verden verden komentáře u knih

Žáner mi nie je cudzí, no napriek tomu mi trvalo pár (desiatok) strán, kým som knihe prišla na chuť. Potom to už bola parádna jazda, ktorú som si náramne užila a ten záver, mňam.

02.02.2023 4 z 5

Vražda medzi riadkami Vražda medzi riadkami Janice Hallett

(SPOILER) Hehe, no môžem nenapísať komentár, keď som bola na databazeknih prvá, ktorá mala knihu v práve čítaných a aj prvá, ktorá si ju označila ako prečítanú?! :)

Vraždu medzi riadkami mi neplánovane a nečakane kúpil manžel a musím sa mu aj týmto spôsobom poďakovať, lebo sa mi postaral o niekoľko veľmi príjemných večerov.

Ide naozaj o nevšednú detektívku, už len tým, že k samotnej vražde dôjde až niekde v 3/4 knihy, čiže namiesto uvažovania o vrahovi som si asi 300 strán lámala hlavu nad tým, kto sa asi stane obeťou.

Od začiatku som si vravela, že by som sa nad príbehom mohla viac zamýšľať a vytvoriť si vlastné teórie, ale zároveň som vedela, že som príliš zvedavá (ergo sa nebudem zdržiavať teóriami a radšej budem čítať ako drak) a príliš málo sa po večeroch dokážem sústrediť na detaily (ale nezrovnalosť so strážením Poppy mi neunikla! :). Po dočítaní som však presvedčená, že bez dodatočných informácií od Tannera a bez Femiho a Charlottiných brainstormingov by som tak či tak nemala šancu dopracovať sa k riešeniu a prípad sa dal rozlúštiť len za pomoci autorky, samotná korešpondencia by tak či tak nestačila. Niežeby mi to ubralo zo zážitku!

Jediné, čo mi trooošku prekážalo (a ono je to samozrejme pochopiteľné, že to tak muselo byť) - kvôli plynutiu deja a odhaľovaniu informácií si niekedy postavy vymieňali emaily s obsahom alebo v situáciách, ktorým sa mi fakt nechcelo uveriť, že by to tak bolo aj v realite.

V každom prípade, Janice ma úplne vtiahla do komunity súboru Fairway, čítanie ma neskutočne bavilo a prinieslo mi nevšedný detektívny zážitok. Oceňujem tiež grafické spracovanie obálky a všitú záložku a Vraždu medzi riadkami môžem len a len odporúčať.

02.01.2023 4 z 5

MiniPohádkopsaní MiniPohádkopsaní Lenka Medvecová Tinková

Lenku si vážim ako odborníčku na detský spánok, je to jediná spánková poradkyňa široko-ďaleko, ktorá naozaj rozumie deťom, aj ich rodičom. Obe jej odborné knihy sú toho úžasným a láskavým dôkazom.

Bohužiaľ, Minirozprávkovanie je pre mňa obrovským sklamaním. Básne nefungujú ani rýmovaním, a za mňa ani obsahovo. Bohužiaľ musím skonštatovať, že je to asi najhoršia detská kniha, s akou som sa zatiaľ stretla.

13.03.2022 odpad!

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Mám už za sebou knihu Batole, takže som zhruba vedela, do čoho idem a veru ma autorka nesklamala. S láskou o dětském spánku je naozaj krásne napísaná kniha presiaknutá, čím iným, ak nie láskou :) Mňa osobne najviac bavila kapitola o antropológii spánku, ak by Lenka niekedy napísala o tejto tematike samostatnú knihu, okamžite ju chcem! :)

11.03.2022 5 z 5

Kriedové správy Kriedové správy C. J. Tudor

It z toho priam kričalo...

27.11.2021 3 z 5

Pred nami Pred nami Anna Todd

Toto sa vážne nedalo...

19.11.2021 odpad!

Sľub Sľub Anna Todd

Tesse by mal niekto konečne vysvetliť, že keď vonku sneží, je potrebné si obliecť zimný kabát. Očividne to za 19 rokov svojho života nepochopila...

22.10.2021 2 z 5

Zlo. Spomienky súdneho znalca Zlo. Spomienky súdneho znalca Anton Heretik

Naozaj ma mrzí nízke hodnotenie, ktoré si Zlo podľa mňa nezaslúži.

