratami.

15.08.2016 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Netušila som o čom je táto kniha, keď som ju začala čítať. Len som počula že je dobrá. Ale to je slabé slovo, je výborná. Odohráva sa to síce v krutom období, no je veľmi dobre napísaná, emotívna, pútavá od začiatku až do konca. Vrelo odporúčam :-)

07.08.2016 5 z 5

V melónovom cukre V melónovom cukre Richard Brautigan

"Ruky sú veľmi pekná vec, najmä, keď sa vracajú z milovania." Láska je láska, je silnejšia než rozum. Nič s tým nespravíme, aj keď občas pre lásku jedného iný môže trpieť. Zabudnuté veci by mali ostať zabudnuté, minulosť je za nami a ak sa k nej neustále vraciame, môže to byť silnejšie ako sme my a úplne nás to premôže. Nemali by sme byť hluchí a slepí k okoliu, končatiny nám pre niečo slúžia. Bez hmatu, zraku, sluchu a čuchu umierame. Všetci ľudia sú jedna veľká rodina, nemali by sa od seba odvracať ale nažívať spolu. V tejto farebnej knihe hroby našich zosnulých svetielkujú, slnko každý deň mení farbu, aj centimentrový prúd vody sa nazýva riekou. Množstvo vecí je zo sladkého melónového cukru. Svet je sladký. Všade sú zdobené mosty. V každom jedle je sladká mrkva, dokonca prevažuje aj v zemiakovom šaláte. Veci dobré aj zlé sa dejú preto, lebo to tak musí byť. Jednoduchý príbeh na jeden dlhší večer, v ktorom nájdeme všetko, to pekné aj to škaredé, ale všetko je tak ako má byť.

13.05.2016 5 z 5

Sopky v dejinách Sopky v dejinách Juraj Činčura

Sopky a všetko čo sa ich týka ma celkom zaujímalo, tak som si kúpila túto knihu. Je pútavá a pri dočítaní jednej kapitoly som sa vrhala na ďalšiu. Nie je to štýl "nudný zdĺhavý telefónny zoznam" že aká sopka, kde, kedy... ale sú tam osudy ľudí spod sopiek, o ich viere v rôzne sily či bytosti, ktoré ich majú ochrániť či ohrozovať...ale samozrejme, je tam aj tá odbornejšia stránka - rozmery, roky, "spôsoby" výbuchov, mená vedcov a kto na čo prišiel, metódy meraní atď.... je to však písané spôsobom, čo pochopí snáď každý, zrozumiteľné vysvetlenia či výborné prirovnania. Napr. veľmi oceňujem, že pre pochopenie veľkosti výbuchu sopky, myslím že to bolo na Aljaške, autor pre predstavu umiestnil epicentrum do niektorého európskeho mesta a na ďalších známych mestách vysvetlil vplyv výbuchu. Hneď bolo jasnejšie čo za hrôzu to muselo byť! Prvých cca 100 strán sú rôzne legendy o sopkách. Ja som bola skôr zvedavá na tú vedeckú časť, kde už sa výbuch sopky neberie ako výsledok rozzúreného božstva. Ale aj v tých legendách som sa dozvedela zaujímavé veci. Veľké plus - knižka je doplnená o fotky.

03.05.2016 4 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Keď som videla film o plavbe Kon-Tiki, veľmi ma zaujal a hneď som si o Thorovi Heyerdahlovi zistila viac a na druhý deň som už mala objednané 4 jeho knižky. Bol to môj prvý cestopisný román a vôbec nevadí, že som videla najskôr film, lebo kopa scén v ňom bola úplne iná od príbehu v knihe a v knihe bolo všetko tak nádherne popísané, že to by snáď ani nevedeli sfilmovať. Krásny príbeh, nádherné opisy, veľmi optimistické, veselé, párkrát som sa nahlas zasmiala a túžila byť tiež na tej plti. Určite odporúčam všetkým, či už dobrodruhom alebo ľuďom zmorených z práce, pretože tento príbeh privedie každého na úplne iné myšlienky a zavedie do nádherného sveta ďaleko od civilizácie, moderných technológií a problémov tejto ulietanej doby. Už sa teším na ďalšiu Thorovu knižku a idem zháňať tie, čo mi ešte chýbajú :)

03.05.2016 5 z 5