veronika5179 veronika5179 komentáře u knih

Král železný, král zlatý Král železný, král zlatý Ludmila Vaňková

Pokud je toto autorčina prvotina, tak klobouk dolů před autorkou.
Nejdřív jsem knihu odložila, abych se k ní po roce vrátila a s chutí ji přečetla. Moc pěkné seznámí, vykreslení dobových reálií. Škoda, že v knize nebylo více popsáno, jak české země za doby zlatého a železného krále vzkvétaly, vznik měst, hradů...trochu jsem na to čekala. Naopak se autorka na můj vkus až moc věnovala osudům vedlejších postav, které snad ani nebyly tak důležité. I tak hodnotím velice kladně, příběh propracován do detailu, popsat charakter a citový život jak mladé královny tak mužů nejrůznějšího věku, to už chce opravdu asi životní zkušenosti :)

23.12.2022 4 z 5

České Švýcarsko známé i neznámé České Švýcarsko známé i neznámé Petr David

Průvodce na jedničku, vřele doporučuji! :)

26.11.2022 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

První půlku knížky jsem přečetla s nadšením, nicméně to se rychle vytratilo. Jednak mi vadily neustálé intimní popisy všeho možného (někdy popsané stylem romantická knihovna jindy jako z odborného časopisu) , autorka si oblíbila jednak prsa a jednak nezapomněla několikrát připomenout svou nevraživost vůči silnějším lidem - těžko se neustále opakující ódy na štíhlost a vyloženou nechuť k tlustým lidem dají považovat za náhodu. Bylo těžké se začíst a neustále se hrdinkami prožívat všechny útrapy. Zkrátit o polovinu, trochu vyšperkovat vypravěčský styl, zbavit se těch freudovských narážek a bylo by to lepší.

19.11.2022 3 z 5

Takoví normální #přátelé Takoví normální #přátelé Sarah Alderson

Průměr, podivně napsáno, sem tam samozřejmě feministické vsuvky bez kterých by to dnes asi nešlo...

10.11.2022 3 z 5

České středohoří České středohoří Luboš Y. Koláček

Autora tak trochu podezírám z toho, že některé kapitoly psal pod vlivem dobrého červeného vína...Těch vykřičníků nebo vět typu: raději se tam vypravte a skřítka se zeptejte sami (asi 5x) v knize.
Bohužel knížce chybí jakýkoli koncept. Některé kapitoly jsou v podstatě jen přepisem pověstí (!), v jiných se informace o městu smrsknou na popis alchymistů, případě jejich životopisů (to je také autorova specialita, vyplnit kapitoly životopisy osobností, které v daném místě přebývaly nebo k nim měly vztah), jinde jsou to opět pověsti nebo vybavení nejrůznějších kostelů, kostelíčků a kapliček, které se v dané vsi vyskytují. Pro čtenáře, který danou vesničku/město nezná, je ovšem takový popis nezajímavý neb si daný kostelík nevybaví a v knize mnohokrát chybí jakákoli fotografie nebo kresba. Výčet soch si přeci každý může přečíst kdekoliv jinde...Celé to působí splácaným nedodělaným a odbytým dojmem, bohužel.
Škoda.

08.11.2022 2 z 5

Propast Propast Jozef Karika

Kariku mám v oblibě a většinou si jeho příběhy užiji od první do poslední stránky, ale tady to nějak nezafungovalo. Zajímavých bylo prvních cca 90 stran, pak přišel velmi rychle skok a hrdina se vydal do akce - většinou se toto u Karikových románů děje později. A pak už to bylo jen ve stylu: jsem to já/ nejsem to já, zdá se mi to/nezdá se mi to, žiju/ nežiju. Bylo toho už přespříliš a ta napínavá atmosféra se někam vytratila.

17.10.2022 3 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

Autor jako vždy nezklamal, opravdu důmyslně a poctivě propracovaný životopis, za kterým stojí kus obrovské práce. Některé informace zcela nové, graficky úžasně zpracováno, čtivé, zajímavé, zkrátka povedené. Povinná četba pro všechny, kdo se o tyto dějinné události naší historie zajímají :)

23.09.2022 5 z 5

Máma milovala Gabčíka Máma milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Jedna z nejlepších knih, které jsem na toto téma četla (a troufám si říci, že už mám docela načteno). Je v ní zkrátka vše. Název může mýlit, určitě nejde o žádný lehký milostný románek pro ženy, ale o perfektně propracovanou knihu, která se celkově věnuje atentátu a vše okolo něj i z historicky správného hlediska. Autorka se věnuje i lidem a událostem, na které jiní spisovatelé tak trochu zapomínají. Z každé stránky jde poznat, že má perfektně nastudována fakta, která jsou hezky propojena s fikcí. Strhující a nezapomenutelná. 11/10.