Ak od knihy očakávate napätie, krv a detailnú rekonštrukciu vrážd, radšej siahnite po Dánovi alebo si pozrite Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (mnohé prípady rozpracovali obaja autori, aj spomínaný seriál).

Ale ak, úplne logicky, od forenzného psychológa očakávate psychologické posudky a závery, anamnézu a osobné skúsenosti s "našimi" vrahmi (z "ísť sa vymočiť do Ilavy" sa doteraz smejem), nebudete sklamaní :)

24.06.2021 5 z 5

Batole Batole Lenka Medvecová Tinková

Počas čítania som si stále vravela, aký láskavý pohľad má autorka na deti a ich spánok, chcela by som to mať tiež tak, hehe. Kúpu určite neľutujem, kniha vo mne zanechala veľmi veľa pozitívnych emócií a informácii, ktoré určite budem mať príležitosť zužitkovať. A tá obálka je krásna!

No bohužiaľ, ako písala už Dashmo predo mnou, je určená pre rodičov detí 2+. Na Batole som sa tešila najmä kvôli kapitole o zmene uspávacích štýlov, no ťažko budem ročnému dieťaťu pomocou rozprávky vysvetľovať, prečo ho už nemôžem uspávať na rukách.

16.10.2020 4 z 5

Panie z Ivy Cottage Panie z Ivy Cottage Julie Klassen

Nie úplne mi vyhovoval autorkin štýl písania. Kniha sa sústredí na množstvo postáv, dejovo je dosť bohatá a vzhľadom na to, že má len niečo vyše 400 strán, je pochopiteľné, že sa do nej nezmestili takmer žiadne opisy, či hlbšie zamyslenia alebo plynulé časové prechody. Rozprávanie často napredovalo v skokoch a niektoré veci sa odbili jednou- dvoma vetami, čo je škoda a považujem to za ochudobnenie príbehu. Ale som si istá, že to mnohým čitateľom práve takto vyhovuje. V konečnom dôsledku sa mi ale Panie z Ivy Cottage dostali pod kožu a nedá mi inak ako ohodnotiť ju ako milú knižku so sympatickými postavami a veľmi peknou obálkou :)

29.04.2020 3 z 5

Sleduj ma Sleduj ma A. V. Geiger

Ako milovníčka YA a v podstate aj fanfic musím povedať, že toto bolo fakt zlé. Od začiatku až do konca. Proste zlé.

14.08.2019 1 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Neviem presne pomenovať, čím to bolo, ale Slepí ptáci sa mi z doterajšej trojice s Beatrice Kaspary páčili najmenej. Napriek tomu opäť výborná kniha, JEMNÝ SPOILER!! Ursule som dokonca ochotná odpustiť aj tie klišé závery s Beatrice v smrteľnom ohrození. A musím povedať, že som úplne očarená Florinom, len neviem, prečo som si to uvedomila až teraz :D

17.04.2019 4 z 5

Kráľovstvo podvodníkov Kráľovstvo podvodníkov Leigh Bardugo

Tak ako prvá časť, aj Kráľovstvo podvodníkov si ma dokonale získalo. Nebudem sa tváriť, že je to strašne hodnotná literatúra, no bez mučenia priznávam, že som šestke zo Suda úplne prepadla.

Jemný spoiler!

Netypický príbeh o netypických hrdinoch, napínavý, prekvapivý, sem-tam aj vtipný a romantická línia tomu, minimálne v mojich očiach, pridávala na čare :) Oceňujem tiež spôsob zahrnutia gay tematiky, ktorá sa nerieši ako niečo neobvyklé, ale ako úplne normálna vec, ktorou, koniec koncov aj je, len to svet stále akosi nevie pochopiť.

Vydarené knihy, som fakt rada, že som sa rozhodla dať im šancu.

02.09.2018 5 z 5

Vrania šestka Vrania šestka Leigh Bardugo

Nie som ja veľká fanúšička fantasy, ale Vrania šestka si ma naozaj získala. Nie hneď, nie naraz, ale postupne, ako mi začínalo byť stále jasnejšie, že napriek všetkému tomu fantastičnu je to veľmi chytľavý, nevšedný príbeh o sympatických záporákoch, ktorých som si každou kapitolou stále viac a viac zamilovávala.

