Aku-aku

od:


KoupitKoupit eknihu

Právě osm let poté, kdy Humboldtův proud unášel vor Kon-Tiki s šesti odvážnými Seveřany směrem k Polynésii, vydal se iniciátor této plavby, norský badatel Thor Heyerdahl, na novou výpravu, tentokráte přímo na Velikonoční ostrov, aby pokračoval ve výzkumech původu obyvatelstva na Tichomořských ostrovech. Opět jej lákají pozůstatky pradávné polynéské kultury a obrovské kamenné sochy, jež stejní stavitelé zanechali i na americké pevnině. Obyvatelé Velikonočního ostrova zvědavě sledují výzkumné práce Heyerdahlovy. Ale i na tomto ostrově domorodci Heyerdahla dobře znají jako "seňora Kon-Tiki" a prokazují mu úctu, protože věří, že má mocného aku-aku, dobrého ducha, který mu ve všem radí. Domorodci mají posvátnou bázeň před duchy aku-aku a bez jejich znamení a svolení by se nikdy neodvážili porušit přísné tabu. A takovým tabu jsou právě rodinné jeskyně, skrývající dávné sochařské umění, po němž Heyerdahl nejvíce pátrá. Prožije nezapomenutelnou noc zcela sám mezi spícími kamennými velikány nedaleko jícnu sopky Rano-Raraku, odhalí i tajemství vztyčování a dopravování kamenných soch do vzdálených míst, dlouho však musí překonávat pověrčivost a strach domorodců, než mu první odvážlivci přinesou z rodinných jeskyň vzácné kamenné sošky a než on sám vkročí v ona tajemná místa. Tak se postupně objevují na denním světle opravdové unikáty dávného sochařského umění, o nichž ani jedno muzeum na světě nemělo dosud tušení. Mnoho záhadných a napínavých příhod zažil Heyerdahl na své výpravě na Velikonočním ostrově a své zážitky vylíčil v této své pozoruhodné knize. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30192/aku-aku-30192.jpg 4.547
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
endyamon
23.09.2017

Aku-aku sa nečíta najľahšie, ale prináša fascinujúcu výpoveď o histórií a vtedajšej súčasnosti Veľkonočného ostrova.
Škoda, že väčšinu tajomstiev (ako to bolo s pôvodnými obyvateľmi, sochami, jaskyňami, atď.) sa už zrejme nikomu nepodarí odhaliť.
Heyerdahl - Mr. Kon-tiki je legenda!

Amadys33
27.07.2017

Zatím to nejzajímavější, co jsem se dozvěděl o Velikonočním ostrově. Spousta informací, o kterých se (asi naštěstí), jiné publikace nebo třeba cestopisné časopisy nezmiňují. Jestli se tam někdy dostanu, tak se pokusím nějaká ta zmíněná místa z knihy objevit.
A Pavel Pavel? Jeho rozhýbání velikonočních soch je zajímavé, ale naprosto nepoužitelné a nesmyslné.

erupce
16.12.2016

Čtivé a poučné od začátku do konce. Knihy Thora Hayerdala nelze nemilovat!

chardon
28.04.2015

Naprostá klasika. Velmi čtivé.