23.09.2022 5 z 5

Českosaské Švýcarsko - Zkamenělá pohádka Českosaské Švýcarsko - Zkamenělá pohádka Luboš Y. Koláček

Průvodce přesně podle mého gusta - plné historie, tajemných příběhů a zajímavostí. Možná bych ocenila sem tam nějakou přehlednou mapku a méně obecných životopisů známých osobností, ale i tak moc pěkně zpracovaná kniha z této edice. Zbývá už jen vyrazit a objevovat :)

09.09.2022 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Není co vytknout. Naprosto perfektní ve všech směrech. Současná česká literatura je samé krásné překvapení! :)

09.09.2022 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Perfektní, škoda toho konce - sám autor se do toho filozofování tak nějak zamotal a nevěděl, kudy ven :)

31.08.2022 4 z 5

Démoničtí vládci českých a moravských hor Démoničtí vládci českých a moravských hor Otomar Dvořák

Autor umí a tato kniha to jen potvrzuje. Plná zajímavostí, navíc nesmírně čtivá a přeplněna informacemi. Doporučuji!

24.07.2022 5 z 5

Bohyně a božci v Beskydech Bohyně a božci v Beskydech Richard Sobotka

Určitě zajímavé, ale o Beskydech se autor vlastně moc nezmiňuje. Najdeme zde přehled stromů a několika rostlin a informace o tom, co si o nich myslely v minulosti ty které slovanské národy, pár pověstí (některé se opakují) a pár regionálních příbehů (převážně z Valašska, což bohužel nejsou celé Beskydy).

13.07.2022 3 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Když knížku čtete jako malí, prožíváte spolu s Hochy od Bobří řeky všechna dobrodružství, bojíte se Zelené příšery, sbíráte bobříky a přejete si jet na stejný tábor se stejnou partou kamarádů a vše to zažít na vlastní pěst. Když vyrostete, je zážitek úplně stejný a navíc v příběhu vidíte to jedinečné kouzlo, které malým čtenářům (možná) uniká...Už to není "jen" tábor, už to není jen tak obyčejné přátelství, a už to ani není obyčejná Píseň úplňku...
Přeji nám všem, aby na své životní cestě potkali toho svého Rikitana i svou Sluneční zátoku.
PS. Měla jsem to štěstí, že jsem si mohla přečíst vydání z roku 1937 s úžasnými ilustracemi pana Buriana. Učiněný poklad.

Možná je k úplnému prožití příběhu potřeba mít tu "správnou" povahu :)

14.04.2022 5 z 5

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Toto je sídlo moje, toto je můj kraj. A kdokoliv sem přijde, vetřelcem se stává, byť jeho úmysly sebelepší byly...:)

10.04.2022 5 z 5

Johana z Rožmitálu - Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad Johana z Rožmitálu - Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad Jiří Hanibal

Velmi přeslazené, dá se přirovnat k naivním harlekýnkám.

05.02.2022 3 z 5

Ďábel Valdštejn Ďábel Valdštejn Jan Bauer

Stručné a velmi čtivé seznámení s vévodou frýdlantským.

Z Čech až na konec světa Z Čech až na konec světa Alois Jirásek

Milé, poučné a přeplněné Jiráskovou láskou k vlasti a odkazu bohaté české historie. Navíc jde o knihu útlou, takže by mohla oslovit i ty, kteří se bojí mnohastránkových děl.
Cenné je i vylíčení evropského světa 15. století na nejrůznějších šlechtických dvorech nebo případy otrokářství v Portugalsku - zajímavý je případ českého šlechtice odvlečeného do otroctví (!) nebo vylíčení Španělů jako nepřátelských lidí. A co teprve překročení hranic rakouských, kde výprava nenarazila na nikoho, kdo by neměl vole :-) Vřele doporučuji.

Lékař umírajícího času Lékař umírajícího času Vladimír Körner

Körnerovsky temné cynické dílo, které vyniká svou nadčasovostí. Snad žádná z postav není vylíčena nějak kladně nebo optimisticky, na každém si autor najde něco špatného, lidsky primitivního nebo odpudivého. Dialogy jsou úsečné, chladné nebo obyčejně prosté a lidské. Přitom každá stránka překypuje životní zkušeností a moudrostí, snad v každé větě se skrývá velké "něco".
Nešetří ani Rudolfa II., kde by čtenář mohl čekat snad trochu té dvorské krásy a slávy. Opak je pravdou. Není to veselé čtení, nejde tady ani o historickou přesnost a nezáleží na tom, jestli se někdo potkal o dva nebo tři měsíce později či dříve. Kouzlo a smysl této knihy leží v něčem úplně jiném. Kniha, na kterou nelze zapomenout.

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Je dobře, že autorka toto téma otevřela. Nepotřebuje 600 stran a desítky postav, aby byl román čtivý a zavedl nás do míst, která bez povšimnutí míjíme, přitom se právě tam psala historie. Historie složená z osudů lidí, které denně potkáváme, bez povšimnutí.
Nevadila mi ani "moderní" dějová linie, všeho bylo tak akorát, ani málo, ani moc, na rozdíl od Lednické, jejíchž hrdinky po čase splývají v jednu, zde si čtenář i po čase dokáže jednotlivé osudy vybavit, k čemuž přispívá i obrazová příloha. Tleskám.