Vydarená YA (tie ja, mimochodom, celkom môžem), už sa teším na pokračovanie. A moje romantické ja fakt dúfa, že sa tí dvaja a tí dvaja dajú dokopy :))))

17.07.2018 4 z 5

Vo dvojici Vo dvojici Nicholas Sparks

Vo dvojici som kúpila ako darček, zaujala ma ústrednou témou otca, ktorý sa zrazu sám musí starať o malú dcérku.

Z môjho pohľadu však knihe niečo chýbalo. Sparks možno mohol vynechať niektoré dejové línie (Emily, Marge a Liz) a viac sa venovať rozpadu Russovho manželstva a jeho zvykaniu si na rolu osamelého otca a budovanie vzťahu s vlastnou dcérou. Bohužiaľ sa však snažil do knihy nastrkať toľko tém, že sa žiadnej nemohol dostatočne venovať, čo z knihy robí len povrchný prelet jedným rokom Russovho života.

SPOILER - Podľa mňa zbytočné hranie na city čitateľa si fakt mohol odpustiť, ale súdiac aj podľa iných (nielen) Sparksových kníh, rakovina zrejme predáva rovnako dobre ako sex.

04.01.2018 2 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Po tom, ako som bola nadšená z Trhliny, bol pre mňa Strach obrovským sklamaním (dvakrát podčiarknuté).

Kopírovanie To-ho ma neskutočne vytáčalo. Kebyže ide o jednu- dve veci, nejako by som to prehltla s tým, že Karika je možno Kingov fanúšik, tak do knihy skryl nejaký ten odkaz... No takto mi to prišlo ako bohapusté vykrádanie. Či už šlo o hojné využívanie zátvoriek, samotný rok 1985, kedy sa prvýkrát stretávame so zlom a následne v 2012, teda presne o 27 rokov neskôr (u Kinga to bol rok 1985 a 27 rokov pred ním), celý motív "zabudnutia" a návratu do rodného mesta, partie kamarátov a smrti súrodenca hlavného hrdinu, až po nehanebné odkazovanie na "pavúka v strede pavučiny" ku koncu knihy. A autor sa to ani nesnažil nijako skrývať, ešte nám to aj vyslovene šplechol do tváre priamym odkazom o.O

A do toho, samozrejme nenápadný product placement, ešteže Jožo nemal Samsung, Lenovo alebo nebodaj Huawei... inak by to bolo trápne, všakhej?

Väčšiu časť knihy sme varili z vody a zbytočne naťahovali dej, nech to s dvojitým riadkovaním dáme aspoň na tých 300 strán a nespadneme pod 10€ za knihu... O záverečnom kvázi prekvapivom odhalení nehovoriac, to som už len prekrútila očami a bola som rada, že to mám za sebou.

Btw, nekúpite ju niekto? Raz čítaná, len trošku pofŕkaná od červeného vína, keď som nechtiac prevrhla pohár :D

31.01.2017 1 z 5

Predtým ako som ťa poznala Predtým ako som ťa poznala Jojo Moyes

Pozor, SPOILER

Nie je to práve môj obľúbený žáner, no knihu som kúpila ako vianočný darček a samozrejme som ju nemohla neprečítať :))
Willovi a Lou som od začiatku držala palce - on mi pripadal ako správny chlapík a ona ma neiritovala tak, ako ma ženské postavy modernej literatúry zvyknú. Aj keď samozrejme, čo by to bol za súčasný román, keby hlavná hrdinka nebola "milo šibnutá", prípadne "milo nešikovná" alebo nemala inú "milú" vlastnosť, za ktorú by som autorku najradšej vyfackala... Ale ako hovorím, Lou som si obľúbila a naozaj som verila, že sa jej podarí nakoniec udržať Willa pri živote (keď už pre nič iné, tak preto, lebo mum nemá rada smutné konce a aj minulý rok sa mi neúmyselne podarilo darovať jej knihu, v ktorej hlavná postava zomrela). Bohužiaľ, nakoniec sa žiadny happyend nekonal a hoci som obvykle obrovská plačka, v tomto prípade som si po dočítaní zotrela len jednu osamelú slzu. Neviem, možno to bolo tým, že Jojo sa nie príliš elegantne vyhýbala náročným scénam tým, že ich podávala z pohľadu iných postáv, čím ma vlastne pripravila o tie najsilnejšie emócie. Špeciálne mi to vadilo najmä v pasáži, ktorá bola písaná z pohľadu Treeny - naozaj sme si nezaslúžili prežiť bolesť zo straty (a z odmietnutia) spolu s Lou?

A len tak mimochodom, slovenskému vydaniu by prospela ešte jedna korektúra...

29.12.2016 3 z 5

Spoločenstvo prsteňa Spoločenstvo prsteňa J. R. R. Tolkien

Keďže nie som veľmi na fantasy, pochybovala som, že knihu vôbec dočítam. Prekvapivo som to dala, aj keď sa musím priznať, že stále nechápem ošiaľ okolo Pána prsteňov... Niežeby to bolo vyslovene zlé. Len mám pocit, že sa tam dokopy nič nestalo.
Často som sa po strane- dvoch pristihla, že netuším, čo som práve čítala. Zo začiatku som mala snahu sa v texte vracať, ale postupom času som zistila, že v podstate aj tak o nič neprídem. Proste sme len išli a išli a išli, sem-tam sa niečo zomlelo a zase sme išli a tak dookola. A do toho tie úžasné básne, preboha...
Dosť ma tiež iritovali všetky tie názvy. Ale zrejme som potrebovala vedieť, že sa nejaké miesto volá xy, inak známe ako yz alebo tiež ab, čo je po elfsky cd. Ako vážne... Niekedy som sa po prečítaní mena snažila rýchlo spomenúť, kto je tá postava, kde vystupovala, len aby som vzápätí zistila, že reč je o meči... :D
Čo sa mi však páčilo, bol štýl rozprávania postáv, taký ten trochu pompézny spôsob reči :) Asi tak tri postavy som si celkom obľúbila (nie, Gandalf medzi nimi nebol), ostatné mi boli v podstate ľahostajné.
Ale ako hovorím, nebolo to úplne zlé, taká rozprávka pred spaním. Chystám sa na pokračovanie, tak neviem, možno ma to nakoniec dostane.

09.12.2016 3 z 5

Všetky skvelé miesta Všetky skvelé miesta Jennifer Niven

Nejako sa neviem zžiť s týmto typom young adult literatúry zameriavajúcim sa na duševné poruchy. V princípe oceňujem snahu o detabuizovanie témy, ale nemôžem si pomôcť, tie knihy sa mi zdajú strašne umelé a nasilu poučné. Na rozdiel do Zappiinej Vymyslela som si ťa sa mi Všetky skvelé miesta zdali oveľa menej iritujúce, dokonca, čo ma samú prekvapilo, niektoré vety/myšlienky sa mi naozaj páčili. Za všetky vyberám "Stáť na rímse zvonice nie je o umieraní. Je to o kontrole. O tom, aby som znovu neupadol do spánku.", ktorá sa ma dotkla takým zvláštnym spôsobom, ktorý ani neviem opísať. No tak či tak..., táto literatúra proste nie je moja šálka kávy.

20.10.2016 3 z 5

Dlhú dobu som si hovorila, že si raz niečo od Poe-a prečítam, no po dočítaní tejto zbierky poviedok som ostala sklamaná. Niektoré síce mali "dobrú" atmosféru (Zánik domu Usherů, Jáma a kyvadlo, Sud vína amontilladského), niektoré ma zaujali dejom (Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk) a pri niektorých som sa aj zasmiala (Tisíci druhý Šeherezádin příběh). No väčšina poviedok ma strašne nebavila a k čítaniu som sa musela vyslovene nútiť. Poe-ov štýl písania mi nevyhovuje, zrejme aj preto sa mi mnohé poviedky zdali strašne rozťahané a tie bizarné naozaj nahlodávali moje odhodlanie knihu dočítať.. :D Nebyť čtenářskej výzvy, asi by som to vzdala, no vďaka nej si môžem aspoň povedať, že okej, skúsila som a teraz viem, že Poe proste nie je pre mňa.

15.06.2016 2 z 5